Καραμπίνα ή δίκαννο

....γνωρίζω κ κάποιους που έχουν ξεπεράσει αυτά τα γραμμάρια, αλλα δεν θα το κάνα, κ οχι γιατί δεν θα άντεχε το όπλο, αλλά θεωρώ ιεροσυλία τις ενισχυμένες γομώσεις με οποιοδήποτε πλαγιόκαννο, πάρε μια καραμπίνα ρε φίλε...
+1000.shake hands.;) 30 ως 34 γρ. για ως και τα μεσαία θηράματα...για το 12αρι...

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ Η ΒΟΛΗ

Μπάμπης Αιγινήτης

Μέσα στην κυνηγετική περίοδο θα αντιμετωπίσουμε όλες τις καιρικές συνθήκες, από πολύ κρύο με μηδενικές σχεδόν θερμοκρασίες και παγετό, μέχρι πολλή ζέστη και καυτό ήλιο. Από βροχή και υγρασία, μέχρι ομίχλη και ξηρασία. Έχει λοιπόν σίγουρα ενδιαφέρον να δούμε πώς συμπεριφέρονται τα φυσίγγια και το όπλο μας σε σχέση με τον στόχο μας στις διαφορετικές συνθήκες. Ας υποθέσουμε ότι διαθέτουμε ένα δίκαννο κυνηγετικό όπλο μέσης χρηματικής κατηγορίας, γερό και αξιόπιστο, δοκιμασμένο στα 1370 bars, θαλάμες μήκους 70 χιλ. και βάρος 3.200 γρ. Έχουμε ελέγξει ότι το κοντάκι ταιριάζει στο σωματότυπό μας. Όταν λοιπόν είμαστε σίγουροι ότι μας ταιριάζει το όπλο που κυνηγάμε και η επώμιση που κάνουμε δεν εμπεριέχει λάθη που πρέπει να διορθωθούν, τότε πάμε παρακάτω.

Η σταθερά 96

Το όπλο λοιπόν που μας ταιριάζει ζυγίζει 3.200 γρ. Αυτό το διαιρούμε με το 96 και τότε βρίσκουμε τον αριθμό 32, αυτή είναι η ιδανική γόμωση σε βάρος σκαγιών για το όπλο μας. Ο αριθμός 96 με τον οποίο διαιρούμε το βάρος του δίκαννού μας, ανεξαρτήτως αν είναι πλαγιόκαννο (side by side) ή (over & under), εχουμε λοιπόν ως ιδανική γόμωση για το όπλο μας τα 32 γρ. σκάγια και το θήραμα που μας ενδιαφέρει ας υποθέσουμε ότι είναι η πέρδικα η φάσσα . Τα νούμερα σκαγιών που θεωρούνται ιδανικά για αυτά τα θηράματα είναι Ν.5, Ν.6 και Ν.7. Εξετάζουμε τρεις κλιματολογικές καταστάσεις και όπως θα δούμε προσαρμόζουμε ανάλογα το τσοκάρισμα και τη γόμωση.

1η Περίπτωση
Ιδανικές συνθήκες θερμοκρασίας από 10-25ο C,
Χρησιμοποιούμε τσοκ 3 (***) κατα προτιμηση, φυσίγγια με 32 γρ. σκάγια Ν.6 και για τα δύο θηράματα. Αυτό το κάνουμε διότι αυτα τα τσοκ θα μας δώσουν την πυκνότητα της κατανομής που χρειαζόμαστε για το μέγεθος του θηράματος που εξετάζουμε (πέρδικα, φάσσα) και επιπλέον θα μας δώσει το τετραπλούν τραύμα που απαιτείται για άμεση καταβολή χωρίς τραυματισμούς και απώλειες.
Η μόνη αλλαγή που μπορεί να γίνει εδώ και σχετίζεται με την απόσταση που θα βληθεί το θήραμα, είναι ότι στην πέρδικα συστήνεται το φυσίγγι να διαθέτει βυσμάτωση με μάλλινη τάπα, ενώ για τη φάσσα πλαστικό κυαθιο. Αυτό διότι η ντουφεκιά της πέρδικας γινετε σχετικα πιο κοντά από εκείνη της φάσσας.

2η Περίπτωση
Άσχημες καιρικές συνθήκες με κρύο, υγρασία και παγετό. Θερμοκρασίες από –5 ως 10ο C.
Χρησιμοποιούμε στο όπλο μας τσοκ 2 (**) κατα προτιμηση και κατεβαίνουμε ένα νούμερο σκάγια, δηλαδή Ν.5. Σε αυτή την περίπτωση, για να έχουμε αυξημένες πιθανότητες να επιτύχουμε το τετραπλούν τραύμα της άμεσης καταβολής, χρησιμεύει να αυξήσουμε τη γόμωσή μας κατά δύο γραμμάρια, να πάμε στα 34 γρ. σκάγια. Με αυτόν τον συνδυασμό θα υπερνικήσουμε την πυκνότητα του αέρα στις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και θα διατηρήσουμε την κινητική ενέργεια των σκαγιών και τη συγκέντρωση της κατανομής.

3η Περίπτωση
Σε καιρικές συνθήκες με ζέστη και ξηρασία και θερμοκρασίες από 25-38ο C με χαμηλή πυκνότητα αέρα, Χρησιμοποιούμε στο όπλο μας ανοικτότερο τσοκ, όπως ο βελτιωμένος κύλινδρος (****) κατα προτιμηση και ανεβαίνουμε στο μικρότερο επιτρεπόμενο νούμερο σκαγιών που είναι το Ν.7 για τα δύο θηράματα που προαναφέραμε. Επίσης συνιστάται να κατέβουμε και δύο γραμμάρια κάτω στη γόμωση των σκαγιών από το ιδανικό για το όπλο μας. Από τα 32 γρ. να πάμε στα 30 γρ. Και μην αντιμετωπίζετε με δυσπιστία τα 30 γρ. Ν.7 για τη φάσσα. Μην κάνετε την αφελή σκέψη τού «σιγά μην πέσει η φάσσα με 30 γρ. φυσίγγι».
Όταν θα το δοκιμάσετε με τέτοιες θερμοκρασίες, τότε θα διαπιστώσετε τη δραστηριότητα αυτής της ντουφεκιάς.

Δεν ωφελούν οι βαριές γομώσεις και η ιδεα με το να ριξω 36-40γρ. οτι θα εχω καλυτερη επιτυχια. Σημασία έχει παντα και η σωστή σκόπευση....
 
Πρόσφατα απέκτησα ένα πλαγιοκαννο βελγικό δισκανδαλο αχρωμειωτο με μήκος Καννών 76 εκατοστά και συσφιξεις 12/10 η αριστερή και 1/10 η δεξιά.
Τον Αύγουστο στην έναρξη θα το εγκαινιάσω στα τρυγονια.
Καλοριζικο Τάκη και να το ευχαριστηθείς!
Είχα χρόνια να κυνηγήσω με πλαγιοκαννο και η χαρά μου είναι απερίγραπτη...
Η κατάληξη είναι πως με ένα δικαννο μπορούμε να κάνουμε πολύ ωραία κυνήγια μερακλιδικα και ευχάριστα...
Πολλές φορές κ οσο περνανε τα χρονια αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά τα πραγματα, κ καλο ειναι να κάνουμε κ μια στροφή, δεν βλάπτει πουθενα....
 
Δεν μετρησες καλα...2 φορες θα γεμισει το δικαννο ενω μονο 1 φορα η καραμπινα.
Ονειρευεστε πολλοι εδω μεσα μου φαινεται.
Οταν καποιος επιλεγει δικαννο το κανει γιατι τ'αρεσει και δικαιολογιες δεν χρειαζονται!
Και το επιλεγεις για τα πλεονηκτηματα του. Το μεγαλυτερο ειναι που εχεις 2 κανες και επιλεγεις την τουφεκια σου με δισκανδαλο.
Μια για κοντα, μια για μακρια...τα μονοσκανδαλα ειναι 4thepouch (γνωμη μου) οσον αφορα το κυνηγι.
Εσύ δεν μέτρησες μάλλον σωστά. Όπως ειπα από εντελώς άδειο τουφέκι μέχρι να ρίξεις 6 τουφεκιές θα γεμίσεις τουλάχιστον 2 φορές την καραμπίνα εφόσον έχει νόμιμα τον μειωτήρα και 3 φορές το δίκαννο. Δεν γίνεται να γεμίσεις 2 φορες την καραμπίνα γρηγορότερα από ότι 3 το δίκαννο. Δεν βγαίνει βάση κινήσεων.
 
Ξερό πολλούς με αυτό το πρόβλημα εγώ που είμαι και αριστερός ποτέ δεν είχα πρόβλημα μάλλον είχαν λάθος μετρα
Γνωρίζεις οτι και εγώ αριστερος ειμαι αλλα ο σωματοτυπος του καθενος διαφερει και ενιοτε αρκετα ωστε να δημιουργει θεματα.
 
Εσύ δεν μέτρησες μάλλον σωστά. Όπως ειπα από εντελώς άδειο τουφέκι μέχρι να ρίξεις 6 τουφεκιές θα γεμίσεις τουλάχιστον 2 φορές την καραμπίνα εφόσον έχει νόμιμα τον μειωτήρα και 3 φορές το δίκαννο. Δεν γίνεται να γεμίσεις 2 φορες την καραμπίνα γρηγορότερα από ότι 3 το δίκαννο. Δεν βγαίνει βάση κινήσεων.
Ωραια...ξεκιναμε το κυνηγι μας αδειοι...και με το δικαννο ριχνουμε 6 τουφεκιες πιο γρηγορα απο αυτογεμες (γιατι δεν βγαινει βαση κινησεων)...ουτε με παπα να σου γεμιζει δεν θα βγει το δικαννο μπροστα!
 
Ωραια...ξεκιναμε το κυνηγι μας αδειοι...και με το δικαννο ριχνουμε 6 τουφεκιες πιο γρηγορα απο αυτογεμες (γιατι δεν βγαινει βαση κινησεων)...ουτε με παπα να σου γεμιζει δεν θα βγει το δικαννο μπροστα!
Οκ δεν το συνεχίζω γιατί δεν αξίζει άλλωστε. Είναι τόσο μικρή η διαφορά και τόσο ασήμαντη που δεν αξίζει να χαλιόμαστε για αυτό.
 
Πρόσφατα απέκτησα ένα πλαγιοκαννο βελγικό δισκανδαλο αχρωμειωτο με μήκος Καννών 76 εκατοστά και συσφιξεις 12/10 η αριστερή και 1/10 η δεξιά.
Τον Αύγουστο στην έναρξη θα το εγκαινιάσω στα τρυγονια..
Είχα χρόνια να κυνηγήσω με πλαγιοκαννο και η χαρά μου είναι απερίγραπτη...
Η κατάληξη είναι πως με ένα δικαννο μπορούμε να κάνουμε πολύ ωραία κυνήγια μερακλιδικα και ευχάριστα...
Θα συμφωνησω πως αρκετοι απο μας ψαχνουμε μια ξεχωριστη ποιοτητα και ευχαρίστηση μετα απο καποια στιγμη και σου ευχομαι καλοριζικο και να ανταποκριθει στις προσδοκιες σου φιλε μου καλε.
 
Α δεν εχω θεματα με βελτιωση οικονομια αξιοπιστια και τα μετρα του
Πωλείται ένα βελτιωμένο μπαικαλ από τον παπατσαρουχα στο car νομίζω 500 ευρώ με όλες τις βελτιώσεις που κάνει αν θυμάμαι καλά Βέλο Κορινθίας η περιοχή το όπλο είναι τούμπανο πάντως
 
Τελικά πολύ το ευχαριστήθηκα σήμερα με τον Γκρά μου.
Αντί για φυλάκτρα παραλίγο να σκάψω χαράκωμα όμως…
 

Attachments

  • 89A37178-918A-47BF-A39E-552A584367F0.jpeg
    89A37178-918A-47BF-A39E-552A584367F0.jpeg
    334 KB · Προβολές: 33
  • 9853A8C3-5F80-4C77-8CFC-351EB047745F.jpeg
    9853A8C3-5F80-4C77-8CFC-351EB047745F.jpeg
    361,8 KB · Προβολές: 33
Μ
Οκ δεν το συνεχίζω γιατί δεν αξίζει άλλωστε. Είναι τόσο μικρή η διαφορά και τόσο ασήμαντη που δεν αξίζει να χαλιόμαστε για αυτό.
Μου θυμισατε που υπάρχει ένας τύπος που τραβάει και ρίχνει με πιστόλι πριν προλάβει ο άλλος απλά να πατήσει τη σκανδάλη που το έχει σε θέση σκόπευσης το έχω δει σε βίντεο .
 
Δε κατάλαβα πως κουβεντιαζουμε ποιος θα ρίξει περισσότερα φυσίγγια ποιο γρήγορα αδιάφορο για το κυνήγι.Ποιο γρήγορα επαναγεμιζει οποιοδήποτε όπλο αυτός που έχει ψυχραιμία και έχει κάνει την περισσότερη εξάσκηση και το ποιο γρήγορο αυτογεμη στο να ρίχνεις και να βάζεις χωρίς να το κατεβάζεις από τον ώμο είναι η browning 2000 που γεμίζει από τα πλάγια αριστερά το έχω κάνει και το λέω βάζεις το φυσίγγι η συμπληρώνεις ταχύτατα με το αριστερό χέρι αφού δεν χρειάζεται καν να το σπρώξεις όλο μέσα στην αποθήκη.Σας δείχνω φωτό την δική μου.
 

Attachments

  • IMG_20220304_213520.jpg
    IMG_20220304_213520.jpg
    214,7 KB · Προβολές: 23
Μου θυμίσατε που υπάρχει ένας τύπος που τραβάει και ρίχνει με πιστόλι πριν προλάβει ο άλλος απλά να πατήσει τη σκανδάλη που το έχει σε θέση σκόπευσης το έχω δει σε βίντεο ....
...Nicole Franks-BC Canada’s World Fastdraw Champ

1646423167078.jpeg

Y.Γ:...o θηλυκός Luky Look...δείτε βιντεάκια ...
 
Back
Top