Winchester Team

Για να το πετάξεις κ να φτιάξεις ένα στα μέτρα σου φίλε
Δεν είναι ανάγκη να κάνεις άλλο Δημήτρη. Κι εγώ στο τσαφ είχα φτάσει αλλά τελικά με μια φλάντζα, (καλά και λίγο κόψιμο), ήρθε στα μέτρα μου. Και είμαι πολύ δύσκολος στις κλίσεις του κοντακιού. Κι από τότε δεν την αλλάζω.
ΥΓ η φλάντζα νομίζω ήταν από Browning
 
Ολα ειναι ικανοποιητικα σε αυτο το τουφεκι, την SX3 εννοω, εως εξαιρετικα. Ιδιαιτερα η Field που κατεχω αψογη.
Οπλο για τα παντα. Μοναδικο μελανο της σημειο το κοντακι, τοσα χρονια περασαν κι ακομα αναρωτιεμαι γιατι
το εφτιαξαν ετσι.
Η SX3 ήταν το καλύτερο Winchester . Ούτε SX2 ούτε SX4 . ( Αν εξαιρέσεις την SX1 που ήταν άλλη κατηγορία κι άλλης εποχής ).
 
Το είχαν παλιότερα στο σημείο που βγαίνουν τα αέρια από την κάνη . Για προστασία της αποθήκης
Η δικια μου Νίκο που ήταν απο τις πρώτες - συνθετικές τουλάχιστον που έρχονταν σε 3 1/2 - δεν ειχε τέτοιο πράμα. Νομιζω οτι πρεπει να εχει να κανει με καποια εκδοση γιατι απο ενα σημειο και μετα ειδα πολλές αλλαγες για συμπίεση κόστους ώστε να ειναι ανταγωνίσιμο.
 
Η δικια μου Νίκο που ήταν απο τις πρώτες - συνθετικές τουλάχιστον που έρχονταν σε 3 1/2 - δεν ειχε τέτοιο πράμα. Νομιζω οτι πρεπει να εχει να κανει με καποια εκδοση γιατι απο ενα σημειο και μετα ειδα πολλές αλλαγες για συμπίεση κόστους ώστε να ειναι ανταγωνίσιμο.
Το δαχτυλίδι ( αν θυμάμαι καλά ήταν χάλκινο ; Μπρούτζος ;) το είχαν αυτές με την μαύρη αποθήκη. Μετά έβαλαν ανοξείδωτες αποθήκες κι το κατάργησαν . Είχαν μαύρη αποθήκη και το πλαστικό στέλεχος που ξεκλειδώνει το κλείστρο είχε μεγάλη μύτη . Στα μετέπειτα έβαλαν ανοξείδωτη αποθήκη κι ποιο κοντη μύτη στη πλαστικό .
 
Καλημέρα, γνωρίζει κάποιος πού μπορώ να βρω φλάντζα αλλαγής κλίσης κοντακιου για την sx3 ; είμαι αριστερόχειρας και επειδή έχω μεγάλο άνοιγμα ώμων νομίζω πώς χρειάζεται μία επέμβαση
 
Καλημέρα, γνωρίζει κάποιος πού μπορώ να βρω φλάντζα αλλαγής κλίσης κοντακιου για την sx3 ; είμαι αριστερόχειρας και επειδή έχω μεγάλο άνοιγμα ώμων νομίζω πώς χρειάζεται μία επέμβαση
σε κυνηγομάγαζα η στην αντιπροσωπεία
δεν ξέρω πόσο μπορεί να σε βοηθήσουν οι φλάντζες σε τελική λύση ίσως χρειαστεί και οπλουργός
ξέρεις ποια-ες ψάχνεις;;;;
 
σε κυνηγομάγαζα η στην αντιπροσωπεία
δεν ξέρω πόσο μπορεί να σε βοηθήσουν οι φλάντζες σε τελική λύση ίσως χρειαστεί και οπλουργός
ξέρεις ποια-ες ψάχνεις;;;;
Στο ίντερνετ δεν βρήκα κάποια, θέλω να το γυρίσω λίγο στο πλάι, δεν είχε φλάντζες αλλαγής όταν την είχε αγοράσει ι πατέρας μου
 
Καλημέρα, γνωρίζει κάποιος πού μπορώ να βρω φλάντζα αλλαγής κλίσης κοντακιου για την sx3 ; είμαι αριστερόχειρας και επειδή έχω μεγάλο άνοιγμα ώμων νομίζω πώς χρειάζεται μία επέμβαση
Βαγγέλη είναι με ξύλινο κοντάκι ή συνθετικό; εγώ που έχω την ξύλινη φλάντζες δεν βρήκα. Για την συνθετική νομίζω υπάρχουν.
Εγω την δουλειά την έκανα με φλάντζες από Browning που τις μετέτρεψα. Αλλά εγώ ήθελα λίγο καστ οφ ακόμα και με μία φλάντζα ήρθε.

Αν εσύ θέλεις , να γυρίσει το κοντάκι από καστ οφ σε καστ ον η επέμβαση είναι μεγαλύτερη. Αν είναι έτσι, δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δεν νομίζω να μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο με φλάντζες.
 
Βαγγέλη είναι με ξύλινο κοντάκι ή συνθετικό; εγώ που έχω την ξύλινη φλάντζες δεν βρήκα. Για την συνθετική νομίζω υπάρχουν.
Εγω την δουλειά την έκανα με φλάντζες από Browning που τις μετέτρεψα. Αλλά εγώ ήθελα λίγο καστ οφ ακόμα και με μία φλάντζα ήρθε.

Αν εσύ θέλεις , να γυρίσει το κοντάκι από καστ οφ σε καστ ον η επέμβαση είναι μεγαλύτερη. Αν είναι έτσι, δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δεν νομίζω να μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο με φλάντζες.
Ειναι ξύλινη και ακριβώς αυτό θέλω να κάνω
 
Ειναι ξύλινη και ακριβώς αυτό θέλω να κάνω
Βαγγέλη υπάρχουν κάποιοι οπλουργοί που μπορούν και γυρίζουν το καστ από καστ οφ σε καστ ον , όμως μόνο σε δίκαννα και γενικά σε όπλα χωρίς τζαβέτα. Στις καραμπίνες, εμποδίζει η βίδα της τζαβέτας.

Δυστυχώς , αν και το διάβασα κάπου εδώ μέσα, δεν θυμάμαι ποιοι οπλουργοί το κάνουν αυτό. Αν κάποιος από το φόρουμ γνωρίζει μπορεί να ανεβάσει ονόματα.

Αποψή μου είναι ότι ένα καινούριο κοντάκι, με καστ ον από κατασκευής είναι αναπόφευκτο , θα πρέπει όμως να εξετάσεις , αν θα σε ενοχλούν οι εξερχόμενοι κάλυκες . Θέλω να πω ότι ακόμα και αν τελικά αποκτήσεις το επιθυμητό καστ ον, είτε με γύρισμα του κοντακιού, είτε με νέο κοντάκι, οι εξερχόμενοι κάλυκες θα περνάνε μπροστά από τα μάτια σου, πράγμα για το οποίο κάποιοι αριστερόχειρες αδιαφορούν, αλλά σε κάποιους βγάζει τρομερή ενόχληση.
 
Ναι αυτό λέω Κώστα μου φαίνεται πολύ παραξενο αν δεν το έβλεπα δεν θα το πίστευα ότι είναι πλαστικό γι'αυτό ρώτησα δεν δέχεται καταπόνηση αυτό κατά τη τουφέκια για να το έχουν έτσι κάποιο λόγο θα έχουν
Θοδωρή εάν μελετήσουμε καλύτερα το σύστημα αερίων αυτό θα καταλάβουμε ότι η κίνηση είναι πάρα πολύ μικρή. Δεδομένου ότι τα αέρια ξεκλειδώνουν μονάχα, η μύτη του πλαστικού αυτού μέρους (που αν θυμάμαι καλά είναι μεταλλική) χτυπά ελάχιστα το κάτω μέρους του κλείστρου κι αυτό είναι όλο. Πάντως είναι πολύ γερό και δεν έχει αναφερθεί ποτέ κανένα θέμα. Η κατανομή των αερίων μέσα από το πιστόνι γίνεται με τέτοιον τρόπο που να εξασφαλίζει τα παραπανω
 
Να πω ότι μου έσπασε το πλαστικό στη Mossberg ανάμεσα στη παπιά και στη βάση εκη που τερματίζει το πλαστικό αυτό και το έχω βγάλει τέλειος ,ο οδηγός δηλαδή που περνά ,άρα τρώει ζωρια
Νομίζω ότι υπάρχει αφτερ μάρκετ αυτό σε μεταλλικό . Και σε βίντεο βελτίωσης της 930 στο you tube θα το δεις . Αλλάζουν αυτό , το ελατήριο ( επανατατικο ) κ.α
 
Back
Top