Κατασκευή κοντακιού στα μέτρα μας

Αν ο μάστορας λοιπόν δεν έχει μετροληπτικό όργανο να τοποθετήσει το παλιό μου κοντάκι και να το αντιγράψει πως θα φτιάξει ένα καινούργιο ?
Αν ο μάστορας έχει το όπλο (όχι μόνο το κοντάκι ) που σου έρχεται καλά και δεν μπορεί να μεταφέρει τα μέτρα στο καινούριο κοντάκι, τότε για μένα δεν είναι μάστορας.
Φίλε μου δεν θέλω να σε κουράσω ,ούτε να σε μπερδέψω. Έχω δει κοντάκι κατασκευασμένο στον Βαλεριανο αφού πρώτα πάρθηκαν τα μέτρα και του εστάλησαν από Έλληνα οπλουργό και το αποτέλεσμα δεν έδινε χαρά στον ιδιοκτήτη. Το κόστος όλης αυτής της διαδικασίας πήγε 1700€. Την άποψή μου σου λέω από αυτά που έχω δει και ζήσει.
Προχώρα σε ότι έχεις αποφασίσει ,δεν είναι και τόσο σημαντικό θέμα για να προβληματιζεσαι πολύ, ούτε να στεναχωριεσαι. Όλα εμπειρίες είναι :)
 
Δεν μπορώ να καταλάβω τι το τόσο εντυπωσιακό έχει το μετροληπτικο. Ποια διάσταση δεν μπορούμε να μετρήσουμε χωρίς μετροληπτικο;

Ή για να το θέσω αλλιώς πόσο δύσκολο είναι να φτιαχτεί ένα αλλα greek patenta?
Διότι τα μέτρα παίρνονται με μέτρο , διαβήτη , παχύμετρο και μοιρογνωμόνιο απλά . Πως να το κάνουμε με σπάγκο ?
Αν ο μάστορας έχει το όπλο (όχι μόνο το κοντάκι ) που σου έρχεται καλά και δεν μπορεί να μεταφέρει τα μέτρα στο καινούριο κοντάκι, τότε για μένα δεν είναι μάστορας.
Φίλε μου δεν θέλω να σε κουράσω ,ούτε να σε μπερδέψω. Έχω δει κοντάκι κατασκευασμένο στον Βαλεριανο αφού πρώτα πάρθηκαν τα μέτρα και του εστάλησαν από Έλληνα οπλουργό και το αποτέλεσμα δεν έδινε χαρά στον ιδιοκτήτη. Το κόστος όλης αυτής της διαδικασίας πήγε 1700€. Την άποψή μου σου λέω από αυτά που έχω δει και ζήσει.
Προχώρα σε ότι έχεις αποφασίσει ,δεν είναι και τόσο σημαντικό θέμα για να προβληματιζεσαι πολύ, ούτε να στεναχωριεσαι. Όλα εμπειρίες είναι :)
Ναι λάθος μου το όπλο έπρεπε να γράψω , εννοείτε για να πάρει τη σκοπευτική γραμμή. :)
 
Δεν χρειαζεται μετρολιπτικο οργανο οταν εχουμε ενα κοντακι σωστο επανω μας και θελουμε ενα ακομα κοντακι σε ενα αλλο οπλο....ειναι ευκολο να παρουμε ολα τα μετρα απο το καλο και να τα μεταφερουμε στο καινουργιο.

Κύριε Ηρακλή σας είναι εύκολο να μας πείτε πως μεταφέρονται τα μέτρα ενός κοντακίου ?

Σε κυνηγετικα οπλα μπορει να υπαρξει αποκληση ακριβειας γιατι οι τουφεκιες δεν εχουν την ιδια επωμιση....το ιδιο πιασιμο του κοντακιου και την ιδια ταχυτητα επωμισης ουτε και την ιδια σταση του σωματος απεναντι στο καθε θυραμα......σε σκοπευτικα οπλα ομως τα πραγματα αλαζουν....εκει η σταθεροτητα ειναι προσον και το κουμπωμα του οπλου πρεπει να ειναι τελειο και παντα ιδιο...εκει η λεπτομερεια κανει την διαφορα.....πολλοι σκοπευτες να μην πω σχεδον ολοι κατασκευαζουν τα κοντακια τους απολυτα και με πολυ μεγαλες απαιτησεις.....θα παρατηρησατε πως ολο και ποιο πολλα οπλα εχουν κοντακια VALERIANO που βοηθαει την παλαμη να κανει το ιδιο πιασιμο σε καθε επωμιση........σε μια τετοια λοιπον κατασκευη κοντακιου σε ενα σκοπευτη ΑΠΑΙΤΗΤΑΙ ΜΕΤΡΟΛΗΠΤΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ....
Βεβαια βοηθαει παρα πολυ ενα τετοιο μετρολιπτικο οπλο για την κατασκευη καινουργιου κοντακιου σε καθε κοντακα...το μειονεκτημα...αν το θεωρησουμε ετσι... ειναι το πηγαινε-ελα του πελατη για δοκιμες....και αν αυτος βρισκεται μακρια τοτε ειναι ενα προβλημα

Όσο μεγάλες απαιτήσεις μπορεί να έχει ένας σκοπευτής άλλες τόσες μπορεί να έχει και ένας κυνηγός .
Όσο σημαντικό μπορεί να είναι ένα δισκάκι , που από αυτό μπορει να κριθεί ένας αγώνας , άλλο τόσο σημαντικός μπορεί να είναι ένας λαγός μια πέρδικα ή ένα αγριογούρουνο !!
 
Ενδεχομένως ................ η ακρίβεια ποια θα είναι όμως ? think

Αρκετά μεγάλη, το κοντάκι δεν είναι κάτι απολυτο.
Αλλιώς οι πρωταθλητές θα είχαν ένα και όχι μια ντουλάπα.

script>

Αυτό είναι το όπλο μου, φτιάχτηκε χωρίς μετροληπτικο δίνοντας το στον μαστορα με το παλιό κοντακι να μετρήσει και λέγοντας του τα θέλω μου.
Δεν βγήκε μια κι έξω αλλά πιστεύω ότι τίποτα δεν είναι απόλυτο - τέλειο και κατά την άποψη μου δεν μπορεί εύκολα να τυποποιηθεί.
 
Last edited by a moderator:
Η εμπειρια μου παντως, απο την κατασκευη ενος κοντακιου με διαφορετικες κλισεις (απο δεξιο κοντακι σε αριστερο), ειναι πως μπορει η επιτυχια να ερχεται μετα απο προσπαθεια, γιατι ειχα μαθει πολλα χρονια να εχω επιτυχιες με λαθος τροπο, απο τη στιγμη ομως που μπορεσα σιγα σιγα να προσαρμοστω, οι επιτυχιες ερχονται πιο αβιαστα και ξεκουραστα. Η διαδικασια εγινε χωρις να χρειαζεται να ανεβω πανω, και θεωρω πως ισως σταθηκα λιγο τυχερος.

Αν ειχα την ανεση του χρονου και του χρηματος, θα ανεβαινα πανω να την κανω σωστα, ή αν επιαναν τα χερια μου, θα κοιταγα μηπως το βελτιωνα και γω.
 
Διότι τα μέτρα παίρνονται με μέτρο , διαβήτη , παχύμετρο και μοιρογνωμόνιο απλά . Πως να το κάνουμε με σπάγκο ?

.... επειδή όπως προείπε και ο φίλος μου ο Άρης .............. τι ξέρω εγώ από αυτοκίνητα ...........

σας λέω ότι ξέρω μαστόρια που κάνουν ευθυγράμμιση αυτοκινήτου με σπάγγο , και το κάνουν καλά.
επίσης ξέρω μαστόρια που έχουν μηχάνημα ευθυγράμμισης αξίας πολλών χιλιάδων ευρώ και δεν μπορούν να στήσουν την τύφλα τους.

Το θέμα είναι να καταλαβαίνεις τι θες να κάνεις. Τα μηχανήματα απλά σε βοηθούν να το κάνεις ευκολότερα.
 
εγώ να ρωτήσω κάτι ???

με ένα ρυθμιζόμενο κοντάκι ( που για το χτένι γίνεται εύκολα , και στο LOP και PITCH με προσθήκες ) δεν λύνεις σχεδόν όλα τα θέματά σου ?
Γιατί να φτιάξεις ένα κοντάκι με κίνδυνο να θέλεις μετά μικρές ή ( ακόμα χειρότερα ) μεγάλες ρυθμίσεις και να έχεις σύρε- φέρε με κουμπάρε στον κοντακά.
Άσε το κόστος , το σπάσιμο των αρχ...... και ο χρόνος που χρειάζεται , και στο τέλος να φας και φόλα.

Λέω εγώ τώρα .............
Σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να είναι μια λύση , στην δικιά μου περίπτωση όμως όχι , μιας και όλα τα μέτρα χρήζουν διόρθωση , ακόμα και το πάχος της λαβής , γενικά η γεωμετρία - αίσθηση είναι διαφορετική. :(

.... επειδή όπως προείπε και ο φίλος μου ο Άρης .............. τι ξέρω εγώ από αυτοκίνητα ...........

σας λέω ότι ξέρω μαστόρια που κάνουν ευθυγράμμιση αυτοκινήτου με σπάγγο , και το κάνουν καλά.
επίσης ξέρω μαστόρια που έχουν μηχάνημα ευθυγράμμισης αξίας πολλών χιλιάδων ευρώ και δεν μπορούν να στήσουν την τύφλα τους.

Το θέμα είναι να καταλαβαίνεις τι θες να κάνεις. Τα μηχανήματα απλά σε βοηθούν να το κάνεις ευκολότερα.

Γιώργο έχω ήδη δυο άσχημες εμπειρίες με εφαρμογή στα μέτρα μου .
Η μια ήταν σε μηχάνημα λαδιού και η δεύτερη με αντιγραφή με τη μέθοδο του "σπάγκου" !! .hair. .hair.
Και στις δυο περιπτώσεις δεν έβλεπα ούτε καν τη μοίρα του όπλου !!
 
Σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να είναι μια λύση , στην δικιά μου περίπτωση όμως όχι , μιας και όλα τα μέτρα χρήζουν διόρθωση , ακόμα και το πάχος της λαβής , γενικά η γεωμετρία - αίσθηση είναι διαφορετική. :(



Γιώργο έχω ήδη δυο άσχημες εμπειρίες με εφαρμογή στα μέτρα μου .
Η μια ήταν σε μηχάνημα λαδιού και η δεύτερη με αντιγραφή με τη μέθοδο του "σπάγκου" !! .hair. .hair.
Και στις δυο περιπτώσεις δεν έβλεπα ούτε καν τη μοίρα του όπλου !!

......... άρα δεν έφταιγε η μέθοδος , έφταιγε ο "μαστρο μήτσος ".

αυτό ακριβώς λέω.......
 
Σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να είναι μια λύση , στην δικιά μου περίπτωση όμως όχι , μιας και όλα τα μέτρα χρήζουν διόρθωση , ακόμα και το πάχος της λαβής , γενικά η γεωμετρία - αίσθηση είναι διαφορετική. :(



Γιώργο έχω ήδη δυο άσχημες εμπειρίες με εφαρμογή στα μέτρα μου .
Η μια ήταν σε μηχάνημα λαδιού και η δεύτερη με αντιγραφή με τη μέθοδο του "σπάγκου" !! .hair. .hair.
Και στις δυο περιπτώσεις δεν έβλεπα ούτε καν τη μοίρα του όπλου !!

Η ακριβής αντιγραφή είναι ένα πράγμα λάθος, γιατί να φτιάξεις κάτι που έχεις. Λογικά χρειάζεσαι κάποιο διόρθωση βελτίωση.

Τώρα για την μέθοδο του σπάγκου μπορείς να κατηγορησεις τον μάστορα και όχι την τεχνική, το μετροληπτικο παίρνει τις μετρήσεις και αυτό είναι όλο.
Το ουσιαστικό είναι να γίνουν οι μετεημετρ σωστά και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο στο αρχικό και στο παραγόμενο.
Δεν απαξιώνω το εργαλείο ετσι για να μην παρεξηγηθω, απλά είναι μια απλή κατασκευή και δεν ξέρω γιατί το θεοποιουμε.
Όπως είπε και ο Γιώργος είναι ένα εργαλείο αλλά χρειάζεται και ο κατάλληλος χειριστής.
 
......... άρα δεν έφταιγε η μέθοδος , έφταιγε ο "μαστρο μήτσος ".

αυτό ακριβώς λέω.......

Μιλάμε για οπλουργό που έφτιαχνε εξ΄αρχής πλαγιόκαννα με δικό του μηχανισμό κατοχυρωμένο με πατέντα ευρεσιτεχνίας , και δεν μπόρεσε να μεταφέρει και να αποδώσει ούτε καν την μικρή και μεγάλη κλίση στο καινούργιο κοντάκι από το αυτογεμές που του άφησα εκεί .
Αυτά είναι απαράδεκτα πράματα .
 
Η ακριβής αντιγραφή είναι ένα πράγμα λάθος, γιατί να φτιάξεις κάτι που έχεις. Λογικά χρειάζεσαι κάποιο διόρθωση βελτίωση.

Τώρα για την μέθοδο του σπάγκου μπορείς να κατηγορησεις τον μάστορα και όχι την τεχνική, το μετροληπτικο παίρνει τις μετρήσεις και αυτό είναι όλο.
Το ουσιαστικό είναι να γίνουν οι μετεημετρ σωστά και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο στο αρχικό και στο παραγόμενο.
Δεν απαξιώνω το εργαλείο ετσι για να μην παρεξηγηθω, απλά είναι μια απλή κατασκευή και δεν ξέρω γιατί το θεοποιουμε.
Όπως είπε και ο Γιώργος είναι ένα εργαλείο αλλά χρειάζεται και ο κατάλληλος χειριστής.

Θεόφραστε αν διαβάσεις προηγούμενα μηνύματα μου , μιλάω για αντιγραφή κοντακίου από αυτογεμές σε ποζέ.
Τα εργαλεία είναι που κάνουν τον μάστορα . Τι ποιο απλό από μια αντιγραφή !!
 
Μιλάμε για οπλουργό που έφτιαχνε εξ΄αρχής πλαγιόκαννα με δικό του μηχανισμό κατοχυρωμένο με πατέντα ευρεσιτεχνίας , και δεν μπόρεσε να μεταφέρει και να αποδώσει ούτε καν την μικρή και μεγάλη κλίση στο καινούργιο κοντάκι από το αυτογεμές που του άφησα εκεί .
Αυτά είναι απαράδεκτα πράματα .
Αύτο σου λένε και ο Γιώργος και ο Θεόφραστος ..... είναι θέμα ΜΑΣΤΟΡΑ και πόσο καλά ξέρει την δουλεία του.
Αν συζητήσεις με έναν καθηγητή πανεπιστημίου που διδάσκει μηχανολογία ,θα εντυπωσιαστείς απο τις γνωσεις του.
Αν τον βάλεις όμως να λύσει και να δέσει ένα μοτέρ αυτοκινήτου ... το πιθανότερο είναι να κολλήσει.
Καλή η θεωρία και τα μηχανήματα... αλλά αν ο μάστορας δεν ξέρει πως να αξιοποιήσει αυτές τις πληροφορίες ,είναι άχρηστές.
Ο κάθε Μάστορας έχει τα εργαλεία που του χρειάζονται από τα οποία μπορεί να πάρει τα μέγιστα.... είτε αυτο λέγετε παντογράφος είτε μετροληπτικο,είτε χάρακας είτε κορδονάκι... στο κάτω κάτω ένα κομμάτι ξύλο είναι...δεν είναι και πυρινική φυσική.
 
Μιλάμε για οπλουργό που έφτιαχνε εξ΄αρχής πλαγιόκαννα με δικό του μηχανισμό κατοχυρωμένο με πατέντα ευρεσιτεχνίας , και δεν μπόρεσε να μεταφέρει και να αποδώσει ούτε καν την μικρή και μεγάλη κλίση στο καινούργιο κοντάκι από το αυτογεμές που του άφησα εκεί .
Αυτά είναι απαράδεκτα πράματα .
Κατάλαβα .... :D:D ;) .... Δηλαδή πιστεύεις ότι ο συγκεκριμένος δεν είχε το μετροληπτικό όργανο; Ή δεν ήξερε να πάρει σωστά τα μέτρα και να τα αντιγράψει ;;; :eek:
Δε νομίζω !!!!! Απλά ... βαρέθηκε να ασχοληθεί !! μπορεί και να τό'δωσε σε κανένα "μαθητευόμενο συνεργάτη" του, και δεν έδωσε πλέον σημασία ... .yel.
Πάαααει η εποχή που αναφέρεσαι. ;) Περνάνε τα χρόνια ... γερνούμε ... Πάει κι η όρεξη και το μεράκι ... ;)
.sarcastic.
 
Κατάλαβα .... :D:D ;) .... Δηλαδή πιστεύεις ότι ο συγκεκριμένος δεν είχε το μετροληπτικό όργανο; Ή δεν ήξερε να πάρει σωστά τα μέτρα και να τα αντιγράψει ;;; :eek:
Δε νομίζω !!!!! Απλά ... βαρέθηκε να ασχοληθεί !! μπορεί και να τό'δωσε σε κανένα "μαθητευόμενο συνεργάτη" του, και δεν έδωσε πλέον σημασία ... .yel.
Πάαααει η εποχή που αναφέρεσαι. ;) Περνάνε τα χρόνια ... γερνούμε ... Πάει κι η όρεξη και το μεράκι ... ;)
.sarcastic.
Δεν ξέρω Στέλιο ......τι να πω .
Ενδεχομένως και να τον ήξερες , ήταν φοβερός μάστορας εδώ στο Ρέθυμνο , και αυτός και ο πατέρας του .
 
Last edited:
Δεν ξερω Στελιο ......τι να πω .
Ενδεχομενως και να τον ηξερες , ηταν φοβερος μαστορας εδω στο Ρεθυμνο , και αυτος και ο πατερας του .
Α, στο Ρέθυμνο ;;; Ε δεν τους ξέρω ... Αλλού πήγε εμένα ο νους μου ... Από άλλον έφαγα εγώ τη "φόλα" (... όχι σε κοντάκι) ... :( Περαστικά μας !!.sarcastic.
 
Γιώργο , try gun είναι το όπλο που ανάλογα τις ρυθμίσεις το προσαρμόζεις εκεί που σε βολεύει , κάνεις και το τεστ churchil αλλά μέχρι εκεί . Έχεις το κοντάκι αλλά δεν έχεις τα μέτρα . Στη συνέχεια τοποθετείται πάνω στο μετροληπτικό να πάρεις τις μετρήσεις που στη πορεία μετρώντας και ξαναμετρώντας θα φτιάξεις το νέο κοντάκι. Και ναι όλα αυτά γίνονται εξ αποστάσεως διότι δεν μπορείς να είσαι πάνω από το μάστορα συνέχεια , μέχρι να το φέρει σύμφωνα με τα μέτρα και να δοκιμαστεί στο σκοπευτήριο αν όντως είναι εντάξει.
Αν ο μάστορας λοιπόν δεν έχει μετροληπτικό όργανο να τοποθετήσει το παλιό μου κοντάκι και να το αντιγράψει πως θα φτιάξει ένα καινούργιο ? Αφού τα ξέρεις όλα αυτά γιατί με βάζεις και γράφω ?
Παραθέτω και ένα Link με ένα μετροληπτικό http://oplourgio-cy.blogspot.com/2012/11/blog-post_4.html , σαν αυτό περίπου που έβαλε ο Μήτσος με τη διαφορά ότι σ αυτό μπορείς να πάρεις μετρήσεις απο pich , cast off & toe out
Και ομως φιλε μου γινεται αντιγραφη χωρις αυτο το οργανο αρκει να ξερεις...απλα με αυτο κανεις ποιο γρηγορα......
 
Back
Top