Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όταν δείτε το βίντεο που ο Γεωργιάδης αναφέρει ότι εξετάζεται η απόφαση για το κυνήγι, παρατηρήστε την έκφραση του δημοσιογράφου δεξια που διαβάζει τα μηνύματα κυνηγών. Αρχικά το παίρνει στην πλάκα κι όταν ο Γεωργιάδης λέει ότι εξετάζεται σοβαρευει και ρωτάει με απορία, α το εξετάζετε δηλαδή. Αυτή είναι μια αντίδραση δυστυχώς της πλειοψηφίας που δεν έχει σχέση με το κυνήγι.
 
Αν κάθε συνομοσπονδία έβγαζε και βουλευτή τότε όλοι οι Ανατολάκηδες θα ήταν βουλευτές.
ήταν το 90 όταν υπήρχε κόμμα κυνηγων και ήταν πραγματικά αξιοθρήνητο από ότι θυμάμαι. Αντιλαμβάνεστε για ποιο λόγο κάποιοι επέλεξαν να προσπαθήσουν να τρουπώσουν στα κοινά. Αν θυμάμαι καλα είχε πάει καλα σε ευρωεκλογες εκεί που η ψήφος, πολύ κακώς, είναι πιο χαλαρή.
 
Διαβάζω τα όσα γράφονται στο forum αρκετές μέρες τώρα... Δυστυχώς θλίβομαι από το γεγονός πως η κυνηγετική κοινότητα έχει πάρει τον κατήφορο... Τι εννοώ (για να μην παρεξηγηθω)
-Βλέπω έναν πρόεδρο ΚΣΕ με περίσσιο νταϊλικι να κάνει ανακοίνωση η οποία μετά από 2 ώρες βυθίστηκε σαν τον Τιτανικό και την καμπίνα 11α.....
-Βλέπω κυνηγετικούς συλλόγους οι οποίοι δεν παίρνουν θέση πουθενά και η δουλειά τους σταματάει εκεί που σου παίρνουν το 150αρι και σου ανανεώνουν την αδεια. Καλύτερα να λέγονται Εισπρακτικοι Σύλλογοι καθώς ουδέποτε επιτέλεσαν κάποιο έργο με τα χρήματα μας....

Τέλος δυστυχώς βλέπω την κυνηγετική κοινότητα να βγάζει το μίσος και τον θυμό της σε Forum και Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης ψάχνοντας για δικαίωση τώρα που η τρίχα έχει γίνει τριχιά. Αντί εδώ και χρόνια να έχουμε θέσει βάσεις και σαν κυνηγοί να έχουμε φωνή, να είμαστε ενωμένοι, τώρα ψάχνουμε σανίδα σωτηρίας....
Δυστυχώς είμαστε χρόνια πίσω από χώρες του εξωτερικού και αντί να παίρνουμε παραδείγματα και να γινόμαστε καλλίτεροι εμείς θέλουμε να βυθιζόμαστε στον βούρκο που τόσα χρόνια επιπλεουμε !!!!
Ετσι ακρηβως.....επιπλεουμε στον βουρκο ...συμφωνο σε ολλα
 
Γνώμη μου είναι ότι οποιοδήποτε κόμμα κυνηγετικό κι αν υπήρχε η δημιουργηθεί αν δε πηγαίνει με το σύστημα θα το φάει το ίδιο το σύστημα... Οπότε μια ισχυρή ομοσπονδία (?) που πραγματικά να είναι εκτός πολιτικών πεποιθησεων με το σύνολο των κυνηγών από πίσω της θα ήταν πολύ πιο ισχυρή.
 
Εγώ θέλω να παραθέσω μια σκέψη μου ,είμαι 42 ετών και πλέον έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι όποιο κόμμα και να κυβερνήσει είναι το ίδιο ακολουθούν ότι τους πουν οι έξω ,με βάση το παραπάνω προσωπικό μου συμπέρασμα εάν υπήρχε κόμμα για το κυνήγι πλέον πια θα το υποστήριζα ώστε να έχουμε φωνή ,και ρωτάω εγώ όχι με τους 200.000 κυνηγούς αλλά με τους 100.000 πόσο της % θα έπαιρνε το κόμμα ? Σαφέστατα και δεν υπάρχει η λογική πίσω από την σκέψη μου ένα τέτοιο κόμμα να μπορεί να διαχειριστεί οικονομία ,άμυνα,μόρφωση κτλ αλλά άλλα που μπήκαν με 3%μπορουν ?τουλάχιστον θα είχαμε φωνή μέσα στην Βουλή για βασικά προβλήματα .
Συμφωνώ απόλυτα . Όταν όμως είχαμε το Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών οι επίσημοι κυνηγετικοί θεσμοί το λοιδορούσαν και η πλειονότητα των κυνηγων αποκαλούσε τον Γ . Τσαγκανελια γραφικό . Αν είχαμε ένα ποσοστό 5% με 6% και είμασταν 4ο κόμμα ,θα είχαμε διαφορετική δυναμική . Αντί αυτού σε Ευρωεκλογές που η ψήφος είναι χαλαρή παίρναμε 60.000- 65.000 ψήφους , δηλαδή 1%. Το ποσοστό 5% για ένα κόμμα συνεπάγεται περίπου 300.000 με 330.000 ανάλογα με την αποχή . ..
 
Σειμερα η παρέα γουρουνοκινηγων στο χωριό μου πήγανε κανονικά για κυνήγι πήρανε την αστυνομία τηλ τους είπε δεν έχουμε καμία εντολή κυνηγιστε αλλά με μασκα και όχι όλοι μαζί στο δρόμο....Όλως τυχαίως σειμερα πέρασε και η θυροφυλακη τους έκανε κανονικά ελενχο τους είπε σειμερα και αύριο κυνηγήστε κανονικά από Δευτέρα θα δούμε τι θα γίνει
 
Εν τω μεταξυ ακουω στις ειδησεις οτι μεσα σε ενα 24ωρο εφυγαν απο Αθηνα 154.000 οχηματα για επαρχεια.......και απορω σχετικα με το "αμεσο lockdown"......
Στατιστικά απο τους 100 οι 2 εχουν κορονοιο... .φαντασου τι θα γηνει στην επαρχεια
 
Στατιστικά απο τους 100 οι 2 εχουν κορονοιο... .φαντασου τι θα γηνει στην επαρχεια
Αυτο δεν το ειχαν προβλεψει οταν εδωσαν 2 ημερες διορια.....???.....εκτος και αν ηθελαν αποσυμφορηση των νοσοκομειων της Αττικης.....τι να πω...
 
Aν παρέθετες και τους λόγους -αίτια που μας οδήγησαν στην κατάσταση όπως περιγράφετε θάσουν πλήρης ....
Θα σου απαντήσω για εμένα πρώτα που είμαι 24 και χωρίς το κυνήγι δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου....
Ποτέ δεν είδαν να γίνεται κάποιο σεμινάριο εκπαίδευσης πάνω στο κυνήγι και την συμπεριφορά του κυνηγού στο περιβάλλον,ένα σεμινάριο κυνοφιλικου να ξεστραβωθουμε πάνω στο κομμάτι σκύλος και έρευνα.Ποτέ δεν είδα τους συλλόγους του νομού μου να ασχολούνται με την απελευθέρωση θηραμάτων,τον οργανωμένο καθαρισμό του περιβάλλοντος που οι ίδιοι καταστρέφουμε με τόνους πλαστικού που αφήνουμε πίσω μας μετά την ψυχαγωγική μας ευχαρίστηση !!!
Δεν θυμάμαι πότε ένα κάλεσμα (εκτός από την ψηφοφορία) από τους συλλόγους ώστε να κάτσουμε και να συζητήσουμε όλα όσα μας απασχολουν, να παραθέσουμε ιδέες και λύσεις στα προβληματα....!!!
Αντίθετα όμως βλέπω καθημερινά όλους μας και εγώ μέσα να ανεβάζουμε φωτογραφίες με το πόσα θηράματα βάλαμε στο σάκο, πόσο καλοί σκοπευτές είμαστε και τα απίστευτα σκυλιά που εχουμε !!!! Λες και το κυνήγι είναι ανταγωνιστικό άθλημα και τρέχουμε να βγούμε πρωτοι !!!!
Παρόλα αυτά όμως κάθε χρόνο είμαι και εγώ μέσα στους πρώτους που θα τρέξουν να ακουμπήσουν τον οβολό τους βγαζοντας άδεια για να περάσω όμορφα κάνοντας το χόμπι μου !!!!
Τώρα που μου το έκοψαν και αυτό έστω για 20 μέρες (αν θα είναι τόσο) με ενοχλεί και με εξαγριώνει..... Έλα μου όμως που τώρα είμαι απλός παρατηρητής για το μέλλον μου !!!
 
Εγώ θέλω να παραθέσω μια σκέψη μου ,είμαι 42 ετών και πλέον έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι όποιο κόμμα και να κυβερνήσει είναι το ίδιο ακολουθούν ότι τους πουν οι έξω ,με βάση το παραπάνω προσωπικό μου συμπέρασμα εάν υπήρχε κόμμα για το κυνήγι πλέον πια θα το υποστήριζα ώστε να έχουμε φωνή ,και ρωτάω εγώ όχι με τους 200.000 κυνηγούς αλλά με τους 100.000 πόσο της % θα έπαιρνε το κόμμα ? Σαφέστατα και δεν υπάρχει η λογική πίσω από την σκέψη μου ένα τέτοιο κόμμα να μπορεί να διαχειριστεί οικονομία ,άμυνα,μόρφωση κτλ αλλά άλλα που μπήκαν με 3%μπορουν ?τουλάχιστον θα είχαμε φωνή μέσα στην Βουλή για βασικά προβλήματα .
δεν ειναι μονο οι κυνηγοι...ειναι και οι χιλιαδες ψαραδες...ειναι πολυς κοσμος

https://secure.avaaz.org/community_petitions/el/elliniki_kyvernisi_arsi_katholikis_apagoreysis_erasitehnikis_alieias_kai_thiras_kata_to_lockdown/
 
Εντάξει πώς θα κολησουν οι υπόλοιποι στα χωριά, στην μετακίνηση αυτών που έφυγαν εκεί δεν έχει απαγορεύση όι όλοι αυτοί έχουν ελαιοπεριβολα και πάνε να μαζέψουν ελιές. Α ρε η θεία από το Εκάλη να μαζεύει ελιές με το γκαγιεν δίπλα αυτό να δω και τπτ άλλο.
 
δεν ειναι μονο οι κυνηγοι...ειναι και οι χιλιαδες ψαραδες...ειναι πολυς κοσμος

https://secure.avaaz.org/community_petitions/el/elliniki_kyvernisi_arsi_katholikis_apagoreysis_erasitehnikis_alieias_kai_thiras_kata_to_lockdown/
θα μπορούσε αυτός ο σύνδεσμος από την διαχείριση, να πάει με pm σε όλα τα μέλη, ώστε να το δουν και να ψηφίσουν.
 
Εντάξει πώς θα κολησουν οι υπόλοιποι στα χωριά, στην μετακίνηση αυτών που έφυγαν εκεί δεν έχει απαγορεύση όι όλοι αυτοί έχουν ελαιοπεριβολα και πάνε να μαζέψουν ελιές. Α ρε η θεία από το Εκάλη να μαζεύει ελιές με το γκαγιεν δίπλα αυτό να δω και τπτ άλλο.

Ε ναι ρε συ..αφου ειναι παντου κλειστα...
Αυτα ειναι βλακειες..
Ο αλλος αντι να κατσει σε ενα διαμερισμα και να βλεπει 4 τοιχους και στο μπαλκονι την χοντρη απεναντι..πηγε στο χωριο του να βλεπει ενα γαμ..νο δεντρο τουλαχιστον....
οσοι δεν μενουν αθηνα δεν μπορουν να καταλαβουν καποια πραγματα ..
 
Καλημερα Γιώργο,

Το θέμα όπως πολύ σωστά γράφεις, τέτοιο σύστημα πρέπει να το γκρεμίσεις....και όχι να το συντηρείς! Όταν λοιπόν διαβάζω ότι "πρέπει να οργανωθουμε" και να στείλουμε σχετικό email στο υπουργείο....που να συνδέει το πολιτικό μας δικαιώμα της ψήφου με το κυνήγι...αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι επιθυμούμε να συντηρήσουμε μια πελατειακή σχέση με το κράτος.

Αν αυτό το σύστημα λοιπόν..δούλευε...ποίος μας λέει ότι άυριο μεθαύριο δεν θα στραφεί σε βάρος μας?

Ποιος μας λέει ότι άυριο μεθάυριο δεν θα σταλούν 300.000 με 400.000 χιλιάδες email καταγγελίας ψήφου απο "οικολόγους" που θα ζητούν την απαγόρευση κυνηγιου??

Μετά τι θα λέμε εμείς? ελάτε να στείλουμε περισσότερα?? θα μπούμε σε αγώνα δρόμου ποιος θα στείλει περισσότερα email?

Με άλλα λόγια το πολιτικό δικάιωμα της ψήφου δεν μπαίνει στον πληστειριασμό...για κανένα "χόμπυ" αλλά και για καμία διεκδίκηση!

Για αυτό τον λόγο έχουμε τις οργανώσεις μας...τις οποίες πρέπει και οφείλουμε να στηρίζουμε!

Είναι οξύμορο....ή αν το θές φτάνει στα όρια της παράνοιας....να διαβάζεις κατάρες και μπινελίκια κατά της ΚΣΕ και του Αραμπατζή....από αυτούς που στο τελείωμα της τοποθετήσης τους γράφουν...."καλά κάνω 10 χρονια και βγάζω άδεια από το Δασαρχείο"

Άμα λοιπόν 10 χρόνια βγάζεις άδεια από το Δασαρχείο δεν έχεις κανένα δικαίωμα να βρίζεις και κρίνεις την ΚΣΕ και τις ομοσπονδίες της.

Στο δια ταύτα...

Δεν λυπάμαι τα λεφτά της άδειας...ούτε είμαι από αυτούς που τα ζητάνε πίσω...γιατί ξέρω ότι οι Θηροφύλακες θα είναι στην δουλεία τους....τα εκτροφεία θα συνεχίσουν να λειτουργούν....και η ομοσπονδία που ανήκω θα συνεχίσει να έχει έξοδα!

Πλήτομαι και εγώ....όπως άλλες 1000δες που χάνουν δουλείες, εισόδημα, μεροκάματο. Τουλάχιστον έχω την παρηγορία ότι χάνω το χόμπυ μου......την καψούρα μου....και όχι την δουλειά μου.

Δεν σκύβω το κεφάλι μου....προχωρώ....στηρίζω ακόμα περισσότερο τα θεσμικά μου όργανα (άσχετα αν αυτό που έκανε εχτές ο Αραμπατζής ήταν τραγικό) και κάνω υπομονή να περάσει η μπόρα!

Αυτά πιστεύω....

Φιλικά,
Να υπενθυμισω ακομα, πολλα πολλα χρονια πριν, τις προσφυγες που εκαναν οι οικολογοι στο ΣτΕ για το σταματημα του κυνηγιου, ποιοι ετρεχαν με παραστασεις, επιστημονικες μελετες, κινητοποιωντας πολιτικες ηγεσιες, κομματα, FACE, κλπ, για να μην καταρευσει το κυνηγετικο οικοδομημα..

Αγωνες που εδωσαν για τη συνεχιση της κυνηγετικης ενασχολησης, για το ελευθερο κυνηγι (το οποιο και δυστυχως αρκετοι επωνυμοι απ την κυνηγετικοι οικογενεια ηθελαν να σταματησει και να επικρατησουν οι δημοσιες ή ιδιωτικες ρεζερβες) κλπ.

Θεωρω τιμη μου που ημουν κοντα στον αειμνηστο Παπαδοδημα, και ζουσα απο πρωτο χερι τους αγωνες του..

Παντα υπερασπιζω τις οργανωσεις μας απο οποιοδηποτε ποστο διοτι αν διαλυθουν, νομιζω θα ειναι και η αρχη του τελους του ελευθερου κυνηγιου στη χωρα μας. Να συμφωνησω στο οτι γινονται και λαθη.. Βεβαιως, ειναι στο χερι μας να συσπειρωθουμε γυρω απο αυτες και να δυναμωσει η κυνηγετικη φωνη μας.. Βαλομεθα απο παντου, ειναι πολυτελεια να τρωγομαστε μεταξυ μας. Διαφωνιες υπαρχουν, μεσα απο αυτες θα βρεθουν σωστες λυσεις..
 
Δεν έχεις άδικο αλλά παλιότερα αν θυμάσαι υπήρχε το κ.ε.κ ( κόμμα Ελλήνων κυνηγων). Τότε ήμασταν 300.000. Απ ότι θυμάμαι πήρε 0,7 %... Ούτε το 30 % των κυνηγών δεν το ψήφισε..
Μιλάς για εποχές που τα δύο μεγάλα κόμματα τότε μοίραζαν δανεικά ρουσφέτια και προσλήψεις
Σιγά μην ψήφιζαν ΚΕΚ άντε σε τίποτα ευρωεκλογές και πολύ ήταν ίσα ίσα που θα σου έλεγαν και για πιο λόγο το ψήφισες τότε ήταν ο καθένας το κόμμα του και τέλος
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top