Breda Team

Μιλάτε για μια απώλειας ενέργειας κ ταχύτητας του στενου αυλου, όταν την ίδια στιγμή δίνει έντονα κέντρα......
Και όταν την ίδια στιγμή κάποιοι αλλοι ισχυρίζονται ότι έχουν δει μεγαλυτερη διάτρηση σε νορμαλ γομωσεις........

.......Εγω το δέχομαι, ότι πειτε.........
Αλλά σας ρωταω...

Ποιος είναι σε θέση να καταλάβει στο κυνήγι αυτή την τοοοσο μεγάλη μείωση της ταχυτητας του 18,2 έναντι ενος διευρυμένου αυλου???
Και μην μου πείτε ότι θα δει κ μειωμένη διάτρηση πάνω στα πουλια...........

Νομίζω ότι ανακατέυομαι τα άχυρα κ ψάχνουμε ψυλλους........

Και ξαναλεω, ότι για εμενα όλοι οι αυλοι κάνουν την δουλειά τους, το θέμα είναι τι θέλουμε εμείς να κάνουμε....

Όταν το cal.12 έχει μια γκάμα γομωσεων από 24-56γρ τότε δεν γίνεται να υπαρχει μονο ΜΙΑ διάμετρος αυλου για ΟΛΑ κ να έχει ΜΟΝΟ πλεονεκτήματα..............

ΥΓ Αν θέλει η διαχείριση ας μεταφέρει τα μυνήματα στο θέμα "ο αυλός μιας καννης".....
 
Φυλάχτρες στη γειτονική Ιταλία:

Στο Bergamo (Λομβαρδία):
View attachment 39037

Στις λίμνες του Veneto:
View attachment 39038

Στην Τοσκάνη:


View attachment 39039
Αυτοι φιλε τα χουνε ξεκανει ολα τωρα πανε κυνηγι και χτιζουνε αυτα που βλεπεις καλα κακα δε πειραζει δεν αφησαν τιποτα να περασει να τα δει αχαχαχαχα
 
Αμα κανεις τετοια εδω θα ερθουν κατι απλυτοι οικολογοι και θα σου κανουν μηνυση για καταστροφή του φυσικου περιβαλλοντος (αφου ταισουν πρωτα τα γουρουνακια στην εθνικη). Μετα θα ακολουθησουν οι αγαμητες σκυλουδες να κανουν κι αυτες μηνυση γιατι βασανιζεις τα σκυλο που τον βαζεις να απορταρει και τον εχεις στο σκυλοκουτο.
Αυτο με τις σκυλουδες το οιστευω και γω με τα μικρα τα σκυλακια ομως αυτες με τα μεγαλα τα σκυλια οχι και τοσο απαυτες που λες αχαχαχαχαχ
 
Last edited:
View attachment 38339Μολις παραλάβαμε και το τσοκακι μας για την γριά μας Breda aries 2 ελπίζω να είναι καλύτερο απο το 3* που είχα πάρει απο Καλκατζακο...Οι δοκιμές θα μας πείσουν...
Καλησπέρα σε όλους,μετά από μία δοκιμή στο κυνήγι μόνο (γιατί δεν πρόλαβα να κάνω δοκιμές σε σταθερό στόχο για να συγκρίνω με το παλιό τσοκ ) οι εντυπώσεις είναι θετικές αυτό που μου έλεγαν το διαπίστωσα πιο ακαριαία σκοτωματα και ειδικά στις πιο μακρινές βολές.
 
Λογικά όσο φαρδύτερος ο αυλός τόσο λιγότερη τριβή, ( για ίδιο επίπεδο λείανσης και ευθύτητας κάνης), ομως εμφραξη με τριβες είναι αντικρουομενα μεγέθη, από ένα σημείο και μετά αρχίζει να χάνεται το ένα από τα δύο. Αν προσθέσουμε και την τρίτη παράμετρο που είναι η πίεση των αεριων, ( οσο μεγαλώνει η διάμετρος τόσο μειώνεται η πίεση), καταλήγουμε κάπου στη μέση. Νομίζω ότι μια διάμετρος αυλου δεν μπορεί να είναι ιδανική για ολα τα βύσματα, αλλά για συγκεκριμενη διάμετρο βυσμάτων.
.shake hands..shake hands..shake hands.
 
Από Πέμπτη περιμένουμε -9 τα πρωινά για αρκετές ημέρες.εινσι ευκαιρία για δοκιμές σε κατανομές και διάτρηση.τεστ μπενελι 123 rinacimento, Breda B12i, Remington 1187
Με δύο κανες18,55 και 18,8 αυλό.αναμονη !!!
Ωραία πράματα για να δούμε τι θα δούμε αν είχες και κάνα ρωσικό με 18.2 αυλό θα ήσουνα σούπερ για να μπει και αυτό στη σύγκριση
 
Σήμερα έκανα τεστ διάτρησης με 4 όπλα.μπενελι 18.4 αυλό 6.5 κώνο.μπρεντα B12i 18.2 αυλό 3.5 κώνο,ρεμνκτον 1187 Κάνη μαμά και 1100 με αυλό 18.8 και κώνο 5.5.ολα τα όπλα είχαν ντεμί τσοκ μαμά.η δοκιμή έγινε σε λαμαρίνα 50 επί 60 0.20 χιλιοστά.θα βάλω φωτογραφίες και θα πω τι έδωσε η δοκιμή.το φυσίγγια ήταν νούμερο 5 Ρουμελιώτης 35,5 γραμμάρια.
 
Σήμερα έκανα τεστ διάτρησης με 4 όπλα.μπενελι 18.4 αυλό 6.5 κώνο.μπρεντα B12i 18.2 αυλό 3.5 κώνο,ρεμνκτον 1187 Κάνη μαμά και 1100 με αυλό 18.8 και κώνο 5.5.ολα τα όπλα είχαν ντεμί τσοκ μαμά.η δοκιμή έγινε σε λαμαρίνα 50 επί 60 0.20 χιλιοστά.θα βάλω φωτογραφίες και θα πω τι έδωσε η δοκιμή.το φυσίγγια ήταν νούμερο 5 Ρουμελιώτης 35,5 γραμμάρια.
 

Attachments

  • IMG_20220112_132709.jpg
    IMG_20220112_132709.jpg
    482,4 KB · Προβολές: 125
  • IMG_20220112_132454.jpg
    IMG_20220112_132454.jpg
    523,1 KB · Προβολές: 122
  • IMG_20220112_132156.jpg
    IMG_20220112_132156.jpg
    459,6 KB · Προβολές: 122
  • IMG_20220112_131940.jpg
    IMG_20220112_131940.jpg
    445,3 KB · Προβολές: 121
Φυλάχτρες στη γειτονική Ιταλία:

Στο Bergamo (Λομβαρδία):
View attachment 39037

Στις λίμνες του Veneto:
View attachment 39038

Στην Τοσκάνη:


View attachment 39039
Κ που να δεις φυλαχτρες- από γοργοβιτες μεριά ...έψαχνα πατάκι να σκουπίσω τα πόδια, άσε που αν δεν με πήγαινε άλλος δεν έβλεπα που είναι,ένα με το περιβάλλον ‼️λάκα....μπροστά ,στήριγμα για το όπλο,ούτε βυσωνες να κυνηγουσαμε‼️
 
Λοιπόν η μπενελι είχε 133 σκάγια σύνολο από τα οποία πέρασαν διαμπερές τα 40.η 1187 είχε σύνολο 132 με διαμπερές 53. Η 1100 είχε 117 με 65 διαμπερές και η Μπρέντα 157 σκάγια με 117 διαμπερές.κουφαθηκα τέλειος .....
Τώρα θα γίνει ο πολεμος των άστρων φίλε.
Φυσιολογικη για εμένα η νίκη της Breda λόγω κάννης( κώνος +18.2)
Κ οι Ρεμ πάτησαν τη φτιαγμένη μπενελλι
Ποιος ο λόγος να κουφαθεις?
 
Τώρα θα γίνει ο πολεμος των άστρων φίλε.
Φυσιολογικη για εμένα η νίκη της Breda λόγω κάννης( κώνος +18.2)
Κ οι Ρεμ πάτησαν τη φτιαγμένη μπενελλι
Ποιος ο λόγος να κουφαθεις?
Δεν περίμενα η Breba να πάει τόσο καλά για αυτό..
 
Οι λαμαρίνες έχουν την ίδια σειρά με τα όπλα όπως τα αναφέρεις πιο πάνω❓αν έτσι τότε της rem δε....οι υπόλοιπες τσόχα‼️διορθωσις.....μετά διέκρινα το Κοκκιναδι(θα μας έβγαζε τα μάτια)από όλες της Μπρέντα ξεχώρισα σαν εικόνα κ μόνο‼️
 
Last edited:
Back
Top