Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Φιλαρακι μην ανυσηχεις ολα θα τσεκαριστουν οταν ερθει η ωρα τους....και στον πινακα και στο τερρεν.eat.και οτι μου γεμιζει το ματι θα κατασχεθει.sarcastic.ΟΚ

Παντως να περιμενεις μεγαλες εκπληξεις απο το φιλο σου φετος. Μιλαμε για πολυ προχωρημενα συστηματα που δεν εχουν ακουστει καθολου στην Ελλαδα ακομα. Περισσοτερα δεν μπορω να πω;)
 
Γιατί ρε φίλε δεν μπορείς να πεις; Δώσε και σε μας μπάρμπα .sarcastic..

Γιωργο Οκτωβρη θα μιλησω αναλυτικα και με καθε λεπτομερεια οπως παντα. Και μετα απο δοκιμη παντα οποιο και αν ειναι το αποτελεσμα
 
Γιωργο Οκτωβρη θα μιλησω αναλυτικα και με καθε λεπτομερεια οπως παντα. Και μετα απο δοκιμη παντα οποιο και αν ειναι το αποτελεσμα
Tετοια κανεις κ θα βρεθεις με καμια δεκαρια καννες παραμασχαλα του χρονου για Special Tuning... .yelling..sarcastic.
Καλο ταξιδι Παυλο....shake hands.
 
Tετοια κανεις κ θα βρεθεις με καμια δεκαρια καννες παραμασχαλα του χρονου για Special Tuning... .yelling..sarcastic.
Καλο ταξιδι Παυλο....shake hands.

Aρι κατσε πρωτα να δουμε αν θα αποδωσει το συστημα, οι πολλες παραγγελιες απο φιλους ερχονται μονο οταν κατι τους αρεσει.
 
Καλημερα σε ολους! Βλέποντας τον πίνακα βλεπω την beretta στο trap 692 φαντάζομαι το ιδιο και στο trap DT 11, να εχει αυλο 18,4 ουτε καν 18,6 που δεν θεωρείται καν διευρυμένος..γιατι το κανει αυτο? η beretta στα ακριβά σκοπευτικα της trap γιατι δεν βάζει ΕΣΤΩ 18,6 αυλο? εχω διαβασει μηνύματα εδω που λενε οτι κανες με κλειστά τσοκ και 18.7-18.8 αυλόυς ειναι τρομερες βλητικα..η beretta (και οχι μονο η beretta (βλέπε perazzi) ) ομως στο πολυ απαιτητικό άθλημα του trap επιμένει στο 18,4.. Το ειχα παντα απορία αυτο...

ILuaGPM.jpg
 
Καλημερα σε ολους! Βλέποντας τον πίνακα βλεπω την beretta στο trap 692 φαντάζομαι το ιδιο και στο trap DT 11, να εχει αυλο 18,4 ουτε καν 18,6 που δεν θεωρείται καν διευρυμένος..γιατι το κανει αυτο? η beretta στα ακριβά σκοπευτικα της trap γιατι δεν βάζει ΕΣΤΩ 18,6 αυλο? εχω διαβασει μηνύματα εδω που λενε οτι κανες με κλειστά τσοκ και 18.7-18.8 αυλόυς ειναι τρομερες βλητικα..η beretta (και οχι μονο η beretta (βλέπε perazzi) ) ομως στο πολυ απαιτητικό άθλημα του trap επιμένει στο 18,4.. Το ειχα παντα απορία αυτο...

ILuaGPM.jpg
 
Καλημερα Γιαννη! Ο 18,4 αυλος βγαζει πιο πυκνη τουφεκια στο κεντρο της!στο τραπ χρειαζεται αυτο!
Τωρα να μου πεις γιατι στα ακριβα κυνηγετικα δικανα δε βαζει τουλαχιστον 18.6 αυτο δε το ξερω ουτε εγω!και οχι μονο η beretta!
 
Μα είναι απλό βρε Γιάννη :). Η γόμωση των 24 γραμμαρίων σε μια κάννη με αυλό 18,4 είναι αντίστοιχη μιας κυνηγητικής γόμωσης σε έναν διευρυμένο αυλό. Εγώ το θεωρώ πολύ φυσιολογικό, αφού αναφερόμαστε σε μια γόμωση που ακροβατεί ανάμεσα στο cal,12, cal.16 και cal.20. Πάντα κατά την προσωπική μου άποψη, το θέμα είναι αν θεωρείς την γόμωση των 24γρ με σκάγια νούμερο 7,5 σαν σημείο αναφοράς για το cal.12. Αυτό νομίζω έχει να κάνει με την "λάθος" προσέγγιση της ερώτησης σου ;)
Αν η επιλογή των φυσιγγίων μου για κυνηγητική και σκοπευτική χρήση, περιοριζόντουσαν σε γομώσεις γύρω από τα 24γρ και σε νούμερα από 4 ως 7, τότε μην σου πω ότι η καλύτερη επιλογή θα ήταν ο αυλός του παλιού Baikal με 18,2 αυλό.
 
Το μέγιστο συμβατικό βάρος που "πρέπει" να βληθεί από μία κάννη cal. 12 με αναφορικό αυλό στα 18,5mm προκύπτει αν διαιρέσουμε το βάρος της λιβρας 453,59 γρ διά του 12. Το αποτέλεσμα είναι περίπου 37,5γρ ... ;) ;););)
 
δεν εχει σχεση το φορτιο με την διαμετρο του αυλου , αυτό που ακουνε με προσοχή οι εταιριες και ειδικα οι κορυφαιες παγκοσμίως όπως είναι η Περαζι είναι ένα πραγμα πανω από όλα , ακουνε τι ζητανε οι σκοπευτες , αυτό ακουνε και αυτό δινουν , τα high tech είναι με οπτιμα αυλους και παιρνουν κεφαλια βλητικα , αλλα τελικα εκεινο που μετραει είναι η ψυχολογια , εκανα 21 με τον 18,6 , αν ειχα το παλιο 18,4 θα εκανα 23 σιγουρα σκεφτηκε ο ταδε κορυφαιος , αυτό είναι το μυστικο ρε μαγκες , όλα είναι στο μυαλο μας
 
Δημητρη ευχαριστω και εσενα! Πολυ ενδιαφεροντα αυτα που γραφεις παντα οπως και του Γιωργου! Παρολο που διαφωνειτε σε καποια πραγματα, οτι υπαρχουν διαφορετικες αποψεις και δεν συμφωνουμε ολοι σε ολα το θεωρω πολυ σημαντικο στη συζητηση.
Προσωπικα πιστευω οτι η αληθεια για το "18,4 αυλος στα trap" υπαρχει και στις δυο αποψεις σας..
 
Last edited:
Δημητρη ευχαριστω και εσενα! Πολυ ενδιαφεροντα αυτα που γραφεις παντα οπως και του Γιωργου! Παρολο που διαφωνειτε σε καποια πραγματα, οτι υπαρχουν διαφορετικες αποψεις και δεν συμφωνουμε ολοι σε ολα το θεωρω πολυ σημαντικο στη συζητηση.
Προσωπικα πιστευω οτι η αληθεια για το "18,4 αυλος στα trap" υπαρχει και στις δυο αποψεις σας..
δεν διαφωνω με κανεναν φιλε γραφω την γνωμη μου , δεν είμαι ο παπας , απλως εχω φιλους τραπαδορους σκληρους και εχω αποψη συγκεκριμενη
 
Γιαννη πρεπει να περασεις σε δοκιμες φιλε,αυτα εχουν γραφτει απειρες φορες και εχουν απαντηθει αλλες τοσες,τα πειστηρια θα ερθουν απο εσενα τον ιδιο,γιατι οτι και να εχεις διαβασει παντα θα υπαρχη μια αμφιβολια.Τα φορουμ εως εδω φτανουν,παραπερα δεν πανε.Ο μονος λογος μιας στεννης καννης που θα μπορουσες να τι δικαιολογησεις ειναι στο οτι θα ριξεις με κρυο σε αγωνα τραπ,και το φυσσιγκι μπορει να μεινει απο πιεσεις,τοτε μονο εχει αξια η χρηση της...Το φουλ τσοκ ειναι απαιτητικο.
Καλημερα! Σαραντο σε ευχαριστω! Το θεμα Σαραντο δεν ειναι μονο να κανεις δοκιμες αλλα να ξερεις και να τις αξιολογησεις.προσωπικα δεν εχω τετοιες γνωσεις περα απο το να κρινω με το ματι μια κατανομη.παντως βλεπω στις απαντησεις σας οτι στο trap ο στενος αυλος με στενο τσοκ και 24gr μπορει να φερει 25 αρια..αντιθετα οι διευρυμενοι σε καποιες συνθηκες( π.χ..πολυ κρυο οπως λες) ισως να εχουν θεμα στο trap..
 
Last edited:
Καλημερα! Σαραντο σε ευχαριστω! Το θεμα Σαραντο δεν ειναι μονο να κανεις δοκιμες αλλα να ξερεις και να τις αξιολογησεις.προσωπικα δεν εχω τετοιες γνωσεις περα απο το να κρινω με το ματι μια κατανομη.παντως βλεπω στις απαντησεις σας οτι στο trap ο στενος αυλος με στενο τσοκ και 24gr μπορει να φερει 25 αρια..αντιθετα οι διευρυμενοι σε καποιες συνθηκες( π.χ..πολυ κρυο οπως λες) ισως να εχουν θεμα στο trap..
τα 25 αρια ερχονται φιλε πριν πας στο σκοπευτηριο , δεν ερχονται από τις κανες , ερχονται από το μυαλο του σκοπευτή , η ταπεινη μου γνωμη είναι ότι σε γενικα πλαισια οι διευρυμένοι υπερτερουν , καλο είναι όμως όταν μιλαμε για κανες να μην βαζουμε μεσα και τις κανες των Περαζι , αυτες ειναι σε άλλη κατηγορια παιζουν μονες τους , το γιατι είναι μεγαλο θεμα , από εκει και περα , εκεινο που μετραει όμως πιο πολύ είναι η ψυχολογια του σκοπευτή , δεν μπορεις να πεισεις καποιον που ριχνει 20 χρονια με 18,4 να παει σε διευρυμενο , τα εργοστασια αυτό το ξερουν , η επομενη γενια σκοπευτών θα ριχνει μονο με διευρυμένους αυλους , οσο αφορα το κρυο και τις πιεσεις σε σχεση με την διαμετρο του αυλου , οι κορυφαιοι σκοπευτες εχουν ψαξει και το δεκατο του χιλιοστου σε κάθε γηπεδο που παιζουν , οι ομαδες τους ξερουν και που παει το κάθε σκαγι του φυσιγγιου , να γραψω ενα παραδειγμα , στα ρωσικα γήπεδα υπαρχει συστημα τηλεμετριας που βγαζει σε οθονη την κινηση της κανης σε σχεση με το πιατο πριν τον πυροβολισμο , που πηγε σαν δεσμη η βολη ως προς την πτηση του πιατου , ποσο τοις εκατο από την κατανομή χτυπησε το πιατο και σε ποιο ακριβως σημειο του πιατου !!!!!!!!!
 
Γραφω και αυτα ως παραδειγμα,οι παρακινητες μου τοτε ποτε δεν ανεφεραν τιποτα περι αυλων,ουτε περι ψιλων-χοντρων σκαγιων,μου ειπαν οτι οι διευρημενοι-αχρωμειωτοι-και μακρυκωννοι αυλοι θα εχουν καλυτεροι αποδωση απο τα Μπενελλι που κυνηγουσα τοτε.Τοτε θα τα παρω,ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ μου απαντουν,και ετσι εγινε...γνωριζοντας οτι τα θελω για χοντρα σκαγια....Επιστρατευτηκαν 3 τουφεκια με τις φοβερες γεωμετριες να αντιμετωπισουν σε διατρησεις-συγκεντρωσεις 2 Μπενελλι με αυλους 18.45 και 18.50 αυλους στα χοντρα σκαγια μου με ενδιεφεραν εμενα.Το αποτελεσμα ηταν εβαλε ο μανολιος το βρακι του αλλιως,για να μην το γραψω αλλιως,τι αλλο πιο αποδεικτικο απο αυτο,οτι δεν μετρουν?Αυτο που μου αρεσε και στα 3 ειναι το κομματι του χειρησμου,που εκει εμενα με βολευαν καλυτερα απο τα Μπενελλι,αλλα δεν ειχε να κανει με το βλητικο κομματι οπως απεδειξαν οι μετρησεις....Και στο φιναλε αν πηγαινες και κοντρα στα γραφομενα τους,θυμναν κιολας:(
Σαραντο πoιες benelli εχουν τετοιο αυλο?Και αυτο αναγραφουν στην κανη(πχ18,50)??
 
Back
Top