Προβλήματα και Αντιμετώπιση

Το επανατατικο μέσα στο κοντακι, της αποθήκης φυσιγγιων, του κόκκορα στην σκανδαλοθηκη και της βελόνας στο κλείστρο. Τα έχει η μαμά Beretta. Δεν ξέρω αν τα στέλνει.
Από τα τέσσερα τα δυο πρώτα είναι τα βασικά για πρώτη αλλαγή.
 
Επειδή κάποιος θεώρησε σκόπιμο να πετάξει τις βιδες από τον αορτιριουχο που ειχα βγάλει απο το όπλο ξέρει κανείς που θα μπορούσα να βρω άλλες; Η παραγγελνω καινούργιο https://www.hobbi.gr/aortiriouxos-kannis-dikannou-deluxe-p-3010.html
Πηγενε σε κατάστημα με σιδηρικα είδη κ πάρε κ τις κάννες μαζί σου,
Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να βρεις κάποια βίδα που να ταιριάζει γάντι.
Κάτι μικρές ωραίες βιδουλες που μπορεί να ταιριάζουν έχουν και οι αλουμιναδες.
 
Last edited:
Αν δεν βρεις στα σιδηρικα οπως ειπε ο Τασος λογω ψιλου πασου, πολυ πιθανο ειναι να βρεις σε καταστηματα ηλεκτρολογικου - ηλεκτρονικου υλικου.
 
Για 6 ευρω μπορει ομως να ρισκαρεις να πεσεις σε κανα "μαστορι" και να σου βαλει τιποτα λαμαρινοβιδες .asking.
 
Επειδή κάποιος θεώρησε σκόπιμο να πετάξει τις βιδες από τον αορτιριουχο που ειχα βγάλει απο το όπλο ξέρει κανείς που θα μπορούσα να βρω άλλες; Η παραγγελνω καινούργιο https://www.hobbi.gr/aortiriouxos-kannis-dikannou-deluxe-p-3010.html
εδώ νομίζω θα βρεις τα πάντα
http://www.damigosbros.gr/page_shops.php
και αυτός είναι κοντά σου αλλα δεν ξέρω ανα έχει ποικιλία
http://www.vrisko.gr/details/365e2bchak1b2fd7d4d6c301c17_d5bf
Γενικά πάντως επειδή οι βίδες θα ειναι εκτεθειμένες ... κανε μια ερώτηση αν έχεις επιλογές για τις ποιο ανθεκτικές σε σκουριά ;)
**αλενοβιδες συνήθως ειναι μαύρες - καποιες και γαλβανιζέ
 
Last edited:
Α και που είσαι θεοφραστε δεν πιστευω να θες οπωσδήποτε μαύρο χρωμα????.sarcastic.
Αν ναι τότε βάψε το κεφάλι της βίδας μαύρο εννοείτε πριν βιδωθει.sarcastic.
Άλλα τι στα λέω,πιάνουν τα χέρια σου..:)
 
Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει δείγμα, και λογικά θα παραγγείλω ένα καινούργιο παπαράκι να μην κάθομαι να γυρνάω στην Αθήνα με τις κάννες παραμάσχαλα.

Ίσως ταιριάζει κανένα από καμιά ηλεκτρονική συσκευή. (μέχρι τον Αύγουστο έχουμε χρόνο για πειράματα:p)
 
Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει δείγμα, και λογικά θα παραγγείλω ένα καινούργιο παπαράκι να μην κάθομαι να γυρνάω στην Αθήνα με τις κάννες παραμάσχαλα.
σωστός .. αλλα!! ίσως αυτο που θα παραγγείλει να έχει διαφορετικό σπείρωμα απο αυτο που έχουν οι κάννες σου....xm.
κανε ενα τηλ στον Καλκατζάκο στο ποτάμι που ειναι κοντά σου αν εχει να το δεις επιτόπου!;)
 
Καλημέρα κι από εδώ. Ωραία περάσαμε και χθες στο σκοπευτήριο, παρά τη ζέστη. Έριξα 2 καλές πούλες και το φχαριστήθηκα ... αλλά μου βγήκε ξινό !!! :(
Όταν γύρισα σπίτι κι έβγαλα το δίκαννο από τη θήκη ... ανακάλυψα ότι έχουν ξεκολλήσει και οι 2 πλαϊνές ρίγες ! :eek: Η πάνω ρίγα δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα.
Δεν ξέρω αν αυτό έγινε χθες ή αν είχαν ξεκολλήσει από μέρες και δεν το είχα προσέξει. Κρατάνε μόνο στις άκρες τους, μπροστά και πίσω καμιά 10αριά πόντους. Όλο το ενδιάμεσο τμήμα, που έχει και τις τρύπες "εξαερισμού", είναι ξεκολλημένο !!! Τώρα φοβάμαι να το ξανατουφεκίσω μήπως ξεκολλήσουν τελείως ...
Σκέφτομαι να πάρω τηλ. σε λίγο τον Παπατσαρούχα (είναι ο μόνος που εμπιστεύομαι για αυτή τη δουλειά) να δω τι θα μου πει, για να του το στείλω. Επίσης σκέφτομαι να του πω να μην τις ξανακολλήσει, αλλά να τις αφαιρέσει τελείως. Η αλήθεια είναι ότι το είχα σκεφτεί πολλές φορές, από τότε που το πήρα, να το κάνω αυτό (αφαίρεση πλαϊνών ριγών) αλλά δεν το αποφάσιζα και όλο το ανέβαλλα ...
Το θέμα είναι ότι, ούτως ή άλλως θα ξεκολληθεί και η πάνω ρίγα και θα πρέπει να ξανακολληθεί (αυτή δεν θέλω να την αφαιρέσει) και να γίνει ξανά βαφή των καννών, οπότε το "κουστουμάκι" θα είναι αρκετά ακριβό !!! Αλλά τι να κάνουμε ... :( .hit.
Ακούω γνώμες ...

Υ.Γ. Μωρέ καλά τα λέει ο Κυπρίδημος ότι οι ρίγες είναι άχρηστες και μόνο προβλήματα δημιουργούν !!!!;)
 
Καλημερα! Στελιο το εκαψες το εργαλειο! Παντως εχω ακουσει και αλλες φορες για ξεκολλημενες ριγες σε Skb.κατα την γνωμη μου τρομερη κινηση να βγαλεις τις πλαινες ριγες το ζυγισμα θα αλλαξει εντελως προς το καλυτερο..καθε εμποδιο και καλο που λενε.να πανε ολα καλα ευχομαι.
 
Καλημέρα κι από εδώ. Ωραία περάσαμε και χθες στο σκοπευτήριο, παρά τη ζέστη. Έριξα 2 καλές πούλες και το φχαριστήθηκα ... αλλά μου βγήκε ξινό !!! :(
Όταν γύρισα σπίτι κι έβγαλα το δίκαννο από τη θήκη ... ανακάλυψα ότι έχουν ξεκολλήσει και οι 2 πλαϊνές ρίγες ! :eek: Η πάνω ρίγα δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα.
Δεν ξέρω αν αυτό έγινε χθες ή αν είχαν ξεκολλήσει από μέρες και δεν το είχα προσέξει. Κρατάνε μόνο στις άκρες τους, μπροστά και πίσω καμιά 10αριά πόντους. Όλο το ενδιάμεσο τμήμα, που έχει και τις τρύπες "εξαερισμού", είναι ξεκολλημένο !!! Τώρα φοβάμαι να το ξανατουφεκίσω μήπως ξεκολλήσουν τελείως ...
Σκέφτομαι να πάρω τηλ. σε λίγο τον Παπατσαρούχα (είναι ο μόνος που εμπιστεύομαι για αυτή τη δουλειά) να δω τι θα μου πει, για να του το στείλω. Επίσης σκέφτομαι να του πω να μην τις ξανακολλήσει, αλλά να τις αφαιρέσει τελείως. Η αλήθεια είναι ότι το είχα σκεφτεί πολλές φορές, από τότε που το πήρα, να το κάνω αυτό (αφαίρεση πλαϊνών ριγών) αλλά δεν το αποφάσιζα και όλο το ανέβαλλα ...
Το θέμα είναι ότι, ούτως ή άλλως θα ξεκολληθεί και η πάνω ρίγα και θα πρέπει να ξανακολληθεί (αυτή δεν θέλω να την αφαιρέσει) και να γίνει ξανά βαφή των καννών, οπότε το "κουστουμάκι" θα είναι αρκετά ακριβό !!! Αλλά τι να κάνουμε ... :( .hit.
Ακούω γνώμες ...

Υ.Γ. Μωρέ καλά τα λέει ο Κυπρίδημος ότι οι ρίγες είναι άχρηστες και μόνο προβλήματα δημιουργούν !!!!;)
Πετα τες Στελιο!!!
Για καλο εκατσε η "αβαρια"!Το κουστουμακι βεβαια....αγνο παρθενο μαλλι!
 
Η αλήθεια είναι ότι το είχα σκεφτεί πολλές φορές, από τότε που το πήρα, να το κάνω αυτό (αφαίρεση πλαϊνών ριγών) αλλά δεν το αποφάσιζα και όλο το ανέβαλλα ...
Να που έφτασε η ώρα και ήρθε ο καιρός να φύγουν..(συμφωνώ σε αυτό).
Να τις κολλήσεις πάλι δεν νομίζω να εχει κανενα νόημα,άσε που μπορεί να ξανασυμβεί κάποια στιγμή το ιδιο.
Να δουμε και τι θα "κρύβουν" απο μεσα..
Καλη επιτυχία οτι κ αν επιλέξεις!
 
το μόνο πρόβλημα στο όλο εγχείρημα είναι το ταξίδι στην Αθήνα αν δεν έχει στα Χανιά κανέναν οπλουργό να το αναλάβει. Πάντως δεν είναι καμιά φοβερή δουλειά ποιο πολύ η φασαρία για το καθάρισμα και την βαφή των κανών.
 
Πριν λίγο μίλησα με τον Παπατσαρούχα, του είπα το πρόβλημα και ότι θα ήθελα να αφαιρέσουμε τις πλαϊνές ρίγες. Μου είπε: - "Αυτό θα σου πρότεινα κι εγώ".
Για την πάνω ρίγα που του είπα ότι την θέλω, μου είπε εντάξει, θα την ξανακολλήσει (αφού θα ξεκολλήσει ούτως ή άλλως) κι επίσης ότι οι κάννες θα χρειαστούν ξαναβάψιμο οπωσδήποτε ...
Ακριβώς όπως τα είχα φανταστεί κι εγώ δηλαδή ... ;)
Μου είπε επίσης να στείλω μόνο τις κάννες, αλλά του είπα αυτό που είχα γράψει κι εδώ προ καιρού, ότι δεν μπορώ να βγάλω το κοντάκι, κι επειδή το όπλο είναι 10 χρονών και δεν έχει ανοιχτεί καθόλου θα ήθελα με την ευκαιρία να κάνει ένα έλεγχο και σέρβις στο μηχανισμό, οπότε μάλλον θα στείλω ολόκληρο το όπλο.
Τον ρώτησα πόσο θα στοιχίσουν όλα αυτά και μου είπε ... κάπου μεταξύ 250 και 280 € . :(
Αύριο θα συνεννοηθώ με την κούριερ (ACS) που συνεργαζόμαστε στη δουλειά, θα βγάλω και μια φωτοτυπία του δελτίου κατοχής, και θα το στείλω μάλλον τη Δευτέρα.
Να που έφτασε η ώρα και ήρθε ο καιρός να φύγουν..(συμφωνώ σε αυτό).
Να τις κολλήσεις πάλι δεν νομίζω να εχει κανενα νόημα,άσε που μπορεί να ξανασυμβεί κάποια στιγμή το ιδιο.
Να δουμε και τι θα "κρύβουν" απο μεσα..
Καλη επιτυχία οτι κ αν επιλέξεις!
Ελπίζω Τάσο ότι δεν θα κρύβουν "εκπλήξεις" ... είναι εξαεριζόμενες οπότε κάτι θα είχε φανεί, πιστεύω. Και τώρα που ξεκολλήσανε τις ανασηκώνω λίγο και δεν φαίνεται κάτι ανησυχητικό. Εξάλλου δεν έχει φάει βροχές, λάσπες κ γενικά ταλαιπωρία σε κακές καιρικές συνθήκες (γι' αυτό είχα πάρει το μονό Baikal ... ;)), οπότε πιστεύω να είναι ο.κ. :)

το μόνο πρόβλημα στο όλο εγχείρημα είναι το ταξίδι στην Αθήνα αν δεν έχει στα Χανιά κανέναν οπλουργό να το αναλάβει. Πάντως δεν είναι καμιά φοβερή δουλειά ποιο πολύ η φασαρία για το καθάρισμα και την βαφή των κανών.
Σιγά ρε Θεό μην το εμπιστευτώ σε ντερμιτζήδες ... Ήντα το περάσαμε, αλέτρι ... (γ)ή μαναροσκαλίδα ;;; .yel. .big smile.

Η συγκλιση να μην χαλασει Στελιο τιποτα αλλο μην σε αγχωνει και το οικονομικο φυσικα.
Μα γι΄αυτό Νίκο θα το στείλω στον Παπατσαρούχα, που την έχει κάνει πολλές φορές αυτή τη δουλειά και την ξέρει καλά ... Τώρα, αν είμαι τόσο γκαντέμης και τύχει σε μένα η "στραβή" ... τότε τι να πω ... ;)
Υ.Γ. Τάσο, τώρα "αναγκαστικά" θα αναλάβει ξανά δράση η Moss.9200 ... από τη Δευτέρα κιόλας !!! ... Να θυμηθώ και τις παλιές καλές εποχές ... ;)
 
Back
Top