Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σε τέτοιες αποστάσεις Βασίλη καθιστές είναι ακόμη πιο δύσκολο αν όχι αδύνατο να την καρπωθείς .
Πριν λίγο καιρό ένας συνάδελφος παρουσίασε ένα βίντεο από μια shotcam να τουφεκάει χηνάρια.
Αποστάσεις βολής έδινε μέσω pm.
Βρήκα με μεγάλη βεβαιότητα ότι η απόσταση ήταν 55-60μ.
Δεν ξέρω τι απόσταση είχε εκτιμήσει αυτός, ούτε με ενδιαφέρει. Το έκανα απλά από δική μου τρέλα.

Μια βολή στα 50 είναι μια μακρινή αλλά "εφικτή" βολή με σωστό φυσίγγι και τσοκ με καλά φυσίγγια εμπορίου πάντα.

Το θέμα είναι ότι κανένας δεν μπορεί να πει με σιγουριά αν ήταν στα 50 στα 60 ή στα 40 :)

Το "εφικτή" σημαίνει ότι έχεις ένα 30-50% να πάρεις το θήραμα.
Αυτή είναι η αίσθησή μου.

Έχω δει από φίλους εδώ μέσα βολές στα μετρημένα 60-70 που δεν τις έχω φανταστεί ποτέ μου. Για αυτούς προφανώς δεν ισχύουν τα παραπάνω :)
Μην αρχίσετε για τις benelli πάλι, για την 1187 μιλάω :) :) :)

Το πάτημα της σκανδάλης γίνεται εκτιμώντας μέγεθος θηράματος και όχι απόσταση όταν δεν υπάρχει υπόβαθρο.
Τουλάχιστον αυτό ισχύει για εμένα.
 
Αυτα παιδες....μπορειτε να βγαλετε καποιο συμπερασμα ...ετσι νομιζω.:)
Το συμπέρασμα είναι ότι θα πρέπει να μάθουμε να αλλάζουμε το τσοκ σε χρόνο 0.5 δευτερόλεπτα για να έχουμε την καλύτερη κατανομή στην απόσταση που θα τουφεκίσουμε το θήραμα :)
Πολύ κούραση, άστο ... mod (3*) πάντα και παντού εκτός από παπί :)
Στις φάσες βρίσκουμε μέρος μακρυά από τον όχλο. :)
 
Πριν λίγο καιρό ένας συνάδελφος παρουσίασε ένα βίντεο από μια shotcam να τουφεκάει χηνάρια.
Αποστάσεις βολής έδινε μέσω pm.
Βρήκα με μεγάλη βεβαιότητα ότι η απόσταση ήταν 55-60μ.
Δεν ξέρω τι απόσταση είχε εκτιμήσει αυτός, ούτε με ενδιαφέρει. Το έκανα απλά από δική μου τρέλα.

Μια βολή στα 50 είναι μια μακρινή αλλά "εφικτή" βολή με σωστό φυσίγγι και τσοκ με καλά φυσίγγια εμπορίου πάντα.

Το θέμα είναι ότι κανένας δεν μπορεί να πει με σιγουριά αν ήταν στα 50 στα 60 ή στα 40 :)

Το "εφικτή" σημαίνει ότι έχεις ένα 30-50% να πάρεις το θήραμα.
Αυτή είναι η αίσθησή μου.

Έχω δει από φίλους εδώ μέσα βολές στα μετρημένα 60-70 που δεν τις έχω φανταστεί ποτέ μου. Για αυτούς προφανώς δεν ισχύουν τα παραπάνω :)
Μην αρχίσετε για τις benelli πάλι, για την 1187 μιλάω :) :) :)

Το πάτημα της σκανδάλης γίνεται εκτιμώντας μέγεθος θηράματος και όχι απόσταση όταν δεν υπάρχει υπόβαθρο.
Τουλάχιστον αυτό ισχύει για εμένα.


Βασιλη οι αγριοχηνες διαβαζω το μεγεθος τους κυμαινεται απο 2 εως και 10 κιλα ....αναλογα το
ειδος.
Δεν ξερω ποια ειδη ερχονται εδω....αλλα ο μεσος ορος ειναι απο 3-3,5 κιλα το θηλυκο και 4-45 το
αρσενικο....Δλδ μπροστα στον κοτσυφα ακομα και στην φασσα...η διαφορά ειναι πολυ μεγαλη!!!
Σε τετοιο θηραμα ισως και εγω να σηκωνα οπλο στα 70 μετρα....Παντα με το καταλληλο φυσιγγιο...
Εχεις να κανεις με μεγαλο ''στοχο'' φιλε και οχι με μικροπουλια!!!! :)
 
Βασιλη οι αγριοχηνες διαβαζω το μεγεθος τους κυμαινεται απο 2 εως και 10 κιλα ....αναλογα το
ειδος.
Δεν ξερω ποια ειδη ερχονται εδω....αλλα ο μεσος ορος ειναι απο 3-3,5 κιλα το θηλυκο και 4-45 το
αρσενικο....Δλδ μπροστα στον κοτσυφα ακομα και στην φασσα...η διαφορά ειναι πολυ μεγαλη!!!
Σε τετοιο θηραμα ισως και εγω να σηκωνα οπλο στα 70 μετρα....Παντα με το καταλληλο φυσιγγιο...
Εχεις να κανεις με μεγαλο ''στοχο'' φιλε και οχι με μικροπουλια!!!! :)
Εδώ έρχονται μόνο η ασπρομετωποχηνες που επιτρέπονται κιολας με βάρος κοντά στα 2 κιλά και μέγεθος λίγο μεγαλύτερο από πρασινοκεφαλο.... εμφανίζονται και άλλα είδη όπως η σταχτοχηνες κοκκινοχηνες νανοχηνες αλλά είναι απαγορευμένα είδη
 
Κύριε Νίκο το 70% σε αυτά τα μέτρα δεν είναι λίγο; Γενικά και οπτικά μιλώντας δεν θεωρώ καλή την αποτύπωση γιατί έχει αρκετές συσσωματώσεις και κενά.


Βασιλη μου ΚΑΘΕ ΒΥΣΜΑ εχει την δικη του κατανομη...Αυτο εδωσε ο PISTON 23 -
Παντα παιζει ρολο και το νουμερο των σκαγιων.
Ριξε μια ματια στις σελιδες 690 το βυσμα ειναι Ηλιοπ. και στην σελιδα 697 με βυσμα steel28 και θα
βγαλεις τα συμπερασματα σου οι τουφεκιες ειναι με 4* αστρα .
 
Νίκο έχεις οποιαδήποτε δοκιμή στα 70μ ;
Θέλω να δω τι γίνεται σε αυτές τις αποστάσεις.

Ειμαι ''συγκρατημενος''.....μεχρι τα 50 μετρα εχω κανει δοκιμες Βασιλη.... 70 μετρα με μαμα τσοκ...
πιστευω οτι θα ψαχνω να βρω σκαγια στον στοχο φιλε!!! ;) :)
 
Εδώ έρχονται μόνο η ασπρομετωποχηνες που επιτρέπονται κιολας με βάρος κοντά στα 2 κιλά και μέγεθος λίγο μεγαλύτερο από πρασινοκεφαλο.... εμφανίζονται και άλλα είδη όπως η σταχτοχηνες κοκκινοχηνες νανοχηνες αλλά είναι απαγορευμένα είδη

Γεια σου ρε φιλε....λεγε να μαθαινω....Απο αυτο το κυνηγι εχω αγρια μεσανυχτα !!!:)
 
Δοκιμασα τον piston 23 στα 32 γραμμαρια σκαγια Ν8 - με SIPE.
Εριξα στα 30 μετρα με 3* αστρα μαμα επισεις στα 30 και στα 27 μετρα με 4* μαμα ( παντα ).

Να σημειωσω οτι το δικο μου 4* μαμα εχει συσφιξη 18,2 με αυλο 18,3.

Το γραφω αυτο γιατι πολλοι φιλοι ή συναδελφοι μπορει να εχουν αλλη συσφιξη στα 4* αστρα.

Παιδες δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ το ιδιαιτερο....απλα να δειτε διαφορές με τσοκ και μετρα.

Θα προσπαθησω να βαλω φωτο.....και ευχομαι να μην τα κανω μπαχαλο!!!! :)

View attachment 27810View attachment 27811View attachment 27812
Πολύ ωραία ντουφέκια ,Νίκο ...... Εγώ το φτιάχνω με cx 2000 1,55x33 έχει γύρω στα 405 μέτρα v1,5 καλό αν και λίγο δυνατουτσικο για δίκανο......
 
Πολύ ωραία ντουφέκια ,Νίκο ...... Εγώ το φτιάχνω με cx 2000 1,55x33 έχει γύρω στα 405 μέτρα v1,5 καλό αν και λίγο δυνατουτσικο για δίκανο......

Οπως ειπες...Δυνατουτσικο....και στην καραμπινα....αλλο το 150χ32 και αλλο το 1,55χ33...ειδικοτερα
οταν ριχνεις σε δισκακια....καμια 100στη φυσεκια....το καταλαβαινεις φιλε!!!! ;) :)
 
Οπως ειπες...Δυνατουτσικο....και στην καραμπινα....αλλο το 150χ32 και αλλο το 1,55χ33...ειδικοτερα
οταν ριχνεις σε δισκακια....καμια 100στη φυσεκια....το καταλαβαινεις φιλε!!!! ;) :)
Εγώ το χρησιμοποιώ σε πέρδικα σε Νο 7 οπότε ρίχνω λίγα και Παρ ότι το δίκανο είναι πολύ ελαφρύ δεν ενοχλεί......
 
Εγώ το χρησιμοποιώ σε πέρδικα σε Νο 7 οπότε ρίχνω λίγα και Παρ ότι το δίκανο είναι πολύ ελαφρύ δεν ενοχλεί......

Βαγγελα δεν εχω αντοχες για περδικα φιλε....με εφαγε το τσιγαρο....
Εχω ενα καλο για περδικα με Α1 CX2000- 1,60X32-z2m21- N7 - 8* 68,4-57 = 30 μετρα 3* -352-285= 81%
συγκεντρωση - V1,5-396m/s φιλε!!!
Για φερμα....βαζεις 4* αστρα . ;)

ΥΓ, Για αρχη στην περδικα....για τελος και υγρασιες το γυριζα στην SIPE Βαγγελα!!! ;)
 
Last edited:
Βαγγελα δεν εχω αντοχες για περδικα φιλε....με εφαγε το τσιγαρο....
Εχω ενα καλο για περδικα με Α1 CX2000- 1,60X32-z2m21- N7 - 8* 68,4-57 = 30 μετρα 3* -352-285= 81%
συγκεντρωση - V1,5-396m/s φιλε!!!
Για φερμα....βαζεις 4* αστρα . ;)

ΥΓ, Για αρχη στην περδικα....για τελος και υγρασιες το γυριζα στην SIPE Βαγγελα!!! ;)
Πραγματικά ωραίο.......γενικά νομίζω ότι ο z2m ταιριάζει πολύ στην Α1
 
Οπως ειπες...Δυνατουτσικο....και στην καραμπινα....αλλο το 150χ32 και αλλο το 1,55χ33...ειδικοτερα
οταν ριχνεις σε δισκακια....καμια 100στη φυσεκια....το καταλαβαινεις φιλε!!!! ;) :)
Πρειν χρονια δοκιμασα στην 390 με παγονια sipe..1,50*32 spark.σε καλυκα cheddite 12/70/16..ρελιασμα 58,00...τα πουλια εσβηναν
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top