Αγριόχοιρος

Σκεφτήκατε ποτέ πόσο πολύ μας εξυπηρετεί αυτή η κατάσταση της αύξησης του πληθυσμού των αγριόχοιρων ( με εξαίρεση το κακό των υβριδίων ) , όσο θα υπάρχει υπέρ πλυθησμος τόσο το κυνήγι θα είναι αναγκαία δραστηριότητα … εάν η λάθος διαχείρηση φέρει δραματική μείωση τότε το κυνήγι δεν θα έχει μέλλον και θα παύσει να υπάρχει με την βούλα του νομοθέτη … πρέπει να δούμε το τυρί , την φάκα και τις ευκαιρίες που κρύβονται …και να πράξουμε ανάλογα .
 
Σκεφτήκατε ποτέ πόσο πολύ μας εξυπηρετεί αυτή η κατάσταση της αύξησης του πληθυσμού των αγριόχοιρων ( με εξαίρεση το κακό των υβριδίων ) , όσο θα υπάρχει υπέρ πλυθησμος τόσο το κυνήγι θα είναι αναγκαία δραστηριότητα … εάν η λάθος διαχείρηση φέρει δραματική μείωση τότε το κυνήγι δεν θα έχει μέλλον και θα παύσει να υπάρχει με την βούλα του νομοθέτη … πρέπει να δούμε το τυρί , την φάκα και τις ευκαιρίες που κρύβονται …και να πράξουμε ανάλογα .
αυτο ακριβως.
 
Σκεφτήκατε ποτέ πόσο πολύ μας εξυπηρετεί αυτή η κατάσταση της αύξησης του πληθυσμού των αγριόχοιρων ( με εξαίρεση το κακό των υβριδίων ) , όσο θα υπάρχει υπέρ πλυθησμος τόσο το κυνήγι θα είναι αναγκαία δραστηριότητα … εάν η λάθος διαχείρηση φέρει δραματική μείωση τότε το κυνήγι δεν θα έχει μέλλον και θα παύσει να υπάρχει με την βούλα του νομοθέτη … πρέπει να δούμε το τυρί , την φάκα και τις ευκαιρίες που κρύβονται …και να πράξουμε ανάλογα .
όταν δόθηκε παράταση τον περασμένο φλεβάρη
από την παρέα μου ήμουν ο μόνος που έλεγε να τα κυνηγήσουμε κυρίως λόγω ψευδολύσσας
ξεκίνησαν να κυνηγάνε οι διπλανές παρέες και παρασύρθηκαν κι οι δικοί μου
εγώ έτυχε και δεν πήγα αλλά οι άλλοι κυνήγησαν κανα 2 βδομάδες 5-6 εξόδους και σταμάτησαν ΟΛΕΣ οι παρέες
για πολλούς λόγους! ο ένας είναι αυτός που λέει ο φίλος μας ο Γιώργος......
 
Σκεφτήκατε ποτέ πόσο πολύ μας εξυπηρετεί αυτή η κατάσταση της αύξησης του πληθυσμού των αγριόχοιρων ( με εξαίρεση το κακό των υβριδίων ) , όσο θα υπάρχει υπέρ πλυθησμος τόσο το κυνήγι θα είναι αναγκαία δραστηριότητα … εάν η λάθος διαχείρηση φέρει δραματική μείωση τότε το κυνήγι δεν θα έχει μέλλον και θα παύσει να υπάρχει με την βούλα του νομοθέτη … πρέπει να δούμε το τυρί , την φάκα και τις ευκαιρίες που κρύβονται …και να πράξουμε ανάλογα .
Αν είχαμε κυνηγετική παιδεία θα παίρναμε αυτό που θέλαμε ανάμεσα στην αγέλη.Απο την στιγμή που η θεωρία είναι βαρατε στο ψαχνό να γεμίσει η καρότσα για φώτο και χαρτζιλίκι θα μας αντιμετωπίζουν σαν γίδια οι από πάνω.Βαρατε αβερτα μέχρι τέλος Φεβρουαρίου με ότι αυτό συνεπάγεται.Λες και δεν ξέρουν σε ποιους απευθύνονται...Το πιο σοβαρό από όλα είναι ότι κάτι πικραμένοι λαγαδες,τσιχλαδες έχουν μπει στο παιχνίδι χωρίς στοιχειώδη γνώση και θα φανεί στα θανατηφόρα που θα ακολουθήσουν την χρονία που έρχεται δυστυχώς.
 
Αν είχαμε κυνηγετική παιδεία θα παίρναμε αυτό που θέλαμε ανάμεσα στην αγέλη.Απο την στιγμή που η θεωρία είναι βαρατε στο ψαχνό να γεμίσει η καρότσα για φώτο και χαρτζιλίκι θα μας αντιμετωπίζουν σαν γίδια οι από πάνω.Βαρατε αβερτα μέχρι τέλος Φεβρουαρίου με ότι αυτό συνεπάγεται.Λες και δεν ξέρουν σε ποιους απευθύνονται...Το πιο σοβαρό από όλα είναι ότι κάτι πικραμένοι λαγαδες,τσιχλαδες έχουν μπει στο παιχνίδι χωρίς στοιχειώδη γνώση και θα φανεί στα θανατηφόρα που θα ακολουθήσουν την χρονία που έρχεται δυστυχώς.
Όταν το επίπεδο επιχειρημάτων και διαγωγής είναι κάτω από την βάση … αυτό το μέλλον θα έχουμε ως κυνηγοί … δυστηχως ! Κρίμα διότι υπάρχουν αξιόλογοι κυνηγοί εν ελλαδι οι οποίοι ζημιώνονται για χάρη των τραγικών wannabe διαχειριστών / κυνηγων …
 
Αν είχαμε κυνηγετική παιδεία θα παίρναμε αυτό που θέλαμε ανάμεσα στην αγέλη.Απο την στιγμή που η θεωρία είναι βαρατε στο ψαχνό να γεμίσει η καρότσα για φώτο και χαρτζιλίκι

Το πιο σοβαρό από όλα είναι ότι κάτι πικραμένοι λαγαδες,τσιχλαδες έχουν μπει στο παιχνίδι χωρίς στοιχειώδη γνώση και θα φανεί στα θανατηφόρα που θα ακολουθήσουν την χρονία που έρχεται δυστυχώς.

Το σύνδρομο της γεμάτης καρότσας-σακούλας είναι αυτό που γεμίζει και τα φέρετρα στις περισσότερες περιπτώσεις
 
Αν είχαμε κυνηγετική παιδεία θα παίρναμε αυτό που θέλαμε ανάμεσα στην αγέλη.Απο την στιγμή που η θεωρία είναι βαρατε στο ψαχνό να γεμίσει η καρότσα για φώτο και χαρτζιλίκι θα μας αντιμετωπίζουν σαν γίδια οι από πάνω.Βαρατε αβερτα μέχρι τέλος Φεβρουαρίου με ότι αυτό συνεπάγεται.
Άλεξ μην τα ισοπεδώνεις όλα!
Οι περισσότερες ΠΑΛΑΙΕΣ παρέες που ξέρω, ΑΠΕΦΕΥΓΑΝ ΝΑ ΤΟΥΦΕΚΙΣΟΥΝ ΣΚΡΟΦΕΣ! (τώρα πλέον λόγω υπερπληθυσμού δεν το κοιτάνε)
Πριν χρόνια μου είχε κάνει ΦΟΒΕΡΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ όταν σε κουβέντα γουρουνάδες ήταν ΚΑΘΕΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟΙ στο ενδεχόμενο να σηκώσουν όπλο στη μεγάλη σκρόφα του κοπαδιού! Υλοτόμοι, κτηνοτρόφος και εργάτης που δεν είχαν πάει λύκειο (κατά τα άλλα "ταλιμπάν" για κάποιους νεόκοπους "κυνηγούς")
ΜΕΓΑΛΟ ρόλο έπαιξαν και άρθρα του Φ. Καραμπατζάκη
Λες και δεν ξέρουν σε ποιους απευθύνονται...Το πιο σοβαρό από όλα είναι ότι κάτι πικραμένοι λαγαδες,τσιχλαδες έχουν μπει στο παιχνίδι χωρίς στοιχειώδη γνώση και θα φανεί στα θανατηφόρα που θα ακολουθήσουν την χρονία που έρχεται δυστυχώς.
εδώ έχεις δίκιο όχι τόσο για τους λαγάδες που έχουν σχετική εμπειρεία όσο για τους τσιχλάδες και κάτι άσχετους που αποφάσισαν να γίνουν κυνηγοί στα 40 ή στα 50 τους!
Ειδικά στη νότια Ελλάδα που δεν έχει παράδοση .... δράμα
 
Άλεξ μην τα ισοπεδώνεις όλα!
Οι περισσότερες ΠΑΛΑΙΕΣ παρέες που ξέρω, ΑΠΕΦΕΥΓΑΝ ΝΑ ΤΟΥΦΕΚΙΣΟΥΝ ΣΚΡΟΦΕΣ! (τώρα πλέον λόγω υπερπληθυσμού δεν το κοιτάνε)
Πριν χρόνια μου είχε κάνει ΦΟΒΕΡΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ όταν σε κουβέντα γουρουνάδες ήταν ΚΑΘΕΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟΙ στο ενδεχόμενο να σηκώσουν όπλο στη μεγάλη σκρόφα του κοπαδιού! Υλοτόμοι, κτηνοτρόφος και εργάτης που δεν είχαν πάει λύκειο (κατά τα άλλα "ταλιμπάν" για κάποιους νεόκοπους "κυνηγούς")
ΜΕΓΑΛΟ ρόλο έπαιξαν και άρθρα του Φ. Καραμπατζάκη

εδώ έχεις δίκιο όχι τόσο για τους λαγάδες που έχουν σχετική εμπειρεία όσο για τους τσιχλάδες και κάτι άσχετους που αποφάσισαν να γίνουν κυνηγοί στα 40 ή στα 50 τους!
Ειδικά στη νότια Ελλάδα που δεν έχει παράδοση .... δράμα
Τι τοπικιστικά σύνδρομα είναι αυτά? Ποίος αποκαλεί ταλιμπαν κάποιον άνθρωπο που εχει αποκτήσει μόνο την βασική μόρφωση ? Τι λες ????
 
Δώσε μου ένα ποσοστό καθαρών γουρουναδων σε παρακαλώ που τηρούν στο έπακρο τους κανόνες ασφαλείας καθώς και τις σωστές καρπωσεις.
αμα μου δώσεις ένα ποσοστό ΟΠΟΙΩΝΔΗΠΟΤΕ ΚΥΝΗΓΩΝ που τηρούν στο έπακρο τους κανόνες ασφαλείας καθώς και τις σωστές καρπώσεις, θα σΕ πω ένα +10% έως +30% στους γουρουνάδες όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά λόγω φόβου
βέβαια άλλο να "κυνηγάς" τσίχλες με 9αρια κι άλλο γρουνια με 9βολα, εδώ ΤΑ ΛΑΘΗ ΠΛΗΡΟΝΩΝΤΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑΑΑΑ
 
Τι τοπικιστικά σύνδρομα είναι αυτά? Ποίος αποκαλεί ταλιμπαν κάποιον άνθρωπο που εχει αποκτήσει μόνο την βασική μόρφωση ? Τι λες ????
τον χαρακτηρισμό "ταλιμπάν' για τους γουρουνάδες (ενίοτε γενικά κι αόριστα συλλήβδην για ΟΛΟΥΣ τους γουρουνοκυνηγούς) τον έχω ακούσει ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ από πολλούς συναδέλφους ή "συναδέλφους", ειδικά αν κάποια παρέα έχει ΚΑΙ μέλη χαμηλού μορφωτικού επιπέδου, "κάποιοι" θα σπεύσουν να την κακοχαρακτηρίσουν! ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ χμμμμ....."ΑΠΑΞΙΩΣΗΣ" μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας και εδώ στο φόρουμ έχουν γραφτεί τέτοιοι "χαρακτηρισμοί"

τα τοπικιστικά σύνδρομα που τα ΄δες;
για τη Νότια Ελλάδα;
είναι γνωστό τοις πάσι ότι από Σπερχειό και κάτω τα γουρούνια εμφανίστηκαν ή έστω πλήθυναν πολύ μετά τα 90's
συγκροτήθηκαν παρέες εκ των ενόντων από λαγάδες στην αρχή και τσιχλάδες μετά
από ανθρώπους που δεν ήξεραν ούτε το χρώμα του γουρουνιού (και δεν το λέω υποτιμητικά έτσι είναι)
που δεν είχαν παράδοση!

΅Σε παραδοσιακούς βιότοπους γουρουνιού υπήρχαν παρέες που η απαρχή τους χάνονταν στον χρόνο (βλ. τουρκοκρατία) οι οποίες εξελίχθηκαν
και οι οποίες κατηγορήθηκαν ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝΤΑΙ ότι δεν βάζουν εύκολα "νέους" μέσα..

Σήμερα όχι μόνο νότια αλλά και αλλού (Γιάννενα, Θεσπρωτία, Ευβοια, ΣΑΜΟ! κ.α.), βλέπουν τα γουρουνια στα χωράφια και τις αυλές τους και άτομα που δεν έπιασαν παρα στον στρατό όπλο στα χέρια , "οργανώνονται" σε "ομάδες" και πάνε να κυνηγήσουν γουρούνια στο ΠΟΥΡΝΑΡΙ (αν είναι δυνατόν!!!)
 
Last edited:
δεν ξέρω την καταγωγή σου Γιώργο
αλλά μην το πάρεις ως "τοπικισμό"
δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα....
άλλωστε έχουμε φιλοξενήσει ΚΑΙ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕ συναδέλφους ειδικά το 90's 2000's από Πελλοπόνησο που θέλαν να μάθουν το γουρουνοκυνήγι.....
 
τον χαρακτηρισμό "ταλιμπάν' για τους γουρουνάδες (ενίοτε γενικά κι αόριστα συλλήβδην για ΟΛΟΥΣ τους γουρουνοκυνηγούς) τον έχω ακούσει ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ από πολλούς συναδέλφους ή "συναδέλφους", ειδικά αν κάποια παρέα έχει ΚΑΙ μέλη χαμηλού μορφωτικού επιπέδου, "κάποιοι" θα σπεύσουν να την κακοχαρακτηρίσουν! ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ χμμμμ....."ΑΠΑΞΙΩΣΗΣ" μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας και εδώ στο φόρουμ έχουν γραφτεί τέτοιοι "χαρακτηρισμοί"

τα τοπικιστικά σύνδρομα που τα ΄δες;
για τη Νότια Ελλάδα;
είναι γνωστό τοις πάσι ότι από Σπερχειό και κάτω τα γουρούνια εμφανίστηκαν ή έστω πλήθυναν πολύ μετά τα 90's
συγκροτήθηκαν παρέες εκ των ενόντων από λαγάδες στην αρχή και τσιχλάδες μετά
από ανθρώπους που δεν ήξεραν ούτε το χρώμα του γουρουνιού (και δεν το λέω υποτιμητικά έτσι είναι)
που δεν είχαν παράδοση!

΅Σε παραδοσιακούς βιότοπους γουρουνιού υπήρχαν παρέες που η απαρχή τους χάνονταν στον χρόνο (βλ. τουρκοκρατία) οι οποίες εξελίχθηκαν
και οι οποίες κατηγορήθηκαν ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝΤΑΙ ότι δεν βάζουν εύκολα "νέους" μέσα..

Σήμερα όχι μόνο νότια αλλά και αλλού (Γιάννενα, Θεσπρωτία, Ευβοια, ΣΑΜΟ! κ.α.), βλέπουν τα γουρουνια στα χωράφια και τις αυλές τους και άτομα που δεν έπιασαν παρα στον στρατό όπλο στα χέρια , "οργανώνονται" σε "ομάδες" και πάνε να κυνηγήσουν γουρούνια στο ΠΟΥΡΝΑΡΙ (αν είναι δυνατόν!!!)
Μάριε, και τι πρέπει να γίνει φιλε μου εδω??? Να μην κυνηγηθει το γουρούνι και να μείνει ανεξέλεγκτη η εξάπλωση του επειδή δεν έχουμε παράδοση στο κυνήγι του??? Η μηπως να κάνουμε μεταγραφή τους γουρουναδες από κούνια??? Στα χρόνια που επιτρέπεται το γουρούνι στην Εύβοια πόσα ατυχήματα είχαμε εδώ και πόσα στην επικράτεια των γεννημενων γουρουναδων??? Ξέρεις ότι δεν τα γράφω αυτά για να ειρωνευτω ούτε για να σε κοντραρω. Αλλά μην τα ισοπεδώνουμε ολα. Κανένας δεν γεννήθηκε μαθημένος σε τιποτα. Και όχι δεν γίναμε γουρουναδες όλοι επειδή βρωμισε ο τοπος απο αυτά εδω. Στα χωριά μας από τους 200 κυνηγούς οι 20 μεταπηδησαν στο γουρουνι και αυτοί που δεν κυνηγούσαν τίποτα παλι τίποτα κυνηγανε...
 
Να συμπληρώσω κι εγώ ότι ο χαρακτηρισμός Ταλιμπάν δεν αφορά το μορφωτικό επίπεδο των μελών μιας παρέας κυνηγών αγριόχοιρου..... αλλά την γενικότερη συμπεριφορά τους απέναντι σε άλλους κυνηγούς..... είτε με σκυλιά φερμας, είτε χωρίς σκυλιά.... αυτό το εμείς εδώ κυνηγάμε και είμαστε παρέα 20 άτομα, εσείς είστε ψιλικατζηδες, τα ολόκληρα βουνά κλεισμένα...... αυτά κατακρίνουμε.....το κάθε κυνήγι έχει την ομορφιά του,τις δυσκολίες του και τις χαρές του. Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια η αύξηση του πληθυσμού και ο υβριδισμός έχει φέρει στο κυνήγι του αγριόχοιρου άτομα που δεν είχαν καμία επαφή με αυτό το απαιτητικό κυνήγι..... χρειάζεται γνώσεις, υπομονή, σωματική και ψυχική δύναμη...... καλά να περνάμε όλοι κάνοντας αυτό που μας ευχαριστεί..... χωρίς όμως να χαλαμε την ευχαρίστηση του άλλου και τις καρδιές μας....
 
Back
Top