Ωτοασπίδες για το κυνήγι.

"εισαι ποιο γρήγορος κ απο την σκιά σου" Παναγιώτη ! καλορίζικες.
τα παιδιά εχουν δίκιο για τα κουριερ .. αυτό ειναι το ψωμί τους! αν μπορείς στείλε mail να στο στείλουν με απλό ταχυδρομείο συστημένο . (αλλά θα έχεις ένα μικρό ρίσκο μην χαθεί)
αν λυπών η παραγγελιά σου μείνει ως έχει και σε πάρει το κουριερ για εκτελωνισμό..πρώτων ζητά ανάλυση των εξόδων .. εκει χρεώνουν τρελά την υπηρεσία εκτελωνισμού που συνήθως ειναι 1-3 φορές πάνω απο τούς φόρους που θέλει το κράτος . κανε παζάρι για αρχή με το κουριέρ και αν δεν σου κάνουν συμφέρουσα πρόταση
πεσ τούς οτι θα πασ εσυ ο ίδιος στο Βενιζέλος να το εκτελωνίσεις (να δεις οτι θα σου κάνουν νέα πρόταση;)) και αν δεν μπορείς πρακτικά εσυ κάνεις μια εξουσιοδότηση σε ένα φύλο σου στην Αθήνα να παει να παρει το δέμα .
αυτο που σου λέω το εχω κάνει για έναν ξάδερφο στα Γιάννενα 2 φορές και στης δύο η διαφορά ήταν 50- 60% κάτω και άλλη μια φορά του έκαναν συμφέρουσα νέα πρόταση και δεν μπήκαμε στην διαδικασία ;)
Αυτό που επέλεξα δεν είναι απλό ταχυδρομιο;;;
Αν δεν τη φάμε και κοστίσουν περισσότερα από καλκατζακο.hair.
Έστειλα mail στον πωλητή να μου στείλει το δέμα με USPS για να δούμε
 
Last edited:
Αυτό που επέλεξα δεν είναι απλό ταχυδρομιο;;;
Αν δεν τη φάμε και κοστίσουν περισσότερα από καλκατζακο.hair.
Τι πρέπει να γράψω στο mail?
Παναγιώτη το απλό ταχυδρομείο ειναι το USPS που σου είπε ο Βίκτορας . εγώ δεν χειρίζομαι καλά τα Αγγλικα και δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο mail .
κάποιος απο τα παιδιά εδώ που ξέρει απο αγορές ιντερνετικές και μιλάει καλά αγγλικά ίσως θα μπορούσε , διαφορετικά κάποιος φίλος σου.
 
Αυτό που επέλεξα δεν είναι απλό ταχυδρομιο;;;
Αν δεν τη φάμε και κοστίσουν περισσότερα από καλκατζακο.hair.
Τι πρέπει να γράψω στο mail?
Παναγιώτη, από τη φωτό που έβαλες συμπεραίνω ότι είναι το αμερικάνικο ταχυδρομείο USPS, αυτό το "International Priority Shipping" εγώ το καταλαβαίνω κάτι σαν το δικό μας "συστημένο".
Αν ήταν κούριερ (UPS) την έχεις πατήσει άσχημα, (όπως την είχα πατήσει κι εγώ κάποτε) ... αλλά πιστεύω θα ήταν και τα μεταφορικά περισσότερα από 26,58 $ που βλέπω. Οπότε πιστεύω ότι θα τη βγάλεις σχετικά φτηνότερα, πάντως είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα περάσει τελωνείο και θα πληρώσεις φόρο, δεν ξέρω να σου πω πόσο, αλλά τα ΕΛΤΑ έχουν πιο λογικά τέλη εκτελωνισμού (δε θυμάμαι πόσο χρεώνουν) ... Όπότε δεν νομίζω να σου βγουν ακριβότερες από του Καλκ. μην ανησυχείς ...;)
 
Παναγιώτη το απλό ταχυδρομείο ειναι το USPS που σου είπε ο Βίκτορας . εγώ δεν χειρίζομαι καλά τα Αγγλικα και δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο mail .
κάποιος απο τα παιδιά εδώ που ξέρει απο αγορές ιντερνετικές και μιλάει καλά αγγλικά ίσως θα μπορούσε , διαφορετικά κάποιος φίλος σου.
Το στειλα το μειλλ;)
 
Εγώ πριν λίγες μέρες που πήρα κάτι αξίας 80€ από Ιαπωνία τους ζήτησα να μου το στείλουν με απλό ταχυδρομείο. Έκανε 11 μέρες να έρθει με κόστος 4€ και δεν πέρασε από τελωνείο....πάντα να ζητάτε με απλό ταχυδρομείο. Ότι θα περάσει με βεβαιότητα το τελωνείο δεν ισχύει ποτέ. Μπορεί κάλλιστα να σου έρθει χωρίς να στο ανοίξουν στο τελωνείο. Η χρέωση στην δική σου περίπτωση θα είναι ΦΠΑ 24% αν στο ανοίξουν...

Συγκεκριμένα, ταχυδρομικά αντικείμενα:

  • αξίας που δεν υπερβαίνει τα 22 € ή τα 45 € σε περίπτωση αποστολής μη–εμπορικού χαρακτήρα (από ιδιώτη σε ιδιώτη), απαλλάσσονται από δασμούς και ΦΠΑ.
  • αξίας από 22 € / 45 € έως 150 € απαλλάσσονται από εισαγωγικούς δασμούς αλλά υπόκεινται σε ΦΠΑ.
  • αξίας 150€ και άνω υπόκεινται σε ΦΠΑ και δασμούς, ανάλογα με τη στατιστική αξία τους και τη δασμολογική τους κατάταξη.
 
Βασιλη, το θεμα ειναι ποιος καθοριζει την αξια. Καταλαβαινεις οτι απο υπερβαλοντα ζηλο, καλλιστα ενας υπαλληλος μπορει το εμπορευμα που αξιζει 148 ευρω να το κοστολογησει με βαση την τιμη που πωληται στην Ελλαδα οποτε βραστα.
 
Βασιλη, το θεμα ειναι ποιος καθοριζει την αξια. Καταλαβαινεις οτι απο υπερβαλοντα ζηλο, καλλιστα ενας υπαλληλος μπορει το εμπορευμα που αξιζει 148 ευρω να το κοστολογησει με βαση την τιμη που πωληται στην Ελλαδα οποτε βραστα.
όχι ακριβώς,μπορεί ο υπάλληλος να ψάξει ηλεκτρονικά τιμές για το προιόν ζητώντας την εταιρεία μέσω της <<υπηρεσίας Αξιών>>όπως λέγεται η τελωνειακή υπηρεσία
αν η εταιρεία αυτή δεν έχει στοιχεία λόγω μη επίσημης εισαγωγής στην Ελλάδα μπορεί να πάρει τιμή από κάποια παραπλήσια εταιρεία που πιθανόν να έχει στοιχεία στην <<υπηρεσία αξιών>>οπότε μπορεί να πάει σε ακριβότερη η φθηνότερη με ότι συνεπάγεται η κάθε μία εκτίμηση
μπορεί επίσης να μην ψάξει και να βάλει κατ εκτίμηση οπτική η της στιγμής
τύχη λοιπόν υπάρχει η ατυχία ;)
τα παραπάνω τα γράφω σύμφωνα με την εμπειρία μου σαν εκτελωνιστής που εργάστηκα 14 χρόνια 1979-1993 αλλά μέχρι σήμερα πάω και βλέπω τους συναδέλφους στο γραφείο 3-4 φορές το χρόνο, ακούω που μιλάνε για την δουλειά και ξέρω σχεδόν τα ίδια είναι απλά όλα πια γίνονται ηλεκτρονικά :)
 
Back
Top