Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Έχω βάλει και άλλες, στην αναζήτηση που έκανα είδα ότι με ξανά είχες ρωτήσει αν έχουμε φωτογραφίες, στις είχα παραθέσει αλλά μάλλον δεν τις είχες δει ποτέ.

Optima Plus Muller UFO / 50m / Bonarghi Steel 36 / N.3



Optima Plus Muller UFO / 50m / Lambro Blue / N.6




Optima plus Muller UFO - 50m-Express 34 n.4

Καπου τις θυμάμαι τις φώτο...
Για τα ατσαλινα στην 1η φώτο δεν μπορώ να εκφέρω αποψη γιατί μόνο εγκυκλοπαιδικές γνωσεις έχω...
οι 2η και η 3η αν υποθέσουμε οτι το 6αρι π.χ προορίζεται για φάσα και το 4αρι για πράσινο φαίνονται άκρως φονικές (σου φύγαν και λίγο κάτω οι ντουφεκιες;))

Εχεις συγκρίνει το Muller, με το μαμίσιο optima Full σ' αυτά τα μέτρα?
 
Καλά θυμάσαι :) Τις έχω βάλει κατά περιόδους, αλλά τις ζήτησε ο Στέλιος.
Το ατσάλινο ενδέχεται να έβαλε όλα τα σκάγια του φυσιγγίου στον πίνακα αλλά επειδή δεν αφήνει ίχνος πρέπει να δεις την φώτο προσεχτικά.

Εχεις συγκρίνει το Muller, με το μαμίσιο optima Full σ' αυτά τα μέτρα?

Μόνο το Euro 9-10 δοκίμασα στα 50 μέτρα με το 1* μαμά, αλλά είναι το πλέον ακατάλληλο φυσίγγι να βληθεί με το UFO. Την δοκιμή την είχα κάνει επειδή νομίζω είχε ρωτήσει τότε ο Γιάννης από τα Χανιά αν έχω δοκιμάσει το UFO με ψιλά σκάγια.

Euromix 9-10, Oprima Plus 1*, 50 μέτρα

 
Euromix 9-10, Oprima Plus 1*, 50 μέτρα


Euromix 9-10, Optima Plus UFO, 50 μέτρα

To Muller εχει δώσει ελαφρά πυκνοτερο κέντρο, αλλά το μαμίσιο μου φαίνεται εχει δώσει καλύτερη περιφέρεια και ισοκατανομή...
η ντουφεκιά του μαμίσιου, για να πω την αλήθεια μ' άρεσει περισσότερο...
Βέβαια στον πίνακα δεν αποτυπώνεται το μήκος της ατράκτου και στο κυνήγι μπορεί να ''βλέπεις'' άλλα πραματα...

Πάντως Γιώργο, βλέποντας 2 ντουφεκιές στα 50 μ. απο διαφορετικά τσοκ-και μάλιστα με τόσο ''ψιλά'' σκάγια-με κάνει να υποθέτω οτι η καλή απόδοση οφείλεται περισσότερο στην κάννη του όπλου παρά στο τι τσοκ φοράει...
 
Euromix 9-10, Optima Plus UFO, 50 μέτρα

Οι τουφεκες ειναι αρκετα καλες για τοσα μετρα αλλα οχι για να κοψουν το κεφαλι απο το παπι οπως ειπες πιο πανω..Αυτο ακουγετε υπερβολικο για τοσα πολλα μετρα.Πιστευω οτι και με ενα πιο οικονομικο τσοκακι μπορεις να παρεις αυτο το αποτελεσμα.Το ανακοντα long range φενετε να ειναι σφυχτοτερο απο τουφεκες που εχω δει..Οπως και το kicks smoke full.Μιλαω για το δικο μου οπλο.
 
To Muller εχει δώσει ελαφρά πυκνοτερο κέντρο, αλλά το μαμίσιο μου φαίνεται εχει δώσει καλύτερη περιφέρεια και ισοκατανομή...
η ντουφεκιά του μαμίσιου, για να πω την αλήθεια μ' άρεσει περισσότερο...
Βέβαια στον πίνακα δεν αποτυπώνεται το μήκος της ατράκτου και στο κυνήγι μπορεί να ''βλέπεις'' άλλα πραματα...

Πάντως Γιώργο, βλέποντας 2 ντουφεκιές στα 50 μ. απο διαφορετικά τσοκ-και μάλιστα με τόσο ''ψιλά'' σκάγια-με κάνει να υποθέτω οτι η καλή απόδοση οφείλεται περισσότερο στην κάννη του όπλου παρά στο τι τσοκ φοράει...
Μην του λες τετεια ρε Σπιρο.Θα μας ζαληση παλι με αυτην την οπτιμα..hair.
 
Όταν λέω κομμένο λαιμό, εννοώ τουλάχιστον ένα σκάγι ν.4 στον λαιμό, δεν είπα να ξεκολλήσει το κεφάλι του παπιού.
Δεν θα διαφωνήσω με κανέναν για τις επιτυχίες των άλλων τσοκ. Αυτό δεν θα το έκανα ακόμα και αν έβγαζα λεφτά με κάποιον τρόπο από το συγκεκριμένο.
Ωστόσο δεν παύουν οι συγκεκριμένες τουφεκιές - εκτός από ατσάλινο ν.3-να είναι "αντισυμβατικές" σύμφωνα με τον κατασκευαστή. Το συγκεκριμένο τσοκ το προτείνει μέχρι ν.4 και όχι για πιο ψηλά σκάγια.
Στέλιο βάλε και τις δικές σου τουφεκιές στα 50 μέτρα να πάρουμε μάτι :) Όχι όμως με super caccia και winter αλλά με 34γρ όπως είναι το Lambro Blue και το Express ;). Επίσης βάλε μας στα 50 μέτρα μια τουφεκιά με 31γρ όπως είναι το Euromix.
 
Μην του λες τετεια ρε Σπιρο.Θα μας ζαληση παλι με αυτην την οπτιμα..hair.
Έ όχι και σας ζαλίζω, που για να δείτε χαρά στα χέρια σας και να πιάσετε παπί πρέπει να γεμίσετε τον ουρανό σκάγια, εμείς δεν ρίχνουμε 44 και 56γρ φιλαράκι :)
 
Αυτο που λες δεν υσχιει.Εχω στην κατοχη μου αυτη τι στιγμη 10 μαρκες τσοκ..Ολες οι ταπες απο τα carlsons τα briley τα seminole τα gemini ειναι απειραχτες..Οσο για την κλιση και το διαγονιο πορτινγκ στο συγκεκριμενο τσοκ αυτο ειναι το φρενο.
φιλε ότι πεις , και εγω είμαι αστροναύτης , χτες γυρισα από τον Αρη
 
https://imgur.com/uSVxsEm
Γιωργο τωρα που ειδα ξανα τις τουφεκιες με το ufo και κανοντας μια συγκριση δεν βλεπω και μεγαλες διαφορες απο το anaconda long παρολου που το ufo ειναι πιο σφιχτο
Δεν διαφωνώ και το ανακόντα long πρέπει να είναι εξαιρετικό.
 
Μηπως και σχεδον την ιδια δουλεια κανει και το πορτινγ στην καννη...λεω σχεδον
κατά ενα βαθμο ναι , φρεναρει το κυαθιο , σε πολλα παλια σκητοντουφεκα εχεις δει ποτε στα πλαγια πριν το τσοκ καθετες ισιες γραμμες ? τα λεγομενα φρενα στομιου , εχω ριξει στον αερα με τετοια κανη και εχω μαζεψει τα κυαθια , στην μερια που είναι οι γραμμες στην κανη λειπει ολο το κομματι του πλαστικου στο κυαθιο , αυτό και αν είναι φρενο φιλε
 
Γιωργο με μια προχειρη μετρηση κ οχι πολυ ακριβης μιας κ δεν φαινονται κ πολυ καλα αν ολα τα σκαγια στον πινακα ειναι απο την ιδια τουφεκια στο EUromix, το UFo εχει βαλει καπου 360 σκαγια σε ολη την επιφανεια του πινακα και το Foul καπου στα 390 απο τα 680 περιπου της γομωσης αν υποθεσουμε οτι τα 31 γρ ν9-10 εχουν ιση αναλογια σκαγιων...
Στα ψιλα σκαγια στις δικες μου δοκιμες μου εδινε αποδοση 2 αστρων περιπου, ετσι κ αλλιως δεν ειναι γι αυτο κατασκευασμενο... Στα χοντρα σκαγια μου εδινε ενα 5 με 10 % πανω απο φουλ... Το Ufo με φυσιγγι ιδιογομωσης με κομμενα πτερυγια κανει στα 45- 50 μετρα πολυ καλα καπνισματα, πραγμα που δεν βλεπεις ευκολα στα παπια, και με φυσιγγι με μπαφερ ν4 ανεβαινει κατηγορια κ αποσταση...
Συγκριση με αλλο τσοκ στα 50 μετρα δεν εχω κανει ακομα μιας κ δεν εχω αυτη την αποσταση στο σκοπευτηριο... Οταν με το καλο αρχισει το κυνηγι θα το δω με Κιcks κ ισως με Patternamster παρολο που εχουν πιο ανοιχτη συσφιξη απο το UFO...
 
φιλε ότι πεις , και εγω είμαι αστροναύτης , χτες γυρισα από τον Αρη
Ψοφας για παρεξηγιση απο οτι καταλαβα..Αν εχεις ποσταρισε μερικες τουφεκες να δουμε ρε φιλε..Και σου εχω κι εγω ετοιμες.Και φωτο με ταπες απο το καθε τσοκ
 
Όταν λέω κομμένο λαιμό, εννοώ τουλάχιστον ένα σκάγι ν.4 στον λαιμό, δεν είπα να ξεκολλήσει το κεφάλι του παπιού.
Δεν θα διαφωνήσω με κανέναν για τις επιτυχίες των άλλων τσοκ. Αυτό δεν θα το έκανα ακόμα και αν έβγαζα λεφτά με κάποιον τρόπο από το συγκεκριμένο.
Ωστόσο δεν παύουν οι συγκεκριμένες τουφεκιές - εκτός από ατσάλινο ν.3-να είναι "αντισυμβατικές" σύμφωνα με τον κατασκευαστή. Το συγκεκριμένο τσοκ το προτείνει μέχρι ν.4 και όχι για πιο ψηλά σκάγια.
Στέλιο βάλε και τις δικές σου τουφεκιές στα 50 μέτρα να πάρουμε μάτι :) Όχι όμως με super caccia και winter αλλά με 34γρ όπως είναι το Lambro Blue και το Express ;). Επίσης βάλε μας στα 50 μέτρα μια τουφεκιά με 31γρ όπως είναι το Euromix.
Γιωργο θα ριξω μερικα απο αυτα μεσα στην εβδομαδα με kicks full γιατι δεν τα δουλευω αυτα τα φυσιγγια τυχενει ομως να εχω μερικα απλα δεν θυμαμαι νουμερο..Απο 34 αυτη τι στιγμη σε κατι αλλο εχω f2 και speed..
 
Έ όχι και σας ζαλίζω, που για να δείτε χαρά στα χέρια σας και να πιάσετε παπί πρέπει να γεμίσετε τον ουρανό σκάγια, εμείς δεν ρίχνουμε 44 και 56γρ φιλαράκι :)
.freezing cold..very funny..very funny.Εμεις δουλευουμε 3αρια και τσοκ και νουμερο σκαγιων φιλος για να κανουμε αυτα που κανει η παλιοκουζινα σου με xxxxxxfull.very funny.
 
Όταν λέω κομμένο λαιμό, εννοώ τουλάχιστον ένα σκάγι ν.4 στον λαιμό, δεν είπα να ξεκολλήσει το κεφάλι του παπιού.
Δεν θα διαφωνήσω με κανέναν για τις επιτυχίες των άλλων τσοκ. Αυτό δεν θα το έκανα ακόμα και αν έβγαζα λεφτά με κάποιον τρόπο από το συγκεκριμένο.
Ωστόσο δεν παύουν οι συγκεκριμένες τουφεκιές - εκτός από ατσάλινο ν.3-να είναι "αντισυμβατικές" σύμφωνα με τον κατασκευαστή. Το συγκεκριμένο τσοκ το προτείνει μέχρι ν.4 και όχι για πιο ψηλά σκάγια.
Στέλιο βάλε και τις δικές σου τουφεκιές στα 50 μέτρα να πάρουμε μάτι :) Όχι όμως με super caccia και winter αλλά με 34γρ όπως είναι το Lambro Blue και το Express ;). Επίσης βάλε μας στα 50 μέτρα μια τουφεκιά με 31γρ όπως είναι το Euromix.
Το λαμπρο το μπλε ειναι αλλη κατηγορια ειδικα αν ειναι απο τα παλια....δεν συγκρινεται με τα αλλα 34αρια
 
Έ όχι και σας ζαλίζω, που για να δείτε χαρά στα χέρια σας και να πιάσετε παπί πρέπει να γεμίσετε τον ουρανό σκάγια, εμείς δεν ρίχνουμε 44 και 56γρ φιλαράκι :)
Δεν εγραψα 56γρ. εγραψα 58 γρ σε 3,5..sarcastic.
 
Last edited by a moderator:
Καλησπερα! Πριν 45 περιπου μερες ειδα αυτο (Gemini 4*) το τσοκ σε μαγαζι με κυνηγετικα.φαινοταν καινουριο και το πηρα (30 ευρω) για την beretta a304 και την Benelli Centro 18,4 αυλος και τα δυο οπλα..πινακα δεν εριξα,σκοπευτηριο ομως μου αρεσε πολυ με την beretta που ειχα ριξει 7-8 πουλες..οπως το καθαριζω βλεπω εκει που εχει τις τρυπες απο μεσα ξυσματα πλαστικου..τελικα επειδη κατι ειπωθηκε,σε προηγουμενα μηνυματα σας,και μπερδευτηκα ,ξερει κανεις με σιγουρια αν ειναι τσοκ φρενου το συγκεκριμενο;
e410V45.jpg
 
Last edited:
Back
Top