Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Καλησπερα! Πριν 45 περιπου μερες ειδα αυτο (Gemini 4*) το τσοκ σε μαγαζι με κυνηγετικα.φαινοταν καινουριο και το πηρα (30 ευρω) για την betetta και την benelli..18,4 αυλος και τα δυο οπλα..πινακα δεν εριξα,σκοπευτηριο ομως μου αρεσε πολυ με την beretta που ειχα ριξει 7-8 πουλες..οπως το καθαριζω βλεπω εκει που εχει τις τρυπες απο μεσα ξυσματα πλαστικου..τελικα επειδη κατι ειπωθηκε,σε προηγουμενα μηνυματα σας,και μπερδευτηκα ,ξερει κανεις με σιγουρια αν ειναι τσοκ φρενου το συγκεκριμενο;
e410V45.jpg
Γιαννη οπως τα λες με το ξυσμα πλαστικου ναι πιθανως ειναι αλλα την απαντηση θα την παρεις βλεποντας τις ταπες μετα
 
Γιαννη οπως τα λες με το ξυσμα πλαστικου ναι πιθανως ειναι αλλα την απαντηση θα την παρεις βλεποντας τις ταπες μετα
Κωστα σε ευχαριστω για την απαντηση! Οι ταπες δηλαδη (σκεφτομαι να ριξω ευθεια πανω και μετα να πεσει η ταπα να την δω) πρεπει να εχουν σπασμενα πτερυγια και να ειναι ξυσμενες στα πλαγια;
 
Σαραντο σε ευχαριστω! Οσες πουλες εριξα με την beretta και αυτο το τσοκ σε σχεση με τι εκανα παλια σε σκορ και ποιοτητα σπασιματων ηταν αρκετη διαφορα.αλλα τελικα στον πινακα φαινονται ολα..εχεις απολυτο δικιο.παντως το Gemini απο ποιοτητα οπως το βλεπω μια χαρα φαινεται και ειναι φτηνο..
 
Έχω βάλει και άλλες, στην αναζήτηση που έκανα είδα ότι με ξανά είχες ρωτήσει αν έχουμε φωτογραφίες, στις είχα παραθέσει αλλά μάλλον δεν τις είχες δει ποτέ.

Optima Plus Muller UFO / 50m / Bonarghi Steel 36 / N.3



Optima Plus Muller UFO / 50m / Lambro Blue / N.6




Optima plus Muller UFO - 50m-Express 34 n.4

Το λαμπρο εδωσε εξαιρετικη τουφεκια φιλε.Μιλαμε για 50 μετρα!!!!!!!Και το εξπρες αν δεν εκανε εκεινα τα κενα στο κεντρο θα ηταν πολυ καλο.Στα ψιλα το μαμα τσοκ τα πηγε καλυτερα.
 
Το λαμπρο εδωσε εξαιρετικη τουφεκια φιλε.Μιλαμε για 50 μετρα!!!!!!!Και το εξπρες αν δεν εκανε εκεινα τα κενα στο κεντρο θα ηταν πολυ καλο.Στα ψιλα το μαμα τσοκ τα πηγε καλυτερα.
Μήτσο επειδή για να πιάσω τα 50 μέτρα πρέπει να βγω λίγο πάνω από το επίπεδο του πίνακα, υπάρχει μια μικρή διαφορά στο έδαφος και οι δύο τουφεκιές (lambro & express) μου φύγαν δέκα πόντους χαμηλά, αν ήταν τελείως κέντρο θα έδιναν άλλη εντύπωση. Το Lambro Μπλε είναι άλλη κατηγορία φυσίγγι όπως είπε και ένας φίλος αλλά φλερτάρει και με τα 13€ το κουτί :confused:
 
Τωρα εξηγητε γιατι εχει γινει μυθος αυτο το φυσιγγι..μπορει να μην υπαρχει λαγοκυνηγος στην Κρητη που να μην το εχει βαλει στην ζωνη του..ο μπαρμας που παμε στο λαγο και ειναι μεγαλο γατονι ειναι κολλημενος με το καφε παντως..εχει και κανονι ομως (brow A5 76 cm 2* στανταρ) οπως και να εχει και τα δυο φαινονται φυσιγγαρες..και εμενα η τουφεκια με το μπλε μου αρεσει παρα πολυ..σιγουρα και η γεωμετρια της optima κανης εχει παιξει το ρολο της σε αυτες τις τουφεκιες..
 
Τωρα εξηγητε γιατι εχει γινει μυθος αυτο το φυσιγγι..μπορει να μην υπαρχει λαγοκυνηγος στην Κρητη που να μην το εχει βαλει στην ζωνη του..
Και μένα μπαρμπας μου λαγάς στην Αλεξανδρούπολη, μόνο Lambro Μπλε και μάλιστα από τον πολύ παλιό καιρό.
 
Καλησπερα! Πριν 45 περιπου μερες ειδα αυτο (Gemini 4*) το τσοκ σε μαγαζι με κυνηγετικα.φαινοταν καινουριο και το πηρα (30 ευρω) για την beretta και την benelli..18,4 αυλος και τα δυο οπλα..πινακα δεν εριξα,σκοπευτηριο ομως μου αρεσε πολυ με την beretta που ειχα ριξει 7-8 πουλες..οπως το καθαριζω βλεπω εκει που εχει τις τρυπες απο μεσα ξυσματα πλαστικου..τελικα επειδη κατι ειπωθηκε,σε προηγουμενα μηνυματα σας,και μπερδευτηκα ,ξερει κανεις με σιγουρια αν ειναι τσοκ φρενου το συγκεκριμενο;
e410V45.jpg
GEMINI από τα καλύτερα και τσοκ_ εχει αφήσει πισω του πολλά επώνυμα με βαρύ ονομα.
 
οπως το καθαριζω βλεπω εκει που εχει τις τρυπες απο μεσα ξυσματα πλαστικου..τελικα επειδη κατι ειπωθηκε,σε προηγουμενα μηνυματα σας,και μπερδευτηκα ,ξερει κανεις με σιγουρια αν ειναι τσοκ φρενου το συγκεκριμενο;
όταν τα εγραφα αυτά προχθες οι ειδικοι εγραψαν ότι κανω λαθος , ότι μονο τα Kicks είναι τσοκ φρενου , τα Gemini είναι αντιγραφη σε όλα των Briley ported και εχουν σχεδιαστεί για να γδερνουν το κυαθιο φρεναροντας το ετσι , είναι τσοκ χειρόφρενου φιλε , εχω γραψει παρα πολλες φορες ότι είναι τα πιο τιμια τσοκ της αγορας τα Gemini
 
Ήθελα να πάρω από τον κυργια κάποτε ένα 2* τζεμινι για την μοσσμπεργκ..
Αλλά μετά λέω τσοκ με 22€ θα είναι από ντενεκεδακι αναψυκτικού..
το κοστος φιλε ολων των τσοκ κατω από 10 ε είναι , μην τσιμπας με μαρκες φιρμες , να τσιμπας με το χαρτονι
 
όταν τα εγραφα αυτά προχθες οι ειδικοι εγραψαν ότι κανω λαθος , ότι μονο τα Kicks είναι τσοκ φρενου , τα Gemini είναι αντιγραφη σε όλα των Briley ported και εχουν σχεδιαστεί για να γδερνουν το κυαθιο φρεναροντας το ετσι , είναι τσοκ χειρόφρενου φιλε , εχω γραψει παρα πολλες φορες ότι είναι τα πιο τιμια τσοκ της αγορας τα Gemini
Δημητρη νομιζω οτι καπου το εχεις "χασει" το θεμα.... Ειδικος στα τσοκ ειναι η καθε εταιρεια που τα βγαζει και οχι εμεις εδω μεσα...... Η κουβεντα που εγινε προχτες αφορουσε τα kicks και εν μερη τα carlsons ported sporting clays για τα οποια απαντηση πηρα απο την ιδια την εταιρεια..... Τωρα οσο αφορα το ποσο τιμιο και καλο ειναι το καθε τσοκ ασε να το δειξει ο πινακας και το χαρτονι και οχι τα λογια..... Σε εμενα ενα gemini non ported εφυγε οπως ηρθε....
 
Δημητρη νομιζω οτι καπου το εχεις "χασει" το θεμα.... Ειδικος στα τσοκ ειναι η καθε εταιρεια που τα βγαζει και οχι εμεις εδω μεσα...... Η κουβεντα που εγινε προχτες αφορουσε τα kicks και εν μερη τα carlsons ported sporting clays για τα οποια απαντηση πηρα απο την ιδια την εταιρεια..... Τωρα οσο αφορα το ποσο τιμιο και καλο ειναι το καθε τσοκ ασε να το δειξει ο πινακας και το χαρτονι και οχι τα λογια..... Σε εμενα ενα gemini non ported εφυγε οπως ηρθε....
Κωστα παιζει ρολο και το οπλο,σε συγκριτικο τεστ σε πινακα που εκανα με beretta A302 και τσοκ gemini ported και carlsons ported sporting clays με διαφορα το gemini πολυ καλυτερο!!!εννοειται το δευτερο πουληθηκε!!αντιθετως οπου εχω δοκιμασει gemini σε διαφορα οπλα που περασαν απ τα χερια μου πινω παντα νερο στο ονομα τους!!για να ειμαι ομως ειλικρινης οι συγκρισεις εγιναν παντα με (ιταλικα) οπλα!!;)
 
όταν τα εγραφα αυτά προχθες οι ειδικοι εγραψαν ότι κανω λαθος , ότι μονο τα Kicks είναι τσοκ φρενου , τα Gemini είναι αντιγραφη σε όλα των Briley ported και εχουν σχεδιαστεί για να γδερνουν το κυαθιο φρεναροντας το ετσι , είναι τσοκ χειρόφρενου φιλε , εχω γραψει παρα πολλες φορες ότι είναι τα πιο τιμια τσοκ της αγορας τα Gemini
Δημήτρη σε ευχαριστω και εσενα για την απαντηση σου! Στο σκοπευτηριο παρόλο,που βγαίνει ακριβώς 0,20 σύσφιξη έκανε πολυ καλα ,μακρινά σπασίματα καλυτερα εμφανώς απο τα μαμησια τσοκ..Το μαγαζί που το πήρα εχει αλλο ενα φουλ και το δίνει 25 η 30 ευρω αλλα τοσο κλειστο τσοκ δεν βαζω σχεδόν ποτε και το σκεφτομαι αν το παρω.
 
Last edited:
Κωστα παιζει ρολο και το οπλο,σε συγκριτικο τεστ σε πινακα που εκανα με beretta A302 και τσοκ gemini ported και carlsons ported sporting clays με διαφορα το gemini πολυ καλυτερο!!!εννοειται το δευτερο πουληθηκε!!αντιθετως οπου εχω δοκιμασει gemini σε διαφορα οπλα που περασαν απ τα χερια μου πινω παντα νερο στο ονομα τους!!για να ειμαι ομως ειλικρινης οι συγκρισεις εγιναν παντα με (ιταλικα) οπλα!!;)
Τακη οντως εχεις δικιο ξεχασα να πω τον παραγοντα οπλο..... Το gemini το ειχα σε ιταλικο οπλο και πιθανος να ημουν απο τους λιγους που δεν κολλησε το οπλο με το τσοκακι σαν συνολο.... ;)
 
Εγω κην. χρονια με ενα τσοκ ζολι 3αρι αντιγρ. της τζεμινι ηστερουσε λιγο στον πηνακα, αλλα αποσκοτομ. ΜΙΑ χαρα, οταν εχει πουλια τη να λεμε....
 
Back
Top