Verney Carron Team

Αν ηταν αλλοι θα σου απαντούσαν και θα σου εξηγούσαν , αλλα οι Γάλλοι ως σοβινιστές και βρομογαλλοι δεν μπηκαν στο κοπο.
μακαρι να εισατε και οι Ελληνες σαν και αυτους.
Το λενε ξεκαθαρα. Στο site γραφει οτι απο τη στιγμη που το αγοραζεις γινεσαι πελατης του συνεργαζομενου με τον αντιπροσωπο kk.jpgοπλουργου
 
Σήμερα έστειλα email στην τράπεζα δοκιμών του Αγ. Στεφάνου στη Γαλλία για να ρωτησω σε τι πιεσεις ειναι δοκιμασμενο το οπλο μου και αν μπορω να ριξω φυσιγγια με ενδειξη 1050 bar και επίσης ατσάλινα. Τους εστειλα και φωτο με τις σφραγιδες του οπλου. Θυμιζω το οπλο μου είναι ενα σουπερ ποζε σαζιτερ με απλές θαλαμες 70μμ. και το πηρα πριν λιγο καιρό. Τονίζω οτι στο σαιτ του ο Παπαδακης λεει οτι ειναι δοκιμασμενο στα 1370 μπαρ και για ατσαλινα σκάγια.
Πηρα απάντηση οτι ειναι δοκιμασμενο στα 1320 και οτι μπορω να ριξω high perfomance μολυβδινα αλλα οχι high perfomance ατσάλινα.
Το μηνυμα που εστειλα ηταν:
Good morning
I have just bought a new shotgun which has the proof marks showed in the attached photos.
Can you please tell me at what pressure it was tested?
Can i shoot steel shots?

Can i shoot shells marked with "1050 bar"?
Και η απάντηση:
Good Morning,
Your weapon has been tested in 12/70 Higher ( 1320 Bars ), you can shoot the hight performance lead cartridge .

You can’t shoot the hight performance steel cartridge.
Που θελω να καταληξω: Ελλειπής πληροφορηση απο τον αντιπροσωπο που μπορουσε να οδηγησει σε δυσαρεστες εκπληξεις
Οι σφραγιδες του οπλου φαινονται στις φωτο

stamps.jpg
 

Attachments

  • stamps1.jpg
    stamps1.jpg
    224 KB · Προβολές: 39
  • stamps2.jpg
    stamps2.jpg
    163,8 KB · Προβολές: 39
Εντυπωσεις απο το σαζιτερ μεχρι τωρα.
Πολυ ελαφρυ και μανιτζεβελο
Πολυ καλες συγκεντρψσεις (λιγο σφιχτες αλλα ομοιομορφες)
ΚΛΩΤΣΑΕΙ ΣΑ ΓΑΙΔΟΥΡΙ!!! (με 28 γρ)
Η αληθεια ειναι οτι ειναι μακρυ το κοντακι του για μενα (38 εκ). Μιλησα με το Γιαννη και με κατευθυνε (να ειναι καλα) Θα κανω καποιες δοκιμες ακομα και θα σας ενημερωσω. Σε πρωτη φαση θα βγαλω το πελμα για να φτασει στα 37 εκ. Αν ειμαι οκ θα προχωρησω σε κοντυμα κοντακιου. Αν οχι βλεπουμε.
Εχει παρατηρησει κανεις αλλος κατοχος ισχυρη ανακρουση?
 
Δεν κλωτσάει καθόλου φίλε.
Πρέπει να το φέρεις στα μέτρα σου.
Μέχρι 34 γρ έχω ρίξει...
Σε περπατητο πολλά 32αρια....
Για όλα τα μικρά φτερωτά είναι μανούλα!
Και βάζω και τις φασσες μέσα!
Για φασσα και τσιχλα τι φυσιγγια βαζεις?
 
Εντυπωσεις απο το σαζιτερ μεχρι τωρα.
Πολυ ελαφρυ και μανιτζεβελο
Πολυ καλες συγκεντρψσεις (λιγο σφιχτες αλλα ομοιομορφες)
ΚΛΩΤΣΑΕΙ ΣΑ ΓΑΙΔΟΥΡΙ!!! (με 28 γρ)
Η αληθεια ειναι οτι ειναι μακρυ το κοντακι του για μενα (38 εκ). Μιλησα με το Γιαννη και με κατευθυνε (να ειναι καλα) Θα κανω καποιες δοκιμες ακομα και θα σας ενημερωσω. Σε πρωτη φαση θα βγαλω το πελμα για να φτασει στα 37 εκ. Αν ειμαι οκ θα προχωρησω σε κοντυμα κοντακιου. Αν οχι βλεπουμε.
Εχει παρατηρησει κανεις αλλος κατοχος ισχυρη ανακρουση?
Να βάλεις ένα πολύ καλό πέλμα για να έχεις αποσβηση, να κοιτάξεις πρώτα το κοντάκι αλλά και σωστά να είναι σε μια μπηχτή άμα δεν επωμιζεις καλά θα την ακούσεις. Καλό πέλμα.
 
Συμφωνώ!.... αν και εγώ έχω αφήσει το δικό του γιατί δεν με ενοχλεί καθόλου αλλά πρέπει σίγουρα να βάλω και για προστασία του κοντακίου.
View attachment 39437
Όχι Παναγιώτη άλλαξε το, θα σου είναι ακόμα πιο ευχαριστώ.
 
Back
Top