Ωτοασπίδες για το κυνήγι.

Καλησπεριζω τους φιλους της κυνηγετικης μας παρεας,θελω να προβω στη αγορα των παρακατω ωτοασπιδων,
Peltor Combat ARMS EARPLUGS 4.1.
Απ'οτι διαβαζω στα χαρακτηριστικα τους,εχουν κουμπι που ειτε απομονωνει εντελως τον ηχο ειτε τον κοβει πανω απο καποια decibel.
Εχει κανεις καμια γνωμη και αποψη για αυτες?
 
Ειχα τις ηλεκτρονικές της Beretta(πριν κάτι χρόνια),αλλά δεν με βολέψανε και τις πηρε ο Λεωνίδας Μητσιάλης. Τώρα πήρα αυτές σαν μια πρώτη λύση και αργότερα βλέπουμε....
8MsmBEc.jpg
 
Οπως προειπα δεν τις εχω δοκιμασει. Σε αγωνα δεν εχω παει ποτε και δεν ξερω. Παντως στο σκοπευτηριο και στο κυνηγι εχω δει πολλους! Τεσπα αν δεν δοκιμασω δεν εκφερω γνωμη για να μην παρω κανεναν στον λαιμο μου.
Εγώ στο σκοπευτήριο με αυτές τουφεκαω χωρίς κανένα πρόβλημα και της θεωρώ πολύ καλές ,όσο για το χτύπημα στο κοντάκι και εγω στην αρχή είχα το ίδιο πρόβλημα διότι πολύ απλά κούμπωνα το όπλο ατσαλα και δυνατα,- βιαια στο μάγουλο διότι από το άγχος πως δεν θα προλάβω επωμιζα τελικά ατσαλα και βιαστικά ,εμένα το να αποφύγω το γκρουπ με βελτίωσε παρα πολύ ως προς το να επωμισω με ηρεμία και να κουμπωσω σωστά και με αρμονία ,το κατάλαβα αυτό στην προπόνηση στο σπίτι που επωμιζα όμορφα και κουμπωτα με της ωτοασπιδες και δεν έβρισκε το κοντάκι πουθενά ,αυτό βέβαια ισχύει για εμένα σε κάποια άλλα παιδιά αυτή η λογική μπορεί να μην ισχύει
 
Τι γνώμη έχετε γι'αυτες της 3M; 32NRR λέει
http://vi.raptor.ebaydesc.com/ws/eB...=183877&pm=1&ds=0&t=1532689277177&cspheader=1
Τις δουλεύει φίλος σε βαριά μηχανήματα.
2)Σε σχέση με τις ηλεκτρονικές Howard light Inpact sport στα NRR22db
3)Και σε σχέση με αυτές που ειναι μικρες αλλά ακριβές https://m.ebay.com/itm/Walker-s-Gam...rbud-Set-GWP-SLCR/282925110500?epid=930053696.
Οι δυο τελευταίες ειναι ηλεκτρονικές αλλα με μικρότερο NRR.
Για πείτε καμιά γνώμη.
 
Last edited:
επενδύστε φίλοι μου σε ωτοασπίδες όχι μόνο για σκοπευτήριο αλλά και στο κυνήγι,,,είναι μεγάλη υπόθεση να γυρνάς σπίτι χωρίς αδιαθεσία χωρίς πονοκέφαλο χωρίς βουητό που περνάνε ώρες για να φύγει και πιο σημαντικό απ'όλα αυτά το πρόβλημα ακοής μετά από λίγα χρόνια

προσωπικά θα επέλεγα in-ear ώστε να μη σκάει το αυτί το καλοκαίρι,να με διευκολύνει σε επώμιση,χωρίς να έχω στο μυαλό μου άντε μη κουμπώσω σφιχτά και τις πετάξω πάνω από το αυτί ή μαλακά και ας μου φύγει λίγο η τουφεκιά στα μέτρα αλλά να μείνουν στο αυτί οι ωτοασπίδες,,,,τώρα για τον χειμώνα στα κυνήγια σχεδόν πάντα φοράμε σκουφάκι σε κρύα οπότε πάλι οι in-ear μας διευκολύνουν μιας και βρίσκονται κάτω από αυτό

τις ηλεκτρονικές In-ear walkers τις έχει φιλικό ζευγάρι και έχουν μείνει ευχαριστημένοι και οι δύο,,έφεραν τις λίγο πιο ακριβές κάπου στα €280 το ζευγάρι
 
Πάντως η αλήθεια είναι πως εάν η cens είχαν μια τιμή κοντά στα 300 πιστεύω ότι μεγάλος αριθμός σκοπευτών και κυνηγών δεν θα τις έβγαζαν από τα αυτιά τους

είχα σκάσει €850 για τις pro 2 με τα δύο προγράμματα οι οποίες βγάζουν 400 ωρες λειτουργίας με μια μπαταρία,αλλά είναι τα μόνα έξοδα που έκανα και δεν σκέφτηκα ποτέ,,,κυνήγι σκοπευτήριο πάντα κουμπωμένες και το αριστερό αυτί μου που είχε λίγο θέμα ήρθε στα φυσιολογικά του επίπεδα
 
είχα σκάσει €850 για τις pro 2 με τα δύο προγράμματα οι οποίες βγάζουν 400 ωρες λειτουργίας με μια μπαταρία,αλλά είναι τα μόνα έξοδα που έκανα και δεν σκέφτηκα ποτέ,,,κυνήγι σκοπευτήριο πάντα κουμπωμένες και το αριστερό αυτί μου που είχε λίγο θέμα ήρθε στα φυσιολογικά του επίπεδα
Πολύ σωστα τα λες εσύ αλλά τα 800 που ειναι.προς το παρόν βολεύομαι αναγκαστικά με τις impact sport
 
είχα σκάσει €850 για τις pro 2 με τα δύο προγράμματα οι οποίες βγάζουν 400 ωρες λειτουργίας με μια μπαταρία,αλλά είναι τα μόνα έξοδα που έκανα και δεν σκέφτηκα ποτέ,,,κυνήγι σκοπευτήριο πάντα κουμπωμένες και το αριστερό αυτί μου που είχε λίγο θέμα ήρθε στα φυσιολογικά του επίπεδα
Όντως παυλ
είχα σκάσει €850 για τις pro 2 με τα δύο προγράμματα οι οποίες βγάζουν 400 ωρες λειτουργίας με μια μπαταρία,αλλά είναι τα μόνα έξοδα που έκανα και δεν σκέφτηκα ποτέ,,,κυνήγι σκοπευτήριο πάντα κουμπωμένες και το αριστερό αυτί μου που είχε λίγο θέμα ήρθε στα φυσιολογικά του επίπεδα
Όντως είναι σημαντικό για τα αυτιά μας ! Και εγώ εννοούσα της απλές digital 1 που βγάζει γύρω στο 500 νομίζω και σκεφτόμενος αυτήν μίλησα για το 300.τωρα χωρίς της howard leight σκοπευτήριο απλά δεν μπορώ να ρίξω ! Πολυ θα ήθελα να πάρω όμως in ear για να της φοράω και στο κυνήγι και να μην ανάβουν τα αυτιά και το κεφάλι στην ζεστή .
 
Παιδιά όσο αφορά το NRR πιο πάνω που έκανα την ερώτηση; Ειναι γνωστα τα full και τα in ear. Οπως βολεύεται ο καθένας. Ρώτησα για τα 3 μοντέλα αν γνωρίζετε πιο εχει μεγαλύτερη προστασία στα ψηλα db και ταυτόχρονα να ακούμε τους ηχους πουν θέλουμε κυνήγι-σκοπευτήριο.
Της 3Μ λένε NRR 33db αλλά δεν ειναι ηλεκτρονικές. Για δώστε μια βοήθεια.
Εχω καποιες που πήρα με την αγορά του όπλου απλα Θέλω να πάρω καλύτερες. Μεγάλο κόστος τυπου cens δεν δύναμαι.
 
Last edited:
είχα σκάσει €850 για τις pro 2 με τα δύο προγράμματα οι οποίες βγάζουν 400 ωρες λειτουργίας με μια μπαταρία,αλλά είναι τα μόνα έξοδα που έκανα και δεν σκέφτηκα ποτέ,,,κυνήγι σκοπευτήριο πάντα κουμπωμένες και το αριστερό αυτί μου που είχε λίγο θέμα ήρθε στα φυσιολογικά του επίπεδα
Το δικό μου αριστερό έχει μεγάλο θέμα !!
 
Παιδιά όσο αφορά το NRR πιο πάνω που έκανα την ερώτηση; Ειναι γνωστα τα full και τα in ear. Οπως βολεύεται ο καθένας. Ρώτησα για τα 3 μοντέλα αν γνωρίζετε πιο εχει μεγαλύτερη προστασία στα ψηλα db και ταυτόχρονα να ακούμε τους ηχους πουν θέλουμε κυνήγι-σκοπευτήριο.
Της 3Μ λένε NRR 33db αλλά δεν ειναι ηλεκτρονικές. Για δώστε μια βοήθεια.
Εχω καποιες που πήρα με την αγορά του όπλου απλα Θέλω να πάρω καλύτερες. Μεγάλο κόστος τυπου cens δεν δύναμαι.
αυτές που δεν είναι ηλεκτρονικές ξεχνα τες! θα τις βάζεις και δεν θα ακούς τίποτα! για το κυνηγι πρέπει να έχουν πολύ καλή στερεοφωνικη εικόνα για να μην σε αποπροσανατολίζουν. Μην πάρεις κάποιες χωρίς να τις έχεις ακούσει εσυ ή κάποιος που εμπιστεύεσαι!
 
Παιδιά όσο αφορά το NRR πιο πάνω που έκανα την ερώτηση; Ειναι γνωστα τα full και τα in ear. Οπως βολεύεται ο καθένας. Ρώτησα για τα 3 μοντέλα αν γνωρίζετε πιο εχει μεγαλύτερη προστασία στα ψηλα db και ταυτόχρονα να ακούμε τους ηχους πουν θέλουμε κυνήγι-σκοπευτήριο.
Της 3Μ λένε NRR 33db αλλά δεν ειναι ηλεκτρονικές. Για δώστε μια βοήθεια.
Εχω καποιες που πήρα με την αγορά του όπλου απλα Θέλω να πάρω καλύτερες. Μεγάλο κόστος τυπου cens δεν δύναμαι.
Ειναι η μείωση του θoρύβου κατά 33db
 
είναι η μείωση θορύβου και φυσικά όσο μεγαλύτερο= καλύτερο
How NRR Changes Noise Exposure
If you wear hearing protection when using a firearm, the level of noise you are exposed to is determined by the NRR rating on the device in use. It is important to understand that while NRR is measured in terms of decibels, the device you use to reduce exposure will not reduce sound levels by the exact decibels that are related with its NRR. This means that if you are firing a rifle that produces 140 dB and the hearing protection that you have on has an NRR 33 dB, the level of noise exposure is not reduced to 103 dB. To determine how much noise exposure is reduce, deduct 7 from the NRR on the device and divide the result by two. In this case, (33-7)/2=13. This means that your noise exposure reduces by 13 dB with the hearing protection. You will be exposed to 127 dB when you fire the rifle. It is advisable to use hearing protection appropriately to enhance noise reduction.
 
Back
Top