ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΟΠΛΟΥ

Νύχτα ταξιδεύουμε για τον κυνηγότοπο, νύχτα μπαίνουμε μέσα στον κυνηγότοπο, νύχτα ολόκληρη συχνά περνάμε στο καρτερί για να μη μας το πάρει άλλος και όπλο δεν κατάσχεται με κανένα νόμο ασυζητητί λόγο νύχτας και μόνο.
Αν το οπλο στο βρουν λυμενο δεν υπάρχει προβλημα, αμα ειναι δεμενο τοτε καλά ξεμπερδέματα
 
αμα ειναι δεμενο τοτε καλά ξεμπερδέματα
Την γκλίτσα της franchi δεν την λύνω ποτέ.
Έχω την σημαία στην θαλάμη σε μονοκόμματη θήκη.3 ελέγχους και δεν άνοιξε ρουθουνι.Ο τελευταίος 1 ώρα πριν ξημερώσει στο καρτέρι.
 
Η αλήθεια είναι ότι αν ρωτήσεις αστυνομικό, το πιθανότερο είναι να σου πει ότι το όπλο πρέπει να είναι λυμένο και εντός θήκης. Κι επίσης αν γκουγκλάρεις "μεταφορά κυνηγετικού όπλου" θα βρεις διάφορα κείμενα που λένε το ίδιο. Και αυτά τα κείμενα είναι κυρίως από κυνηγετικές οργανώσεις ή/και κυνηγετικά περιοδικά !!!
Και καλά οι αστυνομικοί ... Αλλά εμείς; Δεν καταλαβαίνω γιατί εμείς να γινόμαστε "βασιλικότεροι του βασιλέως" !!! Το "λυμένο" δεν προκύπτει από πουθενά, είναι αυθαίρετη ερμηνεία !!! το έχω ξαναγράψει και προ καιρού.
Ο νόμος είναι νόμος ... και είναι σαφέστατος (τουλάχιστον ως προς αυτό το θέμα):
«Η οπλοφορία με όπλα για θήρα απαγορεύεται, εκτός των περιπτώσεων της χρήσης για άσκηση θήρας ή σκοποβολής, της μετάβασης προς και επιστροφής από τους χώρους αυτούς, από και προς τις αρμόδιες αστυνομικές αρχές για διεκπεραίωση υποθέσεων που αφορούν στο όπλο και την άδεια αυτού, καθώς και από και προς το κατάστημα επισκευής ή εμπορίας όπλων. Στις περιπτώσεις αυτές κατά τη διέλευση από κατοικημένες περιοχές τα όπλα πρέπει να φέρονται κενά εντός θήκης».
Οι αράδες που έχω χρωματίσει μπλε προστέθηκαν με την τελευταία τροποποίηση του νόμου 2168/1993 από τον Ν.4678/2020.
Τα ίδια ακριβώς αναγράφονται και στην άδεια κατοχής (ΑΚΚΟ) !!!
 
Η αλήθεια είναι ότι αν ρωτήσεις αστυνομικό, το πιθανότερο είναι να σου πει ότι το όπλο πρέπει να είναι λυμένο και εντός θήκης. Κι επίσης αν γκουγκλάρεις "μεταφορά κυνηγετικού όπλου" θα βρεις διάφορα κείμενα που λένε το ίδιο. Και αυτά τα κείμενα είναι κυρίως από κυνηγετικές οργανώσεις ή/και κυνηγετικά περιοδικά !!!
Και καλά οι αστυνομικοί ... Αλλά εμείς; Δεν καταλαβαίνω γιατί εμείς να γινόμαστε "βασιλικότεροι του βασιλέως" !!! Το "λυμένο" δεν προκύπτει από πουθενά, είναι αυθαίρετη ερμηνεία !!! το έχω ξαναγράψει και προ καιρού.
Ο νόμος είναι νόμος ... και είναι σαφέστατος (τουλάχιστον ως προς αυτό το θέμα):
«Η οπλοφορία με όπλα για θήρα απαγορεύεται, εκτός των περιπτώσεων της χρήσης για άσκηση θήρας ή σκοποβολής, της μετάβασης προς και επιστροφής από τους χώρους αυτούς, από και προς τις αρμόδιες αστυνομικές αρχές για διεκπεραίωση υποθέσεων που αφορούν στο όπλο και την άδεια αυτού, καθώς και από και προς το κατάστημα επισκευής ή εμπορίας όπλων. Στις περιπτώσεις αυτές κατά τη διέλευση από κατοικημένες περιοχές τα όπλα πρέπει να φέρονται κενά εντός θήκης».
Οι αράδες που έχω χρωματίσει μπλε προστέθηκαν με την τελευταία τροποποίηση του νόμου 2168/1993 από τον Ν.4678/2020.
Τα ίδια ακριβώς αναγράφονται και στην άδεια κατοχής (ΑΚΚΟ) !!!
Άδειο και στην θήκη μια χαρά είμαστε μου έχουν κάνει πολλές φορές έλεγχο δεν τέθηκε ζήτημα ποτέ για αυτό.
 
Η αλήθεια είναι ότι αν ρωτήσεις αστυνομικό, το πιθανότερο είναι να σου πει ότι το όπλο πρέπει να είναι λυμένο και εντός θήκης. Κι επίσης αν γκουγκλάρεις "μεταφορά κυνηγετικού όπλου" θα βρεις διάφορα κείμενα που λένε το ίδιο. Και αυτά τα κείμενα είναι κυρίως από κυνηγετικές οργανώσεις ή/και κυνηγετικά περιοδικά !!!
Και καλά οι αστυνομικοί ... Αλλά εμείς; Δεν καταλαβαίνω γιατί εμείς να γινόμαστε "βασιλικότεροι του βασιλέως" !!! Το "λυμένο" δεν προκύπτει από πουθενά, είναι αυθαίρετη ερμηνεία !!! το έχω ξαναγράψει και προ καιρού.
Ο νόμος είναι νόμος ... και είναι σαφέστατος (τουλάχιστον ως προς αυτό το θέμα):
«Η οπλοφορία με όπλα για θήρα απαγορεύεται, εκτός των περιπτώσεων της χρήσης για άσκηση θήρας ή σκοποβολής, της μετάβασης προς και επιστροφής από τους χώρους αυτούς, από και προς τις αρμόδιες αστυνομικές αρχές για διεκπεραίωση υποθέσεων που αφορούν στο όπλο και την άδεια αυτού, καθώς και από και προς το κατάστημα επισκευής ή εμπορίας όπλων. Στις περιπτώσεις αυτές κατά τη διέλευση από κατοικημένες περιοχές τα όπλα πρέπει να φέρονται κενά εντός θήκης».
Οι αράδες που έχω χρωματίσει μπλε προστέθηκαν με την τελευταία τροποποίηση του νόμου 2168/1993 από τον Ν.4678/2020.
Τα ίδια ακριβώς αναγράφονται και στην άδεια κατοχής (ΑΚΚΟ) !!!
Τα όπλα πρέπει να φέρονται κενά εντός θήκης.
Είχε ξανασυζητηθεί.
Σωστός.
 
Πρέπει να πέσεις σε πολύ μαλακά για να σου κάνει θέμα για το λυμένο η όχι αλλά ο νόμος λέει λυμένο το όπλο κατά την μεταφορά οπουδήποτε.
Ο νομος δε λεει τιποτα τετοιο...λεει κενο εντος θηκης...
Επισης πριν ξημερωσει η αφου νυχτωσει απαγορεύεται το κυνηγι...Αν το οπλο ειναι κενο φυσιγγιων δε θα στο κατασχεσει κανεις, εφοσον πας στο αυτοκίνητο ή καθεσαι στο καρτερι γιατι το εχεις πιασει απο τις 12 το βραδυ....
Με γεματο οπλο τα πράγματα προφανως αλλαζουν...
Αυτα τα εχουμε πει 3000 φορες αλλά επιμένουμε να βγαζουμε κανονες απο το μυαλο μας..δεν το λεω για να προσβάλλω αλλα καθε χρονο τα ιδια λεμε!
 
Δεν μπορεί κανείς να σου ζαλίσει τίποτα,
κενο και εντός θήκης. Και όταν ταξιδεύω με πλοίο χωρίς αυτοκίνητο το έχω στην βαλίτσα του με τον συνδυασμό και το παραδίδω στην ρεσεψιόν του πλοίου και έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.
 
Πράγματι ο νόμος λέει κενό και εντός θήκης. Όμως συζητόντας με έναν φίλο μου δασικό υπάληλο και μάλιστα υπεύθυνο για την θύρα στην περιοχή του, μου είπε ότι το όπλο πρέπει να είναι λυμένο εντός θήκης. Εγώ του είπα για τον νόμο περί κατοχής όπλων, ότι αναγράφει κενό εντός θήκης και εκείνος μου έδειξε το βιβλίο του δασαρχείου (την ύλη των εξετάσεων για νέους κυνηγούς) που αναγράφει ότι το όπλο πρέπει να είναι λυμένο εντός θήκης. Δηλαδή άντε βγάλε άκρη. Σίγουρα υπερισχύει ο νόμος, αλλά κάποιος πρέπει να ενημερώσει υπηρεσιακά και τους δασικούς υπαλλήλους για να γίνει και η ανάλογη τροποποίηση στα βιβλία τους.
 
Πράγματι ο νόμος λέει κενό και εντός θήκης. Όμως συζητόντας με έναν φίλο μου δασικό υπάληλο και μάλιστα υπεύθυνο για την θύρα στην περιοχή του, μου είπε ότι το όπλο πρέπει να είναι λυμένο εντός θήκης. Εγώ του είπα για τον νόμο περί κατοχής όπλων, ότι αναγράφει κενό εντός θήκης και εκείνος μου έδειξε το βιβλίο του δασαρχείου (την ύλη των εξετάσεων για νέους κυνηγούς) που αναγράφει ότι το όπλο πρέπει να είναι λυμένο εντός θήκης. Δηλαδή άντε βγάλε άκρη. Σίγουρα υπερισχύει ο νόμος, αλλά κάποιος πρέπει να ενημερώσει υπηρεσιακά και τους δασικούς υπαλλήλους για να γίνει και η ανάλογη τροποποίηση στα βιβλία τους.
Είναι δύο διαφορετικοί νόμοι που στην ουσία όμως αφορούν το κυνήγι. Ο ένας είναι ο νόμος

2168/1993 «περί όπλων», όπως τροποποιήθηκε με τον νόμο 4678/2020 και ό άλλος είναι​


ΔΑΣΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ​

  • Εκτύπωση
Δασικός Κώδικας
Ν.Δ. 86/1969
ΒΙΒΛΙΟΝ ΕΚΤΟΝ
ΘΗΡΑ
ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ Α΄

Θηράματα. Μέσα ασκήσεως Θήρας. Κυνηγετικαί περιοχαί

Άρθρο 251 - Θηράματα.

1. Η θήρα επιτρέπεται να ασκήται ως άθλημα, καθ' όλην την Επικράτειαν, κατά τας διατάξεις του παρόντος Κώδικος.​

2. Ως θηρεύσιμα θηράματα νοούνται πάντα τα άγρια θηλαστικά και πτηνά πλην:​

Εκ των θηλαστικών: Των ακανθοχοίρου, νυκτερίδος, μυγαλής, ασπάλακος.​

Εκ των πτηνών:α) Των μικροτέρων κατά μέγεθος της σιταρήθρας, μη συ-μπεριλαμβανομένης (τουτέστι των μικροτέρων εις μήκος των 17 εκ.), β) των κύκνου,πελαργού, φοινικοπτέρου ροδοχρόου, γερανού, κούκου, όλων των ειδών γυπός (ορνέου),παντός είδους δρυοκολάπτου, έποπος (τσαλαπετεινού), όλων των ειδών κίρκου (κιρκινεζιού) και τριόρχου, ακριδοθήρα (αγιοπουλιού), σίττης (τσοπανάκου σφυρικτή), αιγοθήλου (γιδοβίζι - πλάνου), του μικρού μελανοκεφάλου γλάρου, παντός είδους χελιδόνος, του κορακίου (χαλκοκουρούνας), παντός είδους νυκτοβίων και της τρυγόνος της στρεπτοπηλίας δεκαοκτώ (δεκοχτούρας).​

Αρθρο 252. - Μέσα ασκήσεως θήρας.

1. Η θήρα ασκείται μόνον δια συνήθους κυνηγετικού επωμιζομένου πυροβόλου όπλου, ως και διά τόξου και κυνηγετικού μαχαιριού, μετά ή άνευ κυνός. (Το εδ. β' της παρ. 1 καταργήθηκε με το άρθρο 38 παρ. 1 περ. β΄ του ν. 2168/1993.)​

2. (Η παρ. 2 καταργήθηκε με το άρθρο 38 παρ. 1 περ. β΄ του ν. 2168/1993.)​

3. Κατά πάσαν περίπτωσιν μεταφοράς κυνηγετικού όπλου δι’ οχημάτων παντός είδους, πλοίων κ.λπ. ή εντός κατωκημένων περιοχών, το κυνηγετικόν όπλον δέον να είναι κενόν φυσιγγίων και να φέρεται υποχρεωτικώς εντός θήκης, λελυμένον. Τα εντός των οικιών φυλαττόμενα κυνηγετικά όπλα, δέον όπως τηρούνται κενά φυσιγγίων. ('Οπως η παρ. 3 αντικατασrάθηκε από τo άρθρο 2 του ν. 177/1975.)ο οποίος είναι σε ισχύ.​


Άρθρον 2
Αι παράγραφοι 2, 3 και 4 του άρθρου 252 αντικαθίσταται ως εξής:
“2. Πας κάτοχος κυνηγετικού, κατά την έννοιαν του άρθρου 1, παράγρ. 1β του Ν.Δ. 542/1970, όπλου, υποχρεούται όπως, εντός τριμήνου από της ενάρξεως ισχύος του παρόντος, εφοδιασθή υπό της οικείας Δασικής Αρχής διά δελτίου κατοχής κυνηγετικού όπλου. Την υποχρέωσιν ταύτην έχουν και οι εφεξής αποκτώντες κυνηγετικά όπλα, οίτινες υποχρεούνται όπως, εντός τριμήνου από της κτήσεως του όπλου, εφοδιάζωνται διά του ως άνω δελτίου. Της υποχρεώσεως ταύτης εξαιρούνται οι οπλουργοί και οι έμποροι όπλων. Δι` αποφάσεως του Υπουργού Γεωργίας, δημοσιευομένης διά της Εφημερίδος της Κυβερνήσεως, καθορίζονται αι λεπτομέρειαι της εκδόσεως του ως άνω δελτίου. Εν περιπτώσει μη εμπροθέσμου εκδόσεως του δελτίου κατοχής, υπαιτιότητι του ενδιαφερομένου, επιβάλλεται υπό της Δασικής Αρχής και πρόστιμον, υπέρ του Κεντρικού Ταμείου Γεωργίας, Κτηνοτροφίας και Δασών, (Κεφάλαιον Θήρας), ούτινος το ύψος καθορίζεται δ` αποφάσεως του Υπουργού Γεωργίας, όπερ δεν δύναται να είναι κατώτερον των 1.000 δρχ. ουδέ ανώτερον των 10.000 δρχ.”.
“3. Κατά πάσαν περίπτωσιν μεταφοράς κινηγετικού όπλου δι` οχημάτων παντός είδους, πλοίων κλπ. ή εντός κατωκημένων περιοχών, το κυνηγετικόνόπλον δέον να είναι κενόν φυσιγγίων και να φέρεται υποχρεωτικώς εντός θήκης, λελυμένον. Τα εντός των οικιών φυλαττόμενα όπλα, δέον όπως τηρούνται κενά φυσιγγίων”.
“4. Δύναται ο Υπουργός Γεωργίας, όταν απαγορεύεται η θήρα, να επιβάλη δι` αποφάσεώς του, την σφράγισιν των κυνηγετικών όπλων. Εν συνδρομή τεχνικών ή άλλων ειδικών λόγων, ρητώς εν τη αποφάσει του αναφερομένων, δύναται να εξαιρή της υποχρεώσεως ταύτης ωρισμένας της
 
Last edited:
Πράγματι ο νόμος λέει κενό και εντός θήκης. Όμως συζητόντας με έναν φίλο μου δασικό υπάληλο και μάλιστα υπεύθυνο για την θύρα στην περιοχή του, μου είπε ότι το όπλο πρέπει να είναι λυμένο εντός θήκης. Εγώ του είπα για τον νόμο περί κατοχής όπλων, ότι αναγράφει κενό εντός θήκης και εκείνος μου έδειξε το βιβλίο του δασαρχείου (την ύλη των εξετάσεων για νέους κυνηγούς) που αναγράφει ότι το όπλο πρέπει να είναι λυμένο εντός θήκης. Δηλαδή άντε βγάλε άκρη. Σίγουρα υπερισχύει ο νόμος, αλλά κάποιος πρέπει να ενημερώσει υπηρεσιακά και τους δασικούς υπαλλήλους για να γίνει και η ανάλογη τροποποίηση στα βιβλία τους.
πες του φίλου σου του δασικού, πως ΥΠΕΡΙΣΧΥΕΙ Ο ΝΕΟΤΕΡΟΣ ΝΟΜΟΣ
και πως ο δασικός κώδικας είναι του 1968 με τις τροποποιήσεις του 1970 και του 1975, ενώ ο Νόμος περι όπλων είναι του 1993 τις τροποποιήσεις του 2020 συνεπώς - όπου διχογνωμία - ισχύει αυτός
 

2. Ως θηρεύσιμα θηράματα νοούνται πάντα τα άγρια θηλαστικά και πτηνά πλην:​

Εκ των θηλαστικών: Των ακανθοχοίρου, νυκτερίδος, μυγαλής, ασπάλακος.​

Άρα ελάφι, ζαρκάδι επιτρέπονται;

Εκ των πτηνών:α) Των μικροτέρων κατά μέγεθος της σιταρήθρας, μη συ-μπεριλαμβανομένης (τουτέστι των μικροτέρων εις μήκος των 17 εκ.), β) των κύκνου,πελαργού, φοινικοπτέρου ροδοχρόου, γερανού, κούκου, όλων των ειδών γυπός (ορνέου),παντός είδους δρυοκολάπτου, έποπος (τσαλαπετεινού), όλων των ειδών κίρκου (κιρκινεζιού) και τριόρχου, ακριδοθήρα (αγιοπουλιού), σίττης (τσοπανάκου σφυρικτή), αιγοθήλου (γιδοβίζι - πλάνου), του μικρού μελανοκεφάλου γλάρου, παντός είδους χελιδόνος, του κορακίου (χαλκοκουρούνας), παντός είδους νυκτοβίων και της τρυγόνος της στρεπτοπηλίας δεκαοκτώ (δεκοχτούρας).
επίσης βάσει αυτού επιτρέπονται φασσοπερίστερα, συκοφάγοι και σχεδόν όλα ανεξαιρέτως τα υδρόβια...
 
πες του φίλου σου του δασικού, πως ΥΠΕΡΙΣΧΥΕΙ Ο ΝΕΟΤΕΡΟΣ ΝΟΜΟΣ
και πως ο δασικός κώδικας είναι του 1968 με τις τροποποιήσεις του 1970 και του 1975, ενώ ο Νόμος περι όπλων είναι του 1993 τις τροποποιήσεις του 2020 συνεπώς - όπου διχογνωμία - ισχύει αυτός
Μαριε,ο νεοτερος νομος υπερισχυει σε οτι τροποποιει τον παλαιοτερο.
Αν υπαρχει διχογνωμια ή "παραθυρακι",υπερισχυει η ερμηνεια του δικαστη.
Συμβαινει σε πολλα Δικαια εδω στην Ελλαδα με τους αναχρονιστικους νομους.Εδω περσυ νομιζαν σου ελεγαν οτι απαγορευεται το κυνηγι,ενω ειχε βγει διαταξη που απαγορευε μονο την μετακινηση.Δηλαδη αν μενεις σε χωριο τερμα Θεου,εβγαινες με τα ποδια και ησουν νομιμος..
Τρεχα γυρευε με την ερμηνεια των νομων...
 
Μαριε,ο νεοτερος νομος υπερισχυει σε οτι τροποποιει τον παλαιοτερο.
Αν υπαρχει διχογνωμια ή "παραθυρακι",υπερισχυει η ερμηνεια του δικαστη.
Συμβαινει σε πολλα Δικαια εδω στην Ελλαδα με τους αναχρονιστικους νομους.Εδω περσυ νομιζαν σου ελεγαν οτι απαγορευεται το κυνηγι,ενω ειχε βγει διαταξη που απαγορευε μονο την μετακινηση.Δηλαδη αν μενεις σε χωριο τερμα Θεου,εβγαινες με τα ποδια και ησουν νομιμος..
Τρεχα γυρευε με την ερμηνεια των νομων...
Θοδωρή κατά την προσωπική μου αποψη δεν υπάρχει διχογνωμία νόμων, ο Θηροφύλακας και ο δασικός κάνουν εφαρμογή του αναχρονιστικού νόμου " περι θήρας " και η Ασφάλεια του νόμου "περί κατοχής όπλων".....
 
Θοδωρή κατά την προσωπική μου αποψη δεν υπάρχει διχογνωμία νόμων, ο Θηροφύλακας και ο δασικός κάνουν εφαρμογή του αναχρονιστικού νόμου " περι θήρας " και η Ασφάλεια του νόμου "περί κατοχής όπλων".....
Γι αυτο ειπα ΑΝ υπαρχει...Η διχογνωμια του ΑΝ,μπορει να υπαρχει σε πολλους νομους...
 
Σήμερα πήγα μια βόλτα τώρα το απόγευμα και τουφεκισα σε απόσταση 400 μέτρα από ημιτσαντιρι γυφτων. Ήρθαν 4 εκεί μα κ μου μην κυνηγάς εδώ κτλ, οκ παιδιά πάω παραπερα, τους απέφυγα. Σε 10 λεπτά έρχονται 4-5 άτομα της ομάδας Δίας. Μας έκαναν έλεγχο, καθ όλα νομικοί κ έληξε εκεί. (Εάν καλούσα εγώ όταν καίνε καλώδια και πετάνε μπάζα σ αυτό το μέρος, αμφιβάλλω αν θα ερχόταν κανείς). Ήθελα να ρωτήσω ΑΝ και σε ποια περίπτωση μπορείς να μην παραδώσεις το όπλο στην αστυνομία, εφόσον στο ζητήσει.
 
Σήμερα πήγα μια βόλτα τώρα το απόγευμα και τουφεκισα σε απόσταση 400 μέτρα από ημιτσαντιρι γυφτων. Ήρθαν 4 εκεί μα κ μου μην κυνηγάς εδώ κτλ, οκ παιδιά πάω παραπερα, τους απέφυγα. Σε 10 λεπτά έρχονται 4-5 άτομα της ομάδας Δίας. Μας έκαναν έλεγχο, καθ όλα νομικοί κ έληξε εκεί. (Εάν καλούσα εγώ όταν καίνε καλώδια και πετάνε μπάζα σ αυτό το μέρος, αμφιβάλλω αν θα ερχόταν κανείς). Ήθελα να ρωτήσω ΑΝ και σε ποια περίπτωση μπορείς να μην παραδώσεις το όπλο στην αστυνομία, εφόσον στο ζητήσει.
Σε καμία των περιπτώσεων δεν παραδίδεις το όπλο χωρίς να υπάρχει παράβαση η οποία αφορά τον δασικό κώδικα ( περί θήρας) και τον νόμο περί κατοχής όπλων.Εξηπακουεται ότι σε περίπτωση που είσαι παραβάτης το παραδίδεις ( διαφορετικά θα θεωρηθεί απείθεια) σε κάθε περίπτωση το όπλο παραδίνεται πάντα με χαρτιά παράδοσης στο αρμόδιο όργανο ( θηροφυλακας - δασικός- αστυνομία)....
 
Καλημέρα.
Μία ερώτηση αν γνωρίζει κανείς. Αυτοί που τους πιάνουν οι θηροφύλακες να κυνηγάνε νύχτα, τα όπλα τους τα παίρνουν πίσω τελικά; Ή τους τα κρατάνε για πάντα;
Άσχετα αν τελικά είχαν βαρέσει ή όχι κάτι. Γιατί διαβάζω τη νομοθεσία και βλέπω είναι αρκετά "ελαστική" για τους παράνομους.
Αν σου ελεγα τωρα τι ειναι η νομοθεσία και τι ειναι αυτοι που ειναι υπεύθυνοι για την εφαρμογή της ,θα ήταν πολυ χοντρό.
 
Back
Top