Φυσίγγια για τρυγόνι

To τελειο ειναι διαφορετικο για τον καθενα, ειναι υποκειμενικο... Εγω ας πουμε τα κυνηγαω με 33,5 γρ σκαγια κ αρχικες στα 390 με μβ32 μαλιστα που για πολλους δεν κανει για ζεστη, καποιος θα πει οτι ειναι πολλα, για μενα που με ικανοποιουν ειναι το τελειο...
Το τοσο...οσο ομως ειναι γενικα καλος κανονας για τις επιλογες μας...
Αυτό το 33.5 γρ (όχι 28) που χρησιμοποιείς στα τρυγόνια θα το χρησιμοποιούσες σαν ένα καί μοναδικό φυσίγγι για όλα τα κυνήγια ;
Είναι η απάντηση που μου χρωστάς για το πιό είναι το ένα καί μοναδικό (έτσι είπες )για όλα τα κυνήγια ,αλλάζοντας μόνο νο. σκαγιού ;
 
Ναι αυτό το 33,5 με πυρίτιδα στο 1,7 κ όχι στο 1,67 που το βάζω τον Αύγουστο θα το χρησιμοποιούσα σε όλα τα κυνήγια κ θα με καλύπτε στο 70 % των συνθηκών που θα συναντήσω... το έχω κάνει μάλιστα κ πειραματικά παλιότερα...
Γιατί γράφεις όμως 33,5 (όχι 28) δεν κατάλαβα ... Που κολλάει το "(όχι 28)" στην ερώτηση σου?
 
Ναι αυτό το 33,5 με πυρίτιδα στο 1,7 κ όχι στο 1,67 που το βάζω τον Αύγουστο θα το χρησιμοποιούσα σε όλα τα κυνήγια κ θα με καλύπτε στο 70 % των συνθηκών που θα συναντήσω... το έχω κάνει μάλιστα κ πειραματικά παλιότερα...
Γιατί γράφεις όμως 33,5 (όχι 28) δεν κατάλαβα ... Που κολλάει το "(όχι 28)" στην ερώτηση σου?
Γράφω 33.5 κι'όχι 28 διότι τα 33.5-35 γρ θεωρούνται ότι είναι υπερβολή καί πλεονασμός εδώ μέσα στο HL .
Όταν αύριο πάει με τα 28άρια του ένας νεαρός σε συνθήκες υγρασίας 70+% καί νομίζει ότι ρίχνει άσφαιρα πυρά δέν θα καταλαμβαίνει τι του συμβαίνει .
Όσο για το 70% κι'όχι 100% για το συγκεκριμένο είναι μια ρεαλιστική προσέγγιση .
 
Εγώ θα πω πως δεν είναι υπερβολή ένα φυσίγγι 33 γρ, άλλωστε τα φυσίγγια που έχουν εξειδικευτεί γι αυτό το κυνήγι βλ. Tortora ή mygra έχουν αυτή την γόμωση. Ο καθένας τουφεκάει με αυτά που έχει συνηθίσει κι έχει καλύτερα αποτελέσματα είτε αυτο είναι 24 γρ είτε 34 γρ. Η μόδα τώρα τελευταία είναι τα 28 άρια αλλά προσωπικά εμένα δε με έχουν πείσει ψυχολογικά τουλάχιστον...
 
Εγώ θα πω πως δεν είναι υπερβολή ένα φυσίγγι 33 γρ, άλλωστε τα φυσίγγια που έχουν εξειδικευτεί γι αυτό το κυνήγι βλ. Tortora ή mygra έχουν αυτή την γόμωση. Ο καθένας τουφεκάει με αυτά που έχει συνηθίσει κι έχει καλύτερα αποτελέσματα είτε αυτο είναι 24 γρ είτε 34 γρ. Η μόδα τώρα τελευταία είναι τα 28 άρια αλλά προσωπικά εμένα δε με έχουν πείσει ψυχολογικά τουλάχιστον...
Οι Ιταλοί γεμίζουν 33άρια tortora γιατί δεν ανακάλυψαν την μαγεία του 28αριού tortora .
Είναι πολύ πίσω ακόμη φίλε .
 
Οι Ιταλοί γεμίζουν 33άρια tortora γιατί δεν ανακάλυψαν την μαγεία του 28αριού tortora .
Είναι πολύ πίσω ακόμη φίλε .
Καλά αυτοί έχουν βγάλει και ειδικό φυσηγγιο για σιταρήθρα .....λες και θελει ειδικο φυσηγγι ένα τόσο μικρό θύραμα.
 
Το τρυγονι, οπως και σχεδον τα περισσοτερα απο τα μικρα φτερωτα που κυνηγαμε, δεν εχει ιδιαιτερες απαιτησεις σε φυσιγγι. Η μονη απαιτηση ειναι το φυσιγγι να ειναι σωστα γεμισμενο, και απο κει και περα, αναλογως το σκοπευτη, και τα 28γρ σκοτωνουν ανετα τα τρυγονια του Σεπτεμβρη, και τα 30, και τα 32. Σκαγι νομιζω ενα 8αρι ειναι καλο, μπορεις ομως να πας και με 9αρι, και με 7αρι. Ολα εναι θεμα γουστου, και κατα ποσον εισαι διατεθειμενος να δυσκολεψεις ή να ευκολυνεις το κυνηγι σου
 
Το τρυγονι, οπως και σχεδον τα περισσοτερα απο τα μικρα φτερωτα που κυνηγαμε, δεν εχει ιδιαιτερες απαιτησεις σε φυσιγγι. Η μονη απαιτηση ειναι το φυσιγγι να ειναι σωστα γεμισμενο, και απο κει και περα, αναλογως το σκοπευτη, και τα 28γρ σκοτωνουν ανετα τα τρυγονια του Σεπτεμβρη, και τα 30, και τα 32. Σκαγι νομιζω ενα 8αρι ειναι καλο, μπορεις ομως να πας και με 9αρι, και με 7αρι. Ολα εναι θεμα γουστου, και κατα ποσον εισαι διατεθειμενος να δυσκολεψεις ή να ευκολυνεις το κυνηγι σου
Κ αναλόγως τα καρτέρια του καθένα.
Με 30gr N 8.5 θα ξεκινήσω φέτος που δν ρίχνω πολλές τουφεκιές.
Περάσματα λείαν επιεικώς Ν7 κ 33gr
 
Αναλογως τα καρτερια σαφως. Σε μας εδω που δεν μιλαμε για ηλιοσπορα και τετοια, οι βολες μπορει να ειναι απο πολυ κοντινες εως και 40 μετρα οταν σηκωθει η μερα, αν φυσικα εισαι τυχερος και δεις κανενα.
 
Back
Top