Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Για να καταλαβεις την διαφορα ακομα και με το χερι αλλα και οπτικα..... Τα τσοκακια της kicks με porting ειναι τσοκακια φρενου και θα το καταλαβεις βλεποντας οτι οι οπες του porting ειναι σαν ξυραφια σε σχεση με τις οπες που ειχαν τα carlsons που ειχα στην κατοχη μου και που ηταν καθετες
το περιμενα ότι θα απαντησεις ακριβως ετσι , να ξερεις λοιπον ότι όλα τα τσοκακια με porting είναι τσοκ φρενου , τα λεγομενα και wad stripers όπως τα λενε οι αμερικανοι , πιο εντονα τα Briley k Gemini και μετα τα Carlsons , η αποδειξη στο αν ένα τσοκ φρεναρει γδερνοντας το κυαθιο εναι ο ιδιος ο συγκεντρωτηρας και όχι το χερι όπως εγραψες , μαζεύουμε και παρατηρούμε λοιπον τα ριγμένα κυαθια και παρατηρουμε αν το τσοκ κανει αυτά που λεει , σε διαβεβαιω λοιπον ότι το Carlsons ported είναι και παραειναι τσοκ φενου
 
Δεν ειναι γιατι το πορτινγκ τους ειναι ισιο και οχι με πολες μοιρες κλιση.Γι αυτο δεν ειναι..Δεν κανει καμπιλη
η κλιση στις τρυπες φιλε γινεται για να ξερεις για να μειωσει οσο μπορει την αναπηδηση της κανης
 
Αφου φιλε δημητρη τα ξερεις καλυτερα να σε ενημερωσω οτι τα carlsons sporting clays ported που ειχα δεν ειναι τσοκ φρενου και με απαντηση απο την carlsons σε ερωτηση που τους εκανα.... Οπως επισης με το συγκεκριμενο τσοκακι μπορουσα να ριξω κανονικα δραμια με flight control σε σχεση με τα kicks που δεν μπορω..... Η απαντηση που σου εδωσα ηταν σε λαικη μορφη σε οσα γνωριζω και μπορω να σου πω νομιζοντας οτι δεν γνωριζεις..... Απο την στιγμη που γνωριζεις λοιπον θεωρω ατοπη την ερωτηση σου οπως και την απαντηση οτι ηξερες οτι θα πω αυτο..... Θελω να πιστευω οτι εδω μεσα ειμαστε να ανταλλασουμε αποψεις και αποριες και οχι να κανουμε επιδειξη γνωσεων... Να εισαι καλα
 
η κλιση στις τρυπες φιλε γινεται για να ξερεις για να μειωσει οσο μπορει την αναπηδηση της κανης
Αυτο που λες δεν υσχιει.Εχω στην κατοχη μου αυτη τι στιγμη 10 μαρκες τσοκ..Ολες οι ταπες απο τα carlsons τα briley τα seminole τα gemini ειναι απειραχτες..Οσο για την κλιση και το διαγονιο πορτινγκ στο συγκεκριμενο τσοκ αυτο ειναι το φρενο.
 
Σωπα βρε Παύλο που δεν θα μπορέσεις να κυνηγήσεις Ελλάδα, λειοκαννο όπλο θα έχεις.
 
Γιωργο, νομιζω το εχω ξαναγραψει, ειδικη καννη φρενου με φρεναρισμα οσο πιο νωρις γινεται. Το θεμα το εχω προχωρησει πολυ, ισως λογω νομοθεσιας να μην μπορεσω να κυνηγησω το οπλο Ελλαδα, εδω που ειμαι το αποκτω με συνοπτικες διαδικασιες και το κοστος δεν ειναι τρομερο.
Παυλο πιστευω φετος οτι θα σπασουμε τα κοντερ..shoot..sarcastic..my man.Το εχωσ χημ. σαν εικονα στο μηαλο μου.
 
Αυτο που λες δεν υσχιει.Εχω στην κατοχη μου αυτη τι στιγμη 10 μαρκες τσοκ..Ολες οι ταπες απο τα carlsons τα briley τα seminole τα gemini ειναι απειραχτες..Οσο για την κλιση και το διαγονιο πορτινγκ στο συγκεκριμενο τσοκ αυτο ειναι το φρενο.
Δεν νομηζω φυλε μου.
 
Σωπα βρε Παύλο που δεν θα μπορέσεις να κυνηγήσεις Ελλάδα, λειοκαννο όπλο θα έχεις.

Γιωργο εχει κατι χαραξιες η καννη εσωτερικα. Μπορει να μου πουν οτι ειναι ραβδωτο.
 
Τι ακριβος δεν νομιζεις φιλε?Ολα ειναι τεσταρισμενα
Και εγω εχω πορτινγκ 75 μηρες στην κανη, ειναι κανη φρενου?Πηστευω οτι το τσοκ πρεπει να εχει καποιες γραμες καθετα που να φρεν. τον συγκ.Προς θεου δεν θελω να σε ανφιζβ. Μπορει να κανω και λαθος..shake.
 
Και εγω εχω πορτινγκ 75 μηρες στην κανη, ειναι κανη φρενου?Πηστευω οτι το τσοκ πρεπει να εχει καποιες γραμες καθετα που να φρεν. τον συγκ.Προς θεου δεν θελω να σε ανφιζβ. Μπορει να κανω και λαθος..shake.
Τα kicks εχουν 360 μοιρες ομως..
 
Και εγω εχω πορτινγκ 75 μηρες στην κανη, ειναι κανη φρενου?Πηστευω οτι το τσοκ πρεπει να εχει καποιες γραμες καθετα που να φρεν. τον συγκ.Προς θεου δεν θελω να σε ανφιζβ. Μπορει να κανω και λαθος..shake.
45 μοιρες εχεις εσυ...
 
το περιμενα ότι θα απαντησεις ακριβως ετσι , να ξερεις λοιπον ότι όλα τα τσοκακια με porting είναι τσοκ φρενου , τα λεγομενα και wad stripers όπως τα λενε οι αμερικανοι , πιο εντονα τα Briley k Gemini και μετα τα Carlsons , η αποδειξη στο αν ένα τσοκ φρεναρει γδερνοντας το κυαθιο εναι ο ιδιος ο συγκεντρωτηρας και όχι το χερι όπως εγραψες , μαζεύουμε και παρατηρούμε λοιπον τα ριγμένα κυαθια και παρατηρουμε αν το τσοκ κανει αυτά που λεει , σε διαβεβαιω λοιπον ότι το Carlsons ported είναι και παραειναι τσοκ φενου
Μηπως και σχεδον την ιδια δουλεια κανει και το πορτινγ στην καννη...λεω σχεδον
 
Τι προτιμάς, 4 σκάγια 4αρια στον πράσινο ή 2 με 3 3αρια; Εγώ 4 4αρια ;) Το 4αρι φίλε αν είναι 4αρι πραγματικό, σπάει κόκαλα εκεί που δεν βάζει ο νους σου.

Για τα 50 μέτρα αναφέρομαι στα πάντα, ακόμα και στα πιο φθηνά του εμπορίου. Θυμάσαι την φωτογραφία που είχα βάλει με τα 4αρια του Δορκα στα 50 μέτρα; Ούτε τσίχλα δεν γλυτωνε ;)

Παύλο το έχεις ξαναγράψει και δεν σου κρύβω ότι το έχω σκεφτεί πολλές φορές, τι βελτίωση σκέφτεσαι να κάνεις;
Αν βαλεις 4 τεσαρια και στην ιδια αποσταση θα βαλεις 3 3αρια αλλα με πολυ μεγαλυτερη κινητικη ενεργεια,κατα τη γνωμη μου πολυ καλυτερο.το 3αρι το καλο να δεις τι κανει.sarcastic.
 
Πολλές οι πατέντες παιδιά από κάθε εταιρεία κάθε ένας υπόσχεται τα δικά του, καινούργιες εταιρείες ξεφυτρωνουν κάθε τόσο, όλα αυτά κάνουν την ίδια δουλειά με διαφορετική σχεδίαση.

image hosting no sign up

image hosting over 5mb

upload image online free

image uploader


post a picture


Καινούργια εταιρεία παρακάτω τα παρομοιαζω με τα Kick's με διαφορετική σχεδίαση οπών.

New: Blackbore 12-Gauge Chokes - "The Cutting Edge" - The Firearm Blog
http://www.thefirearmblog.com/blog/2014/07/29/new-blackbore-12-gauge-chokes-cutting-edge/
 
Last edited:
Πολλές οι πατέντες παιδιά από κάθε εταιρεία κάθε ένας υπόσχεται τα δικά του, καινούργιες εταιρείες ξεφυτρωνουν κάθε τόσο, όλα αυτά κάνουν την ίδια δουλειά με διαφορετική σχεδίαση.

image hosting no sign up

image hosting over 5mb

upload image online free

image uploader


post a picture


Καινούργια εταιρεία παρακάτω τα παρομοιαζω με τα Kick's με διαφορετική σχεδίαση οπών.

New: Blackbore 12-Gauge Chokes - "The Cutting Edge" - The Firearm Blog
http://www.thefirearmblog.com/blog/2014/07/29/new-blackbore-12-gauge-chokes-cutting-edge/

τα ίδια κάνουν όλα όπως τα λές
το παιχνίδι τσοκ όμως τελειώνει σιγά σιγά κράτησε μια 10ετία στην Αμερική άσχετα αν εδώ το μαθαίνουμε με καθυστέρηση όπως και τους κώνους αυλούς πορτινγκ κ.λ.π.
το νέο παιχνίδι λέγεται φυσίγγια εκεί θα είναι τα επόμενα χρόνια ο ανταγωνισμός ;) πιστεύω ότι εσύ τα βλέπεις ήδη τα πρώτα δείγματα με νέα φυσίγγια και εντυπωσιακές συσκευασίες
 
Αρι οι αποστάσεις είναι πάνω κάτω σχετικές. Τσίχλα καρτέρι και περπατητό και φάσσες. Για παπιά δεν το παίρνω, Έχω το benelli.
Κωστη παιξε με αρχη με τα δικα του κ συσφιξη MOD και IMOD, δηλαδη 4 και 3 αστρα σε πραγματικη συσφσιξη σχεδον... Για μενα πηγαινε σε κατι αλλο μονο αν σε εδνιαφερει η πλειοψηφια των τουφεκιων σου να ειναι μετα τα 35 μετρα... Τιμια επιλογη κ σχετικα οικονομικη ειναι τα Carlson, δινουν τα ποσοστα συγκεντρωησης που πρεπει σε ολες τις αποστασεις... Απο εκει κ περα οσο ανεβαινει το κασε, εχεις κ αλλες επιλογες...
 
Last edited:
Κωστή σε συνέχεια των όσων γράφει ο Αρις δες αν υπάρχουν και seminole για το όπλο σου ... Μου τα χε προτείνει καποια στιγμή ο Γιώργος και πήρα ενα 2 αρι και 1 4αρι . Πολύ πολύ καλά..
Briley επίσης σταθερή αξία και Muller βεβαια εξαιρετικά...
 
Όλο ακούμε για ufo για τρελά μέτρα αλλά ένας φίλος δεν προσφέρθηκε.yelling.να μας δίξει μια τουφεκιά του.Παρουσιάστε κάτι και για μας

Έχω βάλει και άλλες, στην αναζήτηση που έκανα είδα ότι με ξανά είχες ρωτήσει αν έχουμε φωτογραφίες, στις είχα παραθέσει αλλά μάλλον δεν τις είχες δει ποτέ.

Optima Plus Muller UFO / 50m / Bonarghi Steel 36 / N.3



Optima Plus Muller UFO / 50m / Lambro Blue / N.6




Optima plus Muller UFO - 50m-Express 34 n.4

 
Back
Top