Winchester SX4

Στο SX3 που έχω 3.5in δεν κουνάει η πάπια.ουτε έχει κάνει ποτέ καμια εμπλοκή . Στο SX4 με χάλασε πολύ που δεν έχει φλατζες κλίσεων και το άλλο ,που έβαλαν πλαστικό υποφηλακτηρα στην σκανδάλη . Ο κανόνας λέει όπλο που κάνει εμπλοκές από καινούργιο το στέλνεις (ΚΑΛΚΟ ) στον αντιπρόσωπο .
Αδερφε το θεμα κλισης με προβληματισε και εμενα.Να φανταστεις ειχα δεδομενο το γεγονος οτι το οπλο θα ειχε φλατζες.Εγω πηγα στο καταστημα, επομησα το οπλο, και λεω οκ με μια φλατζα επιμικινσης κοντακιου(οπου και εχει το οπλο) + μια φλατζα κλισης γιατι εχανα λιγο το σκοπευτρο , θα ειναι ολα οκ.εβαλα ομως την φλατζα επιμικινσης κοντακιου και ως εκ θαυματος μαζευτικε το προβλημα με το σκοπευτρο.Πως εγινε αυτο? Δεν μπορω να το εξηγησω ! Μαλλον ημουν τυχαιρος και μου ηρθε σωστα το οπλο!
 
Αδερφε το θεμα κλισης με προβληματισε και εμενα.Να φανταστεις ειχα δεδομενο το γεγονος οτι το οπλο θα ειχε φλατζες.Εγω πηγα στο καταστημα, επομησα το οπλο, και λεω οκ με μια φλατζα επιμικινσης κοντακιου(οπου και εχει το οπλο) + μια φλατζα κλισης γιατι εχανα λιγο το σκοπευτρο , θα ειναι ολα οκ.εβαλα ομως την φλατζα επιμικινσης κοντακιου και ως εκ θαυματος μαζευτικε το προβλημα με το σκοπευτρο.Πως εγινε αυτο? Δεν μπορω να το εξηγησω ! Μαλλον ημουν τυχαιρος και μου ηρθε σωστα το οπλο!
Αν δεν χρειαστηκε τίποτα άλλο παρα μόνο η φλαντζα επιμήκυνσης και βλητικά εκ του αποτελέσματος πάντα ,τόσο σε επίπεδο δοκιμών αλλά και στην πράξη εισαι εντάξει ,τότε είσαι όντως τυχερός.
 
Αδερφε το θεμα κλισης με προβληματισε και εμενα.Να φανταστεις ειχα δεδομενο το γεγονος οτι το οπλο θα ειχε φλατζες.Εγω πηγα στο καταστημα, επομησα το οπλο, και λεω οκ με μια φλατζα επιμικινσης κοντακιου(οπου και εχει το οπλο) + μια φλατζα κλισης γιατι εχανα λιγο το σκοπευτρο , θα ειναι ολα οκ.εβαλα ομως την φλατζα επιμικινσης κοντακιου και ως εκ θαυματος μαζευτικε το προβλημα με το σκοπευτρο.Πως εγινε αυτο? Δεν μπορω να το εξηγησω ! Μαλλον ημουν τυχαιρος και μου ηρθε σωστα το οπλο!
σίγουρα τυχερός είσαι
φίλος μου έβαλε την φλάντζα επιμήκυνσης γιατί τον βολεύει
εμένα συνέχισε να θέλει κλίση καστ οφφ όταν την επώμισα :)
 
Γιώργο γεια σου.
Στο πρόβλημα που έχεις και οπως το περιγράφεις για μενα το βλάψιμο ειναι στο λαμάκι.Δεν ξέρω τι εχει γίνει.Στραβωσε ; δεν ξέρω .
Για να ειναι η γλώσσα τόσο αριστερα και να βρισκει στο λαμάκι το αποκλείω.
Παντως και καποιος αλλος Γιώργος με νεο όπλο ειχε καποιο θεμα.
Εγω εχω την sx3 7 χρόνια και δεν ειχα καποιο θεμα .Αυτο το φαινόμενο με το λαμάκι παρουσάζεται στα τελευταία όπλα.
Αν και κρεβατωμένος σου βάζω δυο φωτογραφίες για να δεις ποσο θα πρεπει να απέχει η γλώσσα απο το λαμάκι με λίγο πατημένη τη γλώσσα .
Ισως σε βοηθησει.

Συναδελφε περαστικα σου και ευχαριστω για την προθημια σου να με βοηθησεις! Δεν ειμαι σιγουρος εαν μπορω μεσο της φωτογραφιας σου να ειμαι σιγουρος εαν στο δικο μου οπλο η γλωσσα με το λαμακι εχουν τις ειδιες αποστασεις με το δικο σου οπλο. Ομως θα μου εκανες μεγαλη χαρι εαν εκανες κατι αλλο.Να πατισεις την γλωσσα στο οπλο σου και οταν διανισει σχεδον την μιση αποσταση τοτε η γλωσσα στο οπλο σου ακουμπαει εστο και λιγο στο λαμακι? Εμενα η γλωσσα γλυφει στο λαμακι οχι υπερβολικα αλλα ακουμπαει με αποτελεσμα γλωσσα και λαμακι να εχουν αρχισει σιγα σιγα να φενονται εντονα τα σιμαδια τριβης και στα δυο εξαρτηματα. ευχαριστω πολυ!
 
Παντος σημερα ειχε κανονιστει περπατητο για τσιχλες (ουτε και εγω δεν ξερω πως με εψισαν) τα τρεια φιλαρακια μου,και λεω ας παρω την sx αντι της breda 61cm για να δω τι θα γινει και σημερα. Εριξε απροβληματιστα 2 κουτες.Απολογισμος 10 πουλακια στο χερι. Δυστιχος δεν μπορω να καταάβω πως ανεβαζω φωτο σε αυτο το μαραφετι να σας ζεστενα λιγο με μια κινηγετικη ςξορμοση μου! Τεσπα! Καλο βραδι σε ολους και εις το επανιδην με υγεια!
 
Παντος σημερα ειχε κανονιστει περπατητο για τσιχλες (ουτε και εγω δεν ξερω πως με εψισαν) τα τρεια φιλαρακια μου,και λεω ας παρω την sx αντι της breda 61cm για να δω τι θα γινει και σημερα. Εριξε απροβληματιστα 2 κουτες.Απολογισμος 10 πουλακια στο χερι. Δυστιχος δεν μπορω να καταάβω πως ανεβαζω φωτο σε αυτο το μαραφετι να σας ζεστενα λιγο με μια κινηγετικη ςξορμοση μου! Τεσπα! Καλο βραδι σε ολους και εις το επανιδην με υγεια!

Διαβασε εδώ.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Ανέβασμα-Φωτογραφίας.35/

η πήγαινε και δω https://postimages.org/el/
 
Νεα εκδοση για την sx4 και μαλιστα πολυ ομορφη με ποιοτικα ξυλα....να δουμε θα ρθει στην Ελλαδα?Το ονομα αυτης sx4 upland field.:)
Οι νικελομενεςβασεις δεν σας ενοχλούν με την αντανάκλαση πι τυχόν προκύψει???κάποτε είχα επωμισει μια μπενε κ στραβωθηκα δεν μπορούσα να δω σκοπευτρο
 
Οι νικελομενεςβασεις δεν σας ενοχλούν με την αντανάκλαση πι τυχόν προκύψει???κάποτε είχα επωμισει μια μπενε κ στραβωθηκα δεν μπορούσα να δω σκοπευτρο
Να ενοχλούν όχι. Απλά αν ξεφλουδίσει είναι θέμα
 
Άποψη μου ...ειναι άκρως αντικυνηγετικες...αλλα φουλ στις εντυπώσεις....
Οι νικελ βασεις σ αλλους αρεσουν, σ αλλους οχι......γουστα ειναι αυτα....σε μενα παντως αρεσουν γι αυτο και πηρα τη benelli deluxe.Aντανακλαση δε μου ετυχε ποτε.Στο αντικυνηγετικες διαφωνω(αποψη μου),μ αυτη τη λογικη δε θα πρεπε κατι πανακριβα δικανα να βγαιναν σε νικελ.:)
 
Έγραψα ...φουλ εντυπώσεις...που σημαίνει ότι κ σε μένα αρέσει ως εμφανιση αλλά όπως πάλι έγραψα...στραβωθηκα με ένα μπενελι
αν το κράταγες λίγο καιρό ακόμα το benelli δεν θα είχες θέμα . Σε 2-3 χρόνια θα είχε ξεφλουδίσει όλο κι δεν θα σε θάμπωνε ha haaa
 
Να ενοχλεί ασημένια βάση δεν μου εχει τύχει

Περί γούστου τώρα κολοκυθόπιτα
Ακριβώς όπως το "είπες" Νίκο, περί γούστου τώρα κολοκυθόπιτα. Ας πούμε εγώ δεν νομίζω να πήγαινα ποτέ για υδρόβια με όπλο με ασημένια βάση, πρώτα από όλα για ψυχολογικούς λόγους νομίζοντας ότι το καθαρό θα έβλεπε τη βάση από χιλιόμετρο... :)
 
Ακριβώς όπως το "είπες" Νίκο, περί γούστου τώρα κολοκυθόπιτα. Ας πούμε εγώ δεν νομίζω να πήγαινα ποτέ για υδρόβια με όπλο με ασημένια βάση, πρώτα από όλα για ψυχολογικούς λόγους νομίζοντας ότι το καθαρό θα έβλεπε τη βάση από χιλιόμετρο... :)
Το λερωμένο ;
.sarcastic.
 
Ακριβώς όπως το "είπες" Νίκο, περί γούστου τώρα κολοκυθόπιτα. Ας πούμε εγώ δεν νομίζω να πήγαινα ποτέ για υδρόβια με όπλο με ασημένια βάση, πρώτα από όλα για ψυχολογικούς λόγους νομίζοντας ότι το καθαρό θα έβλεπε τη βάση από χιλιόμετρο... :)
Για τα καθαρια... Δεν ξέρω...η φασσα όμως σίγουρα θα έβλεπε τον εαυτό της πάνω....
 
Back
Top