Ωτοασπίδες για το κυνήγι.

Μια γενική ερώτηση για ωτοασπίδες.
Χρειάζεται ψηλό βαθμό σε NRR30db+ στο σκοπευτήριο(που έχουμε συνεχόμενες βολές) έστω και απλές και στο κυνήγι 24-27NRR ηλεκτρονικές;
Έτσι πάει;
 
Όσο μεγαλύτερο NRR τόσο το καλύτερο! το πρόβλημα είναι ότι στις ηλεκτρονικές, το υψηλό NRR συνεπάγεται μεγάλο μέγεθος που τελικά δεν βολεύει. Ειδικά στο κυνήγι. Μπορείς να κάνεις μια υποχώρηση στο κυνήγι και να πάρεις ωτοασπίδες με χαμηλότερο NRR μια και οι βολές είναι λιγότερες και συνήθως δεν ρίχνει κάποιος στα 2 μέτρα από εσένα όπως γίνεται στο σκοπευτήριο.
 
σίγουρα όσο πιο μεγλάλο το νούμερο τόσο το καλύτερο για τον παρακάτω λόγο

αν πρόκειται να εκτεθείς σε έναν πυροβολισμό από καραμπίνα της οποίας τα decibels φτάνουν στα 150-160 τότε πρέπει

από τα NRR π.χ 30 των ωτοασπίδων που έχεις να κάνεις τα εξής :

αφαιρείς από το NRR -7
διαιρείς το νούμερο αυτό /2
το αφαιρείς από τα decibels που πρόκειται να εκτεθείς στο περίπου

οπότε θα έχουμε
30-7=23
23/2=11,5
150-11,5=138,5

άρα θα μας μειώση των πυροβολισμό κατά 11.5 decibels και όχι 30 που διαφήμιζε
 
καλησπερα προσφατα αγορασα απο το ebay howard leicht ωτοασπιδες ηλεκτρονικες στην τιμη των 32ευρω και χωρις σταλτικα στο σκοπευτηριο του σχιστου ειδικα στην αριστερη πλευρα με το στεγαστρο δουλεουν αψογα.
Είναι πολύ καλες
 
καλησπερα προσφατα αγορασα απο το ebay howard leicht ωτοασπιδες ηλεκτρονικες στην τιμη των 32ευρω και χωρις σταλτικα στο σκοπευτηριο του σχιστου ειδικα στην αριστερη πλευρα με το στεγαστρο δουλεουν αψογα.
Είναι εξαιρετικές δύο χρόνια με αυτές ρίχνω !
 
καλησπερα προσφατα αγορασα απο το ebay howard leicht ωτοασπιδες ηλεκτρονικες στην τιμη των 32ευρω και χωρις σταλτικα στο σκοπευτηριο του σχιστου ειδικα στην αριστερη πλευρα με το στεγαστρο δουλεουν αψογα.
Howard Leight Impact Sport
https://www.cabelas.com/product/sho...sport-electronic-earmuff/2225038.uts?slotId=6
Μεγάλος κατασκευαστής και εκατοντάδες εντυπωσιακά σχόλια αγοραστών
Αυτές τα τελευταία 6 χρόνια.
Με πολύ μεγαλη αυτονομία, ρύθμιση θορύβου, ενίσχυση ακοής που δίνει πλεονέκτημα σε φτερούγισμα (φασσες) ή τσιν τσίχλας ;)
Άνετες στο καρτέρι, ζεστά αυτιά το χειμώνα, θέλει συνήθεια στο περπατητό, με γυαλιά και ιδρώτα.
Ομως αν ειναι να ρίξεις 30, 40 +τουφεκιές αξίζει την όποια δυσκολία.
Προστατέψτε την ακοή σας όσο ειστε μικροί για να την το πληρώσετε πολλαπλά αργότερα, οχι μόνο στο κυνήγι αλλα και στην δουλειά και την προσωπική σας ζωή.
 
Last edited:
Howard Leight Impact Sport
https://www.cabelas.com/product/sho...sport-electronic-earmuff/2225038.uts?slotId=6
Αυτές τα τελευταία 6 χρόνια.
Με πολύ μεγαλη αυτονομία, ρύθμιση θορύβου, ενίσχυση ακοής που δίνει πλεονέκτημα σε φτερούγισμα (φασσες) ή τσιν τσίχλας ;)
Άνετες στο καρτέρι, θέλει συνήθεια στο περπατητό, με γυαλιά και ιδρώτα.
Ομως αν ειναι να ρίξεις 30, 40 +τουφεκιές αξίζει την όποια δυσκολία.
Προστατέψτε την ακοή σας όσο ειστε μικροί για να την το πληρώσετε πολλαπλά αργότερα, οχι μόνο στο κυνήγι αλλα και στην δουλειά και την προσωπική σας ζωή.
Μπορεί να εχει τιμή μείωσης θορύβου 22 dB και σε σχέση με κάποιες που "προσφέρουν" 30 dB (πως μπορεις να το ελέγξεις? μόνο η αξιοπιστία του κατασκευαστή μπορεί να το εγγυηθεί) αλλα η μείωση του θορύβου ειναι τόσο εντυπωσιακή που αισθάνεσαι τις τουφεκιές (με φυσιγγια μεχρι 40 γρ που εχω ρίξει) σαν βολές αεροβόλου.
Λογω αυτής της αφαίρεσης του κρότου και το κράτημα του όπλου ειναι πιο χαλαρό και την ανάκρουση δεν την αισθάνεσαι οδυνηρή και νομίζω, η δεύτερη και η τριτη βολή ειναι πιο ομαλές.
 
Last edited:
εχει αγορασει καποιος οτιδηποτε απο αυτη τη σελιδα;
https://www.specshop.pl/product-eng-14032-3M-Combat-Arms-Earplugs-4-1-with-Box.html
ψαχνω ωτοασπιδες για το κυνηγι οπου θα απορροφούν τους δυνατους ηχους κ θα επιτρεπουν την ομιλια κ τους μικρους ηχους
στην Ελλαδα οι συγκεκριμενες εχουν πανω απο 34€
επισης εχει καποιος τις συγκεκριμενες ή αυτες εδω sonic ii shooters που ειναι πιο οικονομικες αλλα με μικρη μειωση θορυβου;
 
Μπήκα στο αγγλικο e bay μπυ τις εβγαλε απο αμερικη και το καν α σαν επισκέπτης με χρεωστική κάρτα δεν ξέρω αν εκανα καμία βλακεία θα δείξει

Με πήραν και από τράπεζα για επιβεβαίωση από εδώ οπότε μαλον τα κάνα καλά
Περίπου 144ευρω
Πόσο τελωνείο να χουν τώρα αυτες;
Παναγιώτη εχεις κρατήσει στο ebay το κατάστημα που τις βρήκες 144 ευρώ???γιατί μια ματιά που έριξα στα αμερικανικά που έχει παρακάτω 150 ευρώ έχουν + κάνα 30 αρι χρεώνουν international charges και δεν ξέρω αν φάμε και τελωνείο στο τελος
 
Παναγιώτη εχεις κρατήσει στο ebay το κατάστημα που τις βρήκες 144 ευρώ???γιατί μια ματιά που έριξα στα αμερικανικά που έχει παρακάτω 150 ευρώ έχουν + κάνα 30 αρι χρεώνουν international charges και δεν ξέρω αν φάμε και τελωνείο στο τελος
θα κοιτάξω στους σελιδοδείκτες στο tablet και θα σου πω πρέπει να το χω
μήπως άλλαξαν τιμες;
 
θα κοιτάξω στους σελιδοδείκτες στο tablet και θα σου πω πρέπει να το χω
μήπως άλλαξαν τιμες;
Μόλις το βρήκα Παναγιώτη αυτό που είχες ανεβάσει.....έχουν 185 δολλάρια εκ των οποίων χρεώνει 25 περίπου μεταφορικά 30 περίπου για φόρους και 135 οι ωτοασπιδες.....το θέμα είναι αν αναγνωρίσουν οι μαλακές τελωνειακοί την εταιρεία που διεκπεραιώνει και δεν ζητήσουν εξτρα
 
Κώστα δε το χω αλλά απο e bay ήταν από ότι βλέπω έχουν αλλάξει χρεώσεις σε αυτό που έβαλες εγώ τελικά ήμουν πολύ κολοφαρδός αλλά να σου πω και 200 και 220 να σου βγουν πάλι κερδισμένος αρκετά εισαι αν της πάρεις κανε ότι έκανα απλό ταχυδρομιο και διεύθυνση χωριού
 
Back
Top