Σωστή Επώμιση και Ασκήσεις

Εγώ επομίζω αριστερά με κυρίαρχο μάτι το αριστερό........ .sarcastic. ...και στο ποδόσφαιρο αριστεροπόδαρος.....sarcastic.
Εγω παλι επωμιζω δεξια και κυριαρχο εχω το δεξι..γραφω με το δεξι... μπαλα με το δεξι αλλα στην οδηγηση με το αριστερο πιανω το τιμονι αν το πιασω με το δεξι ειμαι σαν κατι γκομενες που πανε ζικ ζακ..οπως και μαστορεματα αμφιδεξια δουλευω
 
Εγω παλι επωμιζω δεξια και κυριαρχο εχω το δεξι..γραφω με το δεξι... μπαλα με το δεξι αλλα στην οδηγηση με το αριστερο πιανω το τιμονι αν το πιασω με το δεξι ειμαι σαν κατι γκομενες που πανε ζικ ζακ..οπως και μαστορεματα αμφιδεξια δουλευω
Γιαυτό τουφεκάμε αλλού για αλλου... .yel. .sarcastic.
 
Γιαυτό τουφεκάμε αλλού για αλλου... .yel. .sarcastic.
Αστα να πανε κλαμπανισμα κανονικο..εκει και αν δεν γινοντε τα παραδοξα..να περνω μπεκατσα μεσα στο πυκνο με παραθυρο 2 μετρα και να χανω μπεκατσα που σηκωθηκε κατακορυφα στο καθαρο και προχωραγε σε καθαρο..μπιτ για τον γαϊδαρο καβαλα λεμε .sarcastic.
 
Χθές μου έστειλε τον αδερφό του ένας από τους βοηθούς γιατί δεν μπορούσε ν έριει στην δουλειά.25άρης ο μικρός,γνωστός για το πάθος του με το κυνήγι χρόνια τώρα.
Μπαίνει στο μγζ το πρωί κ με βλέπει να κρατώ την b-80 γιατί την καθάριζα..
Γούρλωσε τα μάτια (καραμπινάκιας) κ μου λέει κ Αρη τέτοια είχε κ ο πατέρας μου .(πέθανε πρίν 3 χρόνια)(μικρός).
Ο πατέρας του ,φίλος,κυνηγός κ ιδιογομωτής με @....δια.
Τα πάντα όλα.
Τον μικρό το έχω δεί μόνο σε διπλανά καρτέρια να κατεβάζει στουπιά τα πουλιά χωρίς υπερβολή κ με τα λεγόμενα γνωστών ,τούφεκος!!
Τεσπα, μου λέει νατην δώ λίγο την b-80?
Την παίρνει,ανοίγει το κλείστρο για έλεγχο και...
Την επωμίζει...
Παθαίνω κάτι..
Για ξανακάντο του λέω..
10 ίδιες..ΙΔΙΕΣ.χωρίς ψάξιμο κ καθυστέρηση.
Ηταν κέντρο απλώς λίγο ψηλά ..πάνω απο 60/40 .
Του λέω έτσι ρίχνεις?
Μόνο έτσι μπορώ γιατί δε μπορώ ν κλείσω το αριστ.μάτι....
(Του κάνω το τέστ,κυρίαρχο αριστερό)
Το ξαναλέω. ο μικρός ρίχνει πολύ γερά.


Η κάμερα δεν είναι κέντρα..
Αυτός είναι!!!!
Πρεπει να αλλαξει πλευρα επωμισης φιλε , αριστερο κυριαρχο ματι θελει αριστερο ωμο
 
Δεν το χω ξαναδει αλλά
Βρε άμα βαράει τα θηράματα ασ ρίχνει με το πόδι. Πόσοι από μας δεν έχουν δει στο youtube να πετάνε δισκάκια και να τα ρίχνουν χωρίς επωμιση; Απελευθερωθηται
Πολύ σωστός. Άλλωστε γενιές ολόκληρες κυνηγών τουφεκανε με κλειστό το εν μάτι, με όπλα περίπου στα μέτρα τους και τόσα άλλα όπως το παλικάρι της φωτο. Έχω δει πολλούς απ αυτούς να είναι πολύ καλά τουφέκια, για ποιό λόγο να αλλάξουν; Για να μην βαράνε τίποτα; Γιατί αυτό θα γίνει για μεγάλο χρονικό διάστημα και τελικά ίσως να μην γίνουν και καλύτεροι! Όπως είναι ικανοποιημένος ο καθένας. Αν δεν είναι τότε ας το ψάξει.
 
Δεν το χω ξαναδει αλλά
Πολύ σωστός. Άλλωστε γενιές ολόκληρες κυνηγών τουφεκανε με κλειστό το εν μάτι, με όπλα περίπου στα μέτρα τους και τόσα άλλα όπως το παλικάρι της φωτο. Έχω δει πολλούς απ αυτούς να είναι πολύ καλά τουφέκια, για ποιό λόγο να αλλάξουν; Για να μην βαράνε τίποτα; Γιατί αυτό θα γίνει για μεγάλο χρονικό διάστημα και τελικά ίσως να μην γίνουν και καλύτεροι! Όπως είναι ικανοποιημένος ο καθένας. Αν δεν είναι τότε ας το ψάξει.
Αυτή είναι η μισή αλήθεια η άλλη είναι ο σωστός και ο λάθος τρόπος
 
Δεν το χω ξαναδει αλλά
Πολύ σωστός. Άλλωστε γενιές ολόκληρες κυνηγών τουφεκανε με κλειστό το εν μάτι, με όπλα περίπου στα μέτρα τους και τόσα άλλα όπως το παλικάρι της φωτο. Έχω δει πολλούς απ αυτούς να είναι πολύ καλά τουφέκια, για ποιό λόγο να αλλάξουν; Για να μην βαράνε τίποτα; Γιατί αυτό θα γίνει για μεγάλο χρονικό διάστημα και τελικά ίσως να μην γίνουν και καλύτεροι! Όπως είναι ικανοποιημένος ο καθένας. Αν δεν είναι τότε ας το ψάξει.
Ευτυχως που ειμαστε κ εμεις οι λιγοι που τα βλεπουμε ολα αυτα για να μην νιωθω πως ειμαι μονος.. .sarcastic.

Η σημασια του κοντακιου,η σωστη σκοπευση,κ ολα αυτα ειναι γνωστα παρα πολλες δεκαετιες πισω κ εχω διαβασει πολλα συγγραματα που μιλουν για αυτα απο το 1931 μεχρι κ σημερα..
Αλλα κατι δεν μου καθετε καλα κ λυπαμε που δεν μπορω να πω ναι σε ολα...

Ειμαι σιγουρος οτι ολοι σε καθε γωνια της Ελλαδας ξερετε καποιον οι καποιους καλους(σκοπευτικα) κυνηγους που εχουν αποκτηση μεγαλη φημη κ οχι μονο το ποδι τους δεν πατησαν στο σκοπευτηριο αλλα κυνηγησαν κ κατευθειαν με το οπλο που αγορασαν η κληρονομησαν χωρις να κατσουν να ψαξουν τιποτα αλλο..

Ας πουμε λοιπον οτι τους μαζευαμε ολους αυτους
(που δεν νομιζω να ειναι κ λιγοι..ετσι δεν ειναι?)
και με την βοηθεια καπιου δασκαλου σκοποβολης,κλπ βλεπαμε τα εξης:

1)το κοντακι του οπλου τους σε σχεση με το σωματοτυπο τους ηταν το σωστο?
2)Στο τεστ churcill τα σκαγια πηγεναν κεντρο?
3)εκλειναν ματι κατα την σκοπευση?και αν οχι το κυριαρχο ματι ηταν στην αντοιστοιχη πλευρα σκοπευσης?Σταματουσαν την κινηση του οπλου κατα την βολη?η τελοσπαντων ακολουθουσαν καποια ενδεδειγμενη τεχνικη σκοπευσης?

Αν το συμπερασμα που θα βγει δειξει οτι ολοι αυτοι επεσαν..καταλαθος σε οπλα που το κοντακι τους ηταν στα μετρα τους,σκοπευαν χωρις λαθη κλπ κλπ..

τοτε κ εγω αναθεωρω αυτοματα ολες μου τις αποψεις που ειχα μεχρι σημερα κ σας ζητω συγγνωμη για την..αναστατωση...
 
Ευτυχως που ειμαστε κ εμεις οι λιγοι που τα βλεπουμε ολα αυτα για να μην νιωθω πως ειμαι μονος.. .sarcastic.

Η σημασια του κοντακιου,η σωστη σκοπευση,κ ολα αυτα ειναι γνωστα παρα πολλες δεκαετιες πισω κ εχω διαβασει πολλα συγγραματα που μιλουν για αυτα απο το 1931 μεχρι κ σημερα..
Αλλα κατι δεν μου καθετε καλα κ λυπαμε που δεν μπορω να πω ναι σε ολα...

Ειμαι σιγουρος οτι ολοι σε καθε γωνια της Ελλαδας ξερετε καποιον οι καποιους καλους(σκοπευτικα) κυνηγους που εχουν αποκτηση μεγαλη φημη κ οχι μονο το ποδι τους δεν πατησαν στο σκοπευτηριο αλλα κυνηγησαν κ κατευθειαν με το οπλο που αγορασαν η κληρονομησαν χωρις να κατσουν να ψαξουν τιποτα αλλο..

Ας πουμε λοιπον οτι τους μαζευαμε ολους αυτους
(που δεν νομιζω να ειναι κ λιγοι..ετσι δεν ειναι?)
και με την βοηθεια καπιου δασκαλου σκοποβολης,κλπ βλεπαμε τα εξης:

1)το κοντακι του οπλου τους σε σχεση με το σωματοτυπο τους ηταν το σωστο?
2)Στο τεστ churcill τα σκαγια πηγεναν κεντρο?
3)εκλειναν ματι κατα την σκοπευση?και αν οχι το κυριαρχο ματι ηταν στην αντοιστοιχη πλευρα σκοπευσης?Σταματουσαν την κινηση του οπλου κατα την βολη?η τελοσπαντων ακολουθουσαν καποια ενδεδειγμενη τεχνικη σκοπευσης?

Αν το συμπερασμα που θα βγει δειξει οτι ολοι αυτοι επεσαν..καταλαθος σε οπλα που το κοντακι τους ηταν στα μετρα τους,σκοπευαν χωρις λαθη κλπ κλπ..

τοτε κ εγω αναθεωρω αυτοματα ολες μου τις αποψεις που ειχα μεχρι σημερα κ σας ζητω συγγνωμη για την..αναστατωση...
 
Πρεπει να αλλαξει πλευρα επωμισης φιλε , αριστερο κυριαρχο ματι θελει αριστερο ωμο
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Δημήτρη.ο μικρός ο δικός μου είναι κι αυτός δεξιός με κυρίαρχο μάτι το αριστερό αλλά δεν το είχα πάρει χαμπάρι μέχρι που τον πηγα απάνω στο σκοπευτήριο και τον είδε ο σαλαβαντακης.3 φορές του έκανε μάθημα στους βατηρες κι από τότε ο μικρός επωμιζει και ρίχνει αριστερα
 
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Δημήτρη.ο μικρός ο δικός μου είναι κι αυτός δεξιός με κυρίαρχο μάτι το αριστερό αλλά δεν το είχα πάρει χαμπάρι μέχρι που τον πηγα απάνω στο σκοπευτήριο και τον είδε ο σαλαβαντακης.3 φορές του έκανε μάθημα στους βατηρες κι από τότε ο μικρός επωμιζει και ρίχνει αριστερα
Ολα διορθονοντε φιλε αρκει να εχεις την θεληση να αλλαξεις και να βρεθει και το σωστο ατομο να σου δειξει το πως να το κανεις σωστα..ειναι κριμα απ τον Θεο να μην μπορεις να εκμεταλλευτεις συο μεγαλυτερο ποσοστο τις δυνατοτητες σου..αν δεν ψαχνομασταν και μεναμε στασημοι ακομα σε σπηλιες θα μεναμε και θα βοσκαγαμε χορταρια
 
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Δημήτρη.ο μικρός ο δικός μου είναι κι αυτός δεξιός με κυρίαρχο μάτι το αριστερό αλλά δεν το είχα πάρει χαμπάρι μέχρι που τον πηγα απάνω στο σκοπευτήριο και τον είδε ο σαλαβαντακης.3 φορές του έκανε μάθημα στους βατηρες κι από τότε ο μικρός επωμιζει και ρίχνει αριστερα
Οτι πει ο τσαμπ φιλε
 
Εμενα που με μετρησαν 2 κοντακαδες και ( καθηγητες ) τους ειδους μου ειπαν οτι επωμιζω λαθος αλλα σημαδευω σωστα,
Επωμιζεις λαθος κ σημαδευεις σωστα σου ειπαν ;;;; ηταν ακριβως αυτα τα λογια τους ;;
 
Οποιος θελει να ριχνει κ να παιρνει το μεγιστο , πρεπει κ να τελειοποιηθει σκοπευτικα αλλα κ να εχει κοντακι , τοσο απολυτα σωστο σαν να ειναι προεκταση του σωματος του , μονο τοτε θα ριχνει το ιδιο σε ολες τις γωνιες κ σε ολες τις τροχιες , η καραμελα του τυπου υπαρχουν ατομα που ριχνουν πολυ καλα χωρις κοντακια κλπ απλα δεν ισχυει , αυτα τα ατομα χανουν τα αχαστα για πλακα πολλες φορες , κ τελειωνω λεγοντας οτι καποιος με σκοπευτικο επιπεδο ριχνει με ολα τα οπλα σχεδον το ιδιο καλα , αλλα ζημια κανει μονο με το δικο του
 
Αν και δεξιοχειρας, απο την πρωτη μερα που πηρα αεροβολο (11 χρονων) χωρις να μου πει κανεις τιποτα επωμιζα και σημαδευα με το αριστερο. Αργοτερα καταλαβα μεσα απο τον κυνηγετικο τυπο οτι κυριαρχο ματι εχω το αριστερο. Στο σκοπευτηριο με το πιστολι ριχνω καλα και με τα δυο χερια και τα δυο ματια ανοικτα αλλα ακομα και οταν κραταω με το δεξι χερι ασυναισθητα το φερνω απο την μερια του αριστερου ματιου. Μακαρι καποια στιγμη να καταφερω να παω σε σχολη κυνηγετικης σκοποβολης θα ειχε πολυ ενδιαφερον
 
Back
Top