Αναγνώριση Μανιταριών

Υπάρχει/ουν βιβλίο/βιβλία με περιγραφές και εικόνες για τα μανιτάρια που συναντάμε στην ελληνική επικράτεια που θα το συστήνατε σε έναν αδαή όπως ο υποφαινόμενος;
Καλημέρα και Χρόνια πολλά σε όλους. Ο οδηγός αναγνώρισης μανιταριών τσέπης του Γ.Κωνσταντινίδη είναι εξαιρετική επιλογή για την εισαγωγή στον κόσμο των μανιταριών. Όχι βιασύνη στην διαδικασία αναγνώρισης και ει δυνατόν έξοδος στο βουνό με γνώστη. Δύσκολο αλλά ιδανικό. Να είμαστε όλοι καλά και να βγαίνουμε στα βουνά. Καλή χρονιά λεβεντιές μου.
Μου το είχε προτείνει και εμένα ο κ.Τάσος και πήρα 3.Μαζί με ένα φιλαράκι και μου έμεινε και ένα καβάτζα, το οποίο αγνοείται χαχα .yel.:D.Σας διαβεβαιώνω ότι είναι πολύ καλό και χρήσιμο!!!!
 
Agaricus είναι αλλά δεν είμαι σίγουρος, αν είναι το Αgaricus campestris (με αυτό μοιάζει περισσότερο)... για τα γούστα μου πολύ νόστιμα. Τα αγαρικά είναι πολλά και δεν γνωρίζω να τα ξεχωρίζω, για αυτά χρειάζεται μεγαλύτερη προσοχή, η μυρωδιά τους είναι χαρακτηριστικά κακή σε αυτά που δεν τρώγονται καθώς και ότι κιτρινίζουν πολύ έντονα όπου κοπούν ...
 
Είναι αγαρικό. Ποιό πιθανό το bisporus όπως το βλέπω. Η μυρωδιά του κύριος τρόπος αποφυγής των μή εδώδιμων από τα εδώδιμα αγαρικά. Γένος με πάνω από 30 είδη με πολλά παρόμοια μεταξύ τους. Το κιτρίνισμα είναι δυστυχώς χαρακτηριστικό και εξαιρετικών εδώδιμων και όχι μόνο του ξανθόδερμου που είναι το γνωστότερο τοξικό είδος. Από τα δύσκολα γένη στις αναγνωρίσεις ακόμα και από έμπειρους συλλέκτες.
 
Οι σαλιαράδες πρέπει να δίνουν ρέστα στις καρπώσεις τους.Στο χωράφι που έχω το σκυλί δεν έχω ξαναδει να βγάζει και είχε έναν μέτριου ύψους και δίπλα έναν μικρούλη που σε λίγο θα είναι έτοιμος!! Αν ξέρετε να τους μαζεύεται και μέρη, βγείτε κάτι θα βρείτε!!
 
Καλημέρα και Χρόνια πολλά σε όλους. Ο οδηγός αναγνώρισης μανιταριών τσέπης του Γ.Κωνσταντινίδη είναι εξαιρετική επιλογή για την εισαγωγή στον κόσμο των μανιταριών. Όχι βιασύνη στην διαδικασία αναγνώρισης και ει δυνατόν έξοδος στο βουνό με γνώστη. Δύσκολο αλλά ιδανικό. Να είμαστε όλοι καλά και να βγαίνουμε στα βουνά. Καλή χρονιά λεβεντιές μου.
Καλημερα.
Επειδη το σκεπτομουν κι εγω!
Θεωρεις οτι το συγκεκριμενο τσεπης ειναι καλυτερη αγορα απο το <Μανιταρια- φωτογραφικος οδηγος του μανιταροσυλλεκτη> του ιδιου συγγραφεα;
 
Καλημερα.
Επειδη το σκεπτομουν κι εγω!
Θεωρεις οτι το συγκεκριμενο τσεπης ειναι καλυτερη αγορα απο το <Μανιταρια- φωτογραφικος οδηγος του μανιταροσυλλεκτη> του ιδιου συγγραφεα;
Είναι χρονικά νεώτερο ο τελευταίος οδηγός τσέπης και κατά συνέπεια ποιό πρόσφατα ενημερωμένο με τις τελευταίες σύγχρονες αναφορές. Το άλλο στηρίζεται σε παλαιότερα στοιχεία, με περισσότερα είδη που γενικά όμως δεν έχουν διαφοροποιηθεί σε μεγάλο βαθμό.
 
Back
Top