Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Για να ασχοληθούμε πάλι με βλητική...
Δύο κάννες supersport ...
Η μία 18.4 κώνο aftermarket η άλλη 18.3 μαμά με φυσιγγι japan special 24 gr.
Η μία ζεστή μετα από 50 συνεχόμενες βολές η άλλη κρύα .
Ποια έδωσε v1 395 m/s μ.ο. τριών βολών και ποια 390m/s και αν η διαφορά είναι σημαντική ?
Η μαμά με κοντό κώνο δίνει μεγαλυτερη αρχικη
 
Για να ασχοληθούμε πάλι με βλητική...
Δύο κάννες supersport ...
Η μία 18.4 κώνο aftermarket η άλλη 18.3 μαμά με φυσιγγι japan special 24 gr.
Η μία ζεστή μετα από 50 συνεχόμενες βολές η άλλη κρύα .
Ποια έδωσε v1 395 m/s μ.ο. τριών βολών και ποια 390m/s και αν η διαφορά είναι σημαντική ?
Δεν είναι σημαντική.
Η 18.3 έδωσε το 395 πιθανότατα.
Δώσε και τις 6 ταχύτητες.
 
Δεν είναι σημαντική.
Η 18.3 έδωσε το 395 πιθανότατα.
Δώσε και τις 6 ταχύτητες.
Δυστυχώς δεν τις κράτησα.Εκανα στην αριθμομηχανή του κινητού απευθείας πρόσθεση και μετατροπή ...όντως ο 18.3 έδωσε μεγαλύτερες αρχικη.
 
Δυστυχώς δεν τις κράτησα.Εκανα στην αριθμομηχανή του κινητού απευθείας πρόσθεση και μετατροπή ...όντως ο 18.3 έδωσε μεγαλύτερες αρχικη.
Δεν είναι ο 18.3 , είναι ο κοντός κώνος, τα έχω γράψει φίλε πολλες φορες
 
Ηλία θα μεταφέρουμε τα μηνύματα εκεί που πρέπει. Το μήνυμα σου θα μεταφερθεί γιατί απαντά σε άλλο μήνυμα που πρέπει να μεταφερθεί.
Για να ασχοληθούμε πάλι με βλητική...
Δύο κάννες supersport ...
Η μία 18.4 κώνο aftermarket η άλλη 18.3 μαμά με φυσιγγι japan special 24 gr.
Η μία ζεστή μετα από 50 συνεχόμενες βολές η άλλη κρύα .
Ποια έδωσε v1 395 m/s μ.ο. τριών βολών και ποια 390m/s και αν η διαφορά είναι σημαντική ?
Τη λερώσες......... ?????????
 
Συμφωνούμε,η κάννη 18,3 ήθελα να πω.Δηστυχως ο καιρός δεν βοηθάει και για φορτωμένα set up να δούμε αν υπάρχει σημαντικη διαφορά.
Μητσαρα δε σου τα λεγα αυτά για την ταχύτητα.......η μετατροπή του κώνου κάνει την διαφορά........
 
Μητσαρα δε σου τα λεγα αυτά για την ταχύτητα.......η μετατροπή του κώνου κάνει την διαφορά........
5 m/s είναι αμελητέα διάφορα άσχετα που μόλις ζεστάθηκε η κάννη στην τρίτη βολή έδωσε 40fps παραπάνω με την μεγαλύτερη ταχύτητα της δοκιμής να είναι αυτή.
 
Εγω ισως δεν δικαιουμε να μιλω καθως δεν γεμιζω
Ωστοσο παρομοιες αντιδρασεις υπαρχουν και σε αλλους τομεις οπως πχ στα σκυλια

η αποψη η δικη μου ειναι απο την στιγμη που καποιος λεει μια αποψη
Την στηριζει
Και την υποβαλει
Τοτε οι υπολοιποι οφειλουν να την σεβαστουν
Και ας μην την πιστευουν
Και ας μην την φτανουν
Και ας μην μπορουν να την φτασουν
Τα λεγομενα καπιου φαινονται σε βαθος χρονου εαν ειναι ψεματα η αρλουμπες
Το οτι εγω που κυνηγω ενδημικο δεν μπορω να ριξω στα 80-100 η δεν μπορω να φτιαξω ενα φουσεκι να παει εκει δεν σημαινει οτι ενας φανατικος ιδιογωμοτης δεν μπορει να το κανει
Το οτι εγω δεν μπορω να ριξω ευστοχα στα μετρα αυτα δεν σημαινει οτι δεν μπορει να το κανει ενας αλλος
Αυτος ο αλλος μπορει να περασε χρονο πολυ να το ψαχνει
Να εχει ριξει χιλιαδες. Τουφεκιες για να τα καταφερει
Και να κανει ενα κυνηγι που δεν κανω εγω
Ποιος ειμαι εγω να τον μειωσω;
Ποιος ειμαι εγω να τον αμφησβητισω;
Την ιδια ωρα αυτος μπορει να μην μπορει να κανει οτι μπορω εγω με ενα σκυλι
Η να παρει θηραματα που περνω εγω με μπηκτες σαν μαυρες σκιες
Υπαρχει συγκριση;
Οχι
Δεν υπαρχει
Υπαρχει ομως σεβασμος

αμα βλεπουμε τι κανουμε εμεις
Και δεν μειωνουμε το τι μπορει ο αλλος
Αμα κανουμε αυτοκριτικη για να βελτιωθουμε
Και δεν μειωνουμε τον αλλο για να φανουμε εμεις προσιτοι οι καλυτεροι
Τοτε ολοι εχουν μονο να κερδισουν

σεβασμος λοιπον
Απο ολους προς ολους

τιποτε πιο απλο

Επιπλεον αν καποιος λεει κατι που εμεις δεν μπορουμε να στηριξουμε
Δεν χρειαζεται ουτε να τον βγαζουνε τρελο ουτε να τον μειωνουμε
Να πουμε την αποψη μας αν θελουμε χωρις να μειωσουνε την δικη του
Τι πιο ομορφο!

πχ
Εσεις εκει εχετε θερμοκρασιες -15-20 καπιοιες φορες
Εγω σε αυτες δεν θα βγαινα κυνηγι!!!
Εαν μας ερθουν τετοιες ισως τις συνηθισω και βγω
αλλα σημερα που μιλαμε δεν θα βγαινα
Πως να πω οτι δεν γινεται να βγει καποιος να το κανει οταν εσεις το κανετε αυτο επανελημενα;
 
Πχ
Ακουω συχνα να λεγετε οτι
Εαν δεν γεμιζεις δεν κυνηγας
Δεν ξερεις τι σου γινεται
Δεν αυτο δεν εκεινο

σας εχω απαντηση
Οταν ολη μερα γεμιζω γεμιζω γεμιζω και δεν ασχολουμε με το θηραμα με τοπους με ψαξιμο να χω εμπειριες σε αυτο τοτε τι να τα κανω τα φυσιγγια που γεμιζω και δοκιμαζω;

οταν οι μπαρουτες καθε λιγο αλλαζουν λοτ αλλαζουν το ενα το αλλο κλπ και πρεπει να χαχνομαι απο την αρχη τοτε ποια η διαφορα απο το να δοκιμασω ενα νεο φυσιγγι εμποριου;

εγω την ξερω την απαντηση και δεν ειναι εναντια ατην θδιογομωση

η απαντηση ειναι να μην ειμαστε απολυτοι και να σεβομαστε ο ενας τον αλλον και το μερακκι του

αλλος την βρισκει να γεμιζει
Αλλος να ριχνει ετοιμα
Γιατι στο κυνηγι που κανει δεν κανει τοση διαφορα
Η γιατι παραπανω ρολο εχει το σκυλι το μερος και οι εμπειριες του

αλλ η μπεκατσα
Αλλο η περδικα
Αλλο το παπι
Αλλο η τσιχλα

δεν υπαρχει λαθος παιδες

υπαρχει σεβασμος
 
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΕΓΕΙΝΕ ΛΟΓΟΚΡΗΣΙΑ ΣΤΟ ΠΟΣΤ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΣΑ ΕΔΩ ΑΠΑΝΤΟΝΤΑς ΣΤΟΝ ΝΙΚΟ ....ΕΥΧΑΡΗΣΤΟ.....

Ηλια σου απαντω απο εδω....Ζητώ συγνωμη απο ολους τους διαχειριστες.....προσπαθησα να απαντησω
εκει που μεταφερατε τα μηνυματα αλλα δεν γινοταν να γραψω.
Ας μεταφερθει και αυτο το μηνυμα.....εαν το θεωρειτε σκοπιμο.

Λοιπον Ηλια και χωρις ΙΧΝΟΣ αντιπαραθεσης....
Εχω ανεβασει πανω απο 100 δοκιμες μου .....και το 95% απο αυτες εχουν ΟΛΑ τα στοιχια της τουφεκιας!!!
Αναλυτικα τα σεταπ ....εκτος απο το υψος ρελιασματος δινω και κενο χωρο...και τροπο κλεισιματος.
Με αυτον τον τροπο ειναι ΟΛΑ στο φως!!!
Δεν μπορει ΚΑΝΕΙΣ να αμφισβητησει μετρα δοκιμης συγκεντρωσης,,,,κτλ κτλ.
Για τον απλουστατο λογο.....οτι καθε ιδιογομωτης μπορει να το στησει και να το δοκιμασει.
Τωρα οταν καποιος βαζει μια φωτο και δεν μπορει να την ''υποστηριξει''...δλδ να δωσει σεταπ...
για ποιον λογο την βαζει ??
Τι νοημα εχει εαν δεν μπορεις να αποδειξεις οτι αυτο που αναβασες η εργαψες οτι ειναι ΑΛΗΘΕΙΑ ???

Και στο φιναλε φιναλε....με ποιον τροπο βοηθας τους συναδελφους σου οταν δεν δινεις σεταπ ???

Αρα....η φωτο ανεβαινει για τα χειροκροτηματα.....και τα λαικ....ή μηπως κανω λαθος ???

Γραφεις ενα σεταπ.....και πολυ καλα κανεις.....Το καρατσεκαρισμενο ομως απο εσενα δεν σημαινει
ΤΙΠΟΤΑ.
Για τον απλουστατο λογο....οτι θεωρω εγω πολυ καλο....για σενα μπορει να ειναι ΦΟΛΑ!!!
Οταν λοιπον σου ζηταω μια αποτυπωση....μην βγαζεις ''κεντρι''....γιατι δεν ζηταω κατι παραλογο.

Τελειωνοντας θα σου πω το εξης . Σεβομαι πρωτα απο ολα τον εαυτο μου....και μετα ολους τους φιλους
και συναδελφους.....
Εαν ηταν διαφορετικα τα πραγματα.....δεν θα εγραφα τα σεταπ αναλυτικα στους στοχους!!! ;)
 
Όποιος μπορεί να εξαργυρώσει την λεπτομέρεια αυτή χαλάλι του...εμείς οι ατζαμηδες αρκουμαστε στα +20 σκάγια στον πίνακα.
Δεν σε είπε κανένας ατζαμής φιλαράκι.......όσο για τα 20 σκάγια πάνω κάτω στον πίνακα ,θα τα δούμε αν αποφασίσεις να το ξαναλερωσεις.....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top