Αγριόχοιρος

Και όταν λέω ότι γίνονται κυνηγοί αγριόχοιρου άτομα που δεν είχαν επαφή.... δεν εννοώ μόνο αυτούς που ξεκινούν τώρα το κυνήγι..... αλλά και αυτούς που έβγαζαν άδεια κυνηγίου αλλά δεν είχαν επαφή με την ιχνηλασία,τη δίωξη τριχωτού..... χρειάζεται γνώση του τόπου, των συνηθειών του γουρουνιού....γι αυτό και αυτοί που είναι πραγματικοί γουρουνοκυνηγοι είναι άνθρωποι που έχουν γεννηθεί στις περιοχές που κυνηγούν έχουν μεγαλώσει και ξέρουν κάθε ρεματιά, χαντάκι, καρτέρι και πέρασμα ζώου..... μπορούν να διαβάσουν τον καιρο..... και παρά πολλά.... συγνώμη αν σας κούρασα....
 
Να συμπληρώσω κι εγώ ότι ο χαρακτηρισμός Ταλιμπάν δεν αφορά το μορφωτικό επίπεδο των μελών μιας παρέας κυνηγών αγριόχοιρου..... αλλά την γενικότερη συμπεριφορά τους απέναντι σε άλλους κυνηγούς..... είτε με σκυλιά φερμας, είτε χωρίς σκυλιά.... αυτό το εμείς εδώ κυνηγάμε και είμαστε παρέα 20 άτομα, εσείς είστε ψιλικατζηδες, τα ολόκληρα βουνά κλεισμένα...... αυτά κατακρίνουμε.....το κάθε κυνήγι έχει την ομορφιά του,τις δυσκολίες του και τις χαρές του. Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια η αύξηση του πληθυσμού και ο υβριδισμός έχει φέρει στο κυνήγι του αγριόχοιρου άτομα που δεν είχαν καμία επαφή με αυτό το απαιτητικό κυνήγι..... χρειάζεται γνώσεις, υπομονή, σωματική και ψυχική δύναμη...... καλά να περνάμε όλοι κάνοντας αυτό που μας ευχαριστεί..... χωρίς όμως να χαλαμε την ευχαρίστηση του άλλου και τις καρδιές μας....
Αυτό δεν το κάνουν μόνο οι γουρουναδες αλλά και οι λαγαδες. Να είσαι στο καρτερι απο τις 6 και να έρχονται στις 7 παρα δέκα και να απαιτούν να μην τουφεκισεις και τους χαλάσεις τα σκυλιά. Φυσικά και γράφονται εκεί που δεν πιάνει μελανι....
 
Αυτό δεν το κάνουν μόνο οι γουρουναδες αλλά και οι λαγαδες. Να είσαι στο καρτερι απο τις 6 και να έρχονται στις 7 παρα δέκα και να απαιτούν να μην τουφεκισεις και τους χαλάσεις τα σκυλιά. Φυσικά και γράφονται εκεί που δεν πιάνει μελανι....
Πέρυσι φτάνουμε σε ένα σημείο με το ζευγάρι μου και βλέπουμε ένα παρκαρισμένο αυτοκίνητο..... ακούμε κάποια κουδούνια από ιχνηλάτες.... φεύγουμε από εκεί και πάμε στην διπλανή ρεματιά 500-600 μέτρα από εκεί που είχε αφήσει το αυτοκίνητο του ο συνάδελφος και σε εντελώς αντίθετη κατεύθυνση από αυτή που κινούνταν..... κάποια στιγμή ο σκύλος μου φερμαρει μια μπεκάτσα και ακούω από τα δεξιά μου 400-500 μέτρα μακριά τα κουδούνια..... είχαν κάνει ολόκληρο κύκλο ακολουθώντας το ντορο του λαγού..... και βλέπω τα σκυλιά του να είναι καλά πιασμένα...... φεύγει η μπεκάτσα και την τουφεκαω..... ακούω φωνές.... βρισιές..... νόμιζε ότι τουφεκισα το λαγό που είχε ξεσυρει από τα σκυλιά του.... τέλος πάντων όταν μετά από κάνα τρίωρο επιστρέψαμε στο αυτοκίνητο τον είδαμε να έρχεται και πιάσαμε την κουβέντα.... ένας λεβέντης νεαρός 30-35 ετών που κυνηγούσε λαγό μόνος του.... μόλις του εξήγησα την προηγούμενη φάση κατάλαβε τι άνθρωποι είμαστε..... στο τέλος ανταλλάξαμε και τηλέφωνα..... Δε χρειάζεται να είμαστε νευρικοί..... οξύθυμοι και αντικοινωνικοί..... όλοι μας στο βουνό βγαίνουμε για να περάσουμε καλά όχι για να χαλαστουμε....
 
Μάριε, και τι πρέπει να γίνει φιλε μου εδω??? Να μην κυνηγηθει το γουρούνι και να μείνει ανεξέλεγκτη η εξάπλωση του επειδή δεν έχουμε παράδοση στο κυνήγι του??? Η μηπως να κάνουμε μεταγραφή τους γουρουναδες από κούνια??? Στα χρόνια που επιτρέπεται το γουρούνι στην Εύβοια πόσα ατυχήματα είχαμε εδώ και πόσα στην επικράτεια των γεννημενων γουρουναδων??? Ξέρεις ότι δεν τα γράφω αυτά για να ειρωνευτω ούτε για να σε κοντραρω. Αλλά μην τα ισοπεδώνουμε ολα. Κανένας δεν γεννήθηκε μαθημένος σε τιποτα. Και όχι δεν γίναμε γουρουναδες όλοι επειδή βρωμισε ο τοπος απο αυτά εδω. Στα χωριά μας από τους 200 κυνηγούς οι 20 μεταπηδησαν στο γουρουνι και αυτοί που δεν κυνηγούσαν τίποτα παλι τίποτα κυνηγανε...
δεν ισοπεδώνω τίποτε! την πραγματικότητα εν Ελλάδι περιγράφω! φυσικά και θα τα κυνηγήσουν ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΝ οι συντοπίτες σου αρκεί να ξέρουν πως
και το πως δεν μαθαίνεται από το ιντερνετ ή από βίντεο
οι Αρκάδες το 90, που ανέβαιναν από τα ελληνοαλβανικά εως το τριεθνές στον έβρο για να μάθουν να τα κυνηγάνε κορόιδα ήταν;
διάβασε τα μηνύματα του Βασίλη =pointerman τα ίδια λέω κι εγώ
 
κι επειδή ειπώθηκε κάτι για τοπικισμούς
στην παρέα που είμαι σήμερα έχουμε
1 Αθηναίο
4 από άλλους γειτονικούς νομούς
2 Καλαματιανους
και 2 Λεμεσιανούς
οι 4 τελευταίοι έρχονται μια φορά τον χρόνο και κάνουν 5 κυνήγια μαζί μας...

σε άλλη παρέα που πήγαινα μαζί τους στα ελληνοβουλγαρικά, μια μέρα μου λέει ο αρχηγός ήρθαν κάτι παιδιά θα τους πάρετε από έναν στα καρτέρια
οκ έρχεται λοιπόν μαζί μου ο νεαρός ΑΟΠΛΟΣ
παραξενευτηκα! ρωταω τον αρχηγό!
άσε μου λέει τις προάλλες που βάλαμε διπλοκάρτερο "ξένους" ο ένας τουφέκισε ΠΙΣΩ από τον δικό μας! ΟΠΟΤΕ ΚΟΜΜΕΝΟ το ΟΠΛΟ σε ξένους μέχρι να τους μάθουμε καλά

* εμένα μου έτυχε μια φορά να τουφεκίσει "κοντοχωριανός" μου "πίσω από το αυτί μου", ε, δεν ξανάδε κυνήγι μαζί μας. το ίδιο έκανε άλλος συμπατριώτης μου σε Θεσσαλό φίλο μου, κι αυτός κόκκινη!
 
Πάντως Αρκαδία που κατέβηκα από χθες τα γουρούνια που είχαν ισοπέδωσει τα πάντα, είναι εδώ και κάποιο διάστημα άφαντα και οπτικά στους δρόμους και τα σκαψίματα τους σε λάσπες, καλλιέργειες και πηγές..

Μίλησα με τσοπάνη και μου είπε πως έχει δει πάρα πολλά ψόφια στα ρεματα. Γείτονάς στο βουνό χρησιμοποίησε μπουλντόζα για να θάψει 6 μεγάλα που είχαν ψοφήσει με διαφορά λίγων ημερών γύρω από το κτήμα του... Μου είπαν ότι έχουν πάρει δείγματα.. Υποψιάζομαι φουλ πανωλη...

Και το όλο πρόβλημα των αγριογούρουνων θα ρυθμιστεί από την ίδια τη φυση σιγά σιγά μου φαινεται...
 
Πέρυσι φτάνουμε σε ένα σημείο με το ζευγάρι μου και βλέπουμε ένα παρκαρισμένο αυτοκίνητο..... ακούμε κάποια κουδούνια από ιχνηλάτες.... φεύγουμε από εκεί και πάμε στην διπλανή ρεματιά 500-600 μέτρα από εκεί που είχε αφήσει το αυτοκίνητο του ο συνάδελφος και σε εντελώς αντίθετη κατεύθυνση από αυτή που κινούνταν..... κάποια στιγμή ο σκύλος μου φερμαρει μια μπεκάτσα και ακούω από τα δεξιά μου 400-500 μέτρα μακριά τα κουδούνια..... είχαν κάνει ολόκληρο κύκλο ακολουθώντας το ντορο του λαγού..... και βλέπω τα σκυλιά του να είναι καλά πιασμένα...... φεύγει η μπεκάτσα και την τουφεκαω..... ακούω φωνές.... βρισιές..... νόμιζε ότι τουφεκισα το λαγό που είχε ξεσυρει από τα σκυλιά του.... τέλος πάντων όταν μετά από κάνα τρίωρο επιστρέψαμε στο αυτοκίνητο τον είδαμε να έρχεται και πιάσαμε την κουβέντα.... ένας λεβέντης νεαρός 30-35 ετών που κυνηγούσε λαγό μόνος του.... μόλις του εξήγησα την προηγούμενη φάση κατάλαβε τι άνθρωποι είμαστε..... στο τέλος ανταλλάξαμε και τηλέφωνα..... Δε χρειάζεται να είμαστε νευρικοί..... οξύθυμοι και αντικοινωνικοί..... όλοι μας στο βουνό βγαίνουμε για να περάσουμε καλά όχι για να χαλαστουμε....
Ελεύθερο κυνήγι έχουμε και συμβαίνουν αυτά … εγώ τελευταία φορά που είδα κυνηγούς να εισέρχονται στο μέρος που κυνηγάω , τους ενημέρωσα να μην το ξανακάνουν αλλιώς θα καλέσω τις αρχές και ζήτησαν συγνώμη και έφυγαν αμέσως ….
 
Πάντως Αρκαδία που κατέβηκα από χθες τα γουρούνια που είχαν ισοπέδωσει τα πάντα, είναι εδώ και κάποιο διάστημα άφαντα και οπτικά στους δρόμους και τα σκαψίματα τους σε λάσπες, καλλιέργειες και πηγές..

Μίλησα με τσοπάνη και μου είπε πως έχει δει πάρα πολλά ψόφια στα ρεματα. Γείτονάς στο βουνό χρησιμοποίησε μπουλντόζα για να θάψει 6 μεγάλα που είχαν ψοφήσει με διαφορά λίγων ημερών γύρω από το κτήμα του... Μου είπαν ότι έχουν πάρει δείγματα.. Υποψιάζομαι φουλ πανωλη...

Και το όλο πρόβλημα των αγριογούρουνων θα ρυθμιστεί από την ίδια τη φυση σιγά σιγά μου φαινεται...
Αλίμονο , αν συμβαίνει κάτι τέτοιο θα αποκλειστούν ολόκληρες περιοχές
 
Πέρυσι φτάνουμε σε ένα σημείο με το ζευγάρι μου και βλέπουμε ένα παρκαρισμένο αυτοκίνητο..... ακούμε κάποια κουδούνια από ιχνηλάτες.... φεύγουμε από εκεί και πάμε στην διπλανή ρεματιά 500-600 μέτρα από εκεί που είχε αφήσει το αυτοκίνητο του ο συνάδελφος και σε εντελώς αντίθετη κατεύθυνση από αυτή που κινούνταν..... κάποια στιγμή ο σκύλος μου φερμαρει μια μπεκάτσα και ακούω από τα δεξιά μου 400-500 μέτρα μακριά τα κουδούνια..... είχαν κάνει ολόκληρο κύκλο ακολουθώντας το ντορο του λαγού..... και βλέπω τα σκυλιά του να είναι καλά πιασμένα...... φεύγει η μπεκάτσα και την τουφεκαω..... ακούω φωνές.... βρισιές..... νόμιζε ότι τουφεκισα το λαγό που είχε ξεσυρει από τα σκυλιά του.... τέλος πάντων όταν μετά από κάνα τρίωρο επιστρέψαμε στο αυτοκίνητο τον είδαμε να έρχεται και πιάσαμε την κουβέντα.... ένας λεβέντης νεαρός 30-35 ετών που κυνηγούσε λαγό μόνος του.... μόλις του εξήγησα την προηγούμενη φάση κατάλαβε τι άνθρωποι είμαστε..... στο τέλος ανταλλάξαμε και τηλέφωνα..... Δε χρειάζεται να είμαστε νευρικοί..... οξύθυμοι και αντικοινωνικοί..... όλοι μας στο βουνό βγαίνουμε για να περάσουμε καλά όχι για να χαλαστουμε....
Να χαλαστεις που έρχεται ο άλλος και ενώ σε βρίσκει εκεί απαιτεί να μην τουφεκισεις επειδή κυνήγι θεωρεί μόνο το λαγό η το γουρουνι??? Δεν χαλιεσαι απλά , αλλά κατεβάζεις όλα τα καντήλια και τους πολυελαιους για να καταλάβουν ότι δεν είσαι ο μαλακας της υπόθεσης και αυτοί οι μαγκες. Ίδια άδεια πληρώνουμε , το μέρος το κυνηγάει αυτός που είναι πρώτος εκεί χωρίς να έχει σημασία αν κυνηγάει λαγο , τσιχλα , μπεκατσα η πεταλουδες. Έτσι ξέρω εγω.
 
γιατί είχε;
Ρουμελιώτες μου είπανε για τον Σπερχειό ως όριο
είχε γουρούνια η Αττικοβοιωτία;
ή η Πελλοπόνησος;
ρωτάω δεν ξέρω...................
Όχι για Αττικοβοιωτία και φυσικά όχι Πελοπόννησο αλλά ορεινά Αιτωλοακαρνανιας, Φωκίδας,Φθιώτιδας είχε από αρκετά παλιότερα,σίγουρα όχι σε τόσους μεγάλους πληθυσμούς όσο Μακεδονία αλλά υπήρχαν παρέες
Βασικά τα μέρη που σου έγραψα είναι στην ουσία το τέρμα της οροσειράς της Πίνδου
 
Να χαλαστεις που έρχεται ο άλλος και ενώ σε βρίσκει εκεί απαιτεί να μην τουφεκισεις επειδή κυνήγι θεωρεί μόνο το λαγό η το γουρουνι??? Δεν χαλιεσαι απλά , αλλά κατεβάζεις όλα τα καντήλια και τους πολυελαιους για να καταλάβουν ότι δεν είσαι ο μαλακας της υπόθεσης και αυτοί οι μαγκες. Ίδια άδεια πληρώνουμε , το μέρος το κυνηγάει αυτός που είναι πρώτος εκεί χωρίς να έχει σημασία αν κυνηγάει λαγο , τσιχλα , μπεκατσα η πεταλουδες. Έτσι ξέρω εγω.
Επειδή όμως όλοι μας κρατάμε όπλα και το κακό δε θέλει πολύ να γίνει...... προτιμώ να μη μπω σε αντιπαράθεση με κάποιον ή πολλούς κάποιους που δεν ξέρω τι ρόλο παίζει......το ηθικό και σωστό και αυτό που έχω διδαχθεί εγώ είναι αυτό που λες.....με βρήκες πρώτο εδώ..... ή θα περιμένεις να φύγω και να το κυνηγήσεις το μέρος ή θα έρθεις ευγενικά να μου μιλήσεις και να βρούμε μία λύση ικανοποιητική για όλους ή θα φύγεις ...... αλλά.... πάντα υπάρχει ένα αλλά.....
 
Επειδή όμως όλοι μας κρατάμε όπλα και το κακό δε θέλει πολύ να γίνει...... προτιμώ να μη μπω σε αντιπαράθεση με κάποιον ή πολλούς κάποιους που δεν ξέρω τι ρόλο παίζει......
Σωστός, αυτό πλέον ισχύει και γενικά στην καθημερινότητα.Φαινομενικά άοπλος αλλά πραγματικά οπλισμένος...
 
γιατί είχε;
Ρουμελιώτες μου είπανε για τον Σπερχειό ως όριο
είχε γουρούνια η Αττικοβοιωτία;
ή η Πελλοπόνησος;
ρωτάω δεν ξέρω...................
1987...ο αειμνηστος Μπαμπης Γ. φερνει σε ενα φορδ τρανσιτ ενα καπρι 210 κιλα...χτυπημενο στο παρνας (κοντα στο Διστομο)...υπηρχαν αλλα καμια σχεση με το σημερινο πληθυσμο...οπως σωστα αναφερες Μαριε, πληθυναν μετα το 90 ....σε αυτο συνεβαλε τα μεγιστα μια απαγορευση, ολου του πλαινου μερους στους προποδες του ελικωνα, το οποιο εχω ηδη αναφερει σε προσφατο ποστ.......
 
Να χαλαστεις που έρχεται ο άλλος και ενώ σε βρίσκει εκεί απαιτεί να μην τουφεκισεις επειδή κυνήγι θεωρεί μόνο το λαγό η το γουρουνι??? Δεν χαλιεσαι απλά , αλλά κατεβάζεις όλα τα καντήλια και τους πολυελαιους για να καταλάβουν ότι δεν είσαι ο μαλακας της υπόθεσης και αυτοί οι μαγκες. Ίδια άδεια πληρώνουμε , το μέρος το κυνηγάει αυτός που είναι πρώτος εκεί χωρίς να έχει σημασία αν κυνηγάει λαγο , τσιχλα , μπεκατσα η πεταλουδες. Έτσι ξέρω εγω.
ελεύθερο κυνηγι ...
 
Back
Top