Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχουν, σχετικά, ανεβασμένες πιέσεις.
Τα max 33(!) ??????????
Στα φυσιγγια του Στοκα, απο παντα θαυμαζα που ειχε συγκρατημενες πιεσεις οταν καπιοι αλλοι στην εποχη του γεμιζαν δυναμιτες..
Και απο τους πρωτους Ελληνες κατασκευαστες που ανεγραφε τις πιεσεις οχι μονο στα κουτια αλλα κ πανω σε καθε φυσιγγι...
 
Όπως νομίζεις.
Αν ξερεις κατι παραπανω πεστο,ειδικα απο την στιγμη που λες οτι ενα φυσιγγι των 33γρ χρειαζετε θαλαμη magnum 3"..:)
Eγω πολυ απλα λεω οτι εχωντας ριξει παλια κ τα 40αρια του η αισθηση στον ωμο ηταν η λιγοτερη δυνατη απο καθε αλλο παρομοιο φυσιγγι.
 
Pmax 650 που γραφει ειναι νορμαλ πιεση για 70αρα θαλαμη.εκτος κ το εχεις μετρησει κ το εχεις βρει παραπανω..η σου εχει δωσει αλλη αισθηση στον ωμο...
Παρολα αυτα Θα ριξω ενα-δυο με το δικαννο για να μπορεσω να καταλαβω..
 
Last edited:
Τάσο (έχεις και το όνομα του γιου μου).
Τίποτε δεν θα καταλάβεις από την ανάκρουση, όσον αφορά τις πιέσεις.
Οι πιέσεις δεν μετρώνται με την ανάκρουση στων ώμο, όπως πιστεύουν κάποιοι, αλλά με συγκεκριμένο τρόπο (μηχανισμό).
 
Σιγουρα κανονακι δοκιμων δεν ειναι ο ωμος μας..
Αλλα ειναι εφικτο να καταλαβουμε καποια πραγματα..
Δεν νομιζω να υπαρχει μαλακο φυσιγγι σαν αισθηση με αυξημενες πιεσεις..
Ουτε κ σκληρο φυσιγγι με λακτισμα και χαμηλες πιεσεις..
 
Τωρα με τι διασπορεα ειναι τα r12 διασπορας?
Giovanni με σταυρο" κλειστος",τα πτερυγια δεν ειναι αποσπομενα,xρονια ετσι γεμιζετε..οπως κ το 3Α..απο τα πιο μαλακα διασπορας που εχω ριξει κ τα δυο αν κ το δευτερο εχω να το ριξω πολλα χρονια..
Απο τα r-12 διασπορας ν9 εριξα φετος σε δυο χαμηλες τσιχλες στα μπασιματα κ εφαγαν γεματη τουφεκια..Εχω πνιγει απο τα φυσιγγια κ δεν ξερω που να τα ριξω..θα τα βαλουμε στον κωλο μας φετος που λεει κ ενας φιλος...sarcastic.
 
Giovanni με σταυρο" κλειστος",τα πτερυγια δεν ειναι αποσπομενα,xρονια ετσι γεμιζετε..οπως κ το 3Α..απο τα πιο μαλακα διασπορας που εχω ριξει κ τα δυο αν κ το δευτερο εχω να το ριξω πολλα χρονια..
Απο τα r-12 διασπορας ν9 εριξα φετος σε δυο χαμηλες τσιχλες στα μπασιματα κ εφαγαν γεματη τουφεκια..Εχω πνιγει απο τα φυσιγγια κ δεν ξερω που να τα ριξω..θα τα βαλουμε στον κωλο μας φετος που λεει κ ενας φιλος...sarcastic.
κάνουμε οικονομία για του χρόνου .yel.
 
Σήμερα πέρασα και πήρα ένα κουτάκι gorilla con borra No8 για την μπεκάτσα για πρώτο μπας και σταματήσω να χαλάω τις κοντινές. Διασποράς δεν ήθελα οπότε κατέληξα να δοκιμάσω αυτό. Τι άποψη έχετε για το φυσίγγι αυτό??
 
Σήμερα πέρασα και πήρα ένα κουτάκι gorilla con borra No8 για την μπεκάτσα για πρώτο μπας και σταματήσω να χαλάω τις κοντινές. Διασποράς δεν ήθελα οπότε κατέληξα να δοκιμάσω αυτό. Τι άποψη έχετε για το φυσίγγι αυτό??
Καλο είναι κάποια σκαγια τα ανοίγει αλλά κραταει και κέντρο
 
Διαβαζοντας παλια περιοδικα επεσα σε μια διαφημιση του '77..
Ιδιαιτερος ο διασπορεας θα ελεγα..
Μου κανει εντυπωση ο ψιλολιγνος σταυρος..
Που τα ξετρυπωνεις .my man. αυτό το διασπορεας υψηλής τεχνολογίας μου θυμίζει πατεντα Δ.Σ με αμορτισέρ winchester αλλά σε φυσίγγια Δορκας think για ερεύνησε το φιλαρακι.
 
για κοντα δεν,
κοιταξ ε αν θες τα sellierbellot
βγαινουν σε 10αδα χαρτινα ,
,μαλλινηταπα,σταυρο απο επανω,ομορφο φυσιγγακι,παραδοσιακο.
Τα ανοιγη γρηγορα? Πως το εχεις δει αυτο το φυσιγγακι? Τι νουμερο τα εχεις δουλεψει?
 
Που τα ξετρυπωνεις .my man.
Ποιος εγω?Μα με αυτα κοιμαμε κ με αυτα ξυπναω....sarcastic..sarcastic.
αυτό το διασπορεας υψηλής τεχνολογίας μου θυμίζει πατεντα Δ.Σ με αμορτισέρ winchester αλλά σε φυσίγγια Δορκας think για ερεύνησε το φιλαρακι.
Λες ε?Ναι σωστα, μπορει..
Ομως δεν νομιζω να εδινε καμια πατεντα ο Στοκας..γιατι να μην την κρατουσε για δικα του φυσιγγια..θα τον συμφερε να τα παρει κ αλλος?...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top