ΤΣΟΚ (CHOKE) Παρουσιάσεις – Κριτικές – Εντυπώσεις

Δεν υπαρχει τσοκ που θα σε καλυψει απο τα 20 εως τα 50 μετρα.....
Απο 20-50m ειναι ολο το ευρος των τσοκ....οχι ενα.Δε μπορουμε να θελουμε ενα τσοκ οταν φευγει το θηραμα στα 20-25 m να ριχνει π.χ σαν τεσσαρι και ταυτοχρονα να γυρισουμε τ οπλο και να ριξουμε με το ιδιο τσοκ σε αλλο θηραμα στα 40 m επιτυχως....μονο κατα τυχη αν το παρει καποιο σκαγι σε καιριο σημειο.Εαν θελουμε να χρησιμοποιουμε μονο ενα τσοκ,θα πρεπει να μαθουμε τα ορια του,τα φυσιγγια που "παει" και το σημαντικοτερο να βελτιωσουμε τη σκοπευση μας....
 
Κύριε Νίκο έχετε δίκιο και αυτο το καταλαβα οταν πήρα και εγώ το δικανο.
Και εσυ δικιο εχεις Δημητρη!!!! Το δικανο σου δινει την επιλογη του τσοκ και του φυσιγγιου...
Αν και κυνηγαω με καραμπινα το δικανο εχει το πλεονεκτημα...κακα τα ψεματα...
Η τριτη τουφεκια της καραμπινας στο 99% ειναι τουφεκια χαμενη....και της απελπισιας!!
 
Απο 20-50m ειναι ολο το ευρος των τσοκ....οχι ενα.Δε μπορουμε να θελουμε ενα τσοκ οταν φευγει το θηραμα στα 20-25 m να ριχνει π.χ σαν τεσσαρι και ταυτοχρονα να γυρισουμε τ οπλο και να ριξουμε με το ιδιο τσοκ σε αλλο θηραμα στα 40 m επιτυχως....μονο κατα τυχη αν το παρει καποιο σκαγι σε καιριο σημειο.Εαν θελουμε να χρησιμοποιουμε μονο ενα τσοκ,θα πρεπει να μαθουμε τα ορια του,τα φυσιγγια που "παει" και το σημαντικοτερο να βελτιωσουμε τη σκοπευση μας....
Υπαρχει το LM περιπου απο 20-40
 
Καλησπέρα στην παρέα..
θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για κάποια τσοκ ώστε η επιλογή μου να είναι πιο σίγουρη!
Το σπειρωμα που μας ενδιαφέρει είναι crio plus 18,4 αυλός..(δεν είναι μετρημένος έτσι αναγράφεται)
Να αναφέρω λοιπόν ότι έχω δοκιμάσει τα μαμα τσοκ.. δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο παράπονο στο κυνήγι, έχω όμως στον πίνακα που τα αποτελέσματα είναι άσχημα
Ωστόσο τα τσοκ που κοιτάζω είναι:
1. Carlsons sporting clay ported IM
2. Patternmaster Anaconda Long
Ξέρω ότι είναι τελειως διαφορετικά απλά θα ήθελα την γνώμη σας καθώς και αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο με ενδιαφέρει !
Ψαξε να βρεις ενα Carlsons SHORT RANGE, στην περιπτωση που δεν βρεις, ψαξε για ενα Carlsons LM η" IC. Καθαρα κυνηγετικα τσοκ τσαντας, θα καλυψουν ολα αυτα που ζητας.
 
Υπαρχει το LM περιπου απο 20-40
Το LM ειναι λιγο στενο για 20m,σ αυτα τα μετρα κυλινδρος.Για τα 40m και παλι λιγο ανεπαρκες...αυτο που ειδα εγω απ το briley lm "αγαπαει" περιπου 25-32m....για benelli powerbore.Bεβαια μια φασσα φετος τη βαρεσα στα 10-15m....θελει ομως και λιγη "τυχη".
 
Καλησπέρα στην παρέα..
θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για κάποια τσοκ ώστε η επιλογή μου να είναι πιο σίγουρη!
Το σπειρωμα που μας ενδιαφέρει είναι crio plus 18,4 αυλός..(δεν είναι μετρημένος έτσι αναγράφεται)
Να αναφέρω λοιπόν ότι έχω δοκιμάσει τα μαμα τσοκ.. δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο παράπονο στο κυνήγι, έχω όμως στον πίνακα που τα αποτελέσματα είναι άσχημα
Ωστόσο τα τσοκ που κοιτάζω είναι:
1. Carlsons sporting clay ported IM
2. Patternmaster Anaconda Long
Ξέρω ότι είναι τελειως διαφορετικά απλά θα ήθελα την γνώμη σας καθώς και αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο με ενδιαφέρει !
Θα σου.προτεινω να πάρεις gemini ported ***
Σε σχέση με τα εργοστασιακά έχει μεγάλη διαφορά και στον πίνακα και στα θηράματα..
Και με μόλις 50€.....
Και ιδιαίτερα οι benelli το πάνε με χίλια...
 
Σε συγκριση με το φουλ τσοκ * ειχαν την ιδια κατανομη σε βολη στα 40μ. Σε φασα σε αποσταση πανω απο 40μ πανω σε πλατανι που την χτυπησα μπροστα στο στηθος επεσε ξερη με NSI Colοmbo 4-6 αναμεικτα σε αναλογη αποσταση στο πλευρο της φασας επεσε ζωντανη. Σε ποιο μικρες αποστασεις που εριξα με αυτο το τσοκ ολες σκοτωθηκαν ακαριαια. Το ιδιο αριστα και με τα Mythos MG2 5ρια
Ανάμεσα στο εργοστασιακό σου φουλ τσοκ και στο συγκεκριμένο brain μπορείς να μας αναφέρεις που υπερτερεί το συγκεκριμένο ώστε να δικαιολογεί τα χρήματα της αγοράς του? Καλύτερα σκότωματα? Πιο εύκολο σκοπευτικα (συγχωροντας μικρά σκοπευτικα λάθη)? Σε ρωτάω γιατί εξετάζω και εγώ την αγορά ενός τσοκ της συγκεκριμένης εταιρίας.
 
Ποιας μάρκας όμως ;;
Με τα τσοκ να ξερεις ειναι λιγο λαχειο...στη δικια μου powerbore τα briley "τα παει με χιλια",σε φιλο μου παλι με κανη powerbore....τιποτε,σαν τα εργοστασιακα...για να μη πω και χειροτερα..για τι οπλο μιλαμε?
 
Montefeltro από τις τελευταίες
Το carlsons κατα τη γνωμη μου ταιριζει σε benelli...φοβερες κατανομες.Το im ειναι 0.700 αρα κατι αναμεσα σε τριαρι και δυαρι...στο περιπου για 30-45m χοντρικα.Εαν ημουν υποχρεωμενος να χρησιμοποιω μονο ενα τσοκ....ναι θα το διαλεγα....εχω carlsons...
 
Ανάμεσα στο εργοστασιακό σου φουλ τσοκ και στο συγκεκριμένο brain μπορείς να μας αναφέρεις που υπερτερεί το συγκεκριμένο ώστε να δικαιολογεί τα χρήματα της αγοράς του? Καλύτερα σκότωματα? Πιο εύκολο σκοπευτικα (συγχωροντας μικρά σκοπευτικα λάθη)? Σε ρωτάω γιατί εξετάζω και εγώ την αγορά ενός τσοκ της συγκεκριμένης εταιρίας.
Φίλε Berettakia συγχωρεί πολλά σκοπευτήκα λάθη αλλά αυτό που μου αρέσει είναι ότι παίρνω πουλια και κοντά και μακριά αλλά ποτέ πουλιά διαλυμένα λόγω του ότι έχουν πολύ καλά περιφερειακά σκάγια.Εγω έχω 3 το tm mr και bell και είμαι πολύ ευχαριστημένος πάντα πρωσοπικη άποψη.Ελπιζω να σε βοήθησα.
 
Τα τσοκ....τα οποια τσοκ....τα δοκιμαζω σε στοχο και στην ιδια αποσταση....και με το ιδιο φυσιγγιο.
Ετσι βγαζω τα συμπερασματα μου. Στο κυνηγοτοπο ποτε δεν ξερεις εαν το θηραμα ειναι στο κεντρο
της τουφεκιας.....ή εαν πηρε ακροσκαγα.
Φίλε Νίκο όντως έτσι είναι αλλά όλοι μας έχουμε δει πολλά φυσίγγια στις δοκιμές στο χαρτί είναι τέλειες και στο κυνήγι είναι τελείως διαφορετική.Παντα προσωπικη άποψη.
 
Φίλε Νίκο όντως έτσι είναι αλλά όλοι μας έχουμε δει πολλά φυσίγγια στις δοκιμές στο χαρτί είναι τέλειες και στο κυνήγι είναι τελείως διαφορετική.Παντα προσωπικη άποψη.

Καλημερα Γιαννη. Εδω θα διαφωνησω μαζι σου φιλε μου. Μια ΚΑΛΗ αποτυπωση δοκιμης στο χαρτι ειναι
μια καλη τουφεκια στο κυνηγι. Βεβαια εξαρταται απο το τι θεωρει ο καθε μας καλο και ασχημο......
Συμβαινει ομως μετριες αποτυπωσεις στον στοχο ( χαρτι ) να δουλευουν πολυ καλα στον κυνηγοτοπο.
Αυτο ομως ειναι η εξαιρεση στον κανονα......Δεν υπαρχει περιπτωση ενα φυσιγγιο με 75% + συγκεντρωση
με 3αστρα μαμα τσοκ στα 35 μετρα να μην δουλεψει στον κυνηγοτοπο.....Μια περιπτωση υπαρχει να μην
''δουλεψει'' το φυσιγγιο και εκει την ''πατανε'' αρκετοι ιδιογομωτες....θυσιαζουν διατρηση και''δυναμη'' για να εχουν
συγκεντρωση...ΜΕΓΑ λαθος.
Τα δικα μου κριτηρια του καλου φυσιγιου....ειναι 75% + συγκεντρωση στα 35 μετρα με 3αστρα μαμα τσοκ
και καλη διατρηση.....σε νουμερο σκαγιων 6 και κατω.
Εαν βρεις φυσιγγιο εμποριου με 75% + συγκεντρωση και 3αστρα μαμα τσοκ στα μετρα που γραφω....μέτρησε
οποσδηποτε διατρηση για να μην βρεθεις προ εκλπηξεων.....μετα βαλε οτι τσοκ θελεις και ριξτο φιλε!!!!
 
Καλημερα Γιαννη. Εδω θα διαφωνησω μαζι σου φιλε μου. Μια ΚΑΛΗ αποτυπωση δοκιμης στο χαρτι ειναι
μια καλη τουφεκια στο κυνηγι. Βεβαια εξαρταται απο το τι θεωρει ο καθε μας καλο και ασχημο......
Συμβαινει ομως μετριες αποτυπωσεις στον στοχο ( χαρτι ) να δουλευουν πολυ καλα στον κυνηγοτοπο.
Αυτο ομως ειναι η εξαιρεση στον κανονα......Δεν υπαρχει περιπτωση ενα φυσιγγιο με 75% + συγκεντρωση
με 3αστρα μαμα τσοκ στα 35 μετρα να μην δουλεψει στον κυνηγοτοπο.....Μια περιπτωση υπαρχει να μην
''δουλεψει'' το φυσιγγιο και εκει την ''πατανε'' αρκετοι ιδιογομωτες....θυσιαζουν διατρηση και''δυναμη'' για να εχουν
συγκεντρωση...ΜΕΓΑ λαθος.
Τα δικα μου κριτηρια του καλου φυσιγιου....ειναι 75% + συγκεντρωση στα 35 μετρα με 3αστρα μαμα τσοκ
και καλη διατρηση.....σε νουμερο σκαγιων 6 και κατω.
Εαν βρεις φυσιγγιο εμποριου με 75% + συγκεντρωση και 3αστρα μαμα τσοκ στα μετρα που γραφω....μέτρησε
οποσδηποτε διατρηση για να μην βρεθεις προ εκλπηξεων.....μετα βαλε οτι τσοκ θελεις και ριξτο φιλε!!!!
Καλημέρα Νίκο σίγουρα έχεις δίκιο αυτός είναι ο οδηγός για μια καλή τουφεκιά .
 
Καλημερα Γιαννη. Εδω θα διαφωνησω μαζι σου φιλε μου. Μια ΚΑΛΗ αποτυπωση δοκιμης στο χαρτι ειναι
μια καλη τουφεκια στο κυνηγι. Βεβαια εξαρταται απο το τι θεωρει ο καθε μας καλο και ασχημο......
Συμβαινει ομως μετριες αποτυπωσεις στον στοχο ( χαρτι ) να δουλευουν πολυ καλα στον κυνηγοτοπο.
Αυτο ομως ειναι η εξαιρεση στον κανονα......Δεν υπαρχει περιπτωση ενα φυσιγγιο με 75% + συγκεντρωση
με 3αστρα μαμα τσοκ στα 35 μετρα να μην δουλεψει στον κυνηγοτοπο.....Μια περιπτωση υπαρχει να μην
''δουλεψει'' το φυσιγγιο και εκει την ''πατανε'' αρκετοι ιδιογομωτες....θυσιαζουν διατρηση και''δυναμη'' για να εχουν
συγκεντρωση...ΜΕΓΑ λαθος.
Τα δικα μου κριτηρια του καλου φυσιγιου....ειναι 75% + συγκεντρωση στα 35 μετρα με 3αστρα μαμα τσοκ
και καλη διατρηση.....σε νουμερο σκαγιων 6 και κατω.
Εαν βρεις φυσιγγιο εμποριου με 75% + συγκεντρωση και 3αστρα μαμα τσοκ στα μετρα που γραφω....μέτρησε
οποσδηποτε διατρηση για να μην βρεθεις προ εκλπηξεων.....μετα βαλε οτι τσοκ θελεις και ριξτο φιλε!!!!
Καλημέρα Νίκο! Ο μόνος ενδοιασμος μου είναι ως προς το ποσοστό........νομίζω είναι υπερβολικό το 75% για 3* τσοκ.....προσωπικα ,(μπορεί να κάνω λάθος) νομίζω ότι κοντά στο 65% είναι εντάξει......
 
Καλημέρα Νίκο! Ο μόνος ενδοιασμος μου είναι ως προς το ποσοστό........νομίζω είναι υπερβολικό το 75% για 3* τσοκ.....προσωπικα ,(μπορεί να κάνω λάθος) νομίζω ότι κοντά στο 65% είναι εντάξει......
Για36,5 μέτρα ξέχασα να γραψω
 
Back
Top