Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ρ
Σε χαρτι οχι.
Στα παπια με πολυ καλη αποδοση απο 46/53 γρ rem nitro no4.
Τα πηγαινε καλα.
Το μονο οτι ειναι αρκετα αργα κ θελουν μπροστα
Ρίχνεις φίλε 53 γρ σε παπι ;; έχεις επιτυχίες ; στο περιπου ξέρεις η θυμάσαι ποσο μπροστά ρίχνεις κατά μέσο όρο ; σε μια τραβερσα σε ένα πρασινοκεφαλο πχ στα 45 η 50 μέτρα
 
Πολύ κοντά τα 71.
Αν βρείς όπλο που να κατεβάζει παπιά στα 100 να μου πεις να το αγοράσω. .my man.
Δε ξέρω αν είναι κοντά τα 70, σίγουρα όμως είναι απόσταση που μπορείς να πάρεις θηράματα με ανάλογο στήσιμο και υπό προϋποθέσεις.
Τα 100 σε σταθερό στόχο με μονόβολο τα πιάνεις, στα παπιά ας πάρουν θέση όσοι τα κυνηγάνε.
 
Ναι εχω ριξει αρκετα. Η προσκοπευση παιζει αναλογως τα γκαζια του θηραματος κ τον τροπο που ριχνει ο καθενας. Στα 50μ 5+ μετρα μπροστα με μαγκνουμ φυσιγγια. Ισως κ παραπανω.
Συνηθως οταν το θηραμα ειναι σε κανονικη αποσταση κ δεν πεφτει ειναι επειδη ειμαι μπροστα κ οχι πισω
 
Πλακα πλακα εχω μια καννη μπενελι 71 με εσωτερικα που παει πολυ καλα με μαμα κ με κικς.
Επισης πριν μερικα χρονια σε κυνηγι τσιχλας παρατηρησα οτι καποιος ειχε πολυ καλα σκοτωματα. Να μην τα πολυλογω αγορασα αυτο το οπλο μια black eagle 66 η 67cm δεν θυμαμαι καλα, με αυλο 18.5 κ εσωτερικα.
Το οπλο σκοτωνε με τη σκεψη.
Αναγκαστηκα κ το πουλησα σε φιλο γιατι ολη η παρεα ηθελε να κυνηγαει με αυτο κ με ειχαν πρηξει.
Η καλητερη μπενελι που εχω δει ποτε μου ο μαυρος αετος ο απλος...θανατος το οπλο.....καπια στιγμη θα ερθει κοντα μου
 
Το πρωτο πράγμα ειναι το φυσιγγι και δευτερεύον το όπλο εννοείται πάντα και όλα μετά τον πίσω από το κοντακι.Όλα τα οπλα προτιμούν κατι απλά κάποια έχουν μεγαλύτερη γκάμα οσα φυσιγγια και αν εχω ρίξει και γεμίσει εχοντας αλλάξει και κυνηγήσει με καμια 15αρια οπλα οχι σκοπευτικα δεν ειδα κάτι το τοσο τρομερό διαφορετικό σε φυσιολογικες συνθήκες που να μην μπορω να το καλυψω σκοπευτικα και να πω οτι εφταιγε το οπλο η το φυσιγγι.Τωρα οταν ειμαστε πολυ χαμηλα σε θερμοκρασιες κατω του μειον 10 εχω διαπιστωσει στην πραξη παλαιοτερα οτι με το ιδιο φυσιγγι που ηταν αξιοπρεπεστατο και στα δυο οπλα το αχρωμιωτο ειχε το κατι παραπανω δεν εχει τυχει να πετυχω τετοιες συνθηκες για να συγκρινω την ςς με την αχρωμιωτη μπραουνιγκ η συγκριση ηταν με 302 τότε ,αλλά μέχρι μειον 11 σε τσιχλοκυνηγι οχι παπι ειχα καλυτερα αποτελεσματα με την ςς απο την 1100 μου.Πιστευω πως οτι φυσιγγι και να φτιαχτει οταν πεσουμε κατω του μειον 15 το αχρωμιωτο με αυλο ανω του 18.5 θα υπερεχει δεν ξερω για τις κρυο κανες ελπιζω να μου δωθει η ευκαιρια στο μελλον να το διαπιστωσω .Μιλαω παντα για κανες μαμισιες χωρις τσοκ αφτερ, και κωνους οχι πειραγμενους.
 
Στο κυνήγι ναι είναι πολυ μακριά τα 70 μ, σε σταθερό στόχο όμως φίλε δεν είναι
Συμφωνώ στο πρώτο.
Στο δεύτερο εννοείς χαρτόνι ;
Προς όλους ...
Μέχρι 50-55 έχω στήσει τενεκέ και αυτό ελάχιστες φορές.
Αποστάσεις χωρίς μέτρο είναι λανθασμένες εξ αρχής.

Κάντε ένα απλό τέστ.
Πάρτε ένα laser meter καθήστε για καφέ και ρωτήστε τους φίλου σας πόσο μακρυά είναι ένα αντικείμενο.
Μετρήστε το με το laser.
Βγάλτε τα συμπεράσματά σας.
Φανταστείτε εκτίμηση απόστασης όταν στο υπόβαθρο δεν υπάρχει σημείο αναφοράς.
Και όλα αυτά σε νορμάλ συνθήκες φωτισμού.
Έχω ρίξει πολύ γέλιο όταν το έκανα.
 
Συμφωνώ στο πρώτο.
Στο δεύτερο εννοείς χαρτόνι ;
Προς όλους ...
Μέχρι 50-55 έχω στήσει τενεκέ και αυτό ελάχιστες φορές.
Αποστάσεις χωρίς μέτρο είναι λανθασμένες εξ αρχής.

Κάντε ένα απλό τέστ.
Πάρτε ένα laser meter καθήστε για καφέ και ρωτήστε τους φίλου σας πόσο μακρυά είναι ένα αντικείμενο.
Μετρήστε το με το laser.
Βγάλτε τα συμπεράσματά σας.
Φανταστείτε εκτίμηση απόστασης όταν στο υπόβαθρο δεν υπάρχει σημείο αναφοράς.
Και όλα αυτά σε νορμάλ συνθήκες φωτισμού.
Έχω ρίξει πολύ γέλιο όταν το έκανα.
Όταν μιλάω για μέτρα εννοώ κορδέλα φίλε κ οχι ονειρα
 
Όταν μιλάω για μέτρα εννοώ κορδέλα φίλε κ οχι ονειρα
Δεν το είπα για εσένα ούτε για κάποιον άλλο.
Το είπα γιατί το έχω κάνει το τέστ.
Όποιος το κάνει θα καταλάβει την σχετικότητα των μέτρων.
 
Ρε παιδια δεν ξερω τι λετε , εγω παντως με μια κυριολεκτικα λιωμενη benelli m1 (18.3) τα παω μια χαρα και στο κυνηγι αλλα και στο σκοπευτηριο... οτι και να τις βαλω το ριχνει, και το ριχνει πολυ καλα... και κανενα προβλημα με τραυματισμενα θηραματα! ΤΥΧΑΙΟ? δεν νομιζω...
ισχυει αυτο φιλε, για μενα τα μεταλλα
 
Τα 50 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μετρα .....εχουν ξεβρακωσει πολλα φυσιγγια....ειτε εμποριου ειτε ιδιογομωσης.
Τα ζορια αρχιζουν απο τα 40-45 μετρα . Στα 50 μετρα οποιο εχει ή δεν εχει ''αντερα'' το δειχνει!!!
Και ΠΑΝΤΑ με τσοκ ΜΑΜΑ !!!!

ΥΓ. Στα ''καφενεια'' τα βηματα = μετρα...... καλα κρατουν!!!
 
Εγω εχω ενα φιλο μου δινει εκοινος πουλια αχαχαχαχαχαχαχ
Θα μας φανε οι διαχειριστες Τόλη, αλλα δεν μπορουσα οταν το ειδα. Μειωση στην 20ετια στη Γαλλια σε πολλα πουλια, εκτος απο τη φασσα
Πληροφοριες λενε οτι οι γαλλοι φασαδες εχουν κυριως benelli
197267122_1127902381053256_8910357400243596529_n.jpg
 
Θα μας φανε οι διαχειριστες Τόλη, αλλα δεν μπορουσα οταν το ειδα. Μειωση στην 20ετια στη Γαλλια σε πολλα πουλια, εκτος απο τη φασσα
Πληροφοριες λενε οτι οι γαλλοι φασαδες εχουν κυριως benelli
View attachment 27809
Σε μια αντίστοιχη μελέτη που είχα διαβάσει ο πληθυσμός από τα μικροπουλια βρίσκεται σε πολύ μεγάλη ύφεση λόγω της πολύ μεγάλης αύξησης των κορακοειδων! Αλλά πάει καιρός κ δεν θυμάμαι που για να παραθέσω τα στοιχεία!
 
Συμφωνώ στο πρώτο.
Στο δεύτερο εννοείς χαρτόνι ;
Προς όλους ...
Μέχρι 50-55 έχω στήσει τενεκέ και αυτό ελάχιστες φορές.
Αποστάσεις χωρίς μέτρο είναι λανθασμένες εξ αρχής.

Κάντε ένα απλό τέστ.
Πάρτε ένα laser meter καθήστε για καφέ και ρωτήστε τους φίλου σας πόσο μακρυά είναι ένα αντικείμενο.
Μετρήστε το με το laser.
Βγάλτε τα συμπεράσματά σας.
Φανταστείτε εκτίμηση απόστασης όταν στο υπόβαθρο δεν υπάρχει σημείο αναφοράς.
Και όλα αυτά σε νορμάλ συνθήκες φωτισμού.
Έχω ρίξει πολύ γέλιο όταν το έκανα.
Ανάλογα τα άτομα που ρωτάτε! Όλα έχουν να κάνουν με τον τόπο τις συνήθειες και τις συνθήκες που ζούμε! Οι άνθρωποι τις υπαίθρου γνωρίζουν πολύ καλά που είναι ακριβώς τα 40 τα50 τα80 τα100 και πάει λέγοντας. Οι άνθρωποι των πόλεων ή αυτοί που ζουν στα χωριά και δεν αχολούνται με το να παρατειρούν δεν μπορούν ποτέ να πέσουν μέσα σε τέτοια ερώτηση. Επίσης το μεγαλύτερο ποσοστό δεν ξέρει ποια είναι η απόσταση του ενός μέτρου, πόσο μάλλον των 50 που ρωτάτε. Απλά γιατί ποτέ δεν ασχολήθηκαν με μετρήσεις. Πάντως να ξέρετε ότι στα 50 πραγματικά μέτρα ο κότσιφας φαίνεται μια χαρά και την φάσα όλοι θα την τουφεκίσουν! Άλλο οι 10όροφες πολυκατοικίες μέσα στην πόλυ και άλλο ένα πουλί ελεύθερο στον αέρα σε ανοιχτό πεδίο!
 
Ανάλογα τα άτομα που ρωτάτε! Όλα έχουν να κάνουν με τον τόπο τις συνήθειες και τις συνθήκες που ζούμε! Οι άνθρωποι τις υπαίθρου γνωρίζουν πολύ καλά που είναι ακριβώς τα 40 τα50 τα80 τα100 και πάει λέγοντας. Οι άνθρωποι των πόλεων ή αυτοί που ζουν στα χωριά και δεν αχολούνται με το να παρατειρούν δεν μπορούν ποτέ να πέσουν μέσα σε τέτοια ερώτηση. Επίσης το μεγαλύτερο ποσοστό δεν ξέρει ποια είναι η απόσταση του ενός μέτρου, πόσο μάλλον των 50 που ρωτάτε. Απλά γιατί ποτέ δεν ασχολήθηκαν με μετρήσεις. Πάντως να ξέρετε ότι στα 50 πραγματικά μέτρα ο κότσιφας φαίνεται μια χαρά και την φάσα όλοι θα την τουφεκίσουν! Άλλο οι 10όροφες πολυκατοικίες μέσα στην πόλυ και άλλο ένα πουλί ελεύθερο στον αέρα σε ανοιχτό πεδίο!
Συμφωνώ ότι μερικοί μπορούν να υπολογίσουν αποστάσεις με ακρίβεια 5μ στα 50.
Τους ίδιους αν τους δείξεις πουλί στον αέρα μπορεί να κάνουν τραγικό λάθος.
Ισχύει (ίσως) και το αντίστροφο.
Στο θέμα της τσίχλας, ναι φαίνεται και τουφεκιέται στα 50.
Το θέμα πάντα είναι (ακόμα και καθιστές), πόσες θα πάρεις.
 
Συμφωνώ ότι μερικοί μπορούν να υπολογίσουν αποστάσεις με ακρίβεια 5μ στα 50.
Τους ίδιους αν τους δείξεις πουλί στον αέρα μπορεί να κάνουν τραγικό λάθος.
Ισχύει (ίσως) και το αντίστροφο.
Στο θέμα της τσίχλας, ναι φαίνεται και τουφεκιέται στα 50.
Το θέμα πάντα είναι (ακόμα και καθιστές), πόσες θα πάρεις.
Σε τέτοιες αποστάσεις Βασίλη καθιστές είναι ακόμη πιο δύσκολο αν όχι αδύνατο να την καρπωθείς .
 
Δοκιμασα τον piston 23 στα 32 γραμμαρια σκαγια Ν8 - με SIPE.
Εριξα στα 30 μετρα με 3* αστρα μαμα επισεις στα 30 και στα 27 μετρα με 4* μαμα ( παντα ).

Να σημειωσω οτι το δικο μου 4* μαμα εχει συσφιξη 18,2 με αυλο 18,3.

Το γραφω αυτο γιατι πολλοι φιλοι ή συναδελφοι μπορει να εχουν αλλη συσφιξη στα 4* αστρα.

Παιδες δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ το ιδιαιτερο....απλα να δειτε διαφορές με τσοκ και μετρα.

Θα προσπαθησω να βαλω φωτο.....και ευχομαι να μην τα κανω μπαχαλο!!!! :)

εικόνα_Viber_2021-06-08_09-30-40.jpgεικόνα_Viber_2021-06-08_09-31-18.jpgεικόνα_Viber_2021-06-08_09-31-49.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top