Breda Team

Επησεις εχουν επιγνωση του τοπου και καθε τι προσθετο το αναγνωριζουν αμεσως πχ αν κοψεις δεντρακι αν βαλεις βλαστηση καπου που δεν ειχε επησεις κι αν ολα πανε καλα απο πλευρα σου αυτες κατι θα κανουν παλι να ξεκαριολιαστουνε αχαχαχα
Ναι ρε φίλε, κ το παπι το ίδιο , φτιάχνεις νέα φυλαχτρα κ ολα στρίβουν στα διακόσια μέτρα, έχουν επίγνωση του τόπου, αυτό που γράφεις
 
Ναι ρε φίλε, κ το παπι το ίδιο , φτιάχνεις νέα φυλαχτρα κ ολα στρίβουν στα διακόσια μέτρα, έχουν επίγνωση του τόπου, αυτό που γράφεις
Μητσο αυτο το παπι ξερεις ποσους μαλακες σαν εμας εχει δει απο κει πανω ρε φιλε αχαχαχχααχ εχει κανει και τη γυρα του κοσμου αχαψαχαχ
 
Βλεπεις εδω κατι παλικαρια στην εναρξη περιλαβενουν τα φασσακια τα χαζα και βαζουνε φοτο εδω μεσα και μετα χανοντε του χρονου ξανα μια φοτο παλι αν πανε καλα οι γενες αχαχαχαχ

γνώμη μου ,θα μπορούσες να προσεγγίσεις το θέμα χωρίς να γίνεσαι προσβλητικός για το πώς κυνηγάνε οι συνάδελφοι την φάσσα,στο κάτω κάτω δεν σου πέφτει λόγος ,έστω και αν βαράνε τις χαζές φάσσες τις έναρξης !

αν υπάρχει τόσο μεγάλο θέμα με την γυαλάδα ,αγοράζεις κάνα μέτρο camo wrap και τελείωσε το πανηγύρι,θα συνεχίζεις να βλέπεις το όπλο που γουστάρεις και σε άλλα κυνήγια ,,τι αμμοβολή και σαχλαμάρες λέμε τώρα
 
Last edited:
Ναι ρε φίλε, κ το παπι το ίδιο , φτιάχνεις νέα φυλαχτρα κ ολα στρίβουν στα διακόσια μέτρα, έχουν επίγνωση του τόπου, αυτό που γράφεις

Και στο λαγό το ίδιο ισχύει. Έκοψα ένα ξερό έλατο πεσμένο στο έδαφος για να βλέπω καλύτερα την στιγμή της τουφεκιας και δεν ξαναπέρασε λαγός από εκεί. Εντ μεταξύ τους είχα κάνει κηδεία σε αυτό το μονοπάτι. Κάθε αλλαγή στα μονοπάτια την καταλαβαίνουν με την μια.
 
Ναι ρε φίλε, κ το παπι το ίδιο , φτιάχνεις νέα φυλαχτρα κ ολα στρίβουν στα διακόσια μέτρα, έχουν επίγνωση του τόπου, αυτό που γράφεις
Η φυλαχτρα ,πρέπει να είναι από τα εκεί γύρω θαμνακια,αγκάθια,καλάμια κλπ αν είναι ξένα με τον περιβάλλοντα χώρο την πουλεψες‼️
P.s αν δεν υπάρχει ψηλή βλάστηση γύρω....τότε θα πρέπει να σκάψεις τον λάκκο σου.....κ να έχεις μόνο το κέφαλι εξω
 
Η φυλαχτρα ,πρέπει να είναι από τα εκεί γύρω θαμνακια,αγκάθια,καλάμια κλπ αν είναι ξένα με τον περιβάλλοντα χώρο την πουλεψες‼️
P.s αν δεν υπάρχει ψηλή βλάστηση γύρω....τότε θα πρέπει να σκάψεις τον λάκκο σου.....κ να έχεις μόνο το κέφαλι εξω
Αυτο που λες ρε Τζόνυ το έχω δει σε βίντεο στο εξωτερικό, σκάβουν λάκκο ρίχνουν μεγάλα βαρέλια κ μπαίνουν μέσα, μόνο το κεφάλι εξέχει
 
γνώμη μου ,θα μπορούσες να προσεγγίσεις το θέμα χωρίς να γίνεσαι προσβλητικός για το πώς κυνηγάνε οι συνάδελφοι την φάσσα,στο κάτω κάτω δεν σου πέφτει λόγος ,έστω και αν βαράνε τις χαζές φάσσες τις έναρξης !

αν υπάρχει τόσο μεγάλο θέμα με την γυαλάδα ,αγοράζεις κάνα μέτρο camo wrap και τελείωσε το πανηγύρι,θα συνεχίζεις να βλέπεις το όπλο που γουστάρεις και σε άλλα κυνήγια ,,τι αμμοβολή και σαχλαμάρες λέμε τώρα
Παυλο αν μου επιτρέπεις ο Τόλης κάνει καλαμπουρι, είναι ωραίος, μην τσακωθουμε για την γυαλαδα
 
Παυλο αν μου επιτρέπεις ο Τόλης κάνει καλαμπουρι, είναι ωραίος, μην τσακωθουμε για την γυαλαδα
Μήτσο με ξέρεις τα έχουμε πει ,δεν είμαι του τσακωμού και της φασαρίας,,καμία παρεξήγηση σχετικά με την γυαλάδα ,ποιός την μαμάει :)
 
Αυτο που λες ρε Τζόνυ το έχω δει σε βίντεο στο εξωτερικό, σκάβουν λάκκο ρίχνουν μεγάλα βαρέλια κ μπαίνουν μέσα, μόνο το κεφάλι εξέχει
Επίσης στο εξωτερικό φτιάχνουν τη φυλάχτρα πριν έρθουν τα πουλια και όχι αφού ήρθαν. Δηλαδή τα πουλιά βλέπουν εξαρχής όταν έρθουν έτσι το χώρο και δεν θα γίνει κάποια αλλαγή που να τα κάνει να μετακινηθούν.
 
Αυτο που λες ρε Τζόνυ το έχω δει σε βίντεο στο εξωτερικό, σκάβουν λάκκο ρίχνουν μεγάλα βαρέλια κ μπαίνουν μέσα, μόνο το κεφάλι εξέχει
Κ εδώ Καρδίτσα....πριν κάμποσα χρόνια,πολλές φυλαχτρες- καθηστρες έτσι τις φτιάχναμε....κ γύρω γύρω γαιδουραγκαθα
 
Το καλύτερο είναι να μην πειράξεις τίποτα αλλά να βρίσκεσαι σε πλήρη ακινησία και με ίδιους χρωματισμούς με το περιβάλλον Εννοείται απαραίτητο νουμ ένα όχι γυαλαδα όπλου και όχι ακάλυπτο πρόσωπο και ας μην έχεις φυλαχτρα αλλά ποιος μπορεί είναι το θέμα .Τα πουλιά παρατηρούν όλες τις αλλαγές στο τοπίο και τις αποφεύγουν δεν είναι τυχαίο ειδικά η φάσα .
 
Φυλάχτρες στη γειτονική Ιταλία:

Στο Bergamo (Λομβαρδία):
View attachment 39037

Στις λίμνες του Veneto:
View attachment 39038

Στην Τοσκάνη:


View attachment 39039
Αμα κανεις τετοια εδω θα ερθουν κατι απλυτοι οικολογοι και θα σου κανουν μηνυση για καταστροφή του φυσικου περιβαλλοντος (αφου ταισουν πρωτα τα γουρουνακια στην εθνικη). Μετα θα ακολουθησουν οι αγαμητες σκυλουδες να κανουν κι αυτες μηνυση γιατι βασανιζεις τα σκυλο που τον βαζεις να απορταρει και τον εχεις στο σκυλοκουτο.
 
Παύλο δυστυχώς από την πολύ λαχτάρα μου να πάρω ένα αδράνειας με αυτές τις προδιαγραφές ,βασίστηκα σε αυτή την παρουσίαση και την πάτησα.ειμαι κάτοχος benelli , Remington, Beretta 686,και ήθελα κάτι διαφορετικό.δεν ξέρω την συμπεριφορά του στενού αυλού, τι απόδοση θα έχει.
Κοσκινάς ωρες ωρες......hair.
 
Σίγουρα αυτές είναι μόνιμα εκεί φίλε
Δε γνωρίζω αν αυτές είναι μόνιμες Δημήτρη, όμως βλέπω στη Ιταλία ότι σίγουρα υπάρχουν μόνιμες φυλάχτρες όπως και ζωντανοί κράχτες:


Στο παρακάτω το βίντεο λέει ότι το μέρος το φροντίζουν όλο το χρόνο, και το καλοκαίρι:
 
Back
Top