Αγριόχοιρος

Όχι για Αττικοβοιωτία και φυσικά όχι Πελοπόννησο αλλά ορεινά Αιτωλοακαρνανιας, Φωκίδας,Φθιώτιδας είχε από αρκετά παλιότερα,σίγουρα όχι σε τόσους μεγάλους πληθυσμούς όσο Μακεδονία αλλά υπήρχαν παρέες
Βασικά τα μέρη που σου έγραψα είναι στην ουσία το τέρμα της οροσειράς της Πίνδου
Γιώργο αυτό για τον Σπερχειό μου το πε ο μπαρμπα Σπύρος από την Ελάτεια και μου το επιβεβαίωσε ο Δημήτρης από την Καλοσκοπή που το σοι του κυνηγούσε γουρούνια στον παρνασσό
"μέχρι τον Σπερχειό είχε κι όχι παρακάτω! τώρα φτάσαν στην αταλάντη, περάσανε την υλίκη"
"στην καλοσκοπή στον παρνασσό είχε, όχι τοσο πολλά τώρα γέμισε ο τόπος μέχρι στον κάμπο φτάσανε, στην Λαμία δεν είχε έπρεπε να πας Ν. Λαρίσσης"
Στην Καλοσκοπή και στην Γραβιά υπήρχαν γουρουνάδες στην Ελάτεια και στην Λαμία όχι
ψέμματα μου λέγανε;
είχαμε πάρε δώσε με παρέες που κυνηγούσαν Ευρυτανία και Βελούχι και μας λέγανε πως δεν έχει γουρούνια πέρα από ένα μοναστήρι κάπου στην αράχωβα;
ψέμματα μας λέγανε;
εγώ αυτά τα μέρη δεν τα ξέρω ούτε καν στον χάρτη δεν τα βρίσκω καλά - καλά
 
Ξεχωρίζεις τους κυνηγους αναλόγως με τον τόπο καταγωγής ή κατοικίας ! Ακομα χειρότερα δηλαδή ...
Πέρα απο διχαστικά είναι και ρατσιστικά ( κάτα μια εννοια ) τα σχόλιο αυτά ...

.very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny.

λέω κι εγώ τι εννοεί ο ποιητής;;;;;;
.sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ!!!!!
.drunk..drunk..drunk.

ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΜΥΓΑ ΜΥΓΙΑΖΕΣΑΙ

ΚΙ ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΚΗ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗ ΟΛΑ ΣΑΝ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΣΟΥ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ!!!!

είπα κι εγώ τι τρέχει,,,,,
.very funny..very funny..very funny.



να ξέρεις σου μιλούσε κάποιος που έχει - εξ αιτίας του κυνηγιού - φίλους σε όλη την Ελλάδα και κάθε χρόνο ΦΙΛΟΞΕΝΕΊ ΚΥΝΗΓΟΎΣ από άλλα μέρη!!!!! κάποιους τους γνώρισα από το διαδίκτυο!!!
οι περισσότεροι συνκυνηγοί μου ΔΕΝ είναι συμπατριώτες μου!!!! μιλάω για το 80% και βάλε
η μισή Αθήνα με παίρνει τηλέφωνα για πληροφορίες
χώρια καταγωγές, συγγένειες, φιλίες και κουμπαριές στα 4 σημεία του ορίζοντα
χώρια που έχω κατηγορηθεί ως "υπερβολικά αντιρατσιστής" από "κάποιους" με περιέργη προαίρεση.....
Δεν θα μπορούσε να ναι αλλιώς σχεδόν τα μισά κυνήγια μου τα κάνω εκτός όχι νομού αλλάς περιφέρειας καταγωγής και διαμονής μου............


ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ
ειλικρινά μ έκανες και γέλασα!!!!!!
.sarcastic. .yelling.

υ.γ. ξαναβάλε το αβαταρ με τον κιμ ή την παρουσιάστριά του, σου πάει γάντι........ hippo
 
κι επειδή ειπώθηκε κάτι για τοπικισμούς
στην παρέα που είμαι σήμερα έχουμε
1 Αθηναίο
4 από άλλους γειτονικούς νομούς
2 Καλαματιανους
και 2 Λεμεσιανούς
οι 4 τελευταίοι έρχονται μια φορά τον χρόνο και κάνουν 5 κυνήγια μαζί μας...

σε άλλη παρέα που πήγαινα μαζί τους στα ελληνοβουλγαρικά, μια μέρα μου λέει ο αρχηγός ήρθαν κάτι παιδιά θα τους πάρετε από έναν στα καρτέρια
οκ έρχεται λοιπόν μαζί μου ο νεαρός ΑΟΠΛΟΣ
παραξενευτηκα! ρωταω τον αρχηγό!
άσε μου λέει τις προάλλες που βάλαμε διπλοκάρτερο "ξένους" ο ένας τουφέκισε ΠΙΣΩ από τον δικό μας! ΟΠΟΤΕ ΚΟΜΜΕΝΟ το ΟΠΛΟ σε ξένους μέχρι να τους μάθουμε καλά

* εμένα μου έτυχε μια φορά να τουφεκίσει "κοντοχωριανός" μου "πίσω από το αυτί μου", ε, δεν ξανάδε κυνήγι μαζί μας. το ίδιο έκανε άλλος συμπατριώτης μου σε Θεσσαλό φίλο μου, κι αυτός κόκκινη!
ξέχασα τον Ροδίτη το τρελοκομείο......................
 
Γιώργο αυτό για τον Σπερχειό μου το πε ο μπαρμπα Σπύρος από την Ελάτεια και μου το επιβεβαίωσε ο Δημήτρης από την Καλοσκοπή που το σοι του κυνηγούσε γουρούνια στον παρνασσό
"μέχρι τον Σπερχειό είχε κι όχι παρακάτω! τώρα φτάσαν στην αταλάντη, περάσανε την υλίκη"
"στην καλοσκοπή στον παρνασσό είχε, όχι τοσο πολλά τώρα γέμισε ο τόπος μέχρι στον κάμπο φτάσανε, στην Λαμία δεν είχε έπρεπε να πας Ν. Λαρίσσης"
Στην Καλοσκοπή και στην Γραβιά υπήρχαν γουρουνάδες στην Ελάτεια και στην Λαμία όχι
ψέμματα μου λέγανε;
είχαμε πάρε δώσε με παρέες που κυνηγούσαν Ευρυτανία και Βελούχι και μας λέγανε πως δεν έχει γουρούνια πέρα από ένα μοναστήρι κάπου στην αράχωβα;
ψέμματα μας λέγανε;
εγώ αυτά τα μέρη δεν τα ξέρω ούτε καν στον χάρτη δεν τα βρίσκω καλά - καλά
Μάριε ψέματα δεν λένε αλλά ψέματα δεν λέω ούτε και εγώ
Ορεινή Ναυπακτία και Φωκίδα υπάρχουν παρέες που πήγαιναν αποκλειστικά για γουρούνια από την δεκαετία του 70 σίγουρα,για να πήγαιναν σίγουρα είχε σταθερούς πληθυσμούς όχι ένα στην Δύση και το άλλο στην Ανατολή
Ο μακαρίτης ο πατέρας μου ξεκίνησε το 78 όταν φτιάχτηκε η παρέα τότε που πρωτοπηγε
Ότι τα τελευταία αρκετά χρόνια υπάρχει όχι αύξηση αλλά υπερπλυθυσμός δεν έχει να κάνει με το παρελθόν,λιγότερα ήταν αλλά ήταν και καθαρά όχι υβρίδια
Ο λόγος που πιστεύω ότι εδώ είχε μεγαλύτερο πληθυσμό από παλιά σε σχέση με περιοχές σχετικά κοντά είναι η διαδρομή,από βόρεια Πίνδο προς τα εδώ τα φέρνει εδώ ο δρόμος
Είναι μονοκόμματη ορεινή και δασώδης χωρίς να την κόβει κάμπος πουθενά μέχρι να φτάσεις Πίνδο γι'αυτό είχαμε και εμφάνιση αρκούδας πρίν από μερικά χρόνια
Μπορεί να κάνω λάθος αλλά δεν πιστεύω ότι είναι άσχετο ότι έφτασε αρκούδα έτσι τυχαία,η διαδρομή την έφερε όπως μπορεί να έφερε και τα γουρούνια κάποτε ενώ προς Παρνασσό να είχε πολύ λιγότερα

https://www.agrinionews.gr/arkouda-evale-sto-mati-ta-melissia-tis-orinis-nafpaktias/
 
Back
Top