Franchi Team

Καλησπέρα σε όλους έχει κάποιος την feeling becaccia να μας πει κάποια γνώμη θέλω να αγοράσω ένα δικανο για κυνήγι μπεκατσας καθαρά....Μου αρέσει,το έχω επωμηση αλλά μου δίνει την εντύπωση φτηνόκατασκευής κ ότι θα αρχίσει να κουνάει κ να βγαζει προβληματα....Τη λέτε.Αν μπορείτε προτείνετε κ κάποιο άλλο μέχρι 1500 ευρώ.Ευχαριστω.
Αφου το θες μονο για μπεκατσα στ λεφτα π διαθετεις ψαξε να βρεις ενα verney carron grand becassier δεν θα το μετανιωσεις;)
 
Αυτα που ανεβασε ο Κωστης,τα 32.Επικασσιτερωμενο 12αρι.Την εκανα βιδες,την φυσηξα,την καθαρισα
και την λαδωσα.Το οπλο ειναι καινουργιο....ουτε καλα καλα στρωσιμο δεν εχει γινει.Θα δουμε......θα παρω
και το δικανο μαζι αυριο και αν συνεχισει θα την στειλω πισω.7 χρονια εγγυηση εχει.
καλημέρα εμένα η affinity δεν έχει κάνει τίποτα δεν ξέρω αν την έκανες τέτοιο θέμα είχε ο αδερφός μου με inertia το θέμα είναι πολύ μαλακό ελατήριο στον εξωλκεα με αποτέλεσμα κάποια με λίγο χαλιά κάλυκα να τα περνάει χωρίς να βγαίνουν όλα τα 8 χιλιοστά και κάποια μεγαλύτερα βάλαμε ένα σκληρό ελατήριο και τέλος σε όλα φαινόταν ότι είχε πολύ μαλακό σε σύγκριση με πολλά όπλα
 
Ρε παιδιά πριν 15 χρόνια όταν πήραμε τα πρώτα μας όπλα με τον αδερφό μου, τα όπλα Franchi δεν ήταν τόσο υποτιμημένα. Πλέον βλέπω ότι κοστίζουν πολύ λιγότερο. Είδα επίσης ότι δίνουν εγγύηση 7 έτη, πάρα πολύ μεγάλη εγγύηση. Γιατί έχει πέσει αυτή η υποτίμηση; Γενικά δεν έχω ακούσει κάτι για εμπλοκές κλπ προβλήματα.
 
Εγώ έχω την Pro Fast....ελαφρύ όπλο (το ήθελα για την πέρδικα) μπορείς να το κουβαλάς όλη μέρα. Δεν μου δημιούργησε ποτέ πρόβλημα. Άλλωστε είναι από ...υλικά καλά εάν προσέξετε τί γράφει πάνω ;)

f1.jpg
f3.jpg
f2.jpg

kdk_0191.jpg
 

Attachments

  • f3.jpg
    f3.jpg
    108,2 KB · Προβολές: 5
Καλησπέρα σε όλους έχει κάποιος την feeling becaccia να μας πει κάποια γνώμη θέλω να αγοράσω ένα δικανο για κυνήγι μπεκατσας καθαρά....Μου αρέσει,το έχω επωμηση αλλά μου δίνει την εντύπωση φτηνόκατασκευής κ ότι θα αρχίσει να κουνάει κ να βγαζει προβληματα....Τη λέτε.Αν μπορείτε προτείνετε κ κάποιο άλλο μέχρι 1500 ευρώ.Ευχαριστω.

Δεν νομίζω ότι τέτοια όπλα από κατασκευαστές με όνομα, έχουν τέτοια προβλήματα....
 
Last edited:
Εγώ έχω την Pro Fast....ελαφρύ όπλο (το ήθελα για την πέρδικα) μπορείς να το κουβαλάς όλη μέρα. Δεν μου δημιούργησε ποτέ πρόβλημα. Άλλωστε είναι από ...υλικά καλά εάν προσέξετε τί γράφει πάνω ;)

View attachment 11969
View attachment 11971
View attachment 11972

View attachment 11973
Απο τα ωραια και χρηστικα οπλα κατα την αποψη μου! Μου αρεσει κ απο ομορφια! Ποσα χρονια την εχεις?
 
Last edited:
Απο τα ωραια και χρηστικα οπλα κατα την αποψη μου! Μου αρεσει κ απο ομορφια! Ποσα χρονια την εχεις?

Toν Σεπτέμβριο του 2009 την αγόρασα.....μην νομίζεις οτι θυμόμουν...συμβουλεύτηκα το ΑΚΟ του όπλου το οποίο έχω ανανεώσει και έχει ....ροζ χρώμα από λευκό που είχε το πρώτο .sarcastic..sarcastic..
 
Toν Σεπτέμβριο του 2009 την αγόρασα.....μην νομίζεις οτι θυμόμουν...συμβουλεύτηκα το ΑΚΟ του όπλου το οποίο έχω ανανεώσει και έχει ....ροζ χρώμα από λευκό που είχε το πρώτο .sarcastic..sarcastic..
Ε αν ηταν να βγαλει προβλημα θα ειχε βγαλει....να την χαιρεσαι!!
 
Στο ......ΒΕ - ΒΕ group είναι....υπάρχει και η τεχνογνωσία και η υποστήριξη....πιστεύω οτι είναι από τις εταιρείες....που εάν σου αρέσει αυτό που βλέπεις απλά το παίρνεις....δεν έχεις να σκεφτείς κάτι .....
 
Θυμάμαι ειδικά όταν πήγα να την αγοράσω θέλοντας ένα αυτογεμές ελαφρύ για περπατητό κυνήγι (έχοντας δώσει την πρώτη Α304 που είχα, μαλακίες μετα - εφηβικής ηλικίας) ήμουν ανάμεσα στην Benelli Beccacia και της Franchi Pro Fast....η Benelli ελαφριά και αυτη αλλά πολύ έξω από τα μέτρα μου όταν την επώμισα...αλλά όταν πήρα να επωμίσω την Franchi με το σκαλοπάτι που δημιουργεί στο πάνω μέρος της βάσης (σαν την Α304 δηλαδή) μου φάνηκε γνώριμη η αίσθηση και απλά χαμογέλασα.....την πήρα αγκαλιά και έφυγα και δεν το μετάνιωσα....ήταν και το πρώτο αδρανείας όπλο που είχα και μετά στο καθάρισμα μου φαινόταν σαν να μην καθάριζα όπλο σε σχέση με την φροντίδα που χρειάζονταν οι 302 και 304.....αν και μέσα μου η <<ανάγκη>> για ένα νέο όπλο γεννιέται από την <αρρώστια>> μας...αλλιώς να μην γελιόμαστε ένα όπλο καλό αρκεί...τα άλλα είναι απλά η <<αρρώστια>> να καθόμαστε να τα χαζεύουμε. Συμπερασματικά λοιπόν και αυτό το χαζεύω και το χρησιμοποιώ με ικανοποίηση αλλιώς θα είχε....φύγει όπως έφυγαν καποια που...ΕΠΡΕΠΕ να φύγουν για να μην τα πέταγα από το παράθυρο (ευτυχώς 1 - 2 μόνο).
 
Back
Top