Φυσίγγια για μπεκάτσα

... το Direct δουλευει εξισου καλα κ για μενα καλυτερα κ με σφιχτα τσοκ, οποτε ριξτο με τα τρια αστρα...
Σε αυτό έχω κι εγώ ακριβώς την ίδια άποψη. Παλιότερα πολλοί ισχυρίζονταν ότι τα MAX DIASPORAS του Στόκα (την ίδια "πατέντα" έχουν και τα DIRECT, για όσους δεν το ξέρουν) άφηναν μια τρύπα (κενό) στο κέντρο της κατανομής. Απ' ότι είχα καταλάβει τα έριχναν με πολύ ανοιχτά τσοκ, συνήθως κύλινδρο. Εμένα σε δοκιμές με Baikal full choke μου είχαν δώσει εξαιρετικές κατανομές - και μεγάλο άνοιγμα αλλά και υποδειγματική κατανομή των σκαγιών σε όλη την επιφάνεια της τουφεκιάς! Το ίδιο και το D&D (ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ DOUBLE 8+9) του Στόκα, όπως επίσης κ το DIRECT 32 που έχω δοκιμάσει πιο πρόσφατα (με το ίδιο όπλο).
 
Ίσως σε εμένα γι΄αυτό δεν με εντυπωσίασαν τα Direct. Τα έβαζα με τσοκ **** ...
Τα ELIX Ποια είναι; Έχουμε κάποιο Link;
 
Αν και δεν τα παω καλα με την βλητικη... αν δεν κανω λαθος δουλευουν με την την μεθοδο του αντιστροφου συγκετρωτηρα....οποτε πολλα διασπορας θελουν στενο τσοκαρισμα για να δουλεψουν .αρκετοι συναδελφοι θελοντας να ανοιξουν την τουφεκια και μη εχοντας ενημερωση απο τον κατασκευαστη και για να διορθωσουν τα σκοπευτικα λαθη βαζανε ανοικτα τσοκαρισματα με αποτελεσμα να βγαινει η τουφεκια λαθος. Πιστευω οτι ο κατασκευαστης περπει να αναγραφει στο κουτι ΤΟ ΠΩΣ λειτουργει ενα φυσιγγι διασπορας .....
 
Εγω φετος θα τα δοκιμασω και τα δυο σε συνδιασμο που μου προτεινε ο φιλος ARIS KALAMATA και τον ευχαριστω πολυ για την αμεση ενημερωση !!!!!!! και θα σας πω τις εντυπωσεις μου....γιατι το κυνηγι ΟΣΑ χρονια και να κυνηγας εχει μια ιδιαιτεροτητα .....ΠΑΝΤΑ ΜΑΘΕΝΕΙΣ..... ΑΡΚΕΙ ...ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ
 
Το Σ/Κ δοκιμασα το direct ως πρωτο(σε κυνηγι ορτυκιου) και συμφωνα με τις υποδειξεις-συμβουλες του φιλου ARH -KALAMATA ως προς τα τσοκαρισματα, στο οπλο μου ,οπως ειχα αναφερθει σε προηγουμενο ΠΟΣΤ. Η <<δοκιμες>> εγιναν στο direct 32 gr. πραγματικα τα αποτελεσματα η ταν εκπληκτικα.... δυσκολα επανω σε φερμα χανεις πουλι .Το μονο <<αρνητικο>> αλλα δεν συντρεχει λογος ...οτι για 32 gr συμφωνα παντα με το βαρος του οπλου μου 2750 κιλα ,μου φανηκε οτι ειναι ανεβασμενες λιγο οι πιεσεις σε σχεση με την θερμοκρασια και με αντοιστιχο 32 gr..Το θεμα ομως αυτο ειναι μηδαμινο με την πτωση της θερμοκρασιας θα ειναι τελειο ,αριστες τουφεκιες ....αφου σκεφτομουν στην απο πανω κανη με τα 4 αστρα να δοκιμασω στην μπεκατσα το 34 γρ. (10 αδα), σαν πρωτο το 32 γρ.. και σαν δευτερο to direct 34gr... δεν ξερω αν εχουν την ιδια βλητικη συμπεριφορα. η το corilla ELIX φυσικα..
 
Αντωνη χαιρομαι που σου αρεσε....την ιδια συμπεριφορα εχουν κ τα 34αρια, οσο μπορεις ριξτα με κλειστα τσοκ... Για μενα δηλαδη αν θες να βαλεις δυο Direct, ενα 32αρι κ ενα 34αρι παιξε με τσοκαρισμα 3 αστρα για την πρωτη τουφεκια κ 2 αστρα για τη δευτερη...Δεν θα χασεις, εμπιστευσου με... ;) Αν παιξεις με αλλα διασπορας μεινε στα 3 κ 4 αστρα...
 
Αρη,μιας και είσαι μελετημένος στο θέμα φυγίγγια,γιατί αναφέρει ο κατασκευαστής για το direct συγκεκριμένα,ότι αποδίδει καλύτερα με κύλινδρο;
 
Δεν ξερω Διαμαντη, ισως με κυλινδρο να δινει λιγο μεγαλυτερη διασπορα θεωρητικα... Εγω μετα απο αρκετες δοκιμες ειδα οτι με κλειστα τσοκ δινει παρομοια διασπορα με καλυτερη κατανομη χωρις κενα κ σε μεγαλυτερη αποσταση...
 
Αντωνη χαιρομαι που σου αρεσε....την ιδια συμπεριφορα εχουν κ τα 34αρια, οσο μπορεις ριξτα με κλειστα τσοκ... Για μενα δηλαδη αν θες να βαλεις δυο Direct, ενα 32αρι κ ενα 34αρι παιξε με τσοκαρισμα 3 αστρα για την πρωτη τουφεκια κ 2 αστρα για τη δευτερη...Δεν θα χασεις, εμπιστευσου με... ;) Αν παιξεις με αλλα διασπορας μεινε στα 3 κ 4 αστρα...
ΑΡΗ σε Ευχαριστω παρα πολυ με εχεις κατατοπισει πληρως, θα εφαρμοσω τις συμβουλες !!!!!!!!!
 
Θα τα δοκιμάσω και εγώ φέτος και θα δω..απλά φοβάμαι για κενά στο κέντρο,σε ντουφεκιές από 15 έως 35 μέτρα περίπου(με κύλινδρο)αν και εγώ κυνηγάω με 4άρι τσόκ.
Τα διασποράς τα αποφεύγω γενικά,προτιμώ τα μαλλινόταπα για πρώτο και δεύτερο και κανονικό τρίτο φυσίγγι.
 
Αρη,μιας και είσαι μελετημένος στο θέμα φυγίγγια,γιατί αναφέρει ο κατασκευαστής για το direct συγκεκριμένα,ότι αποδίδει καλύτερα με κύλινδρο;

Διαμαντή μάλλον δεν πρόσεξες καλά Αν δεις καλά, γράφει ο κατασκευαστής "Ο διασπορέας αποδίδει και με κύλινφρο" για τα 32γρ
http://lambro.gr/el/product/DIASPORAS/DIRECTr-32

και "Ο διασπορέας λειτουργεί και με κύλινδρο" στα 34γρ
http://lambro.gr/el/product/DIASPORAS/DIRECTr-34
 
εντάξει Χρήστο,σύμφωνος.Αλλά τι σημαίνει αποδίδει και με κύλινδρο; αφού με όλα τα τσοκαρίσματα αποδίδει,αναλόγως αποστάσεως βεβαίως,όπως και αναφέρει μαξιμουμ τα 20 μέτρα.
 
Και εγω αυτην την εντυπωση ειχα ...κυνηγαω στο πυκνο ελεγα στα ποσα μετρα θα μου σηκωθει ....αρα θελω μεγαλη διασπορα και ολο εβαζα κυλινδρο..στο διασπορας...σαν πρωτη τουφεκια με αυλο κανης 18,5 και 61 ποντους...αλλα τα αποτελεσματα καταλαβαινα οτι δεν ηταν τα αναμενομενα..
 
εντάξει Χρήστο,σύμφωνος.Αλλά τι σημαίνει αποδίδει και με κύλινδρο; αφού με όλα τα τσοκαρίσματα αποδίδει,αναλόγως αποστάσεως βεβαίως,όπως και αναφέρει μαξιμουμ τα 20 μέτρα.
Θα εννοεί ότι δεν γίνεται αυτό που φοβόσαστε, δηλαδή κενά στο κέντρο λόγω κυλίνδρου+ανάστροφο διασπορέα...
 
Θα εννοεί ότι δεν γίνεται αυτό που φοβόσαστε, δηλαδή κενά στο κέντρο λόγω κυλίνδρου+ανάστροφο διασπορέα...

Και εγώ το ίδιο με τον Βασίλη υποψιάζομαι. Αν το καλοσκεφτούμε είναι σαν λέει ότι κατά κανόνα τα αποκεντρωτικά δουλεύουν καλύτερα με σφιχτά τσοκ αλλά τα συγκεκριμένα δουλεύουν καλά και με κύλινδρο... .xm.
 
Χωρίς να γνωρίζω αφού ελάχιστες φορές έχω κυνηγήσει μπεκατσα, σκέφτομαι, δεν θα δούλευε καλά και ένας συνδυασμός μισοταπας (πχ mezzo 32gr) με ανοιχτό τσοκαρισμα;
 
Θα τα δοκιμάσω και εγώ φέτος και θα δω..απλά φοβάμαι για κενά στο κέντρο,σε ντουφεκιές από 15 έως 35 μέτρα περίπου(με κύλινδρο)αν και εγώ κυνηγάω με 4άρι τσόκ.
Τα διασποράς τα αποφεύγω γενικά,προτιμώ τα μαλλινόταπα για πρώτο και δεύτερο και κανονικό τρίτο φυσίγγι.
Τα συγκεκριμενα φυσίγγια (direct) σε δοκιμές με κύλινδρο και βελτιωμένο κύλινδρο στα 10 και 15 μέτρα αφήνουν κενό στο κέντρο και έχουν ακανόνιστη διασπορά (οι δοκιμές μου έγιναν με Μπαϊκάλ τσοκ 4-5 και ΕS 100 στοκ 4-5) γι'αυτο το λόγο πήρα κάποια πουλιά ( λαβωμενα) που ήμουν πολλή εκτός και έχασα πουλιά (αρκετά) που ήμουν κέντρο. Από τότε δεν τα ξαναπηρα. Στο κύλινδρο πιο ανοικτή κατανομή και καλή διασπορά δίνουν τα μάλλινα (Mygra) και αυτα χρησιμοποιώ σαν πρώτη επιλογή και σαν δεύτερη έχω τα Becaccia και τα μάλλινα του δορκά. Σε διασποράς πολλή καλά με κλειστά τσοκ έχω βρει τα oscar kai τα R12 δορκάς.
 
Back
Top