ΟΡΑΣΗ

Σκοπεύω με διοφαλμη σκοπεύσω κ μερικές φορές θα ορκιζόμουν ότι η τουφεκιά πάει επάνω στην μπεκατσα.
Δεν πάει όμως.
Ίσως μπορείς να εξασκηθείς σε σκοπευτήριο, πηγαίνοντας πιο κοντά στα πιάτα ενώ τρέχουν με μέτρια ταχύτητα.
Επίσης φυσίγγια με μεγαλύτερη διασπορά.
Ακόμα και πιατάκια μπορεί να σου πετάει ένας φίλος κοντά σου είτε με τα χέρια είτε με τον χειροκίνητο εκτοξευτή.
Ξεκινάς όμως από ακίνητο στόχο στα μέτρα που τουφεκάς στον χρόνο που τουφεκάς.
Αν είσαι εκτός εκεί, κοιτάς πρώτα να διορθώσεις αυτό.
Προφανώς υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί να φταίνε αλλά σταματώ σε αυτά.

Τις περισσότερες φορές απαντάμε θεωρώντας δεδομένα κάποια πράγματα και η λύση μπορεί να είναι ακριβώς εκεί.
 
Last edited:
Σαν τον Λέο απάντησες,νομίζω ότι θα συμφωνήσει απόλυτα‼️
Με μένα συμβαίνουν πολλά Κούλα....μπεκατσινια ως τώρα δεν έχω χάσει ποτέ (με πενταρια κ τεσσάρια‼️)από όπου κ αν σηκωθούν ,παπιά άπειρα‼️άι ιξηγα του τουωρα ίσι αυτό‼️
Έλα που δεν θα συμφωνήσω "απόλυτα" αυτή την φορά... Θα επανέλθω αναλυτικά γιατί έχει ζουμί!
 
Οταν κυνηγουσα μπεκατσα , μου αρεσε ιδιαιτερα στο ελατο και τις εψαχνα εκει ολο το χειμωνα , κι ας ηταν στο τελος ελαχιστες. Νωρις στο ελατο λοιπον , στεκομουν στη φερμα και εριχνα σε 5 και επαιρνα τη μια. Συνηθως μεγαλα ελατα , καθαρα απο κατω , ή με φτερες και κοντοελατακια. Μονος μου με ενα σκυλο, πηγαινα παντα διπλα στο σκυλο (στο ποδι μου) , ετσι μου αρεσε. 4*, διασπορας 34γρ, ν9. Κατεληξα στην εξης "σταση" και αυξησα την επιτυχια σε 2-3 / 5 . Στεκομενος διπλα στο σκυλο, κοιταζα εντελως οριζοντια προς την κατευθυνση που κοιταζε αυτος. Εκλεινα κατα το ημισυ και τα δυο ματια και ελαττωνοταν ετσι ο φωτισμος. Αυτο με βοηθουσε να απλωσω την εγρηγορση μου περιφεριακα (ή μαλλον σε ολο το πεδιο ) , παντως απο λεπτομεριες δεν εβλεπα πλεον τιποτα. Η μπεκατσα σηκωνοταν 8μ μπροστα , και 3-4 αριστερα δεξια , συνηθως καθετα ή με 45 μοιρες . Το ειχα εξελιξει τοσο, που αποφασισα μια φορα μονο , να κανω τον καρατε κιντ και να κλεισω τελειως τα ματια , και φυσικα απετυχα. Ακομα πιστευω οτι σε αυτο φταιει η διαφορα αποτελεσματικοτητας ακοης στο καθε αυτι, που δεν μας επιτρεπει να εντοπισουμε επακριβως το σημειο εκτιναξης. (στα 18 θα το δοκιμαζα και θα προπονουμουν σε αυτο χαχα)
Κυνηγουσα δε με κουδουνακι ή τιποτα και η απολυτη ησυχια τη στιγμη της φερμας βοηθαει σε ολα αυτα. Και με το gps τωρα, εγω δεν το προλαβα , αφησα τη μπεκατσα το 2013
 
Δεν εχω καταφερει να διαβασω ολο το thread απο την αρχη αν και ειναι απο τα πιο ενδιαφεροντα αλλα σιγα σιγα θα το καταφερω.
Καποτε ενας σκοπευτης με το Σ κεφαλαιο (Leo) μου ειχε πει. Το θηραμα ή το δισκο πρεπει να τον χορτασεις με τα ματια σου, να τον κανεις να μοιαζει σαν βουνο απο μεγεθος και αργο σα χελωνα.
Εχωντας εξασφαλισει ενα οπλο στα μετρα σου επωμιζεις και πατας.
Απλο, λιτο αλλα θεμελιος λιθος για την επιτυχια . Θελει εξασκηση ιδιως απο εναν Captain Slooooowww οπως εμενα στη επωμιση
 
Οκ ίσως να παρεξηγησα εγώ...Συγγνώμη γι αυτό αλλά νόμιζα ότι η απορία μου θα λυνόταν εδώ μιας κ ο συντονισμός χεριών κ όρασης παίζουν ρόλο κατά την αναμονή του στόχου είτε είναι μπεκατσα ορτυκι η πιατάκι.Ηλπιζα σε μια απάντηση σχετικά με το τη μπορώ να κάνω λάθος εγώ η τη μπορούμε να κάνουμε καλύτερα στην φερμα ένος σκυλου πιστευα θα βοηθηθούν κ αλλοι συναδέλφοι από τις οποίες απαντήσεις.Ευχαριστω.
Δεν έγινε τίποτα συνάδελφε, εξάλλου σου απάντησα. Βάσει των γραφομενων σου δεν φαίνεται να είναι σκοπευτικό το λάθος αλλά βλητικο, χωρίς βέβαια να αποκλείω κάτι άλλο. Απλά από τα γραπτά δεν είναι εύκολο πάντα να βγει άκρη.
 
Λεωνίδα Καλημέρα εύχομαι να είσαι καλά.Εχω μια ερώτηση κυνηγάω μπεκατσα σε κλειστό πουρναρι με μια es 100 beretta 66 εκατοστά τσοκ πέντε κ φυσίγγια direct 34 γρμ.Το θέμα μου είναι ότι μέχρι πέρυσι χτυπούσα αρκετά πουλιά αλλά φέτος δεν μπορώ να σταύρωσω ούτε μια έχω δοκιμάσει τα πάντα την ξεσηκώνω εγώ για να μην με ξαφνιάσει,πηγαίνω απέναντι απο το σκύλο κοντα ομως γιατι πιο μακρια δεν θα εχω ορατοτητα,κρατάω κανονικά το όπλο όπως στο σκοπευτήριο κάτω από την μασχάλη για γρήγορη Επωμιση αλλά δεν.Βέβαια τα πουλιά σηκώνονται σαν να τα έχεις βάλει πάνω σε ελατήριο.Η τουφεκιά που κάνω είναι μπηχτη δεν προσπαθώ δλδ να σκοπεύσω γιατί δεν προλαβαίνω σε αντίθεση με ανοιχτό χώρο που δεν χάνω σχεδόν καμιά.Θα ήθελα την βοήθεια σου Όχι τόσο για την κάρπωση αλλά γιατί είναι κρίμα κ για τους σκύλους να κάνουν όλοι την σωστή δουλειά κ να μην ανταμείβονται.Ευχαριστω.
Λάμπρο δεν είσαι ο μόνος , όλοι χάνουμε απίστευτα πουλιά , είμαι σίγουρος ότι βιάζεσαι και δικαιολογημένα βέβαια καθώς δεν σου δίνουν πολύ χρόνο και σίγουρα είναι πολύ κοντά
Μην σηκώνεις το όπλο μέχρι να την δεις καλά και την ώρα που πάει να φύγει από το οπτικό σου πεδίο ρίξε
Εάν μπορείς βάλε ένα φυσίγγιο στο όπλο και ξέχνα τη καρπωση
Αυτά από εμένα καθαρά εμπειρικά
 
Λάμπρο δεν είσαι ο μόνος , όλοι χάνουμε απίστευτα πουλιά , είμαι σίγουρος ότι βιάζεσαι και δικαιολογημένα βέβαια καθώς δεν σου δίνουν πολύ χρόνο και σίγουρα είναι πολύ κοντά
Μην σηκώνεις το όπλο μέχρι να την δεις καλά και την ώρα που πάει να φύγει από το οπτικό σου πεδίο ρίξε
Εάν μπορείς βάλε ένα φυσίγγιο στο όπλο και ξέχνα τη καρπωση
Αυτά από εμένα καθαρά εμπειρικά
Είναι σαν το τρίποντο στη λήξη των 24 δευτερολέπτων που πάντα μπαίνει το που.....κο , βέβαια τα λέω αυτά για να τα ακούω και εγώ ...
 
Λάμπρο δεν είσαι ο μόνος , όλοι χάνουμε απίστευτα πουλιά , είμαι σίγουρος ότι βιάζεσαι και δικαιολογημένα βέβαια καθώς δεν σου δίνουν πολύ χρόνο και σίγουρα είναι πολύ κοντά
Μην σηκώνεις το όπλο μέχρι να την δεις καλά και την ώρα που πάει να φύγει από το οπτικό σου πεδίο ρίξε
Εάν μπορείς βάλε ένα φυσίγγιο στο όπλο και ξέχνα τη καρπωση
Αυτά από εμένα καθαρά εμπειρικά
Ευχαριστώ για την απάντηση ...Έχουμε κ την ίδια καμερα δεν με ενδιαφέρει η κάρπωση κ μια μου φτάνει αλλά τις πιο πολλές φορές στεναχωριέμαι για τα σκυλιά ειδικά φέτος που ξεκίνησε η μικρή μου σκύλα μετά από πάρα πολύ αγώνα κ μπόρεσα να τις δώσω πολύ λίγα πουλιά.
 
Λεωνίδα μόλις είδα ένα βίντεο από έναν Γερμανό δάσκαλο σκοποβολής κ έλεγε ότι το όπλο πρέπει να βρίσκεται κάτω από τον στόχο πριν την Επωμιση κ τα μάτια στο στόχο.Σε ενα άλλο βίντεο από άλλο δάσκαλο Αγγλο αυτήν την φορά έλεγε ότι τα μάτια πρέπει να πλανιούνται πάνω από εκεί που περιμένουμε τον στόχο κ το όπλο παράλληλα με το έδαφος για θεση φερμας παντα μιλαω. Ποιο πιστεύεις ότι είναι το πιο σωστό;Στην μπεκατσα δλδ η κάνη πρέπει να δείχνει προς το έδαφος λίγο πιο κάτω απο εκεί που περίπου υπολογίζουμε ότι θα είναι η μπεκατσα κ τα μάτια μας πάνω στο σημείο που υπολογίζουμε ότι είναι η μπεκατσα η το οπλο κρατημενο παραλληλα με το εδαφος κ τα ματια να κοιταζουν πιο ψηλα απο το εδαφος ωστε να πιασουμε το πουλι όταν πετάξει;
 
Δεν με λένε Λεό αλλά θα σου πω τι (νομίζω) ότι κάνω εγώ.
Κοιτάζω και εστιάζω πάντα στον στόχο.
Ποτέ δεν χάνω την εστίαση σε αυτόν..
Καταρχάς να ξεκινήσω με το γεγονός ότι το σκοπευτήριο και το κυνήγι όσες ομοιότητες κι αν έχουν, είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Στο κυνήγι η πορεία του στόχου είναι άγνωστη, στο σκοπευτήριο γνωστή, με εξαίρεση το τραπ. Στο κυνήγι η προσοχή μας πρέπει να μοιραστεί ανάμεσα στο στόχο και στο όπλο, στο σκοπευτήριο η προσοχή μας μπορεί να είναι αποκλειστικά στο τι θα κάνουμε εμείς και το όπλο. Εδώ υπεισέρχεται και μία επιπλέον παράμετρος: Οι δίσκοι έχουν πολύ έντονο χρώμα, το οποίο μπορεί να επιτρέψει οπτικές ατασθαλίες.
Δεν εστιάζω όμως "σκληρά" με την έννοια ότι έχω αίσθηση με την περιφερειακή όραση του που βρίσκεται το στόχαστρο.
Αυτό ονομάζεται "μαλακό κοίταγμα". Αλλά επειδή τα μάτια δεν ξέρουν να εστιάσουν σκληρά ή μαλακά, αλλά απλά εστιάζουν κάπου, το σκληρό ή μαλακό αποτέλεσμα είναι έργο του λογισμικού στον εγκέφαλο, που αποφασίζει τι από όσα βλέπουν τα μάτια τον ενδιαφέρουν και τι όχι.
"Ρυθμίζω" την προσκόπευση και πατάω την σκανδάλη, όταν υπάρχει χρόνος.
Όταν υπάρχει πολύς χρόνος, δηλαδή σηκώνω το όπλο πιο νωρίς έχω περισσότερες αποτυχίες.
Αν δεν υπαρχει, μπαίνουν τα πάντα στο auto και κοιτάω ουσιαστικά να βγω μπροστά.

Κάποια φορά στο σκοπευτήριο δοκίμασα αυτό που είχε πει ο Δημήτρης Benelli.
Να αγνοούμε δηλαδή κάνη-στόχαστρο.
Αυτό είναι το σκληρό κοίταγμα. Κοιτάζω το στόχο και με ενδιαφέρει μόνο ο στόχος.
Το έκανα σαν τεστ για να δω αν ρίχνω εκεί που βλέπω.
Δεν έριξα πολλές τουφεκιές αλλά δεν τα πήγα άσχημα.
Θεώρησα λογικό να μην εστιάζω στο δισκάκι αλλά στο σημείο μπροστά από το δισκάκι, εκεί δηλαδή που ήθελα να σπάσει.
Δεν έβλεπα ούτε κάνη, ούτε στόχαστρο, ούτε δισκάκι .... μόνο το σημείο μπροστά από τον δίσκο.
Το να αγνοήσω στόχαστρο, κάνη ήταν σχετικά εύκολο, το δύσκολο ήταν να αγνοήσω τον δίσκο και να εστιάσω στο κενό μπροστά από αυτόν !!!
Δούλεψε ... αλλά δεν το ξαναεφάρμοσα.
Αυτός είναι ο πλέον σίγουρος τρόπος να αστοχήσεις μπροστά και δεν ενδείκνυται σε καμία περίπτωση. Τα μάτια είναι ανάμεσα στο στόχο και το στόχαστρο, που σημαίνει ότι όλα είναι στην περιφερειακή όραση, άρα τίποτα δεν είναι σαφές και κανένα οπτικό δεδομένο δεν είναι σωστό.
Νομίζω ότι αν πάνω στην τουφεκιά εστιάσεις έστω και ελάχιστα (για πολύ μικρό χρόνο) στο στόχαστρο γίνονται όλα κώλος. :)
Ο πολλάκις παγκόσμιος πρωταθλητής Ben Husthwaite επιμένει ότι η εστίαση στο στόχαστρο όχι απλά επιτρέπεται αλλά είναι και απαραίτητη. Αν και δεν μου αρέσει να αφορίζω αλλά ούτε και να θεωρώ τον ένα ή τον άλλο τρόπο πανάκεια, συμφωνώ ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο πρέπει να ξέρουμε πού είναι η κάννη μας όταν σκοπεύουμε. Η αγνοηση κάννης και οι μεγάλες σκοπευτικές επιδόσεις δεν συνδυάζονται. Υπάρχουν σκοπευτές που κοιτάζουν μαλακά το στόχο και γνωρίζουν πού είναι η κάννη, όπως κάνεις εσύ, υπάρχουν σκοπευτές που κοιτάζουν σκληρά το στόχο και γνωρίζουν πού είναι η κάννη, οι οποίοι είναι σπάνιες περιπτώσεις και υπάρχει και η πλειοψηφία, που ανάλογα τον φωτισμό, το φόντο, την ορατότητα του στόχου και την ταχύτητα του όπλου χάνει σε πολλές περιπτώσεις την επίγνωση της κάννης με αποτέλεσμα την αστοχία ή κάποιες φορές την τυχαία ευστοχία.
 
Λεωνίδα μόλις είδα ένα βίντεο από έναν Γερμανό δάσκαλο σκοποβολής κ έλεγε ότι το όπλο πρέπει να βρίσκεται κάτω από τον στόχο πριν την Επωμιση κ τα μάτια στο στόχο.Σε ενα άλλο βίντεο από άλλο δάσκαλο Αγγλο αυτήν την φορά έλεγε ότι τα μάτια πρέπει να πλανιούνται πάνω από εκεί που περιμένουμε τον στόχο κ το όπλο παράλληλα με το έδαφος για θεση φερμας παντα μιλαω. Ποιο πιστεύεις ότι είναι το πιο σωστό;Στην μπεκατσα δλδ η κάνη πρέπει να δείχνει προς το έδαφος λίγο πιο κάτω απο εκεί που περίπου υπολογίζουμε ότι θα είναι η μπεκατσα κ τα μάτια μας πάνω στο σημείο που υπολογίζουμε ότι είναι η μπεκατσα η το οπλο κρατημενο παραλληλα με το εδαφος κ τα ματια να κοιταζουν πιο ψηλα απο το εδαφος ωστε να πιασουμε το πουλι όταν πετάξει;
Η κάννη παράλληλα προς το έδαφος και τα μάτια να κοιτάνε γενικά στην κατεύθυνση που πιθανόν θα εμφανιστεί το πουλί.
 
Στο κυνήγι η προσοχή μας πρέπει να μοιραστεί ανάμεσα στο στόχο και στο όπλο
Λεωνίδα καλησπέρα, τι εννοείς με την "προσοχή στο όπλο" ; Τι να προσέχουμε δηλαδή ; Στο κυνήγι με ενδιαφέρει.
Αυτός είναι ο πλέον σίγουρος τρόπος να αστοχήσεις μπροστά και δεν ενδείκνυται σε καμία περίπτωση. Τα μάτια είναι ανάμεσα στο στόχο και το στόχαστρο, που σημαίνει ότι όλα είναι στην περιφερειακή όραση, άρα τίποτα δεν είναι σαφές και κανένα οπτικό δεδομένο δεν είναι σωστό.
Πριν ξεκινήσω να ρίχνω με τον τρόπο αυτό σκέφτηκα λίγο τι πρέπει να κάνω. Θεώρησα λογικό εφόσον αγνοώ το στόχαστρο να επικεντρώσω την προσοχή μου στο σημείο που έπρεπε να τουφεκίσω μπροστά από τον στόχο.
Στόχαστρο δεν έβλεπα (απ' ότι θυμάμαι).
Σκούπιζα με την όρασή μου τον στόχο και όταν πέρναγα μπροστά έριχνα.
Αν τα μάτια είναι ανάμεσα στον στόχο και στο στόχαστρο, δεν αγνοείς το στόχαστρο.
Περίεργη αίσθηση ομολογώ, αλλά δεν το ξαναεφάρμοσα όπως είπα.
Το έκανα από περιέργεια και το εφάρμοσα όπως το κατάλαβα από τον Δημήτρη.
Σβου ... λοιπόν.
 
Λεωνίδα καλησπέρα, τι εννοείς με την "προσοχή στο όπλο" ; Τι να προσέχουμε δηλαδή ; Στο κυνήγι με ενδιαφέρει.
Εννοώ κοιτάζω το στόχο αλλά με ενδιαφέρει η θέση του όπλου.
Πριν ξεκινήσω να ρίχνω με τον τρόπο αυτό σκέφτηκα λίγο τι πρέπει να κάνω. Θεώρησα λογικό εφόσον αγνοώ το στόχαστρο να επικεντρώσω την προσοχή μου στο σημείο που έπρεπε να τουφεκίσω μπροστά από τον στόχο.
Στόχαστρο δεν έβλεπα (απ' ότι θυμάμαι).
Σκούπιζα με την όρασή μου τον στόχο και όταν πέρναγα μπροστά έριχνα.
Αν τα μάτια είναι ανάμεσα στον στόχο και στο στόχαστρο, δεν αγνοείς το στόχαστρο.
Περίεργη αίσθηση ομολογώ, αλλά δεν το ξαναεφάρμοσα όπως είπα.
Το έκανα από περιέργεια και το εφάρμοσα όπως το κατάλαβα από τον Δημήτρη.
Σβου ... λοιπόν.
Σβου. Εξάλλου δεν εννοούσε αυτό ο Μήτσος. Έντονη εστίαση σε μία λεπτομέρεια του στόχου έλεγε.
 
Aim small miss small‼️
Κάπως έτσι. Αλλά και αυτό πρέπει να έρθει μετά από μία σειρά ενεργειών. Το να εστιάσεις μία λεπτομέρεια στο πιάτο είναι κάτι που μπορεί να το κάνουν σχεδόν όλοι. Αλλά το σκεπτικό δεν είναι απλά να δούμε τέλεια το στόχο μας αλλά και να τον πετύχουμε. Η εστίαση στη λεπτομέρεια ουσιαστικά ενθαρρύνει την ενστικτωδη ορθή κινησιολογία, την προσοχή στο στόχο μέσω της αγνοησης των σκοπευτικών και το μπλοκάρισμα κάποιων οπτικών λαθών.

Άρα σαν εύκολη λύση και ειδικά σαν πρώτο βήμα για έναν αρχάριο ή έναν παραστρατημενο κυνηγό ή σκοπευτή, είναι αποδεκτή. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν λύσεις που είναι δυσκολότερες στην εφαρμογή αλλά πολύ αποτελεσματικότερες.

Με απλά λόγια, αν κάποιος δεν γνωρίζει πώς να χρησιμοποιήσει σωστά τα σκοπευτικά του όπλου του, είναι προτιμότερο να τα αγνοήσει. Ειδάλλως να διδαχτεί πώς να τα βάλει σωστά στο παιχνίδι.
 
Κάπως έτσι. Αλλά και αυτό πρέπει να έρθει μετά από μία σειρά ενεργειών. Το να εστιάσεις μία λεπτομέρεια στο πιάτο είναι κάτι που μπορεί να το κάνουν σχεδόν όλοι. Αλλά το σκεπτικό δεν είναι απλά να δούμε τέλεια το στόχο μας αλλά και να τον πετύχουμε. Η εστίαση στη λεπτομέρεια ουσιαστικά ενθαρρύνει την ενστικτωδη ορθή κινησιολογία, την προσοχή στο στόχο μέσω της αγνοησης των σκοπευτικών και το μπλοκάρισμα κάποιων οπτικών λαθών.

Άρα σαν εύκολη λύση και ειδικά σαν πρώτο βήμα για έναν αρχάριο ή έναν παραστρατημενο κυνηγό ή σκοπευτή, είναι αποδεκτή. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν λύσεις που είναι δυσκολότερες στην εφαρμογή αλλά πολύ αποτελεσματικότερες.

Με απλά λόγια, αν κάποιος δεν γνωρίζει πώς να χρησιμοποιήσει σωστά τα σκοπευτικά του όπλου του, είναι προτιμότερο να τα αγνοήσει. Ειδάλλως να διδαχτεί πώς να τα βάλει σωστά στο παιχνίδι.
Καλημέρες leo‼️
Τι να σε κάνω που είσαι μακριά,αν ήσουν εδώ θα σε είχαμε αγκαζε‼️
Στην τοξοβολία προσπαθώ το άνωθεν...(δικά μου τοξα-βελη...έφτιαξα ένα στον πιτσιρικά κ έφαγα κόλλημα‼️)στο κυνήγι ,ανάλογα το όνειρο που είδα βράδυ‼️
 
Back
Top