Φυσίγγια για τρυγόνι

Εγώ έχω βολευτεί με τα φυσίγγια του ρουμελιώτη και εδώ και τρία χρόνια ρίχνω το 32αρι και το 30αρι τα δικά του με csb.
Φίλος που κυνηγάμε μαζί έχει βολευτεί τα 32 με gm3 πάλι από τον ρουμελιώτη.
Τα 32 με gm3 τα ρίχνει και στα τρυγόνια?
 
Γεια σας κυριοι.. Να ρωτησω κατι, εκανε κανενας συναδελφος κυνηγος, καμμια δοκιμη στο καινουργιο του LAMBRO, το Α1 SPESIAL 32gr??? Αν ναι, με τι τσοκαρισμα και σε τι αποσταση.. Το ρωταω γιατι βλεπω οτι η τιμη του ειναι αρκετα δελεαστικη σε καποια μαγαζια.
 
Γεια σας κυριοι.. Να ρωτησω κατι, εκανε κανενας συναδελφος κυνηγος, καμμια δοκιμη στο καινουργιο του LAMBRO, το Α1 SPESIAL 32gr??? Αν ναι, με τι τσοκαρισμα και σε τι αποσταση.. Το ρωταω γιατι βλεπω οτι η τιμη του ειναι αρκετα δελεαστικη σε καποια μαγαζια.
Υπάρχει μια δοκιμή από το Κένταυρος tv στα 25 μετρα με 3.5*...λίγο ανοιχτή μου φάνηκε εμένα για τόσα μέτρα..
 
Εχω την εντυπωση.....οτι προκειται ''τρικ''.......να ''τσιμπησουν'' καποιοι και να κανουν μεγαλες
παραγγελιες φυσιγγιων.
Απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου.....ΠΟΤΕ σε αυτον τον τοπο δεν ψηφιστηκε νομοσχεδιο κατα
της κονομας των εμπορων....και ουτε τωρα θα ψηφιστει.
Πορτες μπορει να τους αναγκασουν να βαλουν στα μαγαζια ( για κινηθει το χρημα ) ....μειωση
φυσιγγιων δεν θα υπαρξει......αυτο πιστευω.
 
Θα ειναι μεγαλο λαθος ο περιορισμος στην αγορα φυσιγγιων. Δεν κινδυνευει η κοινωνικη ειρηνη απο τους κυνηγους ελπιζω να το καταλαβουν καποια στιγμη επιτελους οι φωστηρες που μας κυβερνανε διαχρονικα.
 
Θα ειναι μεγαλο λαθος ο περιορισμος στην αγορα φυσιγγιων. Δεν κινδυνευει η κοινωνικη ειρηνη απο τους κυνηγους ελπιζω να το καταλαβουν καποια στιγμη επιτελους οι φωστηρες που μας κυβερνανε διαχρονικα.
Εγώ δεν πιστεύω στην είδηση κάτι παίζει με το ihunt και το Λούρη.
Δεν είναι δυνατόν να έχει μόνο αυτός πληροφορίες για ένα τέτοιο θέμα.
Ξέρω ότι έχει ξεσπάσει και ένας πόλεμος ανάμεσα στους κατασκευαστές φυσιγγίων και έχουν κλείσει ήδη 2 μικροί κατασκευαστές στη Δυτική Ελλάδα.
 
Όταν ο ένας έχει τις απαραίτητες εγκαταστάσεις και άδειες και άλλος είναι αεριτζης που γεμίζει σε μια αποθήκη και τον χτυπάει στις τιμές λογικό να υπάρξει πόλεμος
 
Δυστυχως, απ' οτι φαινεται, τα μεγαλα ψαρια, θα φανε τα μικρα. Η μοδα του καιρου μας. Οπως ολα στην εποχη μας.. Θα επιβιωσουν οι μεγαλοι κατασκευαστες, οι οποιοι θα ρυθμιζουν την αγορα..
 
Δυστυχως, απ' οτι φαινεται, τα μεγαλα ψαρια, θα φανε τα μικρα. Η μοδα του καιρου μας. Οπως ολα στην εποχη μας.. Θα επιβιωσουν οι μεγαλοι κατασκευαστες, οι οποιοι θα ρυθμιζουν την αγορα..
Από εμάς τους ίδιους τους καταναλωτές εξαρτάται αν θα καθιερώσουμε τα μονοπώλια .
Απο εμάς εξαρτάται αν θα επιβιώσει ο μαγαζάτορας της γειτονιάς .
Απο εμάς εξαρτάται αν στο τέλος καταλήξουμε υπάλληλοι όλοι part time των μεγάλων πολυεθνικών που
κάνουν καθημερινά πλύση εγκεφάλου στα πάνελ για την ''ποιότητα '' των σκουπιδιών -τρόφιμα -που μας πουλούν .
 
Από εμάς τους ίδιους τους καταναλωτές εξαρτάται αν θα καθιερώσουμε τα μονοπώλια .
Απο εμάς εξαρτάται αν θα επιβιώσει ο μαγαζάτορας της γειτονιάς .
Απο εμάς εξαρτάται αν στο τέλος καταλήξουμε υπάλληλοι όλοι part time των μεγάλων πολυεθνικών που
κάνουν καθημερινά πλύση εγκεφάλου στα πάνελ για την ''ποιότητα '' των σκουπιδιών -τρόφιμα -που μας πουλούν .
Εχεις δικιο αγαπητε μου, σιγουρα απο εμας εξαρταται, αλλα, θα πρεπει και οι ιδιοι οι βιοτεχνες να προσπαθησουν να γινουν ποιοτικοι στη δουλεια τους και οχι πως θα τα αρπαξουν και μετα δε βαριεσαι.
 
Θυμαμαι μια χρονια που ομολογουμενως ειχε κυνηγι, Φεβρουαριος ηταν, πηγα να παρω φυσιγγια απο μικρο κατασκευαστη, ημουν πελατης του, και μου λεει, σε τρεις μερες θα ερθουν υλικα, ελα μετα. πηγα, πηρα, εφυγα για τετραημερο και, δεν ξαναπατησα στο μαγαζι του, αφου βεβαιως του εξηγησα το λογο, οταν γυρισα. Καταλαβαινεις.......
 
Θυμαμαι μια χρονια που ομολογουμενως ειχε κυνηγι, Φεβρουαριος ηταν, πηγα να παρω φυσιγγια απο μικρο κατασκευαστη, ημουν πελατης του, και μου λεει, σε τρεις μερες θα ερθουν υλικα, ελα μετα. πηγα, πηρα, εφυγα για τετραημερο και, δεν ξαναπατησα στο μαγαζι του, αφου βεβαιως του εξηγησα το λογο, οταν γυρισα. Καταλαβαινεις.......
Ακριβώς για τους λόγους που παράθεσες σιγά-σιγά πολλοί θα καταλήξουν υπάλληλοι αυτών που στήριζαν .....
Διότι ο μικροβιοτέχνης εδικαιούτο της κατανόησης σου ότι λόγω κεφαλαίων δέν είχε την δυνατότητα στοκαρίσματος
μεγάλων ποσοτήτων πρώτων υλών .Έπρεπε να πουλήσει για να μπορέσει να ξαναπάρει -ίσως χωρίς πίστωση- πρώτες ύλες .
Αν το προιόν του ήταν καλό -φυσίγγι- αυτό ήταν που θάπρεπε να μετρήσει στην ζυγαριά της απόφασης ...
 
Back
Top