Φυσίγγια για τρυγόνι

Όλες οι απόψεις των συναδέλφων στο forum είναι σεβαστές, όσο ακραίες μπορεί να φαίνονται σε κάποιους, συμπεριλαμβανομένου και εμένα.
Προσωπικά στην έναρξη που κυνηγάω πάντα τρυγόνι δεν θα φύγω πάνω από τα 32 γρ. Και πάλι, αν οι προσδοκίες είναι μικρές και μείνω στο 1 - 1,5 κουτί στο ολοήμερο θα προτιμήσω αδράνεια (es-100) για καθαρά προσωπικούς λόγους. Αν οι προσδοκίες είναι μεγάλες και ρίξω στο ολοήμερο πάνω από 3 κουτιά θα προτιμήσω αερίων (franchi 612 vs), για να κυνηγήσω άνετα (...χωρίς μελανιές .sarcastic. ) και την επόμενη μέρα.
 
Απολύτως σεβαστή υποκειμενική άποψη σου .

Αφού όλοι μιλούν για τα θαυματουργά 28άρια άλλαξε τα classica Ηλία με ένα 28άρι κι'εσύ .Μια δοκιμή θα σε πείσει .
Λάμπη ως μέτριος σκοπευτής, παιζει μεγάλο ρολο η ψυχολογία για μένα, αυτό το φυσιγγι το θεωρώ πως με καλυπτει απόλυτα! Δεν είμαι φαν των 28 ακόμα και στην τσίχλα 30-32 ρίχνω!
 
Λάμπη ως μέτριος σκοπευτής, παιζει μεγάλο ρολο η ψυχολογία για μένα, αυτό το φυσιγγι το θεωρώ πως με καλυπτει απόλυτα! Δεν είμαι φαν των 28 ακόμα και στην τσίχλα 30-32 ρίχνω!
Ηλία ο Λάμπης ρίχνει 35 γρ γιατί θεωρεί αυτο το φορτίο ότι του δίνει το μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχίας στον τρόπο κ στον τόπο που κυνηγάει το τρυγονι, ολες οι απόψεις σεβαστές, προσωπικη μου άποψη ότι με ένα φουλ τσοκ ένα φυσιγγι 30 η το πολυ 31γρ με 8 ν σκάγια κάνει ζημιά στο τρυγονι
 
Ηλία ο Λάμπης ρίχνει 35 γρ γιατί θεωρεί αυτο το φορτίο ότι του δίνει το μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχίας στον τρόπο κ στον τόπο που κυνηγάει το τρυγονι, ολες οι απόψεις σεβαστές, προσωπικη μου άποψη ότι με ένα φουλ τσοκ ένα φυσιγγι 30 η το πολυ 31γρ με 8 ν σκάγια κάνει ζημιά στο τρυγονι
Μα δεν κατεκρινα την επιλογή του Λάμπη Μήτσο, απλά θέλω να δω το σκεπτικό του, όπως και εγώ απάντησα περι 28 γραμμαρίων!
 
Ηλία ο Λάμπης ρίχνει 35 γρ γιατί θεωρεί αυτο το φορτίο ότι του δίνει το μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχίας στον τρόπο κ στον τόπο που κυνηγάει το τρυγονι, ολες οι απόψεις σεβαστές, προσωπικη μου άποψη ότι με ένα φουλ τσοκ ένα φυσιγγι 30 η το πολυ 31γρ με 8 ν σκάγια κάνει ζημιά στο τρυγονι
Ποληηη ζημια
 
Με τις έως τώρα εμπειρίες μου έχω καταλήξει από τα εμπορικά πως το nsi classica ταιριάζει πολυ με τον τρόπο που ρίχνω και μέχρι τα 40-50 μέτρα το 7,5αρι μου είναι επαρκές για ακαριαιες καταβολές, κοντά δεν έχω παρατηρησει overkill! Ελλαδα υπάρχει αυτό το φυσιγγι?
https://www.nobelsport.it/en/products-en/hunting/traditional

CLASSICA
ADD TO COMPARE LIST
  • gauge12
  • head brass16
  • shell70
  • tube colourtransparent orange
  • weight oz1 1/8
  • loadinglead
  • type or lead colourtempered
  • shot size3/0 - 2/0 - 0 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 7½ - 8 - 9½ - 10 - 11
  • powderC7
  • wadNSI 2 PIECES®
  • box / case25/250
  • m/s415
  • fps1362
415 m/s
Να παίρνεις μαζί σου Ηλία πάντα και ενα κουτάκι ν.7 SPEED 34 GR κι'είσαι κομπλέ
 
Σύμφωνα με τα λεγομένα σου, το 《τέλειο》 θα ήταν μια γόμωση στα 32 γρ με χαμηλότερες πιέσεις και ταχύτητα.Δηλαδή, τόσο.... όσο!
To τελειο ειναι διαφορετικο για τον καθενα, ειναι υποκειμενικο... Εγω ας πουμε τα κυνηγαω με 33,5 γρ σκαγια κ αρχικες στα 390 με μβ32 μαλιστα που για πολλους δεν κανει για ζεστη, καποιος θα πει οτι ειναι πολλα, για μενα που με ικανοποιουν ειναι το τελειο...
Το τοσο...οσο ομως ειναι γενικα καλος κανονας για τις επιλογες μας...
 
To τελειο ειναι διαφορετικο για τον καθενα, ειναι υποκειμενικο... Εγω ας πουμε τα κυνηγαω με 33,5 γρ σκαγια κ αρχικες στα 390 με μβ32 μαλιστα που για πολλους δεν κανει για ζεστη, καποιος θα πει οτι ειναι πολλα, για μενα που με ικανοποιουν ειναι το τελειο...
Το τοσο...οσο ομως ειναι γενικα καλος κανονας για τις επιλογες μας...
Αν είσαι ιδιογομωτής υπάρχουν πολλοί τρόποι, συμφωνώ, αλλά αν δεν είσαι και κρεμιέσαι απο τα του εμπορίου τότε αλλάζει το πράγμα γιατί δεν μπορείς να τα βρεις όπως θέλεις.Όλοι γενικά θέλουν να έχουν μια βέλτιστη αρχική ταχύτητα στα προϊόντα τους,συνεπώς στα 28-30 λόγω μειωμένου φορτίου θα έχουμε μια μεγαλύτερη απο ότι στα 32 και στα 33-34 θα έχουμε μία μικρότερη αλλά με παραπάνω πιέσεις που με την ζέστη μπορούν να μας χαλάσουν την τουφεκιά μας.(Υπάρχουν και εξαιρέσεις.)
 
O καθένας διατηρεί μια υποκειμενική άποψη πάνω σε διάφορα θέματα .
Η δική μου άποψη είναι ότι με δεδομένο το λιγοστό θήραμα που ευκαιρείς να τουφεκίσεις
είναι λογικό να θέλεις να ρίξεις σ'αυτό το όσο καλύτερο δυνατό φυσίγγι .
Πρίν μερικά χρόνια στην έναρξη είμασταν 6 άτομα σ'ένα καλό μέρος με τρυγόνια .
Πήραμε όλοι 4-5 πουλιά εκτός απο ένα που πήρε 13 όχι γιατί τουφεκούσε καλύτερα απο
τους υπόλοιπους ,όχι γιατί ήταν τυχερός αλλά διότι όπου ΄ριχνε μέχρι 40-45 μ έπεφτε
μ'αυτό το φυσίγγι σε νο.7 σε θερμοκρασίες 38-40β
Από τότε άλλαξα θεώρηση πραγμάτων με τα ......παραδοσιακά 28-30 γρ κλπ καί κυνηγώ τις
όποιες πιθανότητες μου .

Το 35άρι είναι
To είχε ο Γιαλυτάκης(artemis sport) στο Hράκλειο, δεν ξέρω αν το έχει ακόμα
είναι από ανεξάρτητες εισαγωγές
μπορείς να τον πάρεις τηλέφωνο
 
αυτα ειναι και της rc ευριπιδη,εγω δεν τα εχω δει ποτε.
το JK6 της cheddite κυκλοφορούσε μέχρι πριν 2-3 χρόνια,
η ΜΕΤΠΛΑΣΤ το έφερνε
πλέον έχει σταματήσει
αν κυκλοφορεί σε κάπoια μαγαζιά είναι ότι υπήρχε σε στοκ
έχω ακόμα 2-3 κουτιά που τα είχα βρει σε ένα μαγαζί 2-3 χρόνια πριν και τα είχα πάρει
το jk6 της RC δεν το έφερνε ο αντιπρόσωπος ΜΕΤΠΛΑΣΤ από όσο ξέρω
μάλλον επειδή ο ίδιος έφερνε το ανταγωνιστικό του της cheddite
αλλά είχαν γίνει ανεξάρτητες εισαγωγές και κυκλοφορούσε σε κάποια κυνηγομάγαζα
εγώ το είχα δει στο Γιαλυτάκη στο Ηράκλειο, αλλά δεν το είχα πάρει ποτέ επειδή αγόραζα το αντίστοιχο του της άλλης εταρείας
έχει και 25άδα και 10άδα
 
Υποψιν οτι η JK6 εχει σταματησει να κυκλοφορει εδω και δεκαετιες. Εχει μεινει το εμπορικο σημα σε μια εταιρια του Βελγιου, και η Cheddite βγαζει μια πυριτιδα με παρομοιες ιδιοτητες οπως ισχυριζεται, την CH6. Περιεργος ειμαι να δω με τι γεμιζονται αυτα αν και με την RC δεν ειναι ευκολο να βγαλεις ακρη
 
Προσωπικά δεν έχω αγοράσει ποτέ κάποιοι φυσηγγι ειδικά για το τρυγόνι, συνήθως με τα κιχλοφυσιγγα τα κυνηγάω και αυτά. Στα λίγα κυνήγια που τους κάνω με 30-32 γραμμάρια και σκάγια 8-9. Μια φορά μόνο είχα αγοράσει πριν δύο χρόνια ένα κουτί neo velox 7άρια να υπάρχει...ακόμα εκεί είναι άθικτο..
Το καλύτερο μου κυνήγι σε έναρξη το είχα κάνει πριν κάποια χρόνια σε έναρξη με φυσηγγια imperial 30 γρ νο 9 και Beretta es100 ( δεν είχα θυμάμαι αλλά φυσηγγια, μια φυσηηγιοθηκη μονο με αυτά) κα το απόγευμα της ίδιας μέρας με την 16αρα Ithaca 37 και φυσηγγια gm3 νο8.
 
Back
Top