Σωστή Επώμιση και Ασκήσεις

Το σωμα οταν εχει ενα σημειο που υστερει, προσπαθει να προσαρμοζεται ωστε η συγκεκριμενη ατελεια να μην γινεται εμποδιο στην ομαλη λειτουργια του. Ομοιοπαθης και εγω με αριστερο κυριαρχο, που ομως δεν ευτυχησα να αγορασω οπλο με αριστερο κοντακι στις αρχες της κυνηγετικης μου καριερας, τοτε περισσοτερο με ενοιαζε το να εχω οπλο, παρα το να ειναι σωστο πανω μου. Παρολα αυτα αλλαζοντας πρωτη φορα το κοντακι σε αριστερο, ανακαλυψα το ποσο ευκολοτερες μπορει να σου κανει τις βολες ενα οπλο στα μετρα σου ή κοντυτερα στα μετρα σου απο τα εργοστασιακα.

Κατι ακομα, χωρις να το συνειδητοποιουμε, ολοι προσαρμοζομαστε στο κοντακι, αντι να κανουμε ακριβως το αντιθετο. Οποτε το εργοστασιακο οπλο που "μας καθεται τελεια" δυστυχως ειναι ενας μυθος για το 99% των κυνηγων. Αν επωμιζεις αριστερα και εχεις αριστερο κοντακι εργοστασιακο, προσαρμοζεσαι λιγοτερο, απο το να εχεις δεξι, παλι ομως προσαρμοζεσαι κατα ενα μεγαλο μερος. Στο κυνηγι, η προσαρμογη δεν ειναι ευκολα αντιληπτη, στο σκοπευτηριο ομως την καταλαβαινεις εντονοτερα. Απο κει και επειτα βεβαια η διαχειριση που κανει ο καθενας ειναι αυτη που θελει, ειτε πας και φτιαχνεις το κοντακι, ειτε μενεις με αυτο και το μαθαινεις οσο γινεται. Για μενα και οι δυο εχουν τη λογικη τους, η σωστη ομως, κακα τα ψεμματα, ειναι η πρωτη
 
Το σωμα οταν εχει ενα σημειο που υστερει, προσπαθει να προσαρμοζεται ωστε η συγκεκριμενη ατελεια να μην γινεται εμποδιο στην ομαλη λειτουργια του. Ομοιοπαθης και εγω με αριστερο κυριαρχο, που ομως δεν ευτυχησα να αγορασω οπλο με αριστερο κοντακι στις αρχες της κυνηγετικης μου καριερας, τοτε περισσοτερο με ενοιαζε το να εχω οπλο, παρα το να ειναι σωστο πανω μου. Παρολα αυτα αλλαζοντας πρωτη φορα το κοντακι σε αριστερο, ανακαλυψα το ποσο ευκολοτερες μπορει να σου κανει τις βολες ενα οπλο στα μετρα σου ή κοντυτερα στα μετρα σου απο τα εργοστασιακα.

Κατι ακομα, χωρις να το συνειδητοποιουμε, ολοι προσαρμοζομαστε στο κοντακι, αντι να κανουμε ακριβως το αντιθετο. Οποτε το εργοστασιακο οπλο που "μας καθεται τελεια" δυστυχως ειναι ενας μυθος για το 99% των κυνηγων. Αν επωμιζεις αριστερα και εχεις αριστερο κοντακι εργοστασιακο, προσαρμοζεσαι λιγοτερο, απο το να εχεις δεξι, παλι ομως προσαρμοζεσαι κατα ενα μεγαλο μερος. Στο κυνηγι, η προσαρμογη δεν ειναι ευκολα αντιληπτη, στο σκοπευτηριο ομως την καταλαβαινεις εντονοτερα. Απο κει και επειτα βεβαια η διαχειριση που κανει ο καθενας ειναι αυτη που θελει, ειτε πας και φτιαχνεις το κοντακι, ειτε μενεις με αυτο και το μαθαινεις οσο γινεται. Για μενα και οι δυο εχουν τη λογικη τους, η σωστη ομως, κακα τα ψεμματα, ειναι η πρωτη
Εχεις δικιο για το κοντακι. οταν εβγαλα την πρωτη μου αδεια κυνηγιου πηρα στα χερια μου ενα Beretta πλαγιοκαννο του παππου μου. Μετα απο ενα γερο συμαζεμα το πηγα για κατασκευη κοντακιου και πραγματικα αυτο ειχε θεαματικα αποτελεσματα. Μονο με αυτο το οπλο μου εχει συμβει να σκασω στον αερα 3 τσιχλες σε μπιχτες κοντινες τουφεκιες και οταν λεω εσκασαν εννοω οτι κατω δεν επεσε πουλι. τωρα γιατι κυνηγισα μονο ενα χρονο με αυτο το οπλο? η χαζομαρα της νεοτητας. Ηθελα να βαζω απο 34 γραμμαρια και πανω φυσιγγια, δεν ηταν και μαγκνουμ... ειπαμε, 18αρης. Τα κοντακια που μου τεριαζουν περισσοτερο λοιπον ειναι τα ισια, συνηθος τα αμερικανικα ειναι τετοια και τα παω καλα με αυτα.
 
Τα ισια σε κανουν να διορθωνεις λιγοτερο απο τα τελειως δεξια, αλλα λιγο παραπανω απο τα αριστερα, εφοσον επωμιζεις αριστερα φυσικα. Οι Αμερικανοι τα βγαζουν ετσι ωστε να ταιριαζουν περιπου σε ολους τους χρηστες
 
Τα ισια σε κανουν να διορθωνεις λιγοτερο απο τα τελειως δεξια, αλλα λιγο παραπανω απο τα αριστερα, εφοσον επωμιζεις αριστερα φυσικα. Οι Αμερικανοι τα βγαζουν ετσι ωστε να ταιριαζουν περιπου σε ολους τους χρηστες
Βικτωρα καμμια σχεση τα ισια σε παρεκκλιση με το να ριχνει οπου κοιταμε το οπλο , δινουν μια ψευδαισθηση οτι σχεδον ταιριαζει , αλλα οταν μπει χαρτονι κ ριξουμε βλεπουμε την αληθεια , ο πινακας δεν λεει ποτε ψεμματα , μια ερωτηση να κανω , ξερεις καποιον φιλο σου κυνηγο να ριχνει με απολυτα ισιο κεφαλι ;;;
 
Βικτωρα καμμια σχεση τα ισια σε παρεκκλιση με το να ριχνει οπου κοιταμε το οπλο , δινουν μια ψευδαισθηση οτι σχεδον ταιριαζει , αλλα οταν μπει χαρτονι κ ριξουμε βλεπουμε την αληθεια , ο πινακας δεν λεει ποτε ψεμματα , μια ερωτηση να κανω , ξερεις καποιον φιλο σου κυνηγο να ριχνει με απολυτα ισιο κεφαλι ;;;

Καταρχας να ξεκαθαρισω πως στο θεμα επωμιση ουτε γω εχω φτασει στη σταθεροτητα που θελω, χωρις να κανω λαθος κινησεις ή να εχω σωστη επωμιση παντα. Αυτο που λες ειναι οντως ψευδαισθηση, οτι ριχνεις και ταιριαζει, ενω στην πραγματικοτητα προσαρμοζεσαι. Αυτο το καταλαβαινεις πολυ ευκολα αν κανεις επωμιση με κλειστα ματια, και τα ανοιξεις επειτα να δεις που βλεπεις εσυ και που το οπλο. Οποτε ναι, την αληθεια θα τη δεις στον πινακα.

Δημητρη, δεν εχω καποιον στο μυαλο μου τωρα, αν εξαιρεσεις φυσικα κυνηγους και σκοπευτες οπως τον Σαλαβαντακη που ο ανθρωπος εχει καψει τονους φυσιγγια και ειναι γνωστης.
 
Χθές μου έστειλε τον αδερφό του ένας από τους βοηθούς γιατί δεν μπορούσε ν έριει στην δουλειά.25άρης ο μικρός,γνωστός για το πάθος του με το κυνήγι χρόνια τώρα.
Μπαίνει στο μγζ το πρωί κ με βλέπει να κρατώ την b-80 γιατί την καθάριζα..
Γούρλωσε τα μάτια (καραμπινάκιας) κ μου λέει κ Αρη τέτοια είχε κ ο πατέρας μου .(πέθανε πρίν 3 χρόνια)(μικρός).
Ο πατέρας του ,φίλος,κυνηγός κ ιδιογομωτής με @....δια.
Τα πάντα όλα.
Τον μικρό το έχω δεί μόνο σε διπλανά καρτέρια να κατεβάζει στουπιά τα πουλιά χωρίς υπερβολή κ με τα λεγόμενα γνωστών ,τούφεκος!!
Τεσπα, μου λέει νατην δώ λίγο την b-80?
Την παίρνει,ανοίγει το κλείστρο για έλεγχο και...
Την επωμίζει...
Παθαίνω κάτι..
Για ξανακάντο του λέω..
10 ίδιες..ΙΔΙΕΣ.χωρίς ψάξιμο κ καθυστέρηση.
Ηταν κέντρο απλώς λίγο ψηλά ..πάνω απο 60/40 .
Του λέω έτσι ρίχνεις?
Μόνο έτσι μπορώ γιατί δε μπορώ ν κλείσω το αριστ.μάτι....
(Του κάνω το τέστ,κυρίαρχο αριστερό)
Το ξαναλέω. ο μικρός ρίχνει πολύ γερά.


Η κάμερα δεν είναι κέντρα..
Αυτός είναι!!!!
Ξεκινήσαμε πρωί σήμερα μπάς κ στρώσει.
 
Kαι αφού συνηθίσει κάπως τον σωστό τρόπο, θα πάει στον κυνηγοτοπο, και εκεί που είχε π.χ 7 στα 10 πουλιά, και τώρα 4στα 10, θα σου πει:
Τι π@π@ριεςμε την σωστη επώμηση ρε μάστορα... με έφαγες τα σκώτια.....άσε με ησυχία μου...Όπως έριχνα, ,και είχα την υγειά μου.... .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
 
Να αλλαξει πλευρα επωμισης δεν μπορει ; να βλεπει με το δυνατο του ματι , για παρε το μαστιγιο
Δεν το συζητάω. θα ήταν ότι καλύτερο.μέχρι μπάτσες του έριξα για να αλλάξει πλευρά.
Θα δείξει αυριο το πρωί ξανά.
Καλά.. μόλις του έκλεισα το μάτι ίσιωσαν όλα μιλάμε.. να βλέπατε την χαρά στο πρόσωπό του.
 
Kαι αφού συνηθίσει κάπως τον σωστό τρόπο, θα πάει στον κυνηγοτοπο, και εκεί που είχε π.χ 7 στα 10 πουλιά, και τώρα 4στα 10, θα σου πει:
Τι π@π@ριεςμε την σωστη επώμηση ρε μάστορα... με έφαγες τα σκώτια.....άσε με ησυχία μου...Όπως έριχνα, ,και είχα την υγειά μου.... .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
Μπά.. έχει θέληση πολύ.και μικρόβιο.
Κατσαπλιάς..για να δούμε θα τον φτιάξω?
ΑΝ..που δεν το βλέπω,αλλάξει πλευρά θα το ευχαριστηθώ πολύ.Αν όχι θα το δουμε με γυαλιά και θόλωμα του αριστερού..και βλέπουμε.
του είπα σήμερα να κάνει καμιά 60αριά στο σπίτι και αυριο ξανά μπάτσες..:)
 
Η επιτυχία είναι ότι το όπλο του (όχι αυτό που επωμίζει)ήταν του ν. Μαυρομάτη, μία benelli με κοντάκι του ανδριανόπουλου και στο μάκρος τουλάχιστον κ το πιάσιμο του έρχεται μια χαρά λόγω ιδιου ύψους....
 
Last edited:
Μπά.. έχει θέληση πολύ.και μικρόβιο.
Κατσαπλιάς..για να δούμε θα τον φτιάξω?
ΑΝ..που δεν το βλέπω,αλλάξει πλευρά θα το ευχαριστηθώ πολύ.Αν όχι θα το δουμε με γυαλιά και θόλωμα του αριστερού..και βλέπουμε.
του είπα σήμερα να κάνει καμιά 60αριά στο σπίτι και αυριο ξανά μπάτσες..:)

Ωραίο project πάντως Άρι.
 
Η επιτυχία είναι ότι το όπλο του (όχι αυτό που επωμίζει)ήταν του ν. Μαυρομάτη, μία benelli με κοντάκι του ανδριανόπουλου και στο μάκρος τουλάχιστον κ το πιάσιμο του έρχεται μια χαρά λόγω ιδιου ύψους....
Θα τον περιλαβενα κ εγω αν ημουν κοντα , βουρδουλας κ σωστη επωμιση αυριο
 
Kαι αφού συνηθίσει κάπως τον σωστό τρόπο, θα πάει στον κυνηγοτοπο, και εκεί που είχε π.χ 7 στα 10 πουλιά, και τώρα 4στα 10, θα σου πει:
Τι π@π@ριεςμε την σωστη επώμηση ρε μάστορα... με έφαγες τα σκώτια.....άσε με ησυχία μου...Όπως έριχνα, ,και είχα την υγειά μου.... .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
Αυτος ο φοβος της αλλαγης τα καταστρεφει ολα φιλε , στο εξωτερικο οταν παιρνουν οπλο πανε αμεσως στον gun fitter να το φτιαξουν στο σωμα τους , στην Ελλαδα μετρανε πρωτα τα τσοκ κ μετα απο 20 χρονια κλαμμα , κ μετα απο 30 αγοραπωλησιες οπλων μετρανε τον αυλο
 
Θα τον περιλαβενα κ εγω αν ημουν κοντα , βουρδουλας κ σωστη επωμιση αυριο

Πώς τον βλέπεις?Μάχιμος? Εχει ΚΑΕΙ στις επωμίσεις..Την άλλη βδομάδα θα τον πάω στη ζούλα στο σκοπευτήριο να δούμε αποτελέσματα!

 
Πώς τον βλέπεις? Εχει ΚΑΕΙ στις επωμίσεις..Την άλλη βδομάδα θα τον πάω στη ζούλα στο σκοπευτήριο να δούμε αποτελέσματα!

Τον εκανες αστερι , να μαζεψει πισω το αριστερο χερι πες του νεου , το ανοιγει πολυ κ κανει πολυ αργο το οπλο , κ λιγο πιο ανοιχτα ποδια , ισα με τους ωμους , ισιο το κεφαλι ωραιος , αλλα κλειδωμενα γονατα βλεπω , το πρωι καντου καψονι
 
Back
Top