ΤΣΟΚ (CHOKE) Παρουσιάσεις – Κριτικές – Εντυπώσεις

Εγώ πιστεύω είναι και θέμα ψυχολογίας. Όταν το πρωτοεβαλα και έχασα μερικά εύκολα τσίχλακια το σιχτίρισα και το έβαλα στην μπάντα, μετά στις φασσες που να το εμπιστευτώ πάει έμεινε στο ράφι. Φέτος δυο σεζόν εμπειρότερος και με αυτά τα μπασίματα που δεν υπάρχουν ιδιαίτερες αξιώσεις λόγω ελειψης πουλιών είναι μόνιμα κουμπωμένο πάνω τα πάω πολύ καλύτερα σκοπευτικά και έχουν κατέβει μερικά ψηλώμενα πουλάκια στουπιά όμως
 
Έχω το mid και το long σε crio και hp τα βολεύτηκα αμέσως χωρίς αχαστα πουλιά από αυτά που δεν χάνονται.Εχω να πω όμως για τα τσοκ μαμά της l4s sporting ότι δεν τολμώ να βάλω σφιχτοτερο από το mid στα 20 με 25 μέτρα τα πάει μπάλα, συγκεκριμένα την προηγούμενη βδομάδα με το mid κατέβασα μια καργια στουπί από τα 40 μέτρα με nsi prima 28 sporting. Αυτές τις συγκεντρώσεις δεν τις έχω δει με άλλα τσοκ εργοστασιακα η μη.
Ρε τα sporting σκωτωνουνε και με benelli
 
Έχω το mid και το long σε crio και hp τα βολεύτηκα αμέσως χωρίς αχαστα πουλιά από αυτά που δεν χάνονται.Εχω να πω όμως για τα τσοκ μαμά της l4s sporting ότι δεν τολμώ να βάλω σφιχτοτερο από το mid στα 20 με 25 μέτρα τα πάει μπάλα, συγκεκριμένα την προηγούμενη βδομάδα με το mid κατέβασα μια καργια στουπί από τα 40 μέτρα με nsi prima 28 sporting. Αυτές τις συγκεντρώσεις δεν τις έχω δει με άλλα τσοκ εργοστασιακα η μη.
Ηλια μηπως ενωεις το mod το μαμα γτ δε το καταλαβα
 
Στην μαξους..κυνηγαο μονο το carlson lm.. δεν το βαγζω ποτε φετος εχω παρη φασες σε μακρηνες αποστασης για ψιλα σκαγια. Και της μαζονε μπαλα λες και εσκαγαν σε τοιχο .τρομερο τσοκακι στα πολι κοντα πουλια αν δεν εισαι καλα απανο σε ξεβρακονι ανετα .. για αυτο πηρα το κύλινδρο carlson απο τον μιτσο
 
Καλησπέρα στην παρέα..
θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για κάποια τσοκ ώστε η επιλογή μου να είναι πιο σίγουρη!
Το σπειρωμα που μας ενδιαφέρει είναι crio plus 18,4 αυλός..(δεν είναι μετρημένος έτσι αναγράφεται)
Να αναφέρω λοιπόν ότι έχω δοκιμάσει τα μαμα τσοκ.. δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο παράπονο στο κυνήγι, έχω όμως στον πίνακα που τα αποτελέσματα είναι άσχημα
Ωστόσο τα τσοκ που κοιτάζω είναι:
1. Carlsons sporting clay ported IM
2. Patternmaster Anaconda Long
Ξέρω ότι είναι τελειως διαφορετικά απλά θα ήθελα την γνώμη σας καθώς και αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο με ενδιαφέρει !
Τι νουμερο σκαγιων σε ενδιαφέρει κυρίως και τι κυνήγια κανεις?
 
Από 8νο μέχρι 3νο κυρίως μολυβδινα..κυνηγάω καρτέρι κυρίως τρυγόνια φασσες περιστέρια παπια και τσίχλες.. θέλω ένα να μην το βγάζω από πάνω.. οι τουφεκιές που κάνω είναι από 20-50μ
Αν οπως λες οι βολές σου είναι από 20 μέτρα και πάνω το ΤΜ να το δοκιμασεις.
 
Στις φασες το εχω πανω τις παει αιμα και κοντα και μακρυα. Εριξα σε ενα τρυγονι στα 15 μετρα το αφησε μισο με μπερετα 391 και 18.6 αυλο
Βαγγέλη όταν λες μακριά τι εννοείς? Ο φίλος εδώ συζητάει μέχρι τα 50 μέτρα. Μιας και τον έχεις μπορείς να μας πεις στα πόσα μέτρα δίνει καθαρά σκότωματα το συγκεκριμένο? Και αν είναι πιο εύκολο σκοπευτικα από το εργοστασιακό σου **??
 
Πολύ σωστή παρέμβαση.. ευχαριστώ
Σε συγκριση με το φουλ τσοκ * ειχαν την ιδια κατανομη σε βολη στα 40μ. Σε φασα σε αποσταση πανω απο 40μ πανω σε πλατανι που την χτυπησα μπροστα στο στηθος επεσε ξερη με NSI Colοmbo 4-6 αναμεικτα σε αναλογη αποσταση στο πλευρο της φασας επεσε ζωντανη. Σε ποιο μικρες αποστασεις που εριξα με αυτο το τσοκ ολες σκοτωθηκαν ακαριαια. Το ιδιο αριστα και με τα Mythos MG2 5ρια
 
Τα τσοκ....τα οποια τσοκ....τα δοκιμαζω σε στοχο και στην ιδια αποσταση....και με το ιδιο φυσιγγιο.
Ετσι βγαζω τα συμπερασματα μου. Στο κυνηγοτοπο ποτε δεν ξερεις εαν το θηραμα ειναι στο κεντρο
της τουφεκιας.....ή εαν πηρε ακροσκαγα.
 
Στα 15 μέτρα και ένα τεσσάρι τσοκ μπορεί να σακατεψει ένα τρυγονι η μια τσιχλα. Εγω το ΤΜ σε τρυγονι και τσιχλα το δουλεύω με 28άρια 8άρια και 9άρια. Από 20 μεχρι 40 μέτρα σκουπιζει και μπορεί να σου δώσει πουλιά που δεν είσαι πανω. Για ένα κυνήγι με κοντινές βολές δεν κάνει.
 
Από 8νο μέχρι 3νο κυρίως μολυβδινα..κυνηγάω καρτέρι κυρίως τρυγόνια φασσες περιστέρια παπια και τσίχλες.. θέλω ένα να μην το βγάζω από πάνω.. οι τουφεκιές που κάνω είναι από 20-50μ

Δεν υπαρχει τσοκ που θα σε καλυψει απο τα 20 εως τα 50 μετρα.....θα ελεγα το καλυτερο και για να εχεις
τις επιλογες που ζητας.....ειναι να παρεις ενα δικανο και να κυνηγας!!!!
 
Δεν υπαρχει τσοκ που θα σε καλυψει απο τα 20 εως τα 50 μετρα.....θα ελεγα το καλυτερο και για να εχεις
τις επιλογες που ζητας.....ειναι να παρεις ενα δικανο και να κυνηγας!!!!
Κύριε Νίκο έχετε δίκιο και αυτο το καταλαβα οταν πήρα και εγώ το δικανο.
 
Back
Top