ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΟΠΛΟΥ

Σήμερα πήγα μια βόλτα τώρα το απόγευμα και τουφεκισα σε απόσταση 400 μέτρα από ημιτσαντιρι γυφτων. Ήρθαν 4 εκεί μα κ μου μην κυνηγάς εδώ κτλ, οκ παιδιά πάω παραπερα, τους απέφυγα. Σε 10 λεπτά έρχονται 4-5 άτομα της ομάδας Δίας. Μας έκαναν έλεγχο, καθ όλα νομικοί κ έληξε εκεί. (Εάν καλούσα εγώ όταν καίνε καλώδια και πετάνε μπάζα σ αυτό το μέρος, αμφιβάλλω αν θα ερχόταν κανείς). Ήθελα να ρωτήσω ΑΝ και σε ποια περίπτωση μπορείς να μην παραδώσεις το όπλο στην αστυνομία, εφόσον στο ζητήσει.
Ήρθαν γιατί κάποιος τους ανέφερε οπλο.
Την άδεια στην εδωσε η αστυνομία για να κατέχεις οπλο. Κάνε κανα αστείο να μην το δωσεις άμα στο ζητήσουν για οποιοδήποτε λόγο και έλα να μας ξαναγράψεις εάν ξαναπιασεις ποτέ οπλο στα χέρια σου νόμιμα.
 
Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά,

Διαβάζω με ενδιαφέρον τις απόψεις στον παρόν και σε συναφή θέματα σχετικά με τους νόμους, τα ψιλά γράμματα, αναθεωρήσεις, τα δικαιώματα του εκάστοτε Οργανου, και την συμπεριφορά απο μεριάς μας. Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι οτι τίποτε δεν άλλαξε και η κατάσταση διέπεται απο ένα μπάχαλο.

Στο θέμα αποθήκευσης όπλων, θα σας πώ οτι αποφάσισα στο παρελθόν να πουλήσω οτιδήποτε κυνηγητικό όπλο είχα στο όνομά μου και αυτό διότι είμαι στο εξωτερικό, κάτι το οποίο καθιστά ανεξέλεγκτο τον έλεγχο του εκάστοτε κυνηγητικού όπλου και ταυτόχρονα οτι έχουν αυξηθεί οι κλοπές. Και σίγουρα λόγω ιδιότητας δεν θέλω κανέναν απολύτως μπελά στο μυαλό μου με την Ασφάλεια.

Οι νόμοι ειναι παλιοί με πολλά κενά και ίσως ο εκάστοτε αρμόδιος τους μεταφράζει με τον δικό του τρόπο να δείξει το κύρος του.Δεν είναι άλλωστε αγνωστο φαινόμενο στον Δημόσιο τομέα.
Μήπως τα παιδια που παρέδωσαν τα όπλα έπρεπε να ξέρουν καλύτερα την νομοθεσία; Και αν ναι, που ήταν το πρόβλημα τις άγνοιας; Από τα πολύ βασικά τα οποία θεωρώ τον κορμό της ασφάλειας ειναι το εξής. Ο νόμος ορίζει ότι πρέπει να έχεις ερμάριο και φυλάσσοντας τα όπλα στην μόνιμη κατοικίας σου.
Τι προδιαγραφών θα είναι αυτό, ατσάλι,πάχος,κλειδαρία και τί πύροι, ώστε σε περίπτωση κλοπής να είσαι πλήρως καλυμμένος ; Δεν είχα σαφή απάντηση διοτι δεν υπάρχει επεξήγηση στον νόμο. Θεωρητικά είσαι καλυμμένος είτε πάρεις ενα των 50$ είτε των 2000, ασχέτως τι επιπέδο ασφαλείας προσφέρει το καθένα.

Επειδή η γνώση και η σωστή ενημέρωση είναι δύναμη, ώστε να αποφευχθούν παρατυπίες, ποινές και ψυχοφθόρες διαδικασίες. Γνωρίζεται έαν οι Κ.Σ στην Ελλάδα πέρα απο το ταμειακό κομμάτι διάλεξε άδεια/πλήρωσε/πάρε, είναι σε θέση να δίνουν γραπτές, έγκυρες πληροφορίες, που έχουν βαρύτητα, ξεκάθαρες και κατανοητές για όλα τα παραπάνω ερωτήματα;
Ώστε να ειναι ενήμερος κάθε κυνηγός την ημέρα που βγάζει άδεια.
Τα οποία θα είναι κατανοητά και σε ανθρώπους χωρίς ιδιαίτερο μορφωτικό επίπεδο και νομικό υπόβαθρο να διαβάζουν νόμους.
Αποφεύγοντας ο εκάστοτε κυνηγός να πρέπει να αποδείξει στο ελεγκτικό όργανο περί αναθεωρημένων νόμων και ισχυουσών διατάξεων;

Επι τι ευκαιρία, μπορείται να μου προτείνεται ένα αξιολογο ερμάριο, με καποιες προδιαγραφές, με το οποίο έχετε μείνει ευχαριστημένοι. Σας παραθέτω για παράδειγμα τις προδιαγραφές ερμαριου που ορίζει η ασφάλεια της Αυστραλίας.
https://www.police.vic.gov.au/firearm-storage#new-firearm-storage-requirements
 

Attachments

  • firearm safety.jpg
    firearm safety.jpg
    63,4 KB · Προβολές: 21
Γνωρίζεται έαν οι Κ.Σ στην Ελλάδα πέρα απο το ταμειακό κομμάτι διάλεξε άδεια/πλήρωσε/πάρε, είναι σε θέση να δίνουν γραπτές, έγκυρες πληροφορίες, που έχουν βαρύτητα, ξεκάθαρες και κατανοητές για όλα τα παραπάνω ερωτήματα;
Κόψε φάτσα και βγάλε συμπέρασμα.
IMG_20231226_181905.jpg
 
Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά,

Διαβάζω με ενδιαφέρον τις απόψεις στον παρόν και σε συναφή θέματα σχετικά με τους νόμους, τα ψιλά γράμματα, αναθεωρήσεις, τα δικαιώματα του εκάστοτε Οργανου, και την συμπεριφορά απο μεριάς μας. Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι οτι τίποτε δεν άλλαξε και η κατάσταση διέπεται απο ένα μπάχαλο.

Στο θέμα αποθήκευσης όπλων, θα σας πώ οτι αποφάσισα στο παρελθόν να πουλήσω οτιδήποτε κυνηγητικό όπλο είχα στο όνομά μου και αυτό διότι είμαι στο εξωτερικό, κάτι το οποίο καθιστά ανεξέλεγκτο τον έλεγχο του εκάστοτε κυνηγητικού όπλου και ταυτόχρονα οτι έχουν αυξηθεί οι κλοπές. Και σίγουρα λόγω ιδιότητας δεν θέλω κανέναν απολύτως μπελά στο μυαλό μου με την Ασφάλεια.

Οι νόμοι ειναι παλιοί με πολλά κενά και ίσως ο εκάστοτε αρμόδιος τους μεταφράζει με τον δικό του τρόπο να δείξει το κύρος του.Δεν είναι άλλωστε αγνωστο φαινόμενο στον Δημόσιο τομέα.
Μήπως τα παιδια που παρέδωσαν τα όπλα έπρεπε να ξέρουν καλύτερα την νομοθεσία; Και αν ναι, που ήταν το πρόβλημα τις άγνοιας; Από τα πολύ βασικά τα οποία θεωρώ τον κορμό της ασφάλειας ειναι το εξής. Ο νόμος ορίζει ότι πρέπει να έχεις ερμάριο και φυλάσσοντας τα όπλα στην μόνιμη κατοικίας σου.
Τι προδιαγραφών θα είναι αυτό, ατσάλι,πάχος,κλειδαρία και τί πύροι, ώστε σε περίπτωση κλοπής να είσαι πλήρως καλυμμένος ; Δεν είχα σαφή απάντηση διοτι δεν υπάρχει επεξήγηση στον νόμο. Θεωρητικά είσαι καλυμμένος είτε πάρεις ενα των 50$ είτε των 2000, ασχέτως τι επιπέδο ασφαλείας προσφέρει το καθένα.

Επειδή η γνώση και η σωστή ενημέρωση είναι δύναμη, ώστε να αποφευχθούν παρατυπίες, ποινές και ψυχοφθόρες διαδικασίες. Γνωρίζεται έαν οι Κ.Σ στην Ελλάδα πέρα απο το ταμειακό κομμάτι διάλεξε άδεια/πλήρωσε/πάρε, είναι σε θέση να δίνουν γραπτές, έγκυρες πληροφορίες, που έχουν βαρύτητα, ξεκάθαρες και κατανοητές για όλα τα παραπάνω ερωτήματα;
Ώστε να ειναι ενήμερος κάθε κυνηγός την ημέρα που βγάζει άδεια.
Τα οποία θα είναι κατανοητά και σε ανθρώπους χωρίς ιδιαίτερο μορφωτικό επίπεδο και νομικό υπόβαθρο να διαβάζουν νόμους.
Αποφεύγοντας ο εκάστοτε κυνηγός να πρέπει να αποδείξει στο ελεγκτικό όργανο περί αναθεωρημένων νόμων και ισχυουσών διατάξεων;

Επι τι ευκαιρία, μπορείται να μου προτείνεται ένα αξιολογο ερμάριο, με καποιες προδιαγραφές, με το οποίο έχετε μείνει ευχαριστημένοι. Σας παραθέτω για παράδειγμα τις προδιαγραφές ερμαριου που ορίζει η ασφάλεια της Αυστραλίας.
https://www.police.vic.gov.au/firearm-storage#new-firearm-storage-requirements
Καλές είναι οι προδιαγραφές Αυστραλίας καλύτερα να αγοράσεις παρά να κατασκευάσεις γιατί πιστεύω έχοντας την απόδειξη και τα χαρτιά του ερμαριου επιβεβαιώνουν ότι είναι ασφαλείας όπλων.Το βιδωνεις τοίχο πάτωμα , συνήθως όσο περισσότερων όπλων έχουν και καλύτερο κλείδωμα , έτσι κι αλλιώς η των 300 η των 2000 οι κλεφτες θα τα ανοίξουν αν έχουν χρόνο.Μπορεις να φυλάς σε άλλο σημείο κομμάτια των όπλων καθιστώντας τα ανενεργά .
 
Σε ευχαριστώ, θα το κοιτάξω. Αν υπάρχει δοκιμασμένα κάποιο μοντέλο θα ήταν ακόμη καλύτερα.
Εχεις δικιο στο να αποσυναρμολογούνται και να φυλάσσονται σε διαφορετικά μέρη αλλά τότε θα βάλω διπλές σκοτούρες στο κεφάλι μου.
Δεν θα υπήρχε τίποτε πιο καλό από έναν ξεκάθαρο νόμο που να συμπεριλάβουν τα μέτρα πρόληψης και ώστε να μην σε μπλέξουν.

Γνωρίζεται αν υπάρχουν καταστήματα με παροχή φύλαξης οπλων σε οπλοβαστό με καποιο μηνιαιο κομιστρο ή αν τυχον απορρίπτεται η ιδεα λογω του οτι τα οπλα θα πρεπει να φυλλάσονται στην ΄΄μονιμη κατοικιας μας΄΄.
 
Κάλε μου άνθρωπε ποσά όπλα έχεις;
Είναι μεγάλης αξίας ;
Έχεις πάνω από δέκα;
Πηγενε στο ΑΤ που τα έχεις δηλωμένα εξήγησε τους ότι είσαι κάτοικος εξωτερικού να σου δώσουν κατεύθυνσης.
Αν έχεις κατω από δέκα δεν είσαι υπορχεμενος να έχεις σύστημα ασφαλείας ούτε ειδικό δωμάτιο.
Αν είναι μεγάλης αξίας ασφαλίσετα.
Αν έχεις ερμάριο ασφαλείας οποιοδήποτε, τοποθέτησε το όπως ορίζει ο Κατασκευαστης βγάλε φωτο και μαζί με μια υπεύθυνη δήλωση ότι έχεις ερμάριο ασφαλείας και ότι είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού κατέθεσε τα στο ΑΤ και ζητά μα μπει στο φάκελο σου. Και φυσικά θα πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου για την δήλωση που κατέθεσες και φρόντισε να μην το χάσεις ποτέ.
 
Η κυνηγετική νομοθεσία στην Ελλάδα είναι ναι μεν παλιά αλλά ξεκάθαρη, εμείς εχουμε το πρόβλημα και αρχίζουμε μα, μου, πως, αν. Άποψη μου όλα αυτά μιας και έχω ασχοληθεί εκ τον έσω για 15+ χρόνια παλαιότερα.
Γειά σου Νίκο,
Είναι θετικό ότι έχεις ασχοληθεί, αναρωτιέμαι όμως ότι στην περίπτωση που ήταν τόσο ξεκάθαρη η νομοθεσία τότε ολοι θα είχαμε μία ευθεία άποψη, κάθετη, χωρίς αμφιβολίες. Από την στιγμή που αυτό όμως δεν γίνεται και παραμένουν πολλαπλά ερωτήματα και αμφιβολίες απο κυνηγούς τότε ίσως να μην οφείλεται μόνο σε ελλιπή μελέτη.
Υπάρχει κάποιος τομέας που πιστεύεις ότι η νομοθεσία δεν είναι ιδιαίτερα ξεκάθαρη και ισως προκαλέσει πρόβλημα σε κάποιον κυνηγό ή να χρειάζεται επεξήγηση;
 
Σε ευχαριστώ, θα το κοιτάξω. Αν υπάρχει δοκιμασμένα κάποιο μοντέλο θα ήταν ακόμη καλύτερα.
Εχεις δικιο στο να αποσυναρμολογούνται και να φυλάσσονται σε διαφορετικά μέρη αλλά τότε θα βάλω διπλές σκοτούρες στο κεφάλι μου.
Δεν θα υπήρχε τίποτε πιο καλό από έναν ξεκάθαρο νόμο που να συμπεριλάβουν τα μέτρα πρόληψης και ώστε να μην σε μπλέξουν.

Γνωρίζεται αν υπάρχουν καταστήματα με παροχή φύλαξης οπλων σε οπλοβαστό με καποιο μηνιαιο κομιστρο ή αν τυχον απορρίπτεται η ιδεα λογω του οτι τα οπλα θα πρεπει να φυλλάσονται στην ΄΄μονιμη κατοικιας μας΄΄.
Δες τον ΛΕΩΝ ΕΛΛΑΣ έχει πολλά μοντέλα εγώ έχω το KL10 το έχω πάνω από 10 χρόνια και το είχα πάρει στη μισή τιμή περίπου, στο μεταφέρει και το τοποθετεί όπως λέει με κάποια χρέωση.
 
Κοιτα θεωρό πως τα πράγματα είναι ξεκάθαρα στο πως πρέπει να φυλάς το οπλο σου, ε και σαν ιδιοκτήτης κάνε και το κάτι παραπάνω. Και να σου πω και κάτι και μέσα σε αυτούς βάζω και εμένα. Μην μαζεύεις όπλα που δεν θα δουλέψεις ποτέ, και αν θες να έχεις ας έχουν κάποια ποιότητα και αξία.
Στο θέμα της άσκησης της θύρας, είναι ξεκάθαρα τα πράγματα και αν δεν έχεις λερωμένοι την φωλιά σου δεν θα σε ενόχληση κανείς. Ειρωνίες, χλευασμη εξυπνάδες στα όργανα ελέγχου είναι περιττή και δεν χρειάζονται. Κανείς το κέφι σου, κάνουν την δουλειά τους και τέλος.
Οφείλουμε να κάτσουμε κατω να διαβάζουμε την κυνηγετική νομοθεσία και περί θύρας και περί όπλων. Και να την καταλάβουμε όπως τα γράφει και όχι όπως θα θέλαμε να είναι γραμμένα. Αν δεν μπορούμε να καταλάβουμε ας πάμε σε κάποιον που ασχολείται με νομικά να μας εξηγήσει ότι δεν καταλαβαίνουμε. Δεν είμαστε νομική μια συμβουλή η μια ερώτηση δεν είναι κακό.
Το ότι υπάρχουν διάφορη υπεύθυνη που μεταφράζουν το νόμο κατά το δοκουν αυτό συνβενει δεν Αφισβητήτε από κανέναν. Εκεί αρχίζει το πρόβλημα και σε βάζει σε μπελάδες, αλλά όταν είσαι καθαρός το πρόβλημα λύνεται. Αυτά όλα αποτελούν απόψεις δικές μου συγνώμη για το σεντόνι.
 
Back
Top