Λαγός

Για να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ. Εσύ τουφεκάς απο το Α στο Β ενώ το google earth σου δίχνει την απόσταση από το Γ στο Β. Δεν ειναι καθόλου η ίδια απόσταση. Στην πραγματικότητα η απόσταση που τουφεκάς μπορεί να ειναι χοντρικά έως και 20 μέτρα πιο μακριά ανάλογα την κλίση του εδάφους. Εκτός και αν το google earth δεν σου υπολογίζει την κάτοψη σε οριζόντια γραμμή αλλά λαμβάνει υπόψην του και την μορφολογία του εδάφους που δεν νομίζω.
View attachment 57811
Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει όταν βλέπουμε τις αποστάσεις στο gps. Έβλεπα το σκύλο φέρμα σε μια κορφή και μου έγραφε 90 μέτρα ενώ έπρεπε να κατέβω ένα ρέμα και μετά να ανέβω μια πλαγιά με πολύ μεγάλη κλίση ... συνολική απόσταση περίπου 150 μέτρα !!!
 
Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει όταν βλέπουμε τις αποστάσεις στο gps. Έβλεπα το σκύλο φέρμα σε μια κορφή και μου έγραφε 90 μέτρα ενώ έπρεπε να κατέβω ένα ρέμα και μετά να ανέβω μια πλαγιά με πολύ μεγάλη κλίση ... συνολική απόσταση περίπου 150 μέτρα !!!
Δώσε το gps στο σκύλο να έχει εικόνα που είσαι .yel.
 
Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει όταν βλέπουμε τις αποστάσεις στο gps. Έβλεπα το σκύλο φέρμα σε μια κορφή και μου έγραφε 90 μέτρα ενώ έπρεπε να κατέβω ένα ρέμα και μετά να ανέβω μια πλαγιά με πολύ μεγάλη κλίση ... συνολική απόσταση περίπου 150 μέτρα !!!
τα gps του σκυλου δινει καλυτερα από 30 μέτρα? δύσκολο
 
τα gps του σκυλου δινει καλυτερα από 30 μέτρα? δύσκολο
Δεν κατάλαβα τι εννοείς ;
Αυτό που λέω είναι πως η απόσταση που δείχνει το gps είναι η απόσταση της προβολής των δύο σημείων σε οριζόντιο επίπεδο.
Όταν είναι επίπεδος τόπος (κάμπος) η ένδειξη που αναγράφει η συσκευή gps από το κολάρο του σκύλου όταν το έχω τοποθετήσει σε γνωστή μετρημένη απόσταση (χωρίς το σκύλο σταθερό κάτω) είναι ακριβέστατη (απόκλιση μικρότερη των 2 μέτρων στα 80 μέτρα).
 
Δεν κατάλαβα τι εννοείς ;
Αυτό που λέω είναι πως η απόσταση που δείχνει το gps είναι η απόσταση της προβολής των δύο σημείων σε οριζόντιο επίπεδο.
Όταν είναι επίπεδος τόπος (κάμπος) η ένδειξη που αναγράφει η συσκευή gps από το κολάρο του σκύλου όταν το έχω τοποθετήσει σε γνωστή μετρημένη απόσταση (χωρίς το σκύλο σταθερό κάτω) είναι ακριβέστατη (απόκλιση μικρότερη των 2 μέτρων στα 80 μέτρα).
Μπορεί να έτυχε ... Πολύ δύσκολο τα 2μ.
 
Μπορεί να έτυχε ... Πολύ δύσκολο τα 2μ.
Μετρημένη απόσταση ακριβώς 80 μέτρα (καλή ημέρα έπιανε 6 δορυφόρους) και καλά φορτισμένο και το κολάρο και οι μπαταρίες του gps το έδειχνε 78 μέτρα.
Αν έτυχε δεν ξέρω, δεν το έχω ξαναδοκιμάσει.
 
Δεν κατάλαβα τι εννοείς ;
Αυτό που λέω είναι πως η απόσταση που δείχνει το gps είναι η απόσταση της προβολής των δύο σημείων σε οριζόντιο επίπεδο.
Όταν είναι επίπεδος τόπος (κάμπος) η ένδειξη που αναγράφει η συσκευή gps από το κολάρο του σκύλου όταν το έχω τοποθετήσει σε γνωστή μετρημένη απόσταση (χωρίς το σκύλο σταθερό κάτω) είναι ακριβέστατη (απόκλιση μικρότερη των 2 μέτρων στα 80 μέτρα).
Δεν τα ιδέα από τέτοια πράγματα, αν βάλεις το κολάρο του σκύλου στην αυλή του σπιτιού σου το στίγμα στον χάρτη φαίνεται στην αυλή σου ή στην απέναντι αυλή? Αυτό ρωτάω.
 
Δεν τα ιδέα από τέτοια πράγματα, αν βάλεις το κολάρο του σκύλου στην αυλή του σπιτιού σου το στίγμα στον χάρτη φαίνεται στην αυλή σου ή στην απέναντι αυλή? Αυτό ρωτάω.
Όταν βρω την ευκαιρία θα κάνω ακριβώς αυτό που περιγράφεις και θα το βγάλω φωτογραφία ... νομίζω πως θα δείχνει σωστά. (ελπίζω να μην φανεί σαν διαφήμιση) .
Σκέψου ότι με το gps ξαναβρίσκουμε ξέρες στη θάλασσα που είναι λίγα τετραγωνικά.

Αυτό που όλοι όσοι έχουμε gps βλέπουμε είναι ότι όταν το κολάρο του σκύλου (πομπός) είναι ως 6-7 μέτρα από τη συσκευή που έχουμε στο χέρι (δέκτης) , η συσκευή γράφει σκύλος κοντά, αυτό σημαίνει ότι εντοπίζει το στίγμα το πολύ σε 40-50 τετραγωνικά.

Τέλος καλό είναι για να μην ήμαστε of topic να μεταφερθούν τα περί gps σε αντίστοιχη ενότητα ...
 
Last edited:
Όταν βρω την ευκαιρία θα κάνω ακριβώς αυτό που περιγράφεις και θα το βγάλω φωτογραφία ... νομίζω πως θα δείχνει σωστά. (ελπίζω να μην φανεί σαν διαφήμιση) .
Σκέψου ότι με το gps ξαναβρίσκουμε ξέρες στη θάλασσα που είναι λίγα τετραγωνικά.

Αυτό που όλοι όσοι έχουμε gps βλέπουμε είναι ότι όταν το κολάρο του σκύλου (πομπός) είναι ως 6-7 μέτρα από τη συσκευή που έχουμε στο χέρι (δέκτης) , η συσκευή γράφει σκύλος κοντά, αυτό σημαίνει ότι εντοπίζει το στίγμα το πολύ σε 40-50 τετραγωνικά.

Τέλος καλό είναι για να μην ήμαστε of topic να μεταφερθούν τα περί gps σε αντίστοιχη ενότητα ...
Αν έχεις android βάλε το gpstest επίλεξε από το μενού πάνω αριστερά "Ακρίβεια" άστο 1-2 λεπτά και γέλα.

Screenshot_2022-10-14-17-13-11-801_com.miui.home~2.jpg
 
IMG_20221015_090942.jpg
IMG_20221015_085906.jpg

Μεγάλος λαγός και ο σημερινός γύρισε 3 φορές πίσω μέχρι να μου βγει στο καρτέρι. Αμολυσα σκυλιά στις 8:30 γιατί έβρεχε μέχρι εκείνη την ώρα. Ομίχλη φουλ. Πάλι τα δυο μας με τον πατέρα μου. 20 μέτρα τουφεκια το πολύ 25. Διαλυμένα και τα δύο μπροστινά πόδια, σκάγια στο κεφάλι, σκάγια στα αφτιά, σπασμένα και τα δύο πίσω πόδια και σπασμένα και όλα τα πλευρά του. Από περιέργεια θα πάω να ρίξω μια τουφεκιά σε αυτά τα μέτρα με το 2* να δω τι άνοιγμα κάνει.
 
View attachment 57994
View attachment 57995

Μεγάλος λαγός και ο σημερινός γύρισε 3 φορές πίσω μέχρι να μου βγει στο καρτέρι. Αμολυσα σκυλιά στις 8:30 γιατί έβρεχε μέχρι εκείνη την ώρα. 20 μέτρα τουφεκια το πολύ 25. Διαλυμένα και τα δύο μπροστινά πόδια, σκάγια στο κεφάλι, σκάγια στα αφτιά, σπασμένα και τα δύο πίσω πόδια και σπασμένα και όλα τα πλευρά του. Από περιέργεια θα πάω να ρίξω μια τουφεκιά σε αυτά τα μέτρα με το 2* να δω τι άνοιγμα κάνει.
Μπράβο ρε Σταμάτη!
Βάλτον δίπλα στα παγάκια...
 
και εμης σημερα μια εξωδο με πωλααα σηκωματα σε εναν φουστη μισολαγαααα δεν ελεγαι να βγη σε καρτερι παρα μωνο επαιζε τα σκυλια μεσα σε ενα γκρεμι με πουρναριαααα,,σε καπια φαση τον ειδα 1 δευτερο με την λοξι ματια και χαθηκεεε,,,πρωλα αυτα περασαμε ωραια με το ξαδελφακιμου και τα σκυλακιααα,,αυριω παλι ιδωμενννν .think.
;) ;)
 
Back
Top