Verney Carron Team

Κατι μου κανει για Τουρκια. Δεν μπορεσα να βρω κατι λιγο που εψαξα
...ο κατάλογος του 2020...US...είναι αυτός. Ο Παπαδάκης έχει το όπλο αυτό ( το πλάγιο ) 1100 ευρώ απ' οτι είδα, και στον κατάλογο ονομάζεται entry level gun.Οσο έψαξα στο ίντερνετ τα αμερικανικά εισαγωγής είναι made in EU...δεν ξερω αν είναι το ίδιο όπλο του Παπαδάκη και αν είναι φτιαγμένο στην Τουρκία, δεν αποκλείω όμως να είναι και Γαλλικό...η τιμή δεν λέει τίποτα...

catalogue-2020-verney-carron-28.jpg
 
Τα πλαγια vercar που εχει ο Παπαδακης που κατασκευαζονται? Δεν τα κοβω Γαλλια.

Αν θυμαμαι καλα δεν τα κατασκευαζει η Verney Carron....
το ειχα ψαξει, αλλα δεν θυμαμαι...Ισπανια?
Δεν ειμαι σιγουρος.
Παλαιότερα, αυτό που είχα ανακαλύψει εγώ ήταν, ότι κάποια οικονομικά πλαγιόκαννα της Verney-Carron κατασκευάζονταν στην Ισπανία από τη Zabala. Νομίζω ότι αυτά κυκλοφορούσαν με την ονομασία Vercar Jet.
Η σειρά Vercar συμπεριλάμβανε αργότερα και καραμπίνες και σ/π. Αυτά δεν ξέρω, αλλά μάλλον Τουρκία κατασκευάζονταν ... Τουλάχιστον οι καραμπίνες σίγουρα Τουρκία !!! :cool:
Υ.Γ. Από τη Zabala κατασκευαζόταν επίσης και το περιβόητο πλαγιόκαννο Verney-Carron Canardouze για υδρόβια, με θαλάμες supermagnum 89 mm, που είχε τη δυνατότητα να ρίξει και τις δυο κάννες ταυτόχρονα !!! :oops:
Προσωπικά δεν θα ήθελα με τίποτα να δοκιμάσω να ρίξω τέτοια βολή !!! Εδώ μόνο μια φορά μου έτυχε (προ ημερών) διπλοτουφεκιά με το σ/π μου, και την "άκουσα για τα καλά", και ήταν μόνο 48 γρ. (24 + 24) !!! Πόσο μάλλον να ήταν 120 γρ. (60 + 60) !!!!:eek:
.big smile.

Συμπλήρωση/διόρθωση: Ρε παιδιά, για τα πλαγιόκαννα της σειράς Vercar Jet (12 & 16) το λέει κι ο Παπαδάκης στο site (τώρα το κοίταξα) ότι κατασκευάζονται στην Ισπανία !!! επομένως το Zabala ισχύει ακόμα (κι ας μην το αναφέρει).
 
Last edited:
Παλαιότερα, αυτό που είχα ανακαλύψει εγώ ήταν, ότι κάποια οικονομικά πλαγιόκαννα της Verney-Carron κατασκευάζονταν στην Ισπανία από τη Zabala. Αλλά νομίζω ότι αυτά κυκλοφορούσαν με την ονομασία Jet.
Η σειρά με ονομασία Vercar προέκυψε αργότερα και συμπεριλάμβανε και καραμπίνες και σ/π. Αυτά δεν ξέρω, αλλά μάλλον Τουρκία κατασκευάζονταν ... Τουλάχιστον οι καραμπίνες σίγουρα Τουρκία !!! :cool:
Υ.Γ. Από τη Zabala κατασκευαζόταν επίσης και το περιβόητο πλαγιόκαννο Verney-Carron Canardouze για υδρόβια, με θαλάμες supermagnum 89 mm, που είχε τη δυνατότητα να ρίξει και τις δυο κάννες ταυτόχρονα !!! :oops:
Προσωπικά δεν θα ήθελα με τίποτα να δοκιμάσω να ρίξω τέτοια βολή !!! Εδώ μόνο μια φορά μου έτυχε (προ ημερών) διπλοτουφεκιά με το σ/π μου, και την "άκουσα για τα καλά", και ήταν μόνο 48 γρ. (24 + 24) !!! Πόσο μάλλον να ήταν 120 γρ. (60 + 60) !!!!:eek:
.big smile.
το παθαινα με τα πρωτα τα bettinsoli clasic ,32+32 gr αλλα οσες φορες το εκανε δεν ξεφυγε πουλι:cool:.[μαραζει το ειχα να μου το εκανε μια φορα και σε ενα κοπαδι φασσες.big smile.]μετα πηγε οπλουργο και ολα καλα.
 
Παλαιότερα, αυτό που είχα ανακαλύψει εγώ ήταν, ότι κάποια οικονομικά πλαγιόκαννα της Verney-Carron κατασκευάζονταν στην Ισπανία από τη Zabala. Νομίζω ότι αυτά κυκλοφορούσαν με την ονομασία Vercar Jet.
Η σειρά Vercar συμπεριλάμβανε αργότερα και καραμπίνες και σ/π. Αυτά δεν ξέρω, αλλά μάλλον Τουρκία κατασκευάζονταν ... Τουλάχιστον οι καραμπίνες σίγουρα Τουρκία !!! :cool:
Υ.Γ. Από τη Zabala κατασκευαζόταν επίσης και το περιβόητο πλαγιόκαννο Verney-Carron Canardouze για υδρόβια, με θαλάμες supermagnum 89 mm, που είχε τη δυνατότητα να ρίξει και τις δυο κάννες ταυτόχρονα !!! :oops:
Προσωπικά δεν θα ήθελα με τίποτα να δοκιμάσω να ρίξω τέτοια βολή !!! Εδώ μόνο μια φορά μου έτυχε (προ ημερών) διπλοτουφεκιά με το σ/π μου, και την "άκουσα για τα καλά", και ήταν μόνο 48 γρ. (24 + 24) !!! Πόσο μάλλον να ήταν 120 γρ. (60 + 60) !!!!:eek:
.big smile.

Συμπλήρωση/διόρθωση: Ρε παιδιά, για τα πλαγιόκαννα της σειράς Vercar Jet (12 & 16 cal.) το λέει κι ο Παπαδάκης στο site (τώρα το κοίταξα) ότι κατασκευάζονται στην Ισπανία !!! επομένως το Zabala ισχύει ακόμα (κι ας μην το αναφέρει).
Εχεις δικιο.

Σ΄αυτή την κατηγορία παρουσιάζουμε τα οικονομικά μοντέλα της Baikal, τη σειρά VERCAR της VERNEY CARRON, καθώς και τα χειροποίητα όπλα του ατελιέ της VERNEY CARRON τα DEMAS.

Τα πρώτα, οικονομικά και γερά όπλα αντιπροσωπεύουν πλήρως τη σχέση ποιότητας και τιμής, κατασκευασμένα από υψηλής ποιότητας ατσάλια και ίσως να είναι τα καλύτερα οικονομικά τουφέκια. Τα δεύτερα αποτελούν την οικονομική σειρά της VERNEY CARRON, που φτάχνονται γιά λογαριασμό της σε εργοστάσιο της Ισπανίας κάτω από τις προδιαγραφές και τον έλεγχο της VERNEY CARRON, διατηρόντας όλα τα χαρακτηριστικά της Γαλλικής σχολής.

Τα DEMAS είναι τα χειροποίητα όπλα της VERNEY CARRON που φτιάχνονται κατά παραγγελία στην Γαλλία, στο ατελιέ DEMAS της VERNEY CARRON. Μπορούμε να κατασκευάσουμε ένα όπλο προσαρμοσμένο στις απαιτήσεις του πελάτη και στα χαρακτηριστικά που αυτός θέλει. Το όπλο κατασκευάζεται εξ αρχής και είναι καθ¨ολοκληρία χειροποίητο.
 
...ο κατάλογος του 2020...US...είναι αυτός. Ο Παπαδάκης έχει το όπλο αυτό ( το πλάγιο ) 1100 ευρώ απ' οτι είδα, και στον κατάλογο ονομάζεται entry level gun.Οσο έψαξα στο ίντερνετ τα αμερικανικά εισαγωγής είναι made in EU...δεν ξερω αν είναι το ίδιο όπλο του Παπαδάκη και αν είναι φτιαγμένο στην Τουρκία, δεν αποκλείω όμως να είναι και Γαλλικό...η τιμή δεν λέει τίποτα...

View attachment 47333
Το πλαγιο δειχνει να ειναι ολοιδιο με το akkar churchill 512 που ειναι
Τουρκικο οπλο ελαφρυ με δυνατο συστημα κλειδωματος
Δεν μπορω να πω αλλα υποθετω θα υπαρχει καποια σχεση

1651242390890.jpeg
 
Το πλαγιο δειχνει να ειναι ολοιδιο με το akkar churchill 512 που ειναι
Τουρκικο οπλο ελαφρυ με δυνατο συστημα κλειδωματος
Δεν μπορω να πω αλλα υποθετω θα υπαρχει καποια σχεση

View attachment 47444
...έχεις δίκιο φίλε!...μοιάζουν πάρα πολύ!...κοίτα να δείς τι παίζεται...!!!:oops:
 
Τι πήγες να κάνεις μάστορα;
Να λύσω τη μπασκουλα και να μαλακιστω με όλα τα ψιψιψινια που χει μέσα γιατί νόμιζα ότι έχει πρόβλημα. Το πρόβλημα ήταν στην κεφαλα μου. Φυσικά το όπλο ελέγχθηκε (Βάγγος) πριν να κάνω μαλακια και ησύχασα.
 
Να λύσω τη μπασκουλα και να μαλακιστω με όλα τα ψιψιψινια που χει μέσα γιατί νόμιζα ότι έχει πρόβλημα. Το πρόβλημα ήταν στην κεφαλα μου. Φυσικά το όπλο ελέγχθηκε (Βάγγος) πριν να κάνω μαλακια και ησύχασα.
Πλύσιμο με καθαρή βενζίνη ,ένα φυσιμα με αέρα αν έχεις και ελαφρύ λάδωμα με λάδι πού δεν πήζει.Στο τέλος σκουπίζεις ότι παραπανισιο λάδι να μην ποτίσει το κοντάκι.Οτιδηποτε άλλο στον οπλουργο.
 
Back
Top