Υγραεριοκίνηση

Το τελευταίο διάστημα με 43 λίτρα αέριο εκεί που έβγαζα 400 χιλιόμετρα πλέον δεν βγάζω ούτε 300 ,πήγα το τσεκαρα στον υγραεριτζη δεν βρήκε κάτι ,πήγα συνεργείο τίποτα ,το μπορεί να φταίει δεν έχω καταλάβει ..Καμία ιδέα ρε παιδιά ; Το αμάξι με 50αρα γεμίζει κανονικά με 43 λίτρα όπως πάντα δηλαδή ,να είναι κανένας αισθητήρας καυσίμου και να μην το έπιασε ο εγκέφαλος ;Να έχει πάρει αέρα η δεξαμενή ; Τι λέτε ;
 
Το τελευταίο διάστημα με 43 λίτρα αέριο εκεί που έβγαζα 400 χιλιόμετρα πλέον δεν βγάζω ούτε 300 ,πήγα το τσεκαρα στον υγραεριτζη δεν βρήκε κάτι ,πήγα συνεργείο τίποτα ,το μπορεί να φταίει δεν έχω καταλάβει ..Καμία ιδέα ρε παιδιά ; Το αμάξι με 50αρα γεμίζει κανονικά με 43 λίτρα όπως πάντα δηλαδή ,να είναι κανένας αισθητήρας καυσίμου και να μην το έπιασε ο εγκέφαλος ;Να έχει πάρει αέρα η δεξαμενή ; Τι λέτε ;
Το εχω δει το όνειρο πολλες φορες Λευτερη.
Αεριο απο που βάζεις ; Οπου ναναι η σε συγκεκριμένο πρατηριο;
 
Το τελευταίο διάστημα με 43 λίτρα αέριο εκεί που έβγαζα 400 χιλιόμετρα πλέον δεν βγάζω ούτε 300 ,πήγα το τσεκαρα στον υγραεριτζη δεν βρήκε κάτι ,πήγα συνεργείο τίποτα ,το μπορεί να φταίει δεν έχω καταλάβει ..Καμία ιδέα ρε παιδιά ; Το αμάξι με 50αρα γεμίζει κανονικά με 43 λίτρα όπως πάντα δηλαδή ,να είναι κανένας αισθητήρας καυσίμου και να μην το έπιασε ο εγκέφαλος ;Να έχει πάρει αέρα η δεξαμενή ; Τι λέτε ;
Επειδή έχω ασχοληθεί πάνω από δέκα χρόνια με το υγραέριο και τις πατέντες του,δες πρώτα το καύσιμο εάν βάζεις από συγκεκριμένο τσεκαρε τον ξανά,μετά δες την λειτουργία του συστήματος και την υπερχείλιση της μπουκάλας. Εγώ πάντως 3 πρατήρια με νοθευμένα καύσιμα έχω πετύχει στην ευρύτερη περιοχή μου IMG-9e0f89a694ad20b8a210d81f34bb8355-V.jpgIMG-71f64028c871b0c8f4a923db19aaf773-V.jpg
img-9c3be87929daa41d20678042f201f420-v-jpg.33414
 

Attachments

  • IMG-9c3be87929daa41d20678042f201f420-V.jpg
    IMG-9c3be87929daa41d20678042f201f420-V.jpg
    157,6 KB · Προβολές: 463
Το τελευταίο διάστημα με 43 λίτρα αέριο εκεί που έβγαζα 400 χιλιόμετρα πλέον δεν βγάζω ούτε 300 ,πήγα το τσεκαρα στον υγραεριτζη δεν βρήκε κάτι ,πήγα συνεργείο τίποτα ,το μπορεί να φταίει δεν έχω καταλάβει ..Καμία ιδέα ρε παιδιά ; Το αμάξι με 50αρα γεμίζει κανονικά με 43 λίτρα όπως πάντα δηλαδή ,να είναι κανένας αισθητήρας καυσίμου και να μην το έπιασε ο εγκέφαλος ;Να έχει πάρει αέρα η δεξαμενή ; Τι λέτε ;
Το ίδιο έχω πάθει και εγώ.....και δεν μπορώ να καταλάβω τι έγινε....βέβαια στην εθνική βγάζω 450 όπως πάντα......μέσα στην Αθήνα όμως πλέον δεν βγάζω πάνω από 330 . Δεν ξέρω μήπως φταίει αν καίει λάδι το αμάξι.
 
Λέτε να το πληρώνω και 0,91 να είναι και μάπα ? Το έχω σκεφτεί και εγώ ,εδώ σε εμένα είναι γκέτο η φάση ,όλοι ίδια τιμή ,γιατί όλοι να μην είναι και με νοθευμένα ?
 
Επειδή έχω ασχοληθεί πάνω από δέκα χρόνια με το υγραέριο και τις πατέντες του,δες πρώτα το καύσιμο εάν βάζεις από συγκεκριμένο τσεκαρε τον ξανά,μετά δες την λειτουργία του συστήματος και την υπερχείλιση της μπουκάλας. Εγώ πάντως 3 πρατήρια με νοθευμένα καύσιμα έχω πετύχει στην ευρύτερη περιοχή μου View attachment 33412View attachment 33413
img-9c3be87929daa41d20678042f201f420-v-jpg.33414
Lovato έχεις βάλει ;
 
Λέτε να το πληρώνω και 0,91 να είναι και μάπα ? Το έχω σκεφτεί και εγώ ,εδώ σε εμένα είναι γκέτο η φάση ,όλοι ίδια τιμή ,γιατί όλοι να μην είναι και με νοθευμένα ?
Λευτερη τι πρατηριο ειναι ;
Εγώ στις αρχές και μιλάω για πριν 10 χρόνια φουλάριζα πάαντα σε συγκεκριμένο πρατήριο το οποίο είχε υγραέριο της πετρογκάζ. Εφτασε λοιπόν κάποια στιγμή το φθινόπωρο από κει που έβγαζα 440 km να βγάζω 350 330 αυτό έγινε για 2,3 γεμίσματα.
Πάω βρίσκω τον ιδιοκτήτη του το λέω μου άρχισε Τα γνωστά ότι φταίει η εταιρεία τα μείγματα και τα λοιπά... Επιχείρησαν να μιλήσω με ανθρώπους της ίδιας εταιρείας πετρογκάζ αλλά δεν μπόρεσα από τότε βάζω μόνο σε πρατήρια Shell και βάζω υγραέριο coral περιττό να σου πω ότι τα φίλτρα τα οποία τα αλλάζω στα 70.000 km είναι πεντακάθαρα Δεν ασχολούμαι πια με καμια αλλη εταιρεία ας το βρίσκω και 15 λεπτά φθηνοτερο.
 
Λευτερη τι πρατηριο ειναι ;
Εγώ στις αρχές και μιλάω για πριν 10 χρόνια φουλάριζα πάαντα σε συγκεκριμένο πρατήριο το οποίο είχε υγραέριο της πετρογκάζ. Εφτασε λοιπόν κάποια στιγμή το φθινόπωρο από κει που έβγαζα 440 km να βγάζω 350 330 αυτό έγινε για 2,3 γεμίσματα.
Πάω βρίσκω τον ιδιοκτήτη του το λέω μου άρχισε Τα γνωστά ότι φταίει η εταιρεία τα μείγματα και τα λοιπά... Επιχείρησαν να μιλήσω με ανθρώπους της ίδιας εταιρείας πετρογκάζ αλλά δεν μπόρεσα από τότε βάζω μόνο σε πρατήρια Shell και βάζω υγραέριο coral περιττό να σου πω ότι τα φίλτρα τα οποία τα αλλάζω στα 70.000 km είναι πεντακάθαρα Δεν ασχολούμαι πια με καμια αλλη εταιρεία ας το βρίσκω και 15 λεπτά φθηνοτερο.
Coral βάζω και εγώ ,συνεχίζει το ίδιο πρόβλημα ,το πήγα συνεργείο πάλι μιας και μια μου ανάβει το τσεκ της μηχανής μια όχι ,το έβαλε στην διάγνωση δεν του έβγαλε βλάβη ,όμως έλεγξε τον αισθητήρα και είδε ότι κολλάει συνέχεια και την Δευτέρα πάω για αλλαγή αισθητήρα και αμορτισέρ ,να είναι όλο αυτό το προβλημα από τον αισθητήρα ; Λέω για τον αισθητήρα καυσίμου όχι καυσαερίων .
 
Δακτύλιος και γελοιοτητα .
....Όλα τα υπόλοιπα αυτοκίνητα που είναι υβριδικά, plug-in υβριδικά, με εργοστασιακό σύστημα υγραερίου ή φυσικού αερίου θα εισέρχονται ελεύθερα στον Δακτύλιο χωρίς να επηρεάζεται η καθημερινή είσοδός τους από τα γραμμάρια CO2 που εκπέμπουν.
Κατα τ αλλα βάζεις στο αυτοκίνητο υγραέριο,αλλάζεις την άδεια στο υπουργείο και η νεα γράφει σαν καύσιμο LPG.
Περνάς ΚΤΕΟ κλπ αλλα αντιμετωπίζεσαι σαν να καις βενζίνη .
Ενταξει θα το γυρίσουμε οι στο ηλεκτρικό αλλα μας λειπουν τα 40.000.
Αι σιχτιρ !
 
Δακτύλιος και γελοιοτητα .
....Όλα τα υπόλοιπα αυτοκίνητα που είναι υβριδικά, plug-in υβριδικά, με εργοστασιακό σύστημα υγραερίου ή φυσικού αερίου θα εισέρχονται ελεύθερα στον Δακτύλιο χωρίς να επηρεάζεται η καθημερινή είσοδός τους από τα γραμμάρια CO2 που εκπέμπουν.
Κατα τ αλλα βάζεις στο αυτοκίνητο υγραέριο,αλλάζεις την άδεια στο υπουργείο και η νεα γράφει σαν καύσιμο LPG.
Περνάς ΚΤΕΟ κλπ αλλα αντιμετωπίζεσαι σαν να καις βενζίνη .
Ενταξει θα το γυρίσουμε οι στο ηλεκτρικό αλλα μας λειπουν τα 40.000.
Αι σιχτιρ !
αφου μας κυβερνανε μαλακες τι τα θες τη τα γυρευεις
 
Coral βάζω και εγώ ,συνεχίζει το ίδιο πρόβλημα ,το πήγα συνεργείο πάλι μιας και μια μου ανάβει το τσεκ της μηχανής μια όχι ,το έβαλε στην διάγνωση δεν του έβγαλε βλάβη ,όμως έλεγξε τον αισθητήρα και είδε ότι κολλάει συνέχεια και την Δευτέρα πάω για αλλαγή αισθητήρα και αμορτισέρ ,να είναι όλο αυτό το προβλημα από τον αισθητήρα ; Λέω για τον αισθητήρα καυσίμου όχι καυσαερίων .
Λοιπόν παιδιά τελικά ήταν ο αισθητήρας ,τον άλλαξα και στα καπάκια με 43 λίτρα έβγαλα 417 χιλιόμετρα ,είχε φτάσει με 43 λίτρα να βγάζει με το ζόρι τα 300 ,το αναφέρω απλά ως πληροφορία μήπως και κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα να γνωρίζει ότι ένας λόγος μπορεί να είναι ο αισθητήρας καυσίμου .
 
Σκέφτομαι σοβαρά να βάλω lovato σε fiat panda 4x4 του 2009. Η χρήση είναι για ήπιο βουνό για μανιτάρια, κυνήγι, και πήγαινε έλα από το χωριό στη πόλη. Βάλαμε φέτος το καλοκαίρι και στο peugeot 307 που έχουμε,brc βέβαια , αλλά ο υγραεριατζης για το φιατ μας προτείνει lovato. Αξίζει λέτε;
Το peugeot έχει ένα κοντεύει 4 μήνες με υγραέριο και είναι στο 80 % της απόσβεσης .
 
Σκέφτομαι σοβαρά να βάλω lovato σε fiat panda 4x4 του 2009. Η χρήση είναι για ήπιο βουνό για μανιτάρια, κυνήγι, και πήγαινε έλα από το χωριό στη πόλη. Βάλαμε φέτος το καλοκαίρι και στο peugeot 307 που έχουμε,brc βέβαια , αλλά ο υγραεριατζης για το φιατ μας προτείνει lovato. Αξίζει λέτε;
Το peugeot έχει ένα κοντεύει 4 μήνες με υγραέριο και είναι στο 80 % της απόσβεσης .
Αν κανεις χλμ αξιζει.....
 
Αργά ή γρήγορα τα χιλιόμετρα θα γίνουν φίλε Γιώργο. Αν αξίζει από άποψη αξιοπιστίας για το συγκεκριμένο μοντέλο ρωτάω. Ευχαριστώ για την απάντηση
Δεν εχει προβλημα, οι Ιταλοι το δουλευουν πολυ το υγραεριο πολλα χρονια τωρα, μη το φοβασαι.
 
Αργά ή γρήγορα τα χιλιόμετρα θα γίνουν φίλε Γιώργο. Αν αξίζει από άποψη αξιοπιστίας για το συγκεκριμένο μοντέλο ρωτάω. Ευχαριστώ για την απάντηση
Άμα δεν βγαίνεις εθνική κάντο διαφορετικά μην το κάνεις θα έχεις προβλήματα κάποια στιγμή.
 
Ψήνομαι πολύ να το κάνω αλλά με περιορίζει το γεγονός πως ο κινητήρας είναι κακοσυντηρημενος. Επίσης το κόστος είναι 1000 ευρώ με άδειες,παράβολα κτλ ,πρώτο σερβίς ,δεξαμενή γεμάτη.
 
Άμα δεν βγαίνεις εθνική κάντο διαφορετικά μην το κάνεις θα έχεις προβλήματα κάποια στιγμή.
Ως παθών... Συμφωνώ απόλυτα για τη χρήση εθνικής (γενικά για τη χρήση σε μεγάλες στροφές που καταπονείται από θερμοκρασίες ο κινητήρας) ΑΛΛΑ... κατεβάζεις το όριο συμμετοχής του αερίου εκεί που θες και γυρνάει μόνο του,σε τέτοιες περιπτώσεις,σε βενζίνη! Μια λεπτομέρεια, που εμένα τουλάχιστον,ο εγκαταστάτης δε μου την είπε,μου έβαλε το"κόφτη" στις 5χιλιαδες, που πρακτικά το micra δεν τις έπιανε ποτέ και δούλευα εμπλοκή υγραέριο! Άρπαξε ο κινητήρας κ άρχισε να καίει λάδι! Επισκευή... Και αφού έμαθα, κατέβασα τις στροφές της χρήσης του υγραερίου μέχρι εκεί που πάει σε ίσιο δρόμο 90 klm! Αστικό κύκλο! Έκτοτε όλα καλά...
 
,ο εγκαταστάτης δε μου την είπε,μου έβαλε το"κόφτη" στις 5χιλιαδες,
ετσι ακριβως ,τιποτα δεν λενε μεχρι να το βαλεις ,μετα τα μαθαινεις ολα στην πορεια πως πρεπει να το δουλεψεις αφου πρωτα φας το πρωτο προβλημα στο κεφαλι!
 
Back
Top