Καραμπίνα ή δίκαννο

Λοιπον εχω καταληξει λογο οικονομικου να παρω ενα μπαικαλακι σταθερο τσοκαρισμα 1-3* δισκανδαλο με απλους εξωλκεις πρωτα ο θεος με το δωρο πασχα αν ειχα λεφταδακια παραπανω θα χτυπαγα ενα 525 αλλα δεν
Με το 525 βέβαια θα έχανες τη δεύτερη σκανδάλη. Αν σε ενδιαφέρει το baikal πάντως (και ειδικά αυτό που περιέγραψες μου φαίνεται τέλειο), ίσως σε ενδιαφέρει και αυτό http://www.hephestus.gr/βελτιώσεις-baikal-c-90.html
 
Με το 525 βέβαια θα έχανες τη δεύτερη σκανδάλη. Αν σε ενδιαφέρει το baikal πάντως (και ειδικά αυτό που περιέγραψες μου φαίνεται τέλειο), ίσως σε ενδιαφέρει και αυτό http://www.hephestus.gr/βελτιώσεις-baikal-c-90.html
Α δεν εχω θεματα με βελτιωση οικονομια αξιοπιστια και τα μετρα του
 
Λοιπον εχω καταληξει λογο οικονομικου να παρω ενα μπαικαλακι σταθερο τσοκαρισμα 1-3* δισκανδαλο με απλους εξωλκεις πρωτα ο θεος με το δωρο πασχα αν ειχα λεφταδακια παραπανω θα χτυπαγα ενα 525 αλλα δεν
Και εγώ Τολι.. εκεί μάλλον θα ΠΑΟ αλλά το παλιό με το 18,2 άυλο μ
 
Ακρυβος εκοινο θελω 18.2 αλλα φοβαμε μη ριχνει τπτ κλωτσιες
Έχω δυο πλαγιά ένα δικό μου και ένα του γαμπρού μου κανένα δεν με κλωτσάει αλλά δεν τα μπωρο τα πλαγιά για αυτό θέλω sp παντός από ντουφεκιές είναι θάνατος έχω δει τρέλα πράγματα με φυσηγγια ιδιογωμοσης
 
Προσωπικα καποια εποχη για 6 χρονια διατηρούσα 2 οπλα την Η368 κα το Β425.Με το Β425 εκανα τα μεγαλύτερα νουμερα οσα θηραματα κυνηγησα με το οπλο αυτο και οχι μονο ειχα και την ευχαριστηση να κανω και ποιοτικά σκοτωματα που με καμμια καραμπινα μεχρι τοτε δεν ειχα τα αποτελεσματα αυτα.Θα συμφωνήσω ομως οτι αυτο που συνεβει σε μενα δεν ειναι κανονας για ολους.Σημερα εχοντας την XLR με την οποια την σαιζον αυτη την κυνηγησα για 1η φορα παρολο που με ικανοποιησε στο μεγιστο πραγματικα προσανατολιζομαι σε ενα SP B725 μηπως και ξαναζησω αυτα που έζησα κατα το παρελθον.Θελω να συστησω επισης οτι ενα μετρο ασφαλειας για το αδειασμα του οπλου ειναι και η χρηση φυσιγγιων αδρανειας και στη συνεχεια τραβαμε την σκανδαλη μονο οταν οι κανες του οπλου βλέπουν προς τον ουρανο και μονο.
 
Ερώτηση.
Αν το επιτρεπόμενο για την καραμπίνα ήταν 2 φυσίγγια ποιός θα την έπαιρνε κ γιατί?
Είναι σαν να λες ,ποιος δεν πηδάει με ένα αρχιδι...δεν θα άλλαζε κάτι.... θυμάμαι πόσο άγρια τα είχαν πάρει οι 6 κ 7 φυσίγγια στην αποθήκη ,πολλοί βάλανε τάπες πολύ μετά την απαγόρευση....όσο υπάρχει η δυνατότητα το όπλο να μπορεί να γίνεται 6ασφαιρο κ εφτασφαιρο δεν αλλάζει κάτι.....αν τώρα γινόταν με αποθήκες αυστηρά για ένα φυσίγγιο χωρίς έξτρα αποθήκες κλπ.....κανείς δεν θα έπαιρνε σεμιοτοματικ‼️
 
Ακρυβος εκοινο θελω 18.2 αλλα φοβαμε μη ριχνει τπτ κλωτσιες
Το 1985 επιχειρησα να ριξω με ενα μπαικαλ 18.2 αυλους σε τρυγονια στο καμπο του Φενεου.Μελανιασε η πλατη μου και το ζυγοματικο εφαγε τοσα κτυπηματα που το θυμαμαι ακομα.Αποτελεσμα ο φιλος που ειχε το οπλο απο αγανακτηση στο τελος της ημέρας το κοπανησε στο κορμο μιας καρυδιας. Ο πονοκεφαλος περασε μετα απο μια μερα.Θελω να πω οτι λογω του στενου αυλου θελει προσοχη στα μετρα και στη εφαρμογη που πρεπει να εχει το οπλο αυτο επανω στο σωμα σου.Δεν μεμπτομαι το συγκεκριμενο οπλο διοτι αρκετοι συναδελφοι μας κυνηγουν με επιτυχια και ευχαριστηση.Την προσωπικη μου εμπειρια ανεφερα και μονο και τι πρεπει να προσεξει κανεις.
 
Δεν έχει τόσο σημασία στο κυνήγι το γρήγορο επαναγεμισμα γιατί αν κάνεις αυτό που πρέπει, το πρώτο άντε δεύτερο φυσίγγι φτάνει να τελειώσει τη φάση. Δεν πολεμάμε και δεν κινδυνεύει η ζωή μας για να χρειάζεται να μην αδειάζει το όπλο. Όσο για το ατύχημα ( και παρολίγον τραγωδία) με την καραμπίνα που έπαιρνε 5 αντί για 4 φυσίγγια και πυροβόλησε κατά λάθος το παιδί, δεν φταίει το όπλο. Ο άνθρωπος ήταν ανεκπαίδευτος και αφελής. Στο ανεκπαίδευτος φταίει το κράτος σε μεγάλο βαθμό που επιτρέπει σε μη εκπαιδευμένα και πιστοποιημένα άτομα να κατέχουν λειοκαννο. Όταν αδειάζουμε το όπλο, ανοίγουμε το κλείστρο και τσεκαρουμε οπτικά αλλά και με το δάχτυλο θαλάμη και αποθήκη στο τέλος. Μετά στρέφουμε το όπλο σε ασφαλή κατεύθυνση και ρίχνουμε τη σφύρα. Οι κινήσεις πρέπει να είναι αυτοματοποιημένες και η διαδικασία νόμος απαράβατος. Χαίρομαι τους συναδέλφους που όντας γνώστες, στις φωτογραφίες τους με τα όπλα και τα θηράματα τα κλείστρα τα έχουν πίσω, κάτι μας τονίζουν με αυτή την κίνηση και πολύ σωστά, δεν το κάνουν τυχαία.
+1000
Συμφωνώ μέχρι κεραίας σε όλα. Μην ξεχνάμε και τη διαδικασία στο στρατό μετά από κάθε χρήση ή άσκηση με όπλα (περίπολα, βολές κτλ) το κλασσικό "Δις εις στον αέρα οπλίσατε πυροδοτήσατε" μόνο τυχαία δεν είναι.
 
Το 1985 επιχειρησα να ριξω με ενα μπαικαλ 18.2 αυλους σε τρυγονια στο καμπο του Φενεου.Μελανιασε η πλατη μου και το ζυγοματικο εφαγε τοσα κτυπηματα που το θυμαμαι ακομα.Αποτελεσμα ο φιλος που ειχε το οπλο απο αγανακτηση στο τελος της ημέρας το κοπανησε στο κορμο μιας καρυδιας. Ο πονοκεφαλος περασε μετα απο μια μερα.Θελω να πω οτι λογω του στενου αυλου θελει προσοχη στα μετρα και στη εφαρμογη που πρεπει να εχει το οπλο αυτο επανω στο σωμα σου.Δεν μεμπτομαι το συγκεκριμενο οπλο διοτι αρκετοι συναδελφοι μας κυνηγουν με επιτυχια και ευχαριστηση.Την προσωπικη μου εμπειρια ανεφερα και μονο και τι πρεπει να προσεξει κανεις.
Ξερό πολλούς με αυτό το πρόβλημα εγώ που είμαι και αριστερός ποτέ δεν είχα πρόβλημα μάλλον είχαν λάθος μετρα
 
Πρόσφατα απέκτησα ένα πλαγιοκαννο βελγικό δισκανδαλο αχρωμειωτο με μήκος Καννών 76 εκατοστά και συσφιξεις 12/10 η αριστερή και 1/10 η δεξιά.
Τον Αύγουστο στην έναρξη θα το εγκαινιάσω στα τρυγονια..
Είχα χρόνια να κυνηγήσω με πλαγιοκαννο και η χαρά μου είναι απερίγραπτη...
Η κατάληξη είναι πως με ένα δικαννο μπορούμε να κάνουμε πολύ ωραία κυνήγια μερακλιδικα και ευχάριστα...
 
Πρόσφατα απέκτησα ένα πλαγιοκαννο βελγικό δισκανδαλο αχρωμειωτο με μήκος Καννών 76 εκατοστά και συσφιξεις 12/10 η αριστερή και 1/10 η δεξιά.
Τον Αύγουστο στην έναρξη θα το εγκαινιάσω στα τρυγονια..
Είχα χρόνια να κυνηγήσω με πλαγιοκαννο και η χαρά μου είναι απερίγραπτη...
Η κατάληξη είναι πως με ένα δικαννο μπορούμε να κάνουμε πολύ ωραία κυνήγια μερακλιδικα και ευχάριστα...
Καλές τουφεκιές Τάκη να το χαρείς όσο δεν πάει! Ωραία αίσθηση όταν αγοράζεις ένα νέο όπλο, σε ανανεώνει!
 
Ξερό πολλούς με αυτό το πρόβλημα εγώ που είμαι και αριστερός ποτέ δεν είχα πρόβλημα μάλλον είχαν λάθος μετρα


Τα σοβιετικά δικαννα baikal είχαν κοντό κοντακι κ δεν ταίριαζε σε όλα τα σωματοτυπα, για αυτό κ καπιοι τραυματιζαν κ τον δείκτη του χεριου τους κατά το λάκτισμα....
του χώνουν κ το.. ακατάλληλο φυσιγγι μεσα κ μετα σου λένε τα κωλοπλαγιοκαννα κλωτσανε, εσυ πως μπορείς και ρίχνεις? :rolleyes:


Και εγώ αριστεροχειρας είμαι κ με τα κατάλληλα φυσίγγια ποτε δεν είχα προβλημα με αυτό το οπλο....
Και οταν λέω κατάλληλα δεν εννοώ απαραίτητα σε θέμα γραμμαριων...
Εγώ ρίξει 34γρ που ήταν ανεκτά, κ 32γρ που ήταν αστα να πανε κ αργότερα τα εριξα με την καραμπίνα.....
Γνωριζω κ κάποιους που έχουν ξεπεράσει αυτά τα γράμμαρια, αλλα δεν θα το εκανα, κ οχι γιατι δεν θα αντεχε το όπλο, αλλά θεωρώ ιεροσυλία τις ενισχυμενες γομωσεις με οποιοδήποτε πλαγιοκαννο, παρε μια καραμπίνα ρε φίλε........
 
Last edited:
Εγώ ρίξει 34γρ που ήταν ανεκτά, κ 32γρ που ήταν αστα να πανε κ αργότερα τα εριξα με την καραμπίνα.....
Αυτό το είδα και εγώ.
30γρ του εμπορίου με το πλάγιο μπαικάλ με χτύπαγαν πολύ.
32γρ δικά μου στο ίδιο όπλο ήταν πολύ πιο ευχάριστα.
 
Back
Top