Ωτοασπίδες για το κυνήγι.

Αυτο που λεει ο Δημητρης εχει ενα δικιο. Και σε μενα χτυπανε πολλες φορες, και σε αλλον που ριχνουμε εδω, το ιδιο, και κεινος πηρε τις Napier. Εχω προσεξει παντως οτι αν τις φοραω πιο ψηλα λιγο, κανουν κοψιμο του ηχου του πυροβολισμου, και δεν χτυπανε στο χτενι
Κι εγώ ευχαριστημένος είμαι αλλά τις φοράω και μετά τις τραβάω πάνω στραπατσάρωντας τον λοβό του αυτιού μου αλλά δεν βρίσκει.
Στις αρχές που τις φόραγα σαν ακουστικά για μουσική με είχαν πεθάνει στο κοπάνημα. Το έχω συνηθίσει βέβαια και συγουρα θα ήταν καλύτερο να μην βρίσκουν φορώντας τες φυσικά, αλλά θεωρώ σαν value for money είναι άψογες.
2αρνιτικά για μένα είναι οτι τελειώνουν γρήγορα οι μπαταρίες και ιδρώνεις εύκολα το καλοκαίρι.
 
Οχι Γιωργο, αν το δεις ετσι οντως δεν κανουν. Εχω βρει παντως θεση που και προστατευουν αλλα και δεν ακουμπανε, απλα καθε τοσο τις τσεκαρω. Παλιοτερα σε καθε πουλα στανταρ 5-6 φορες ειχα αυτο το κλασσικο "τουκ", τωρα πλεον τις εχω περιορισει στο ελαχιστο. Δεν τολμω παντως να παω πλεον σκοπευτηριο χωρις ωτοασπιδες, σε πολλα γηπεδα ουτε καν ως θεατης δεν αντεχεται.
 
Εγω εχω ωτοασπιδες απλες της beretta γυρω στσ 40ευρω!ο victor τις εχει δει! αν δεν κανω λαθος, οι οποιες εχουν φαλτσο και δεν ακουμπανε ποτε στο καντακι!πολυ καλη μονωση ηχου!προσωπικα δεν μου αρεσουν οι ηλεκρονικες ειδικα στο σκοπευτηριο!δεν θελω να ακουω τιποτα οταν παιζω!συγκεντρωνομαι κσλυτερα!
 
Δεκτο Δημητρη, προσωπικη εκτιμηση ειναι αυτη που εγραψα. Οντως σωστη η συγκεντρωση, αλλα βοηθαει στη ροη του αγωνα να εχεις μια ιδεα ποιος εχει ριξει, αν ειναι η σειρα σου. Επισης ειναι μεγαλη αβαντα το να ακους τη μηχανη.
 
Εγώ πάλι θα πω ότι άλλες είναι οι ανάγκες στο σκοπευτήριο, άλλες στο κυνήγι.
Στο κυνήγι και να χάσουμε ένα θήραμα δεν έγινε τίποτα!
Όπως και σε ερασιτεχνικό επίπεδο, να χάσουμε έναν δίσκο, πάλι δεν έγινε τίποτα.
Τώρα για κάποιον πρωταθλητή που η αστοχία ενός δίσκου θα κρίνει το μετάλιο, έχει διαφορετικά κριτήρια στην επιλογή ωτοασπίδας!
 
Last edited:
Επειδη ο σοφος λαος λεει μια του κλεφτη δυο του κλεφτη τρεις κ την κακη του μερα..Και επειδη αρχισε να με ενοχλεί ο ηχος της τουφεκιας ειδικα μεσα στα πυκνα..αποφασισα να αγοράσω καποιες ηλεκτρονικες..πριν ομως αυτο(δεν φερνει κανενα μαγαζι εδω οποτε πρεπει να παραγγειλω)δοκιμασα τις κλασσικες ωτοασπιδες αφρου απο τα φαρμακεια..
Δυο απανωτες τουφεκιες που εριξα σημερα(ημουν κ σε" κλειστο"..) ειδα μεγαλη διαφορα στον ηχο..Βεβαια σε πολλες τουφεκιες ισως να αλλαζει κατι..Δειχνει να βολευουν σε σχεση με τα ακουστικα..τι λετε?
 
Επειδη ο σοφος λαος λεει μια του κλεφτη δυο του κλεφτη τρεις κ την κακη του μερα..Και επειδη αρχισε να με ενοχλεί ο ηχος της τουφεκιας ειδικα μεσα στα πυκνα..αποφασισα να αγοράσω καποιες ηλεκτρονικες..πριν ομως αυτο(δεν φερνει κανενα μαγαζι εδω οποτε πρεπει να παραγγειλω)δοκιμασα τις κλασσικες ωτοασπιδες αφρου απο τα φαρμακεια..
Δυο απανωτες τουφεκιες που εριξα σημερα(ημουν κ σε" κλειστο"..) ειδα μεγαλη διαφορα στον ηχο..Βεβαια σε πολλες τουφεκιες ισως να αλλαζει κατι..Δειχνει να βολευουν σε σχεση με τα ακουστικα..τι λετε?
Τασο μειωνουν το θορυβο αλλα δεν ακουσ τους ηχουσ των πουλιων που σε μενα βοηθαει πολυ για να ειμαι σε εγρηγορση.
 
Επειδη ο σοφος λαος λεει μια του κλεφτη δυο του κλεφτη τρεις κ την κακη του μερα..Και επειδη αρχισε να με ενοχλεί ο ηχος της τουφεκιας ειδικα μεσα στα πυκνα..αποφασισα να αγοράσω καποιες ηλεκτρονικες..πριν ομως αυτο(δεν φερνει κανενα μαγαζι εδω οποτε πρεπει να παραγγειλω)δοκιμασα τις κλασσικες ωτοασπιδες αφρου απο τα φαρμακεια..
Δυο απανωτες τουφεκιες που εριξα σημερα(ημουν κ σε" κλειστο"..) ειδα μεγαλη διαφορα στον ηχο..Βεβαια σε πολλες τουφεκιες ισως να αλλαζει κατι..Δειχνει να βολευουν σε σχεση με τα ακουστικα..τι λετε?

Τις χρησιμοποιούσα κι εγω όταν κυνηγούσα μόνος.Δουλειά κάνουν ,όμως μετά απο ώρα με τρέλαινε το ότι δεν άκουγα τίποτα ,παρά μόνο τον οργανισμό μου.Για μια και δυο ώρες και σε καρτέρι κάπως τις υποφέρεις απο κει και μετά νομίζω όχι.Στο περπατητό με δυσκόλευαν πάρα πολύ και ειδικά σε κακοτράχαλα μέρη με έκανε να χάνω την ισορροπία μου .
 
Επειδη ο σοφος λαος λεει μια του κλεφτη δυο του κλεφτη τρεις κ την κακη του μερα..Και επειδη αρχισε να με ενοχλεί ο ηχος της τουφεκιας ειδικα μεσα στα πυκνα..αποφασισα να αγοράσω καποιες ηλεκτρονικες..πριν ομως αυτο(δεν φερνει κανενα μαγαζι εδω οποτε πρεπει να παραγγειλω)δοκιμασα τις κλασσικες ωτοασπιδες αφρου απο τα φαρμακεια..
Δυο απανωτες τουφεκιες που εριξα σημερα(ημουν κ σε" κλειστο"..) ειδα μεγαλη διαφορα στον ηχο..Βεβαια σε πολλες τουφεκιες ισως να αλλαζει κατι..Δειχνει να βολευουν σε σχεση με τα ακουστικα..τι λετε?
Τάσο ρίξε μια ματιά εδώ για τις napier που εχω #81 μετά απο αρκετό καιρό χρήσης παραμένω πολύ ευχαριστημένος, δεν ξέρω αν σε βολέψουν στο κυνήγι αλλα αξίζουν τα λεφτά τους .
σίγουρα κόβουν τουσ ήχους του περιβάλλοντος αλλα σε καμια περίπτωση δεν χάνεις την επαφή όπωσ με τα σφουγγαράκια .
*παρατήρησα οτι ειναι ακόμα ποιο άνετες και σταθερές όταν τισ φοράω πάνω απο τραγιασκα , και αυτό γιατί πρέπει να τισ ανοίγω περισσότερο οποτε δεν πιέζουν τα αυτιά και στηρίζονται κυρίως στο καπέλο παρα στα αυτιά μου...
βέβαια μπορει να φταίει και η φαλάκρα μου για αυτο :D:D:D
 
Είναι όντως αλλά έχω έχω θέμα και σοβαρό μαλιστα με τις κανονικές δεν κυνηγάς δε μπορείς είναι άβολες και χτυπάει κ το κοντακι Εγώ η θα τα σκάσω κάποια στιγμή η θα κόψω την τσιχλα δεν έχω ενδιάμεσο δυστυχως στα αλλά κυνηγια δεν Ρίχνω πολλές τουφεκιές...
 
Back
Top