ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΟΠΛΟΥ

δηλαδη βρε παιδια για μια παραβαση ας ειναι πρωινο , κραχτης κλπ ...μπορουν να σου παρουν και τα αλλα οπλα ?? με ποιο δικαιωμα και για ποιο λόγο? δλδ αν εγω ειμαι σκοπευτης θα μου παρουν και το αγωνιστικο μου οπλο?
 
Απο την στιγμη που καθομαι στο καρτερι με το οπλο στα χερια γεματο τυπικα αλλα και ουσιαστικα κυνηγαω!!Αν αυτο συμβαινει σε περισοτερη ωρα πριν το την μιση ωρα πριν την ανατολη εχω διαπραξει ειδη ενα παραπτωμα!!!!Δεν εχει σημασια αν εχω παρει θηραμα.Κυνηγω εκτος ωραριου(νυχτα).Ειναι οπως το νυχτερινο κυνηγι του λαγου με φωτα.Αν δηλ σταματησει η θηροφυλακη αυτοκινητο τη νυχτα με τον συνοδηγο να εχει στην αγκαλια του οπλο γεματο χρειαζεται να βρει και λαγο για να κανει μηνυση???Φυσικα και οχι!!!!
Απο την στιγμη που κατα τον ελενχο διαπιστωθικε παραπτωμα και μας ζητηθει το οπλο για κατασχεση ειμαστε υποχρεομενοι να το δοσουμε.Αν αρνηθουμε να το παραδοσουμε την επομενη μερα που η μηνυση θα παει στον εισαγγελεα θα μας το ζητησει αυτος αφου πρωτα προσθεσουν αλλη μια κατηγορια εναντιον μας στην δικογραφια αυτην της απιθιας που σημαινει + μια ποινη ακομα.Αν δεν προσεξουμε τον τροπο που θα μιλησουμε στον θηροφυλακα και τον "στολισουμε" καλα με τα μπινελικια μας μπορη να εχουμε + την εξυβριση δηλ + μια ακομη ποινη που οταν στο τελος αρχισει ο εισαγγελεας την σουμα και ο προεδρος επικυρωσει θα μας κοπει ο βηχας!!!Οποτε σε περιπτωση ελενχου φερθειτε κοσμια και ευγενικα και δεν θα βγειτε χαμενοι...αλλωστε το αν θα βγειτε ενοχοι η οχι θα κριθει στο δικαστριο.
 
Βεβαια εδω να πουμε οτι στα ελενκτικα οργανα ειμαστε απροστατευτοι γιατι μπορει να γραψουν οτι θελουν και αντε στο δικαστηριο να αποδειξουμε το αντιθετο. Γι αυτο χρειαζετε παιδια απο ολους μας.;)
 
δηλαδη βρε παιδια για μια παραβαση ας ειναι πρωινο , κραχτης κλπ ...μπορουν να σου παρουν και τα αλλα οπλα ?? με ποιο δικαιωμα και για ποιο λόγο? δλδ αν εγω ειμαι σκοπευτης θα μου παρουν και το αγωνιστικο μου οπλο?
Ναι τολη,οσα κυνηγετικα οπλα ειναι στο ονομα σου θα κατασχεθουν μεχρι να γινει το δικαστηριο και να βγει η αποφαση..Ετσι μου ΤΟΝΙΣΑΝ απο το αστυνομικο τμημα της περιοχης μου..Μου φανηκε και εμενα περιεργο αλλα ετσι ειναι
 
Το θεμα ειναι να μην μπλεξεις. Και ναι μεν, αν σε πετυχουν σε αμαξι το βραδι με γεματο οπλο και προβολεα, ειναι σαφες οτι δεν βγηκες για αναψυχη, αλλα αν το βραδι μετα το καρτερι ψαχνεις για χαμενα θηραματα, πως ο θηροφυλακας θα πιστοποιησει οτι κυνηγουσες ή οχι; Σε καθε περιπτωση η ευγενεια και η ψυχραιμια ειναι ο προτιμοτερος τροπος, πολυ περισσοτερο εαν αντιληφθητε οτι ο θηροφυλακας ή ο δασικος προσπαθει να σας εκνευρισει ή φερεται ειρωνικα.

Επισης καλο θα ειναι να μελετησουμε ολοι το νομο, με τις αρμοδιοτητες της θηροφυλακης, και αν μπορουμε να τον εχουμε και σε αντιγραφο μαζι μας. Και αυτο διοτι πολλες φορες, σε διαφορες υπηρεσιες, παρατηρηται το φαινομενο να ερμηνευονται οι νομοι οπως βολευει τον καθε υπαλληλο, ή οσο φτανει το μυαλο του να κατανοησει.
 
Να προσθέσω επίσης ότι αν χάσεις το όπλο ή στο κλέψουν από το αυτοκίνητο ή στο κλέψουν από το σπίτι σου , τότε παραπέμπεσαι για ελλιπή φύλαξη όπλου με αποτέλεσμα η αστυνομία να είναι αναγκασμένη να σου αφαιρέσει άμεσα όλες τις άδειες κατοχής όπλου μέχρι να βγει η απόφαση δικαστηρίου.
Ο μόνος τρόπος να αποφύγεις όλα αυτά στην περίπτωση που στο κλέψουν από το σπίτι σου είναι να έχεις ειδικό και εγκεκριμένο οπλοβαστό .
Σε αυτή την περίπτωση ΜΟΝΟ καλείς την αστυνομία να κάνει αυτοψία στον παραβιασμένο και εγκεκριμένο οπλοβαστό , οπότε δεν ισχύει η παράβαση περί ελλιπούς φύλαξης .
 
δηλαδη βρε παιδια για μια παραβαση ας ειναι πρωινο , κραχτης κλπ ...μπορουν να σου παρουν και τα αλλα οπλα ?? με ποιο δικαιωμα και για ποιο λόγο? δλδ αν εγω ειμαι σκοπευτης θα μου παρουν και το αγωνιστικο μου οπλο?

Ναι τολη,οσα κυνηγετικα οπλα ειναι στο ονομα σου θα κατασχεθουν μεχρι να γινει το δικαστηριο και να βγει η αποφαση..Ετσι μου ΤΟΝΙΣΑΝ απο το αστυνομικο τμημα της περιοχης μου..Μου φανηκε και εμενα περιεργο αλλα ετσι ειναι

Το επιβεβαιώνω αυτό που λέει ο φίλος μας εδώ και διευκρινίζω το εξής.
Συνήθως ο Θηροφύλακας ή ο δασοφύλακας θα σου κατασχέσει αυτό που είχες επάνω σου.
Είναι στην κρίση του να σου ελέγξει και το αυτοκίνητο και αν έχεις και δεύτερο όπλο έχει δικαίωμα να σου το πάρει και αυτό.
Τα υπόλοιπα όπλα αν έχεις στο σπίτι σου, τα παίρνει η αστυνομία εφόσον ενημερωθεί από την θηροφυλακή ή το δασαρχείο , είναι στην κρίση της να σε καλέσουν να τα παραδώσεις.
Επίσης αργότερα , αν θέλεις να αγοράσεις άλλο όπλο , η αστυνομία δεν θα σου δώσει άδεια αγοράς καραμπίνας μέχρι να ξεκαθαριστεί το δικαστήριο.
Και τέλος , ούτε άδεια κυνηγιού θα μπορέσεις να βγάλεις μέχρι να γίνει το δικαστήριο.
Είναι γεγονός ότι είναι μπάχαλο η όλη διαδικασία και να ξέρετε ότι τα κατασχεθέντα όπλα πάντα φυλάσσονται σε στρατόπεδα.
Για αυτό Τόλη σε προέτρεψα να "τρέξεις" τους φίλους σου να προλάβουν πριν τις τελευταίες διαδικασίες στο δασαρχείο.
 
Ο νομος ειναι νομος και κατω απο αυτων προσπαθουμε να κανουμε τους ελιγμους μας,διαβαζω πολλες φορες οτι αυτο ειναι ετσι και επρεπε να ειναι αλλιως,ολα ανουσια αφου δεν ανηκουν στους νομους μας,το δια ταυτα μας ενδιαφερει.Αυτα που εγραψε ο Δημητρης πολυ σωστα και ετσι εχουν τα πραγματα,ο Διονυσεις για τη πλημμελη φυλαξη και τη σημασια του οπλοκυβοτιου...στη ζωη μας.Να ξερεται οτι αν ερθει η αστυνομια στο τοπο....και επειδη δεν ξερουν τους νομους περι θηρας...μπορει να πας για μαλλι και να βγης κουρεμενος!Βρειται τα με τους θηροφυλακες καλυτερα!Και το πιο σημαντικο και να το βαλoυμαι καλα μες το μυαλο σας...ΟΤΙ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΝΗΚΕΙ....και ας εχουμαι πληρωση ενα σκασμο λεφτα.Το οπλο σου ανηκει μονο κατω απο τη νομιμη χρηση,φυλαξη και κατοχη.
 
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετική με το θέμα. Λόγω κλοπής δεν έχω άδεια θήρας και ΑΚΚΟ. Περιμένω από τη Δευτέρα να στείλουν αντίγραφο συμβάντος στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής του παλικαριού που του σπάσανε το αυτοκίνητο και μας τα πήραν όλα και ακόμα δεν έχει έρθει τίποτα. Για την άδεια θήρας τηλεφώνησα στον ΚΣ και μου είπαν οτι για την επανέκδοση θέλουν αντίγραφο του συμβάντος και σε δυο τρεις μέρες θα έχω την καινούργια. Για την ΑΚΚΟ που έχει εκδοθεί στην Κομοτηνή θα πρέπει να περιμένω ενάμιση μήνα για να πω οτι ξανακυνηγάω; Δεν έχω ρωτήσει ακόμα στο ΤΑ της περιοχής μου γιατί περιμένω το αντίγραφο συμβάντος για να περάσω από εκεί και φοβάμαι ότι η απάντηση που θα πάρω θα είναι απογοητευτική.
 
Το θεμα ειναι να μην μπλεξεις. Και ναι μεν, αν σε πετυχουν σε αμαξι το βραδι με γεματο οπλο και προβολεα, ειναι σαφες οτι δεν βγηκες για αναψυχη, αλλα αν το βραδι μετα το καρτερι ψαχνεις για χαμενα θηραματα, πως ο θηροφυλακας θα πιστοποιησει οτι κυνηγουσες ή οχι; Σε καθε περιπτωση η ευγενεια και η ψυχραιμια ειναι ο προτιμοτερος τροπος, πολυ περισσοτερο εαν αντιληφθητε οτι ο θηροφυλακας ή ο δασικος προσπαθει να σας εκνευρισει ή φερεται ειρωνικα.

Επισης καλο θα ειναι να μελετησουμε ολοι το νομο, με τις αρμοδιοτητες της θηροφυλακης, και αν μπορουμε να τον εχουμε και σε αντιγραφο μαζι μας. Και αυτο διοτι πολλες φορες, σε διαφορες υπηρεσιες, παρατηρηται το φαινομενο να ερμηνευονται οι νομοι οπως βολευει τον καθε υπαλληλο, ή οσο φτανει το μυαλο του να κατανοησει.

Για μένα το σωστό είναι για να μην έχουμε προβλήματα , πάντα βάζουμε το όπλο στην θήκη του όταν νυχτώνει όταν δεν προλαβαίνεις μέσα στην νύχτα να ψάξεις για θηράματα με τον φακό.
Είναι ίδια περίπτωση όταν καταβάλουμε ένα θήραμα σε επιτρεπόμενη περιοχή και πέφτει σε απαγορευμένο μέρος , αφήνουμε το όπλο εκεί που είμαστε και πάμε και παίρνουμε το θήραμα χωρίς όπλο.
Πιστεύω ότι τα προληπτικά μέτρα ,όταν τα λαμβάνουμε υπόψιν μας με πολύ προσοχή μας γλυτώνουν από πολλούς μπελάδες.
 
Είναι στην κρίση του να σου ελέγξει και το αυτοκίνητο και αν έχεις και δεύτερο όπλο έχει δικαίωμα να σου το πάρει και αυτό.
Αυτο εδω ειναι γκριζω σημειο,το δευτερο οπλο,ειναι ομως αληθεια...οτι θα το παρουν και απο οτι εμαθα ειναι λαθος!Μονο με τα αντικειμενα που χρησιμοποιειθηκαν στη παραβαση,και στον ελεγχο του αυτοκινητου οτι αλλο βρουν το οποιο ειναι παρανομο....Οποιος λες και συ θελει αμεσες κινεισεις πριν την καταθεση στην εισαγγελια,το δευτερο οπλο π.χ...θα το παρεις πισω!
 
Αφού σου φορέσουν την ταμπέλα του λαθροθήρα , μέχρι και το αυτοκίνητο σου παίρνουν έχουν δικαίωμα.
Αν προλάβεις πριν τον εισαγγελέα , και πέσεις σε λογικό δημόσιο κατήγορο και δείξεις πλήρη μεταμέλεια , πιστεύω ότι εκεί θα τελειώσει το θέμα και λήγει εκεί η παρεξήγηση και τα παίρνεις όλα πίσω.
 
Αφού σου φορέσουν την ταμπέλα του λαθροθήρα , μέχρι και το αυτοκίνητο σου παίρνουν έχουν δικαίωμα.
Αν προλάβεις πριν τον εισαγγελέα , και πέσεις σε λογικό δημόσιο κατήγορο και δείξεις πλήρη μεταμέλεια , πιστεύω ότι εκεί θα τελειώσει το θέμα και λήγει εκεί η παρεξήγηση και τα παίρνεις όλα πίσω.
Τι στιγμη που δεν εγινε χρηση του οχηματος θα ξεμπλεξεις δεν ειναι τιποτα.
 
Για μένα το σωστό είναι για να μην έχουμε προβλήματα , πάντα βάζουμε το όπλο στην θήκη του όταν νυχτώνει όταν δεν προλαβαίνεις μέσα στην νύχτα να ψάξεις για θηράματα με τον φακό.
Είναι ίδια περίπτωση όταν καταβάλουμε ένα θήραμα σε επιτρεπόμενη περιοχή και πέφτει σε απαγορευμένο μέρος , αφήνουμε το όπλο εκεί που είμαστε και πάμε και παίρνουμε το θήραμα χωρίς όπλο.
Πιστεύω ότι τα προληπτικά μέτρα ,όταν τα λαμβάνουμε υπόψιν μας με πολύ προσοχή μας γλυτώνουν από πολλούς μπελάδες.

Προσωπικα δεν εχω θηκη για το οπλο, αλλα βαλιτσα σκληρη την οποια αφηνω παντα στο αμαξι. Υποψιν οτι ειναι δικανο, και παντοτε με την ληξη του καρτεριου το αδειαζω, οποτε γυρναω στο αμαξι με οπλο αδειο και ανοιχτο. Οποτε φανταζομαι, ειναι λιγο δυσκολο, εαν δεν κατεχω ιδιαιτερα περιπλοκες δυνατοτητες, να κατσω για καρτερι, και να προλαβω να γεμισω-κλεισω, και να ριξω στο θηραμα. Φυσικα ο θηροφυλακας θα κρινει την προθεση, και την ευκολια. Αλλιως θα με κρινει αν το οπλο ειναι γεματο, αλλιως αν ειναι αδειο και ανοιχτο, αλλιως, οπως πολυ σωστα λες, αν ειναι λυμενο στη θηκη του. Με εβαλες σε σκεψεις τωρα
 
Κι εγώ ποτέ δεν κουβαλάω θήκη μαζί μου, πάντα την αφήνω στο αμάξι, δηλαδή το πρωί αν μετά το καρτέρι θέλεις να περπατήσεις λίγο μπας και πρέπει να κουβαλάς μαζί και την θήκη - βαλίτσα; Ναι οκ και εγώ το έχω άδειο και σπασμένο στην πλάτη επειδή δεν έχω αορτήρα αλλά αν θέλουνε να σε τρέξουν.....
 
Για να βαζουμε τα πραγματα σε μια σειρα γιατι περα απο σκεψεις πολλων συναδελφων μας περι του τι θα γινει εαν πεσουν σε εναν ''κακο'' θηροφυλακα θα κανω μια μικρη αναφορα.
Η θηροφυλακη οπως ολα τα επαγγελματα απαρτιζεται απο ανθρωπους ικανους και νοημονες και μεσα σε αυτους πιθανον να υπαρχουν καποιοι που κανουν επιδειξη δυναμεως και κατακριση εξουσιας. Πιστευω παρα πολυ στην προληψη και οχι στην καταστολη γιατι ειναι ενα σωμα που πληρωνεται απο εμας τουσ κυνηγους. Προληψη λοιπον.
Τι θα λεγατε, εαν το πρωι που πηγαινετε στο κηνυγι στο καφενειο του χωριου βλεπατε τη θηροφυλακη. Τι θα λεγατε, εαν στο πρωινο μισοσκοταδο αναβε τον φαρο η θηροφυλακη και εκανε βολτες στο βουνο. Φυσικα ουτε καρτελια για μπεκατσες θα υπηρχαν ουτε πιθανον και κασετοφωνα. Θα υπηρχε προληψη ουτε αψυμαχιες ουτε να βαζουν σε κινδυνο τη ζωη τους τα παιδια της θηροφυλακης γιατι και αυτοι εχουν οικογενειες εχουν παιδια και πολλοι απο αυτους ειναι συναδελφοι κυνηγοι. Προσωπικα πιστευω, ειναι λαθος να βαζουν ορισμενοι τουσ θηροφυλακες να φερνουν περιστατικα να τουσ μαθαινουν πολεμικες τεχνες και αλλα. Τους βαζουν σε ενα κλιμα πολεμου. Μα ποιον πολεμανε? Εμενα? Εσενα? Τον συνεδελφο κυνηγο?
Την πλειονοτητα? Η τουσ λιγους ανεγκεφαλους λαθροθηρες?
Φερνουν τον φοβο του ''ου μπλεξεις'' σε καθε νομιμο κυνηγο χαλωντας του την διαθεση μηπως και σε καποιον ελεγχο πεσουν σε καποιο ''στραβοξυλο'' και εχουν κακα ξεμπερδεματα.
Φυσικα και δνε ειναι ετσι. Μπορει να πας στο καρτερι σου το πρωι με αδειο το τουφεκι μπορει να ψαξεις για θηραματα το βραδυ με αδειο το τουφεκι καθε νοημων θηροφυλακας ειναι λογικο να καταλαβει τι παιζει, εκτος απο αυτον τον εναν που δεν θελει. Για να κανω και λιγο τον συνηγορο του διαβολου στην περιπτωση τη δικη μας η παρεα των κυνηγων πηγαν να κυνηγησουν τσιχλες αλλα επειδη μαλλον γνωριζαν οτι περνανε και μπεκατσουλες στηθηκαν. Η δε ομοσπονδιακη επειδη γνωριζαν οτι εκει στηνονται για καρτερι μπεκατσας την ειχαν στημενη. Αυτο μαλλον εγινε εκει και γιαυτο αξημερωτα βρηκαν και την θηροφυλακη μπροστα τους. Η θηροφυλακη συνηθως δρα το βραδυ μετα απο καταγγελειες η επιβεβαιωμενες υποψιες για νυχτερινη λαθροθηρια το ιδιο δε γινεται και το πρωι αξημερωτα για πρωινη λαθροθηρια .
Σε καθε δε περιπτωση ενας πολιτισμενος διαλογος μια συγγνωμη πιθανον να αμβλυνουν και να κατενευνασουν τα οξυμενα πνευματα. Συνηθως οι θηροφυλακες κανουν ελεγχω το πρωι μετ ο φως του ηλιου. Η πρωτη δε σκεψη στο μυαλο μας ειναι οτι ερχεται ενας ανθρωπος δικος μασ να κανει τη δουλεια του, αυτο για το οποιο τον πληρωνουνε να κανει . Σε αμφιβολες καταστασεις δεν δινω το οπλο μου. Εχω γραψει πιο παλια τι γινεται εχω γραψει πως στην ιδια χρονια δεν μπορεισ να ξανακυνηγησεις τι δε επομενη χρονια και εφοσον εχεις η δεν εχεισ δωσει το οπλο σου με το δελτιο κατοχης αλλου οπλου εκδιδεις αδεια η ζητωντας απο την αστυνομια να σου εκδωσουν το Κ3 εγγραφο. Εαν εκδοθει αυτο βγαζεις αδεια κανονικα. Τα τελευται που ανεφερα για νομιμουσ κυνηγους που σε μια λαθος στιγμη η συγκυρια μπλεχτηκανε τα πραγματα. Δεν εχω προθεση γραφοντας αυτα να βοηθησω κανεναν λαθροθηρα παρα μονο νομιμους κυνηγους και πιθανον απερισκεπτους πιτσιρικαδεςπου εκτων υστερων θα καταλαβουν το λαθος τους.
Υ.Σ. καθε χρονο ακουμε για συλληψεις λαθροθηρανων για..για..για... . Ακουμε νουμερα συλληψεων υπαρχουν ομως πολλες απο αυτες που στη ακροαματικη διαδικασια ενωπιον του δικαστηριου εχουνε αθωωθει. Εχουν επιστραφει τα οπλα και τους εχει μεινει η ταλαιπωρια η κακη εντυπωση για τους θηροφυλακες κ.α. Γιαυτο λοιπον ΠΡΟΛΗΨΗ σε οποια μορφη της και σε οποια ιδεα της .:)
 
Συμφωνω με τα λεγομενα του Γιαννη(John).
Εχω ελεγχθει καποιες φορες απο δασικους υπαλληλους και καποιες απο τη θηροφυλακη.Κανενα προβλημα!
Μακαρι να ελεγχομαστε συχνοτερα!
Αν δεν παρανομουμε,πρεπει να παρακαλαμε και να ευχομαστε για τον ελεγχο!
"Η αληθεια παει μπροστα",που λεει κι ο λαος...
Το γεγονος,πως οι θηροφυλακες πληρωνονται απο τια εισφορες μας τι σημαινει?
Δεν πρεπει να κανουν αυτο για το οποιο πληρωνονται?
Το λεω,γιατι εχω ακουσει το "επιχειρημα","εγω σε πληρωνω!"
Δηλ τι?!?!
Ας κανω την παρανομια,μη βεβαιωσεις παραβαση επειδη σε πληρωνω?
Η φωνη της λογικης,η ευγενεια και η συγκαταβαση,φερνουν αποτελεσμα!
9 φορες στις 10!
Μου ετυχε περιστατικο που αφησα την αδεια στο αυτοκινητο.Ελεγχθηκα απο δασικο υπαλληλο στα 200μ απο αυτο,επιστρεφοντας.
Μην εχοντας την αδεια, του εδωσα το αδειο δικαννο και τον προετρεψα να βεβαιωσει την παραβαση μου.
Εννοειται πως ειχα ζητησει την επιδειξη,σε μενα,της υπηρεσιακης του ταυτοτητας.
Επιχειρησε να με "ψαρωσει",προφανως λογω της αντιδρασης μου,αλλα δεεεν....
Ουτε στο αυτοκινητο δεν ηρθε,για να δει αν του ελεγα αληθεια.
Δεν τον εβρισα,δεν αντεδρασα υπερβολικα,εδειξα διαθεση συνεργασιας.....
Χαιρετηθηκαμε κι εφυγα!:)
Υπαρχουν νομοι και κανονες!
Τους θελουμε η οχι?
Υπαρχουν "καλοι και κακοι"εφαρμοστες αυτων.
Αυτο ομως δεν αναιρει την χρησιμοτητα,ουτε των νομων ουτε των ελεγκτων!
 
Δυστυχώς όμως τα τα πράγματα δεν είναι πάντα έτσι..αν π.χ. μου έκανε εμένα έλεγχο ο Δασικός της περιοχής μου ακόμη και αν είχα δεμένο όπλο...που θα το είχα .... Πιστεύω θα με "εκραζε" θα ζηταγα συγνώμη και νετά.... Αν όμως ήμουν π.χ. και εγώ στα Ιωαννινα...εμμμ το όπλο για σας, εντάξει ρε παιδιά να μου βρει μπεκατσα ή έστω να με ακούσει που ντουφεκισα θαχε δίκιο αλλά απλά λόγο συνήθειας να γεμίζουμε τα όπλα και να μας κάνουν λαθροθηρες και όλα τα ψυχοφθόρα
 
Συμφωνω με τα λεγομενα του Γιαννη(John).
Εχω ελεγχθει καποιες φορες απο δασικους υπαλληλους και καποιες απο τη θηροφυλακη.Κανενα προβλημα!
Μακαρι να ελεγχομαστε συχνοτερα!
Αν δεν παρανομουμε,πρεπει να παρακαλαμε και να ευχομαστε για τον ελεγχο!
"Η αληθεια παει μπροστα",που λεει κι ο λαος...
Το γεγονος,πως οι θηροφυλακες πληρωνονται απο τια εισφορες μας τι σημαινει?
Δεν πρεπει να κανουν αυτο για το οποιο πληρωνονται?
Το λεω,γιατι εχω ακουσει το "επιχειρημα","εγω σε πληρωνω!"
Δηλ τι?!?!
Ας κανω την παρανομια,μη βεβαιωσεις παραβαση επειδη σε πληρωνω?
Η φωνη της λογικης,η ευγενεια και η συγκαταβαση,φερνουν αποτελεσμα!
9 φορες στις 10!
Μου ετυχε περιστατικο που αφησα την αδεια στο αυτοκινητο.Ελεγχθηκα απο δασικο υπαλληλο στα 200μ απο αυτο,επιστρεφοντας.
Μην εχοντας την αδεια, του εδωσα το αδειο δικαννο και τον προετρεψα να βεβαιωσει την παραβαση μου.
Εννοειται πως ειχα ζητησει την επιδειξη,σε μενα,της υπηρεσιακης του ταυτοτητας.
Επιχειρησε να με "ψαρωσει",προφανως λογω της αντιδρασης μου,αλλα δεεεν....
Ουτε στο αυτοκινητο δεν ηρθε,για να δει αν του ελεγα αληθεια.
Δεν τον εβρισα,δεν αντεδρασα υπερβολικα,εδειξα διαθεση συνεργασιας.....
Χαιρετηθηκαμε κι εφυγα!:)
Υπαρχουν νομοι και κανονες!
Τους θελουμε η οχι?
Υπαρχουν "καλοι και κακοι"εφαρμοστες αυτων.
Αυτο ομως δεν αναιρει την χρησιμοτητα,ουτε των νομων ουτε των ελεγκτων!
.shake hands..shake hands.
 
Back
Top