Σωστή Επώμιση και Ασκήσεις

αν υπάρχει δίσκος που είναι δύσκολο να καταλάβεις αν είναι καλός , τότε δεν είναι καλός........... ;);)
κακώς πάντως που δεν μίλησες ( και για δώσε στοιχεία να καταλάβω ποιός είσαι ;);) )
πάντως την Κυριακή στον Ασπρόπυργο ήταν μια από τις πιό σπαστικές ημέρες.
δεν υπήρχαν πουλερ , οι μηχανές δεν είχαν δίσκους , τα no bird ήταν πιό πολλά από τα κανονικά.
χάλια ............. κρίμα .........
είχα σπαστεί τελείως.....................
Σε είδα για αυτό το λέω με 930 και ένα κόκκινο πολο μπλουζάκι, ριξαμε μαζί στο μεσαίο εκεί. Που ήταν η κυρία και παταγε τους δίσκους! Και στους δυο ήσουν πανω για αυτό το παρατηρησα!
 
όπως έχω ξαναπεί , για εμένα η σκοποβολή ,όπως και το κυνήγι , είναι η βαλβίδα στη χύτρα που "ανακουφίζει" την πίεση.
οι αγώνες είναι μία άλλη φάση, που προς το παρόν μου φαίνεται τελείως έξω από τα νερά μου.

όπως και στο κυνήγι το σπουδαίο είναι η παρέα και η φάση και όχι ο ανταγωνισμός , έτσι και στο σκοπευτήριο το θέμα για εμένα είναι η παρέα και η φάση και ο ανταγωνισμός με ..... εμένα. ;) ;) ;)
Ολα ειναι ενας αγωνας φιλε , ακομα κ στο κυνηγι οπως λες ολοι το νουμερο κοιτανε , ολοι , παντου μια κοντρα , το καλυτερο οπλο τσοκ , το καλυτερο νουμερο κλπ κλπ , στους εκατο οι 99 ετσι λειτουργουν , οποτε μια ειναι η λυση , παιζουμε παντα να νικησουμε
 
Καλησπέρα δεν ξέρω αν γράφω σωστά εδώ ήθελα να ρωτήσω όταν αγόρασα την Ρεμινκτον μου είχε τότε και πίσω στόχαστρο και τότε θυμάμαι το έβγαλα και τα τελευταία κυνηγια το ξαναεβαλα και σαν να μου ήρθε λίγο καλύτερα... Μπορεί να μου πει κάποιος γτ υπάρχει το πίσω στόχαστρο και που μας βοηθάει στην σκόπευση??
 
Καλησπέρα δεν ξέρω αν γράφω σωστά εδώ ήθελα να ρωτήσω όταν αγόρασα την Ρεμινκτον μου είχε τότε και πίσω στόχαστρο και τότε θυμάμαι το έβγαλα και τα τελευταία κυνηγια το ξαναεβαλα και σαν να μου ήρθε λίγο καλύτερα... Μπορεί να μου πει κάποιος γτ υπάρχει το πίσω στόχαστρο και που μας βοηθάει στην σκόπευση??
Κατά την άποψη μου μόνο για να δεις ότι έχεις την σκοπευτικη ευθεία μόνο κακό μπορεί να σου κανει στην σκοπευση φτερωτων... Τώρα στο γουρουνι ίσως έχει μια λογική!
 
Κατά την άποψη μου μόνο για να δεις ότι έχεις την σκοπευτικη ευθεία μόνο κακό μπορεί να σου κανει στην σκοπευση φτερωτων... Τώρα στο γουρουνι ίσως έχει μια λογική!
Το γουρούνι πιστεύω θα είναι τέλειο...Αλλά στα πουλιά όπως το λες και εσυ το παρατήρησα στα τελευταία κυνηγια τσίχλας ότι μπερδεύει δλδ η άποψη σου είναι να το ξαναβγαλω??
 
Το γουρούνι πιστεύω θα είναι τέλειο...Αλλά στα πουλιά όπως το λες και εσυ το παρατήρησα στα τελευταία κυνηγια τσίχλας ότι μπερδεύει δλδ η άποψη σου είναι να το ξαναβγαλω??
Η άποψη μου είναι να σου περναει απαρατήρητη, αν δεν γίνεται αυτό τότε βγαλτην, έχει και εμένα η 930i αλλά επειδή δεν χρησιμοποιώ σκοπευτρα δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλεί, παντως στο να βρεις τα μέτρα βοηθάει αρκετά! Παντως αμα σου αποσπά την προσοχη βγάλε την, θα μένεις πισω!
 
Η άποψη μου είναι να σου περναει απαρατήρητη, αν δεν γίνεται αυτό τότε βγαλτην, έχει και εμένα η 930i αλλά επειδή δεν χρησιμοποιώ σκοπευτρα δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλεί, παντως στο να βρεις τα μέτρα βοηθάει αρκετά! Παντως αμα σου αποσπά την προσοχη βγάλε την, θα μένεις πισω!
Κατάλαβα τι εννοείς ευχαρηστω για τον χρόνο σου!!!!
 
Καλησπέρα δεν ξέρω αν γράφω σωστά εδώ ήθελα να ρωτήσω όταν αγόρασα την Ρεμινκτον μου είχε τότε και πίσω στόχαστρο και τότε θυμάμαι το έβγαλα και τα τελευταία κυνηγια το ξαναεβαλα και σαν να μου ήρθε λίγο καλύτερα... Μπορεί να μου πει κάποιος γτ υπάρχει το πίσω στόχαστρο και που μας βοηθάει στην σκόπευση??
Φτιάχνεις κοντάκι,
Επωμιζεις με τα 2 στοχαστρα και βλέπεις αν είσαι καλά στο καστ.
Μετά το ξεβιδωνεις και το αφήνεις στην άκρη.
Πάντα την τελευταία εικόνα την έχει ο πίνακας.
Προσωπικά και κοντάκι που έφτιαξα, δεν την βίδωσα την μεσαία μπίλια.
Ίσως στο μέλλον αν με πιάσει η όρεξη.
 
Last edited:
Καλησπέρα δεν ξέρω αν γράφω σωστά εδώ ήθελα να ρωτήσω όταν αγόρασα την Ρεμινκτον μου είχε τότε και πίσω στόχαστρο και τότε θυμάμαι το έβγαλα και τα τελευταία κυνηγια το ξαναεβαλα και σαν να μου ήρθε λίγο καλύτερα... Μπορεί να μου πει κάποιος γτ υπάρχει το πίσω στόχαστρο και που μας βοηθάει στην σκόπευση??
Αυτό ακριβώς που σου λέει ο Ηλίας κάνε.
Υποτίθεται πως η 1η μοίρα που έχει το όπλο ευθυγράμμιση την 2η για καλύτερη σκόπευση...μάταια όμως.
Δύο στόχαστρα είχε και η Win. Sx1 που έχω, στην οποία την 1η μοίρα την βγάλαμε γιατί μας μπέρδευε...
 
Χθές μου έστειλε τον αδερφό του ένας από τους βοηθούς γιατί δεν μπορούσε ν έριει στην δουλειά.25άρης ο μικρός,γνωστός για το πάθος του με το κυνήγι χρόνια τώρα.
Μπαίνει στο μγζ το πρωί κ με βλέπει να κρατώ την b-80 γιατί την καθάριζα..
Γούρλωσε τα μάτια (καραμπινάκιας) κ μου λέει κ Αρη τέτοια είχε κ ο πατέρας μου .(πέθανε πρίν 3 χρόνια)(μικρός).
Ο πατέρας του ,φίλος,κυνηγός κ ιδιογομωτής με @....δια.
Τα πάντα όλα.
Τον μικρό το έχω δεί μόνο σε διπλανά καρτέρια να κατεβάζει στουπιά τα πουλιά χωρίς υπερβολή κ με τα λεγόμενα γνωστών ,τούφεκος!!
Τεσπα, μου λέει νατην δώ λίγο την b-80?
Την παίρνει,ανοίγει το κλείστρο για έλεγχο και...
Την επωμίζει...
Παθαίνω κάτι..
Για ξανακάντο του λέω..
10 ίδιες..ΙΔΙΕΣ.χωρίς ψάξιμο κ καθυστέρηση.
Ηταν κέντρο απλώς λίγο ψηλά ..πάνω απο 60/40 .
Του λέω έτσι ρίχνεις?
Μόνο έτσι μπορώ γιατί δε μπορώ ν κλείσω το αριστ.μάτι....
(Του κάνω το τέστ,κυρίαρχο αριστερό)
Το ξαναλέω. ο μικρός ρίχνει πολύ γερά.


Η κάμερα δεν είναι κέντρα..
Αυτός είναι!!!!
 
Χθές μου έστειλε τον αδερφό του ένας από τους βοηθούς γιατί δεν μπορούσε ν έριει στην δουλειά.25άρης ο μικρός,γνωστός για το πάθος του με το κυνήγι χρόνια τώρα.
Μπαίνει στο μγζ το πρωί κ με βλέπει να κρατώ την b-80 γιατί την καθάριζα..
Γούρλωσε τα μάτια (καραμπινάκιας) κ μου λέει κ Αρη τέτοια είχε κ ο πατέρας μου .(πέθανε πρίν 3 χρόνια)(μικρός).
Ο πατέρας του ,φίλος,κυνηγός κ ιδιογομωτής με @....δια.
Τα πάντα όλα.
Τον μικρό το έχω δεί μόνο σε διπλανά καρτέρια να κατεβάζει στουπιά τα πουλιά χωρίς υπερβολή κ με τα λεγόμενα γνωστών ,τούφεκος!!
Τεσπα, μου λέει νατην δώ λίγο την b-80?
Την παίρνει,ανοίγει το κλείστρο για έλεγχο και...
Την επωμίζει...
Παθαίνω κάτι..
Για ξανακάντο του λέω..
10 ίδιες..ΙΔΙΕΣ.χωρίς ψάξιμο κ καθυστέρηση.
Ηταν κέντρο απλώς λίγο ψηλά ..πάνω απο 60/40 .
Του λέω έτσι ρίχνεις?
Μόνο έτσι μπορώ γιατί δε μπορώ ν κλείσω το αριστ.μάτι....
(Του κάνω το τέστ,κυρίαρχο αριστερό)
Το ξαναλέω. ο μικρός ρίχνει πολύ γερά.


Η κάμερα δεν είναι κέντρα..
Αυτός είναι!!!!
Αυτα ειναι στειλε να τον δουνε αυτοι με τα κοντακια τα χαζα dogleg νομιζω τα λενε χαχα
 
Χθές μου έστειλε τον αδερφό του ένας από τους βοηθούς γιατί δεν μπορούσε ν έριει στην δουλειά.25άρης ο μικρός,γνωστός για το πάθος του με το κυνήγι χρόνια τώρα.
Μπαίνει στο μγζ το πρωί κ με βλέπει να κρατώ την b-80 γιατί την καθάριζα..
Γούρλωσε τα μάτια (καραμπινάκιας) κ μου λέει κ Αρη τέτοια είχε κ ο πατέρας μου .(πέθανε πρίν 3 χρόνια)(μικρός).
Ο πατέρας του ,φίλος,κυνηγός κ ιδιογομωτής με @....δια.
Τα πάντα όλα.
Τον μικρό το έχω δεί μόνο σε διπλανά καρτέρια να κατεβάζει στουπιά τα πουλιά χωρίς υπερβολή κ με τα λεγόμενα γνωστών ,τούφεκος!!
Τεσπα, μου λέει νατην δώ λίγο την b-80?
Την παίρνει,ανοίγει το κλείστρο για έλεγχο και...
Την επωμίζει...
Παθαίνω κάτι..
Για ξανακάντο του λέω..
10 ίδιες..ΙΔΙΕΣ.χωρίς ψάξιμο κ καθυστέρηση.
Ηταν κέντρο απλώς λίγο ψηλά ..πάνω απο 60/40 .
Του λέω έτσι ρίχνεις?
Μόνο έτσι μπορώ γιατί δε μπορώ ν κλείσω το αριστ.μάτι....
(Του κάνω το τέστ,κυρίαρχο αριστερό)
Το ξαναλέω. ο μικρός ρίχνει πολύ γερά.


Η κάμερα δεν είναι κέντρα..
Αυτός είναι!!!!

δηλ, επωμιζει δεξια, με ματι στην ριγα αριστερο? η κανω λαθος? :oops:
 
Χθές μου έστειλε τον αδερφό του ένας από τους βοηθούς γιατί δεν μπορούσε ν έριει στην δουλειά.25άρης ο μικρός,γνωστός για το πάθος του με το κυνήγι χρόνια τώρα.
Μπαίνει στο μγζ το πρωί κ με βλέπει να κρατώ την b-80 γιατί την καθάριζα..
Γούρλωσε τα μάτια (καραμπινάκιας) κ μου λέει κ Αρη τέτοια είχε κ ο πατέρας μου .(πέθανε πρίν 3 χρόνια)(μικρός).
Ο πατέρας του ,φίλος,κυνηγός κ ιδιογομωτής με @....δια.
Τα πάντα όλα.
Τον μικρό το έχω δεί μόνο σε διπλανά καρτέρια να κατεβάζει στουπιά τα πουλιά χωρίς υπερβολή κ με τα λεγόμενα γνωστών ,τούφεκος!!
Τεσπα, μου λέει νατην δώ λίγο την b-80?
Την παίρνει,ανοίγει το κλείστρο για έλεγχο και...
Την επωμίζει...
Παθαίνω κάτι..
Για ξανακάντο του λέω..
10 ίδιες..ΙΔΙΕΣ.χωρίς ψάξιμο κ καθυστέρηση.
Ηταν κέντρο απλώς λίγο ψηλά ..πάνω απο 60/40 .
Του λέω έτσι ρίχνεις?
Μόνο έτσι μπορώ γιατί δε μπορώ ν κλείσω το αριστ.μάτι....
(Του κάνω το τέστ,κυρίαρχο αριστερό)
Το ξαναλέω. ο μικρός ρίχνει πολύ γερά.


Η κάμερα δεν είναι κέντρα..
Αυτός είναι!!!!
Εγώ δεν κατάλαβα τι εννοείς ,το παλληκάρι ρίχνει επωμιζμενος όπως στην φώτο;
 
Εγώ δεν κατάλαβα τι εννοείς ,το παλληκάρι ρίχνει επωμιζμενος όπως στην φώτο;
Είναι πολύ λογικό να είναι ψηλά έτσι όπως τουφεκαει το παιδί ,εγώ δεν το έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο να πω την αλήθεια μου ,και είναι τρανό παράδειγμα πως ο εγκέφαλος και το σώμα προσαρμόζεται πάνω έστω και σε λάθος διαδικασίες ώστε να πάρει ότι πιο θετικό μπορεί .
 
απλα φενεται παραξενο... και αντισυμβατικο...δεξια επωμιση, αριστερο ματι,και τοσο κατεβασμενο το κεφαλι...
Εαν οπως λεει και ο Αρης, ειναι και καλο τουφέκι, μπραβο στο παλικαρι :)
Διονυση υπάρχει πολυς κόσμος...... Ένας από αυτούς είναι και ο αδερφός μου..... Είχαμε κάνει κάποιες επωμισεις και δοκιμές φέτος και το καλυτερο αποτέλεσμα το είχε όπως έχει συνηθίσει να ρίχνει!!!
 
απλα φενεται παραξενο... και αντισυμβατικο...δεξια επωμιση, αριστερο ματι,και τοσο κατεβασμενο το κεφαλι...
Εαν οπως λεει και ο Αρης, ειναι και καλο τουφέκι, μπραβο στο παλικαρι :)
Φανταστείτε αυτό το παλικάρι να πάει σε δάσκαλο σκοποβολής να του μάθει τα σωστά με ένα όπλο στα μέτρα του και με επωμιση ορθόδοξη τι θα κάνει???? Και λέω σε δάσκαλο γιατί όταν έχεις μάθει κάτι τόσο καλα αλλά στραβά δεν είναι εύκολο το αυτονόητο
 
Φανταστείτε αυτό το παλικάρι να πάει σε δάσκαλο σκοποβολής να του μάθει τα σωστά με ένα όπλο στα μέτρα του και με επωμιση ορθόδοξη τι θα κάνει???? Και λέω σε δάσκαλο γιατί όταν έχεις μάθει κάτι τόσο καλα αλλά στραβά δεν είναι εύκολο το αυτονόητο
Δεν ειναι ομως ακατορθωτο να μαθει σωστη επωμιση..το ματι εχει αποτυπωσει την εικονα που πρεπει εφοσον εχει αντιληφθει την κυριαρχια..το σωμα με την επαναληψη θα ξεχασει το παλιο και θα αποκτησει μνημη..ειναι κριμα ειδικα αν εχει ταλεντο να μην μαθει τον σωστο τροπο ακομα και με ιδιορυθμο κοντακι που θα χρειαστει..ειναι σαν την οδηγηση ενα πραμα..ολοι μαθαμε απο τους πατεραδες μας οδηγηση συμπλεκτη ταχυτητα τιμονι να οδηγαμε και καλα πολλες φορες..αλλα αν δεν παμε σε σχολη οδηγων να μας μαθει παρκαρισμα οπισθογωνια να αναβουμε φλας και γενικα οδηγικη συμπεριφορα απλα ξερουμε να τσουλαμε το αμαξι
 
Back
Top