ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΟΠΛΟΥ

Ολα καλα δεν ειμαστε παρανομοι λιγο ξεχασιαρηδες:) ευγενεια και ολα 99% λυνονται.shake hands.
Για 100% επίλυση πέρνουμε και κάνα χάπι ενισχυτικό μνήμης ή βάζουμε την άδεια μας μόνιμα στο μπουφάν που κυνηγάνε (και κάποιος να μας το ...θυμίζει όταν αλλάζουμε μπουφάν )
 
Γιατί δεν θα τους είχα παραδώσει το όπλο. Λογικά το κάνουν για να είναι καλυμμένοι από τη στιγμή που έδειξαν καλή θέληση και δεν πήραν το όπλο μέχρι να το ελέγξουν υπηρεσιακά.
Δεν έδωσα σημασία καθώς θα διαπιστώσουν ότι η άδεια έχει εκδοθεί εδώ και ένα μήνα. Αν ήμουν παράνομος θα το έδινα επιτόπου για να γλιτώσω την απηθεια.
Εντύπωση μου έκανε το αλεξισφαιρο και το όπλο του θηροφυλακα. Από πότε οπλοφορουν; Ξέρω οτι υπήρχαν πολλά περιστατικά επίθεσης εναντίων τους αλλά παλιότερα δεν οπλοφορουσαν.
καλημερα.....διαπιστωσες οπλο σε θηροφυλακα??απαγορευεται ρητα η οπλοφορια τους και αυτο ειναι σιγουρο...
 
καλημερες και απο εμενα.....λογω της φυσης της δουλειας μου αποφευγω οπως ο διαλος το λιβανι οτι εχει σχεση με την παρανομια στο κυνηγι και αναφερομαι στις επιτρεπομενες ωρες και οχι σε τιποτα αλλο....επειδη κυνηγαω κατα κυριο λογο υδροβιο την αδεια και τα δελτια τα εχω μονιμα στο αυτοκινητο γιατι δεν θελω να τα κουβαλαω μεσα στα νερα και την λασπη....εντυπωση μου εκανε η αναφορα συναδελφου ο οποιος διαπιστωσε την υπαρξη οπλου σε ομοσπονδιακο(θηροφυλακας-δασικος).....στην χωρα μας οι μοναδικοι που μπορουν να φερουν ειτε υπηρεσιακο ειτε ατομικο οπλισμο ειναι οι αστυνομικοι και οι λιμενικοι και κανενας αλλος.....
 
Εχουν το το δικαιωμα οι ομοσπονδιακοι στην μπανανα (τσαντακι ) απαγορευετε να το επιδεικνυουν για αυτο κυκλοφορουν με κρατικα αυτοκινητα
κανουν αυτο που δεν μπορουν να κανουν οι αστυνομικοι , μονο οι ειδικοι ελεγχουν στο χωραφι .καλος ,κακος παντα την αδεια παντου μαζι σου !
 
καλημερες και απο εμενα.....λογω της φυσης της δουλειας μου αποφευγω οπως ο διαλος το λιβανι οτι εχει σχεση με την παρανομια στο κυνηγι και αναφερομαι στις επιτρεπομενες ωρες και οχι σε τιποτα αλλο....επειδη κυνηγαω κατα κυριο λογο υδροβιο την αδεια και τα δελτια τα εχω μονιμα στο αυτοκινητο γιατι δεν θελω να τα κουβαλαω μεσα στα νερα και την λασπη....εντυπωση μου εκανε η αναφορα συναδελφου ο οποιος διαπιστωσε την υπαρξη οπλου σε ομοσπονδιακο(θηροφυλακας-δασικος).....στην χωρα μας οι μοναδικοι που μπορουν να φερουν ειτε υπηρεσιακο ειτε ατομικο οπλισμο ειναι οι αστυνομικοι και οι λιμενικοι και κανενας αλλος.....
Οι θηροφύλακες δεν φέρουν σε καμία περίπτωση οπλισμό δεν προβλέπεται από πουθενά τωρα αν ο γνωστός σου είδε όντως όπλο εκτός αν ήταν ρέπλικα ή αεροβόλο έπρεπε να καλέσει αστυνομία και να το καταγγείλει
 
Παιδια το εχουμε ξαναπει ο θηροφυλακας δεν εχει οπλο,ειναι ιδιωτης εχει αφεντικο με ονοματεπωνημο ο δασοφυλακας εχει οπλο αλλα δεν καταλαβαινω αφου εισαστε-ειμαστε ενταξει γιατι δεν ζητατε να δειτε τις ταυτοτητες οπως εχει το δικαιωμα αυτος στον ελενχο αλλο τοσο εχουμε και εμεις με αναφορα στον αρμοδιο δασαρχη:)
 
Παιδια το εχουμε ξαναπει ο θηροφυλακας δεν εχει οπλο,ειναι ιδιωτης εχει αφεντικο με ονοματεπωνημο ο δασοφυλακας εχει οπλο αλλα δεν καταλαβαινω αφου εισαστε-ειμαστε ενταξει γιατι δεν ζητατε να δειτε τις ταυτοτητες οπως εχει το δικαιωμα αυτος στον ελενχο αλλο τοσο εχουμε και εμεις με αναφορα στον αρμοδιο δασαρχη:)
Γιατι φιλε Γιαννη τα βλαχοτουμπανα οι θυροφυλακες οι περισσοτεροι οχι ολοι μόλις τους ζητησεις ταθτοτητα μπορει να σε γραψουν οτι κυνηγαηες αστακους. Αντε μετα βρες ακρη. Θεμα παιδιας ολων μας.
 
Γιατι φιλε Γιαννη τα βλαχοτουμπανα οι θυροφυλακες οι περισσοτεροι οχι ολοι μόλις τους ζητησεις ταθτοτητα μπορει να σε γραψουν οτι κυνηγαηες αστακους. Αντε μετα βρες ακρη. Θεμα παιδιας ολων μας.
Νικολα αυτο το "ου μπλεξεις"πολλες φορες ειναι αναποφευκτο δυστυχως.Ειναι μια αρνητικη σκεψη ολων μας τι θα κανουμε και πως θα προφυλαχτουμε απο μια καταχρηση εξουσιας.Παντος να ξερεις οτι κατασχεση οπλου γινετε μονο σε περιπτωση λαθροθηριας.Ολα τα υπολοιπα ειναι στο"ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΝΟΜΟ" μπορεις να κανεις αναφορα οργανου,εαν πχ υπαρξει καταχρηση εξουσιας ,ενγραφη,και υπογεγεγραμενη,και οτι αλλο σου δινει το δικαιωμα το συνταγμα και οι νομοι του κρατους.:)
 
Οι θηροφύλακες ειναι εξωμιωμενη με τους δασικούς υπαλλήλους
Η μόνη διαφορα ειναι στην σύμβαση εργασίας που έχουν
Και φυσικά μπορούν να οπλοφορούν κατόπιν δίκης τους πρωτοβουλίας καταθέτοντας τα απαρετητα δικαιολογητικά στην αρμόδια αρχει για την έκδοση της σχετικής άδειας.
 
Οι θηροφύλακες ειναι εξωμιωμενη με τους δασικούς υπαλλήλους
Η μόνη διαφορα ειναι στην σύμβαση εργασίας που έχουν
Και φυσικά μπορούν να οπλοφορούν κατόπιν δίκης τους πρωτοβουλίας καταθέτοντας τα απαρετητα δικαιολογητικά στην αρμόδια αρχει για την έκδοση της σχετικής άδειας.
Καμια σχεση δεν εχουν οι μεν ειναι δημοσιοι υπαλληλοι οι δε ιδιωτικοι υπαλληλοι!!Οπλοφορια δεν προβλεπεται για κανεναν απο τουσ δυο.
 
αμα σου κλεψουν το οπλο μεσα απο το σπιτι ,ξερει κανενας πια ειναι η διαδικασια απο την αστυνομια και μετα απο το δασαρχειο?εννοειται οτι δεν εχεις οπλοκιβωτιο.
Το οπλοκιβωτιο ειναι υποχρεωτικο για αυτον που κατεχει πανω απο 9-10 οπλα ετσι λεει ο νομος Τωρα καλου κακου βαλτο σε μια ντουλαπα να κλειδωνει και βαλε και ενα ματι με μια σειρηνα 25 ευρω κανει και μια παγιδα στη πορτα με 5 ευρω στη πορτα και δεν εχεις κανενα προβλημα και ειναι και καλο και για σενα
 
τι προβλεπει ο νομος θελω να μαθω την διαδηκασια αν ξερει καποιος κατι επι του θεματος,αν σου κλεψουν το σπιτι και σου κλεψουν και τα οπλα.
Αυτεπάγγελτα θα σου ασκηθεί διώξη για πλημμελή φύλαξη όπλων. Θα πάς στο δικαστήριο...και ανάλογα αν έχεις αυτά που προβλέπει ο νόμος σύμφωνα με τον αριθμό των όπλων που κατέχεις...θα αθωωθείς. Αν δεν τα έχεις θα καταδικαστείς.
Με εκτίμηση,
 
αμα σου κλεψουν το οπλο μεσα απο το σπιτι ,ξερει κανενας πια ειναι η διαδικασια απο την αστυνομια και μετα απο το δασαρχειο?εννοειται οτι δεν εχεις οπλοκιβωτιο.
Έτυχε πρόσφατα σε γνωστό μου...Αφού δηλωθεί η κλοπή έρχεται η αστυνομία κάνει αυτοψία κανει καταγραφή παίρνει κατάθεση και γίνεται αυτεπάγγελτα μήνυση για πλημμελή φύλαξη.Το δασαρχείο δεν έχει καμία ανάμειξη με το όπλο και την κατοχή αυτού.Στην προκειμένη όμως δεν υπηρξε καταδίκη μιας και το όπλο βρέθηκε την επόμενη πεταμένο στο διπλανό οικόπεδο.Εκτός αυτού ο άνθρωπος είχε προνοήσει και είχε καταστήσει μη λειτουργικό το αυτογεμες κρατώντας αλλού το κλειστρο...Το οπλοκιβωτιο εάν θυμάμαι καλά είναι απαραίτητο για την φύλαξη...
 
Aκομα και απο οπλοβαστο ασφαλειας να κλαπει τρεχεις και δε φτανεις.Αλλοι στην αστυνομια λενε ακομα
οτι πανω απο 10 οπλα ειναι υποχρεωτικος ο οπλοβαστος και αλλοι απο το πρωτο οπλο.Χαμος οπως παντα.....
 
Κάλιο γαιδουροδενε παρά γαιδουρογυρευε παιδιά...Αναγκατικα αγοραστηκε οπλοβαστος το 2000-2001.διότι όντας εθνοφυλακας ο πατέρας είχαμε το 7.62 σπίτι(ευτυχώς Μόλις συμπλήρωσε τα 50 το πήραν).πακτωθηκε και παραλλαχθηκε μέσα στο σπίτι και έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας και το κόστος ήταν τότε μεγαλο...Δεν τολμαγαμε να λειψουμε από το σπίτι...
 
Ο οπλοβαστος δεν αναφέρεται πουθενά.
Είναι καλό να τον έχεις και ένα συν σε περίπτωση κλοπής για να σε απαλλάξουν από τη πλημμελή φύλαξη.
Πάνω από 10 όπλα απαιτείται εγκατάσταση συναγερμού και επίσκεψη της ασφαλείας σπίτι για να και καλά εγκρίνουν τα μέτρα φυλαξης
 
Back
Top