Αγριόχοιρος

Μπορεί να γράφω και μαλακίες αλλά έτσι μπακαλιστικα κοίτα τις διαδρομές
Η μία φαίνεται ξεκάθαρα ότι η κατάβαση είναι καθαρά μέσα από ντυμένα και ορεινά η άλλες πρέπει έστω και λίγο να βγείς σε πεδιάδα
Και άλλη συμπεριφορά τότε τα γουρούνια άλλη τώρα το γνωρίζεις καλά Screenshot_20220730-200255_Maps~2.jpgScreenshot_20220730-200319_Maps~3.jpg
 
Τα γουρούνια εξαπλώνονται όπως και οι λύκοι και οι αρκούδες και τα ζαρκάδια επειδή η ύπαιθρος ερημώνει από ανθρώπους, ο τόπος πυκνώνει και γίνεται ζούγκλα.....ο υβριδισμός στα γουρούνια τα κάνει να γεννούν δύο φορές το χρόνο.... περισσότερα ζώα....η έλλειψη φυσικών εχθρών αυξάνει την πιθανότητα επιβίωσης περισσότερων ατόμων... βοηθά και το έντονο ανάγλυφο της Ελλάδας...... οπότε υπάρχει υπερπληθυσμός.... δύο εχθρούς έχει το γουρούνι....τον λύκο και τον άνθρωπο....οι λύκοι είναι σπάνιοι ( εδώ γελάμε), οι άνθρωποι λόγω της κρίσης και της απαξίωσης του κυνηγιού δεν μπορούν να παρέμβουν στον πληθυσμό τους χωρίς σύστημα....
 
.very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny.

λέω κι εγώ τι εννοεί ο ποιητής;;;;;;
.sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ!!!!!
.drunk..drunk..drunk.

ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΜΥΓΑ ΜΥΓΙΑΖΕΣΑΙ

ΚΙ ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΚΗ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗ ΟΛΑ ΣΑΝ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΣΟΥ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ!!!!

Εχεις δει μάστορα τα μούτρα μου και ξέρεις πως είναι ή μήπως θες να πεις κατι ?
είπα κι εγώ τι τρέχει,,,,,
.very funny..very funny..very funny.



να ξέρεις σου μιλούσε κάποιος που έχει - εξ αιτίας του κυνηγιού - φίλους σε όλη την Ελλάδα και κάθε χρόνο ΦΙΛΟΞΕΝΕΊ ΚΥΝΗΓΟΎΣ από άλλα μέρη!!!!! κάποιους τους γνώρισα από το διαδίκτυο!!!
οι περισσότεροι συνκυνηγοί μου ΔΕΝ είναι συμπατριώτες μου!!!! μιλάω για το 80% και βάλε
η μισή Αθήνα με παίρνει τηλέφωνα για πληροφορίες
χώρια καταγωγές, συγγένειες, φιλίες και κουμπαριές στα 4 σημεία του ορίζοντα
χώρια που έχω κατηγορηθεί ως "υπερβολικά αντιρατσιστής" από "κάποιους" με περιέργη προαίρεση.....
Δεν θα μπορούσε να ναι αλλιώς σχεδόν τα μισά κυνήγια μου τα κάνω εκτός όχι νομού αλλάς περιφέρειας καταγωγής και διαμονής μου............

Εισαι ο απόλυτος τοπικιστής ... συμπατριώτες σου είναι οσοι ζουν στον ιδιο νομο ... ..

ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ
ειλικρινά μ έκανες και γέλασα!!!!!!
.sarcastic. .yelling.

υ.γ. ξαναβάλε το αβαταρ με τον κιμ ή την παρουσιάστριά του, σου πάει γάντι........ hippo
Λεω να βαλω την δικιά σου ... τις αποκριες ... να κανω τον μ.....α .....
 
Εχεις δει μάστορα τα μούτρα μου και ξέρεις πως είναι ή μήπως θες να πεις κατι ?
θέλω να πω ότι είσαι ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟΣ ψάχνεις αφορμές να δημιουργήσεις φασαρία
βαλτός ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ από άλλους!

Εισαι ο απόλυτος τοπικιστής ... συμπατριώτες σου είναι οσοι ζουν στον ιδιο νομο ... ..
Μόνο από αυτό που έγραψες φαίνεται ποιος είσαι!
Είσαι ο απόλυτος κακοπροαίρετος κομπλεξικός, ποιος ξέρει τι τραβάς στην ξενιτειά φουκαρά μου.... και βγάζεις τέτοιο κομπλεξ και γίνεσαι τσιράκι
α, και για να μαθαίνεις Ελληνικά:
https://el.wiktionary.org/wiki/συμπατριώτης
συμπατριώτης < ελληνιστική < συν + πατριώτης

25px-OOjs_UI-like_arrow_empty-ltr_progressive.svg.png
Ουσιαστικό​

συμπατριώτης αρσενικό
  1. που είναι από την ίδια χώρα
  2. (ειδικότερα) που είναι από τον ίδιο τόπο
  3. ομοεθνής
Συνώνυμα
https://ti-einai.gr/simpatriotis/

Τι είναι συμπατριώτης;​

Συμπατριώτης είναι το άτομο που είναι από την ίδια πατρίδα με κάποιον άλλον.
Για παράδειγμα, αν κάποιοι Έλληνες συναντηθούν στη Γερμανία, είναι συμπατριώτες: από την ίδια πατρίδα.
Ο συμπατριώτης είναι δηλαδή το άτομο που έχει την ίδια καταγωγή με κάποιο άλλο. Μπορεί να μην είναι μόνο χώρα, αλλά και πόλη, χωριό, κλπ.
Λέμε μερικές φορές: "Που 'σαι ρε συμπατριώτη!"


Λεω να βαλω την δικιά σου ... τις αποκριες ... να κανω τον μ.....α .....
δεν χρειάζεται με το ποιόν σου !!!!!
peng


*Μάτημα ελληνικών:
εντω στο ελλάντα όταν συναντάμε κάποιον ΣΥΝΤΟΠΙΤΗ μας ντεν λέμε: "Που 'σαι ρε συντοπίτη!"
λέμε: "Που 'σαι ρε συμπατριώτη!"

λέμε: "Που 'σαι ρε πατριώτη!"
λέμε: "Που 'σαι ρε πατρίδα!"

λέμε: "Που 'σαι ρε ΑΣΜ!"

** scripta manent και στο διαδίκτυο τα πάντα καταγράφονται μηνύματα, επαφές, κ.λ.π. βαι βαι βαι
 
Εντάξει μην το παρατραβαμε με χαρακτηρισμούς. Ο καθένας ας λέει την γνώμη του και ας την υποστηρίζει. Αλλού θα διαφωνούμε αλλού θα συμφωνούμε αλλά ας μην παρατραβαμε το σκοινί. Όσο για την κατάσταση που διαμορφώνεται με τα γουρούνια ας κοιτάξουμε να την διαχειριστούμε όσο το δυνατόν καλυτερα. Αναγκαστικά αρκετοι θα στραφούν στο γουρούνι σε περιοχές που δεν είχαν επαφή με το συγκεκριμένο θηραμα. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι αυτόματα είναι εν δυνάμει δολοφόνοι εξ αμελείας. Αν έχεις το μυαλό μέσα στο κρανίο σου και τα μάτια σου ανοιχτά περιοριζεις τους κινδύνους. Αλλά ο μαλακας υπάρχει παντού και είναι ανικητος. Το σημαντικό είναι να τον εντοπίσεις νωρίς και να πάρει τον πουλο....
 
Στα χωριά μου στο βάλτο τη δεκαετία του 50 λίγο μετά τον πόλεμο είχε τοσα πολλά γουρούνια ίσως και περισσότερα από τώρα μας έλεγε ο μακαρίτης ο παππούς μου από την μια έσπερναν το καλαμπόκι και από την άλλη έμπαιναν τα γουρούνια και το έτρωγαν τα πήρε αρρώστια και τα έβρισκαν ψόφια,από τη δεκαετία του 70 άρχισαν πάλι να φαίνονται και από τη 10ετια του 80 υπήρχαν γουρουνοπαρέες καποιες κρατάνε ακόμα και σήμερα με 2η γενιάς γουρουναδες!!
 
θέλω να πω ότι είσαι ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟΣ ψάχνεις αφορμές να δημιουργήσεις φασαρία
βαλτός ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ από άλλους!


Μόνο από αυτό που έγραψες φαίνεται ποιος είσαι!
Είσαι ο απόλυτος κακοπροαίρετος κομπλεξικός, ποιος ξέρει τι τραβάς στην ξενιτειά φουκαρά μου.... και βγάζεις τέτοιο κομπλεξ και γίνεσαι τσιράκι
α, και για να μαθαίνεις Ελληνικά:
https://el.wiktionary.org/wiki/συμπατριώτης
συμπατριώτης < ελληνιστική < συν + πατριώτης

25px-OOjs_UI-like_arrow_empty-ltr_progressive.svg.png
Ουσιαστικό​

συμπατριώτης αρσενικό
  1. που είναι από την ίδια χώρα
  2. (ειδικότερα) που είναι από τον ίδιο τόπο
  3. ομοεθνής
Συνώνυμα
https://ti-einai.gr/simpatriotis/

Τι είναι συμπατριώτης;​

Συμπατριώτης είναι το άτομο που είναι από την ίδια πατρίδα με κάποιον άλλον.
Για παράδειγμα, αν κάποιοι Έλληνες συναντηθούν στη Γερμανία, είναι συμπατριώτες: από την ίδια πατρίδα.
Ο συμπατριώτης είναι δηλαδή το άτομο που έχει την ίδια καταγωγή με κάποιο άλλο. Μπορεί να μην είναι μόνο χώρα, αλλά και πόλη, χωριό, κλπ.
Λέμε μερικές φορές: "Που 'σαι ρε συμπατριώτη!"



δεν χρειάζεται με το ποιόν σου !!!!!
peng


*Μάτημα ελληνικών:
εντω στο ελλάντα όταν συναντάμε κάποιον ΣΥΝΤΟΠΙΤΗ μας ντεν λέμε: "Που 'σαι ρε συντοπίτη!"
λέμε: "Που 'σαι ρε συμπατριώτη!"

λέμε: "Που 'σαι ρε πατριώτη!"
λέμε: "Που 'σαι ρε πατρίδα!"

λέμε: "Που 'σαι ρε ΑΣΜ!"

** scripta manent και στο διαδίκτυο τα πάντα καταγράφονται μηνύματα, επαφές, κ.λ.π. βαι βαι βαι
Κλείσε πουλάκι μου το στόμα σου ... μυριζει σιφώνι ..
 
Μάριε ψέματα δεν λένε αλλά ψέματα δεν λέω ούτε και εγώ
Ορεινή Ναυπακτία και Φωκίδα υπάρχουν παρέες που πήγαιναν αποκλειστικά για γουρούνια από την δεκαετία του 70 σίγουρα,για να πήγαιναν σίγουρα είχε σταθερούς πληθυσμούς όχι ένα στην Δύση και το άλλο στην Ανατολή
Ο μακαρίτης ο πατέρας μου ξεκίνησε το 78 όταν φτιάχτηκε η παρέα τότε που πρωτοπηγε
Ότι τα τελευταία αρκετά χρόνια υπάρχει όχι αύξηση αλλά υπερπλυθυσμός δεν έχει να κάνει με το παρελθόν,λιγότερα ήταν αλλά ήταν και καθαρά όχι υβρίδια
Ο λόγος που πιστεύω ότι εδώ είχε μεγαλύτερο πληθυσμό από παλιά σε σχέση με περιοχές σχετικά κοντά είναι η διαδρομή,από βόρεια Πίνδο προς τα εδώ τα φέρνει εδώ ο δρόμος
Είναι μονοκόμματη ορεινή και δασώδης χωρίς να την κόβει κάμπος πουθενά μέχρι να φτάσεις Πίνδο γι'αυτό είχαμε και εμφάνιση αρκούδας πρίν από μερικά χρόνια
Μπορεί να κάνω λάθος αλλά δεν πιστεύω ότι είναι άσχετο ότι έφτασε αρκούδα έτσι τυχαία,η διαδρομή την έφερε όπως μπορεί να έφερε και τα γουρούνια κάποτε ενώ προς Παρνασσό να είχε πολύ λιγότερα

https://www.agrinionews.gr/arkouda-evale-sto-mati-ta-melissia-tis-orinis-nafpaktias/
δεν είπα ότι λες ψέμματα
εγώ ΔΕΝ γνωρίζω τους τόπους σας
η πλάκα είναι ότι μετέφερα τα λόγια Ρουμελιωτών περί Σπερχειού (έγραψα και τα ονόματά τους και οι συμπατριώτες τους θα κατάλαβουν ποιοι είναι - μικροί τόποι - λίγοι κυνηγοί)
και τόνισα περί αττικοβοιωτίας και Μοριά
γιατί είχε;
Ρουμελιώτες μου είπανε για τον Σπερχειό ως όριο
είχε γουρούνια η Αττικοβοιωτία;
ή η Πελλοπόνησος;
ρωτάω δεν ξέρω...................
Σαφώς και ξέρεις καλύτερα από μένα
όμως
Σαφώς και ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ότι λόγω υπερπληθυσμού πολλοί τυχάρπαστοι αποφάσισαν εν μια νυκτί να γίνουν γουρουνάδες
Και Σαφώς ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ότι υπάρχει ΠΑΡΑΔΟΣΗ στο κυνήγι ορισμένων θηραμάτων αναλόγως των βιοτόπων κάθε περιοχής
τώρα αν πω ότι οι Κρητικοί π.χ. είναι μάστορες στο κυνήγι λαγού με σκύλο με μύτη στον αέρα, ενώ οι Μακεδόνες είμαστε σκράπες, γίνομαι ρατσιστής;
μάλλον ΝΑΙ
.very funny..very funny. .very funny. .very funny. .very funny.
 
Κλείσε πουλάκι μου το στόμα σου ... μυριζει σιφώνι ..
.very funny. .very funny. .very funny.
ΒΑΙ ΒΑΙ ΒΑΙ ελλείψει επιχειρημάτων τι να πει ο καημένος!!!!
.very funny..very funny..very funny.
άντε στείλε πμ να σου πουν τι να πεις φουκαρά μου
.very funny..very funny..very funny.


** scripta manent και στο διαδίκτυο τα πάντα καταγράφονται μηνύματα, επαφές, κ.λ.π. βαι βαι βαι
 
.very funny. .very funny. .very funny.
ΒΑΙ ΒΑΙ ΒΑΙ ελλείψει επιχειρημάτων τι να πει ο καημένος!!!!
.very funny..very funny..very funny.
άντε στείλε πμ να σου πουν τι να πεις φουκαρά μου
.very funny..very funny..very funny.


** scripta manent και στο διαδίκτυο τα πάντα καταγράφονται μηνύματα, επαφές, κ.λ.π. βαι βαι βαι
Εχεις ζαλήσει τους αναγνώστες του θέματος τόση ωρα με τα ψυχολογικά σου ... μα καλά ένας διαχειριστης δεν βλέπει ?
 
δεν είπα ότι λες ψέμματα
εγώ ΔΕΝ γνωρίζω τους τόπους σας
η πλάκα είναι ότι μετέφερα τα λόγια Ρουμελιωτών περί Σπερχειού (έγραψα και τα ονόματά τους και οι συμπατριώτες τους θα κατάλαβουν ποιοι είναι - μικροί τόποι - λίγοι κυνηγοί)
και τόνισα περί αττικοβοιωτίας και Μοριά
Τρόπος του λέγειν δεν λέω ότι με λές ψεύτη
Η Ρούμελη ανατολική με δυτική έχει διάφορες
Δυτικότερα και προς Ευρυτανία είναι πιο απρόσιτη στον ορεινό Βάλτο υπάρχει δρόμος που έχει χαρακτηριστεί στους πιό επικίνδυνους διεθνώς
https://www.mixanitouxronou.gr/vint...00-metron-eki-opou-den-patise-podari-tourkou/
Για Ευρυτανία ο λόγος που αλλού μπορεί να είχε περισσότερα και αλλού λιγότερα και ας είναι ίδιος νομός πιστεύω ότι είναι επειδή έχει πολλά δάση με έλατο και άλλες περιοχές με πιό ντυμένα πουρνάρια κλπ
Αυτό που έχω δει είναι ότι και λόγω αφθονίας τροφής προτιμάνε τα ντυμένα, πουρνάρια κουμαριές κλπ.κλπ σε σχέση με τα έλατα
Η Αράχωβα που λές είναι Ναυπακτία σχεδόν σύνορα με Ευρυτανία κοντά στον Ψηλό Σταύρο εκεί χωρίζει
 
Back
Top