Πρόβλημα στα συνθετικά μέρη σε Benelli Comfort

Έχει επηρεαστεί το υλικό επίστρωσης,όχι όλο το πλαστικό μέρος..Τουλαχιστον έτσι φαίνεται!

τότε μήπως να το πέρναγες με κανα καλό πανί.... να μήν το αφήσεις να ποτήσει και στο πλαστικο? δέν ξέρω σίγουρα όμοςσ. σπλα στο προτίνω γιατί με το wd40 έχω καθαρίσει τρομέρά πραματα ιδικά απο την μηχανή μου ακόμα και κόλα απο πλαστικό πάνω
 
Αρχισα με το τριψιμο της παπιας του οπλου με σφουγγαρι και καπου στην πορεια ανακαλυψα πως με οινοπνευμα κ πολυ τριψιμο με πανακια απομακρυνονταν το κολλωδες υλικο.Συνεχεια με τον ιδιο τροπο στο κοντακι κ μετα απο αρκετες ωρες σχολαστικης δουλειας το αποτελεσμα,ικανοποιητικο..
Η mini benelli δοκιμαστηκε χθες στο κυνηγι και το κρατημα της τελειο!:)
 
Αρχισα με το τριψιμο της παπιας του οπλου με σφουγγαρι και καπου στην πορεια ανακαλυψα πως με οινοπνευμα κ πολυ τριψιμο με πανακια απομακρυνονταν το κολλωδες υλικο.Συνεχεια με τον ιδιο τροπο στο κοντακι κ μετα απο αρκετες ωρες σχολαστικης δουλειας το αποτελεσμα,ικανοποιητικο..
Η mini benelli δοκιμαστηκε χθες στο κυνηγι και το κρατημα της τελειο!:)
Η ισοπροπυλικη αλκοολη ίσως είναι ακόμα καλύτερη.
 
Ενας φίλος απέκτησε πριν λίγες μέρες μια benelli vinci με συνθετικά μέρη. το πρώτο που του είπα (από αυτά που διάβασα εδώ) είναι να προσέξει τα σπρέι καθαρισμού να μην έχουν διαλύτες γιατί μπορεί να επηρεάσουν τα πλαστικά .!!!
Ξέρουμε λοιπών απο την εμπειρία σας, ποια προϊόντα γενικού καθαρισμού (σπρέι λιπαντής , καθαρισμού κτλ) απο όλα αυτά που κυκλοφορούν ΔΕΝ περιέχουν διαλύτες ?? ή αν υπάρχει κάποιο προϊόν που να αναφέρει ότι μπορεί να έρθει σε επαφή με πλαστικά χωρίς πρόβλημα .
ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Ξέρουμε λοιπών απο την εμπειρία σας, ποια προϊόντα γενικού καθαρισμού (σπρέι λιπαντής , καθαρισμού κτλ) απο όλα αυτά που κυκλοφορούν ΔΕΝ περιέχουν διαλύτες ?? ή αν υπάρχει κάποιο προϊόν που να αναφέρει ότι μπορεί να έρθει σε επαφή με πλαστικά χωρίς πρόβλημα .
ευχαριστώ εκ των προτέρων
Προσωπικά θα έβαζα στα πλαστικα μέρη μόνο λαδι σιλικόνης.
Το πιο ήπιο καθαριστικο σύμφωνα με τις οδηγίες της εταιρείας είναι το Ballistol που δεν επηρεάζει αλλά και προστατεύει ακόμα και το ξύλο και τα δερματα.
Υπαρχει το G96 το οποίο θεωρείτε και απο τα καλά προιοντα..
Πολύ καλό, το χρησιμοποιω χρόνια αλλά δεν είμαι σίγουρος για τα πλαστικά.
 
Συμφωνώ.Αλλα δεν νομίζω να τα "βγάζει"απο μόνος του..
Λογικά εχει ενημερωθεί απο την εταιρία..
Δεν μπορώ να μπω στο σαιτ του G96.
Στο Walmart για το λαδι γράφει πράγματι ότι δεν επηρεάζει τα πολυμερη υλικά (πλαστικα),δεν αναφέρει βέβαια τα ξυλα.
 
Last edited:
Γιατί είναι υποχρεωτικό να βάζουμε λάδι η συλικονουχο στα πλαστικά μέρη; γιατί να μην μπαίνει αυτό το λάδι σε ένα πανί να αλοιφεται η κάννη; πρέπει να ψεκαζεται από απόσταση;
 
Γιατί είναι υποχρεωτικό να βάζουμε λάδι η συλικονουχο στα πλαστικά μέρη; γιατί να μην μπαίνει αυτό το λάδι σε ένα πανί να αλοιφεται η κάννη; πρέπει να ψεκαζεται από απόσταση;
Με λαδωμενο πανί περνάς τα μεταλλικά μέρη αλλά όσο και να προσέξεις λερωνεις και τα πλαστικά γύρω. Η σιλικονη συντηρει τα πλαστικά και τα λάστιχα.
 
Γιατί είναι υποχρεωτικό να βάζουμε λάδι η συλικονουχο στα πλαστικά μέρη; γιατί να μην μπαίνει αυτό το λάδι σε ένα πανί να αλοιφεται η κάννη; πρέπει να ψεκαζεται από απόσταση;
Και εγώ έτσι όπως λες το κάνω μυρο..Αν και εξωτερικά για συντηρηση χρησιμοποιώ κυριως λάδι σε μορφή σταγόνας.
Αλλα όσο και να προσέξουμε καμιά φορά θα τρέξει προς τα ξύλινα η συνθετικά μέρη..Ειναι αρκετά ρευστό συνηθως.
 
Με λαδωμενο πανί περνάς τα μεταλλικά μέρη αλλά όσο και να προσέξεις λερωνεις και τα πλαστικά γύρω. Η σιλικονη συντηρει τα πλαστικά και τα λάστιχα.
Όταν βγαίνει η πάπια δεν λερώνεται τίποτα (γνώμη μου )εγώ ποτέ δεν ψεκασα με σπρέι το όπλο μόνο σε σημείο που δεν μπαίνει το πανί. Όσο για την σιλικόνη, δεν έχω άποψη....
 
Δεν μπορώ να μπω στο σαιτ του G96.
Στο Walmart για το λαδι γράφει πράγματι ότι δεν επηρεάζει τα πολυμερη υλικά (πλαστικα),δεν αναφέρει βέβαια τα ξυλα.
όντος στο σαιτ του lambro το γράφει
http://www.lambro.gr/el/content/BAL...oplon-kai-ohi-mono-Mia-seira-me-polles-lyseis
Όταν βγαίνει η πάπια δεν λερώνεται τίποτα (γνώμη μου )εγώ ποτέ δεν ψέκασα με σπρέι το όπλο μόνο σε σημείο που δεν μπαίνει το πανί. Όσο για την σιλικόνη, δεν έχω άποψη....
Μυρο φαντάζομαι οτι όπως κ να έχει με τον έναν η με τον άλλο τρόπο θα έρθει το λιπαντικό σε επαφή με τα πλαστικά πχ με τα χέρια σου η στην ένωση κοντάκι με την βάση κτλ. οπότε στην λογική οτι κάποιο ζουμί θα έχεις να την καθαρίζεις καλό θα είναι να είναι ασφαλές για τέτοια υλικά .
 
Σε ένα αποστασιόμετρο που τα λαστιχένια μέρη του είχαν το ίδιο πρόβλημα (ξερνούσε μια κολλώδη ουσία) χρησιμοποίησα το παρακάτω καθαριστικό και το πρόβλημα εξαφανίστηκε. Δεν σου συνιστώ να κάνεις το ίδιο, απλά περιγράφω προσωπική εμπειρία.
Θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με τον εισαγωγέα ή τον κατασκευαστή.
http://www.kleistro.com/aksesouar-o...lon/ballistol-robla-katharistiko-kanis-detail
 
Το θεμα ειναι ουι δεν κολαει ριναι σαν νερο και με το που το σκουπιζεις φευγει μετα παλι τα ιδια...ο εισαγωγεας που μιλησα μου ειπε να του βαλω λιγο λαδι απο αυτο που καθαριζπυμε τ οπλο δλδ φαντασου 3 χειροτερα μετα.
 
Last edited:
Back
Top