Φυσίγγια για τρυγόνι

Το παλιό της nsi που ήταν σε κίτρινο κάλυκα ήταν πολύ καλό,το καινούργιο δεν μου αρέσει πολλά ζωντανά.το ίδιο και της b&p , αυτό δεν μου άρεσε καθόλου ,κλωτσο πολύ καί ζωντανά πήγαιναν και έπεφταν 200 μέτρα πιο κάτω.
 
Τι γνώμες έχετε για τα ειδικευμένα φυσίγγια των εταιρειών για το τρυγόνι, εκτός από το ότι είναι ακριβά.
TORTORA, Φυσίγγια B&P (BASCHIERI & PELLAGRI) 33 GR ανάμεικτα σκάγiα 7,5
TORTORA, Φυσίγγια NSI (NOBEL SPORT) 33 GR ανάμεικτα σκάγια 7/8
Λεφτά για πέταμα .sarcastic.
 
Τι γνώμες έχετε για τα ειδικευμένα φυσίγγια των εταιρειών για το τρυγόνι, εκτός από το ότι είναι ακριβά.
TORTORA, Φυσίγγια B&P (BASCHIERI & PELLAGRI) 33 GR ανάμεικτα σκάγiα 7,5
TORTORA, Φυσίγγια NSI (NOBEL SPORT) 33 GR ανάμεικτα σκάγια 7/8
Κορυφαία φυσίγγια, πολυ συγκεντρωτικά, φτιαγμένα για μακρινές τουφεκιές στο κυνήγι του τρυγονιου
 
πηρα περυσι ενα κουτι TORTORA, Φυσίγγια B&P (BASCHIERI & PELLAGRI) 33 GR 7,5 , για ενα ορεινο διασελο καρτερι (1350 μ) που παω παντα αρχες Νοεμβρη που μπαινουν κυριαρινες και φασες και τουφεκαω και τα δυο. Η κυριαρινα στα 30-35μ ετρωγε ολη την τουφεκια (τσοκ 3*), εμεινε ακινητη στον αερα για πεντε δευτερολεπτα χωρις να πατσαβουριαζει και χωρις να φευγει ουτε φτερακι , και ξαφνικα επεφτε καθετα . υπερδιατρηση απο τα νικελ νομιζω. και απο μεγαλη δυναμη.
Με καβαλησε ενα κοπαδακι φασσες που αργησα να δω και δεν πηρα καμμια μαλλον λογω υπεσυγκεντρωσης (αυξημενη λογω υψομετρου ) και πηρα μια την επομενη με κανονικη αποτελεσματικη τουφεκια. Φετος στο ιδιο μερος προβληματιζομαι για το φυσιγγι . Αν βαλω τα ιδια θα βαλω τσοκ 4*
 
πηρα περυσι ενα κουτι TORTORA, Φυσίγγια B&P (BASCHIERI & PELLAGRI) 33 GR 7,5 , για ενα ορεινο διασελο καρτερι (1350 μ) που παω παντα αρχες Νοεμβρη που μπαινουν κυριαρινες και φασες και τουφεκαω και τα δυο. Η κυριαρινα στα 30-35μ ετρωγε ολη την τουφεκια (τσοκ 3*), εμεινε ακινητη στον αερα για πεντε δευτερολεπτα χωρις να πατσαβουριαζει και χωρις να φευγει ουτε φτερακι , και ξαφνικα επεφτε καθετα . υπερδιατρηση απο τα νικελ νομιζω. και απο μεγαλη δυναμη.
Με καβαλησε ενα κοπαδακι φασσες που αργησα να δω και δεν πηρα καμμια μαλλον λογω υπεσυγκεντρωσης (αυξημενη λογω υψομετρου ) και πηρα μια την επομενη με κανονικη αποτελεσματικη τουφεκια. Φετος στο ιδιο μερος προβληματιζομαι για το φυσιγγι . Αν βαλω τα ιδια θα βαλω τσοκ 4*
Το τεράστιο λάθος που κάνουν σχεδόν όλοι οι κυνηγοί είναι η συνεχόμενη αλλαγή φυσιγγιων, χρυσά φυσίγγια από την νασα να ρίχνω, όταν το μυαλό μου δεν ξέρει σε ποια εικόνα να πατησει σκανδάλη, άχρηστα θα τα βγάλω
 
πηρα περυσι ενα κουτι TORTORA, Φυσίγγια B&P (BASCHIERI & PELLAGRI) 33 GR 7,5 , για ενα ορεινο διασελο καρτερι (1350 μ) που παω παντα αρχες Νοεμβρη που μπαινουν κυριαρινες και φασες και τουφεκαω και τα δυο. Η κυριαρινα στα 30-35μ ετρωγε ολη την τουφεκια (τσοκ 3*), εμεινε ακινητη στον αερα για πεντε δευτερολεπτα χωρις να πατσαβουριαζει και χωρις να φευγει ουτε φτερακι , και ξαφνικα επεφτε καθετα . υπερδιατρηση απο τα νικελ νομιζω. και απο μεγαλη δυναμη.
Με καβαλησε ενα κοπαδακι φασσες που αργησα να δω και δεν πηρα καμμια μαλλον λογω υπεσυγκεντρωσης (αυξημενη λογω υψομετρου ) και πηρα μια την επομενη με κανονικη αποτελεσματικη τουφεκια. Φετος στο ιδιο μερος προβληματιζομαι για το φυσιγγι . Αν βαλω τα ιδια θα βαλω τσοκ 4*
Μην τα δουλέψεις φίλε πάρε αλλά για τα μπασιματα.
 
Στα περασματιαρικα τρυγονια το Σεπτέμβρη κάνουν δούλεια, στη ζέστη του Αυγούστου είναι υπερβολικά για μένα...
Συμφωνώ και εγώ με τον Άρι.Στην έναρξη με τη ζέστη και με τις περισσότερες τουφεκιές να είναι σε κοντινές αποστάσεις πιστεύω θα έχεις overkilling.Τα σκληρά και επιμεταλλωμένα σκάγια του b&p κάνουν ακόμα χειρότερη τη κατασταση.
Στα περάσματα του Σεπτέμβρη που η θερμοκρασία είναι πιο χαμηλή και οι τουφεκιές κατά κανόνα σε μεγαλύτερες αποστάσεις στο πέρασμα ταιριάζουν καλύτερα.
 
Με τον καύσωνα του Αυγούστου ρίξτε ότι πιο αργό έχετε κ δεν θα χάσετε...
Αργό είναι γενικότητα .Πόσο αργό συγκεκριμένα ; 420 -400-390-380-360 m/s ;
Πόσο συγκεκριμένα νούμερα .
Για να μαθαίνουν καί τα νέα παιδιά -κυνηγοί του φόρουμ
 
Αργό είναι γενικότητα .Πόσο αργό συγκεκριμένα ; 420 -400-390-380-360 m/s ;
Πόσο συγκεκριμένα νούμερα .
Για να μαθαίνουν καί τα νέα παιδιά -κυνηγοί του φόρουμ
Εγώ θα το εθετα όχι πάνω από 390μ/δ (όσο αξιόπιστες μπορεί να είναι οι μετρήσεις των εταιρειών)
 
Με την ζέστη μην ρίχνετε πολλά γραμμάρια ,μέχρι 30 γρ είναι ότι καλύτερο ...
Εγώ στην ντάλα ζέστη (40β )ρίχνω Τecna 12/67.4 688 1.85X35 drago 17 6* καί σπάει κόκκαλα ....
Y.Γ Το προτείνω ανεπιφύλακτα στους φίλους ιδιογομωτές για ολοήμερη χρήση πλήν συνθηκών ισχυρών ανέμων
Ταχύτης στο V1.5 412M/S
 
Last edited:
Εγώ στην ντάλα ζέστη (40β )ρίχνω Τecna 12/67.4 688 1.85X35 drago 17 6* καί σπάει κόκκαλα ....
Y.Γ Το προτείνω ανεπιφύλακτα στους φίλους ιδιογομωτές για ολοήμερη χρήση πλήν συνθηκών ισχυρών ανέμων
Ταχύτης στο V1.5 412M/S

Λάμπη στο τρυγόνι ρίχνεις αυτή τη γόμωση; ή για καμιά φασα;
 
Λάμπη στο τρυγόνι ρίχνεις αυτή τη γόμωση; ή για καμιά φασα;
Φάσσα-τρυγόνι σε νο.7 μέχρι 40μ ότι περάσει είναι τελειωμένο Μάνο .
Καί σχετικά γλυκειά ντουφεκιά για 35άρι φυσίγγι .
Είναι φυσίγγι αξιώσεων .
Απεχθάνομαι τις πορδές
 
Φάσσα-τρυγόνι σε νο.7 μέχρι 40μ ότι περάσει είναι τελειωμένο Μάνο .
Καί σχετικά γλυκειά ντουφεκιά για 35άρι φυσίγγι .
Είναι φυσίγγι αξιώσεων .
Απεχθάνομαι τις πορδές

Συμφωνώ μαζί σου με την τελευταία πρόταση. Απλως ξέρεις 35 γραμ μου φαίνονται πολλά. Αν δεν δοκιμασω βέβαια δεν μπορώ να κρίνω.
 
Συμφωνώ μαζί σου με την τελευταία πρόταση. Απλως ξέρεις 35 γραμ μου φαίνονται πολλά. Αν δεν δοκιμασω βέβαια δεν μπορώ να κρίνω.
Nα σου πώ .
Καί το GM3 1.50 X31 μέχρι τα 30-35 σου δίνει τα πουλιά αλλά άλλο σκότωμα το ένα κι'άλλο το άλλο .
Μ'αρέσει η ντουφεκιά μου να πετάει το πουλί σαν στουπί .
Αυτό με την Tecna ανταγωνίζεται άνετα κάτι ''επώνυμα '' εμπορικά εξωτερικού που πληρώνονται 1-1.5 ευρώ το ένα ......
 
Φάσσα-τρυγόνι σε νο.7 μέχρι 40μ ότι περάσει είναι τελειωμένο Μάνο .
Καί σχετικά γλυκειά ντουφεκιά για 35άρι φυσίγγι .
Είναι φυσίγγι αξιώσεων .
Απεχθάνομαι τις πορδές
Φυσιγγι 28 γρμ 7.5 νο συγκεκριμενα με nsi uno prima φουλ τσοκ στα 40 μετρα να διπλωνει φασσες δε το λες πορδη ουτε ειναι και κανα γρηγωρο
 
Nα σου πώ .
Καί το GM3 1.50 X31 μέχρι τα 30-35 σου δίνει τα πουλιά αλλά άλλο σκότωμα το ένα κι'άλλο το άλλο .
Μ'αρέσει η ντουφεκιά μου να πετάει το πουλί σαν στουπί .
Αυτό με την Tecna ανταγωνίζεται άνετα κάτι ''επώνυμα '' εμπορικά εξωτερικού που πληρώνονται 1-1.5 ευρώ το ένα ......
Ααααα φιλε πες ετσι οτι θες ανατιναξη
 
Back
Top