Winchester SX4

Και εγώ τους πρώτους μήνες (και ίσως ακόμα στις γρήγορες) στις επωμίσεις είχα μπερδευτεί αρκετές φορές!! Αλλά ξαναλέω ότι σου κάνουν πιο "μαζεμένα" όπλα πλέον τα winchester....

(όταν την είχα δει πρώτη φορά είπα από μέσα μου: "καλά τί κοντάκι είναι αυτό; το φλομπεράκι μου παίζει να έχει πιο μεγάλο!!" :):))
 
Να πω και εγώ τα δικά μου (σαν σκεπτικός κάτοχος sx3 .xm.) που την είδα και την λύσαμε με το πάντα φιλικό προσωπικό του Καλκαντζάκου στον κηφισό...
>Πέλμα δείχνει πράγματι πιο έτοιμο να δεχτεί τις "δυνατές" ντουφεκιές,
>Κοντάκι ελαφρώς μικρότερο...(πόσο ακόμα ρε τρελλοαμερικάνοι με τις ξαπλωτές στις "καναδέζες" .hunter.)
>Σκανδαλοθήκη καινούργια (για τεχνικά επί του θέματος ρωτήστε κάποιον πιο ειδικό!o_Oo_O)
>Κουμπιά (απελευθέρωσης κλείστρου και ασφάλεια) πιο ευμεγέθη (για γάντια πολικών καταστάσεων!!.yel..yel.) εμένα δεν μου αρέσει γιατί μου θυμίζουν πιοοοο praktical όπλο, αλλά περί ορέξεως...cosmi!! :D:D
>πάπια...πάπια...λοιπόν δέχομαι την άποψη του Αλέξανδρου από πάνω μιας και δεν την μετρήσαμε με παχύμετρο αλλά θα πω ότι λόγω των αυλακώσεων της καινούργιας και του πιο έντονου -κάτι σαν- grip μου φάνηκε πιο εύκολη στον χειρισμό και πιο σταθερή (θυμίζει λίγο την πάπια της νέας remington v3)
>πιστόνι ίδιο
>κάννη λίγο διαφορετική στην ουρά με κάτι κοψίματα (πάντως για λόγους φορολογικούς ή δεν ξέρω τί άλλο, η κάννη έγραφε Viana portugal και όχι manufactured FN assembled by Browning Viana όπως της SX3)

Αυτάάά πάντως σαν γενική αίσθηση μου άφησε πάρα πολύ θετική...(ήταν και με 66 εκ κάννη και την έκανες ότι ήθελες...!!!)
Καλημέρα εγώ αγοράσα την sx3 το 2014 τη black shadow την ξύλινη προσφορά 1100ευρω η καννη μου γραφει made by fn Belgium μονο δεν αναφέρει κάτι για viana Browning επανω και αναφέρει οτι εισάγεται απο τη baco για λογαριασμό της Winchester morgan utah περίπου παίζει καμία διάφορα ανάμεσα στα 2 αυτα sx3.xm.
 
Μόλις γύρισα από το κατάστημα όπου πήγα να δω την καινούργια SX4...
Οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές.
Ένα όπλο πολύ βελτιωμένο εργονομικά από την προκάτοχο του SX3,κυρίως στο κοντάκι αλλά και στην αίσθηση του.
Ακόμα και εγώ που είμαι αρκετά ψηλός,παρόλο το μικρό σε διαστάσεις κοντάκι μου ήρθε πολύ καλά.(Με τις φλάντζες επιμήκυνσης που έχει μπορείς να το φέρεις στο επιθυμητό μήκος.)
Σύστημα λειτουργίας το παλιό και δοκιμασμένο πιστόνι αερίων συν μια κάννη που έχει αποδείξει την αποδοτικότητα της.
Επίσης μου άρεσε πολύ η ημί-υπερυψωμένη ρίγα.
Αν αναλογιστούμε και την τιμή που είναι λίγο πάνω από χιλιάρικο πιστεύω είναι Value for money!
Ο καιρός θα δείξει αν όντως οι εντυπώσεις μου είναι σωστές ή βγάλει ''κουσούρια''...
Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχει μπει στην λίστα των υποψήφιων προς μελλοντική αγορά όπλων.:D ;)
 
καλημερα παιδια βρηκα αυτο ψαχνωντας και σας τ αναρτω να τ δειτε οσοι δεν τ εχετε δει...!!!
https://translate.google.gr/transla.../www.randywakeman.com/shotgun.htm&prev=search
ενδιαφέρον πραγματικά για την συνέχεια της sx3 που άφήνει μια πολύ καλή ιστορία,να είναι η sx4 κάτι χαμηλότερης ποιότητας;;;θα δείξει στην πορεία
προσωπικά στην έκθεση μου έρεσε η ξύλινη αλλά όχι σε σημείο να την άλλαζα με την δική μου πλαστική
έχουμε χρόνο θα δούμε :)

Kοιταζα σημερα κατι γερμανικα sites για τιμες απο οπλα και επαθα πλακα. Στα 720 € με ΦΠΑ η SX4 στη Γερμανια

https://www.waffen-braun-shop.de/Wa...chester-SX4-COMPOSITE-12-89-71cm-INV-REM.html
η sx3 τι τιμή πωλείται Παύλο;;;;; :)
 
Πωωωω την εθαψε κυριολεκτικά...Πάντως σε αυτό που λεει γιατην σκανδάλη το πιστέυω, ακόμα και η maxus που τη διαφημίζει με πιο ελαφρια σκανδάλη, η σκανδάλη είναι πολύ πιο βαριά απο τα Ιταλικά. Για τα υπόλοιπα περι πλαστικών δεν ξέρω γιατί δεν αγοράζω πλαστικά όπλα- φθηναίνουν περισσότερο την κατασκευή ούτως η άλλως σε σχέση με τα ξύλινα-παρότι πιο ανθεκτικά σε σκληρά κυνήγια, αλλά νομίζω η viana πρέπει να δει λίγο το φινίρισμα στα όπλα της γιατι και η maxus που έχει ο πατέρας μου δεν τα σπάει και απο φινιρισμα παρότι δεν είναι και η standard.
 
Πωωωω την εθαψε κυριολεκτικά...Πάντως σε αυτό που λεει γιατην σκανδάλη το πιστέυω, ακόμα και η maxus που τη διαφημίζει με πιο ελαφρια σκανδάλη, η σκανδάλη είναι πολύ πιο βαριά απο τα Ιταλικά. Για τα υπόλοιπα περι πλαστικών δεν ξέρω γιατί δεν αγοράζω πλαστικά όπλα- φθηναίνουν περισσότερο την κατασκευή ούτως η άλλως σε σχέση με τα ξύλινα-παρότι πιο ανθεκτικά σε σκληρά κυνήγια, αλλά νομίζω η viana πρέπει να δει λίγο το φινίρισμα στα όπλα της γιατι και η maxus που έχει ο πατέρας μου δεν τα σπάει και απο φινιρισμα παρότι δεν είναι και η standard.
η σκανδάλη θέμα σ αυτά το όπλα και μερικά μεγάλο για όσους το καταλαβαίνουν ;)
τα πλαστικά στην δική μου τα θεωρώ καλά σε σχέση με άλλα ιταλικών αμφίβολης προέλευσης
τον Αύγουστο θα έχω 2 sx4 ξύλινες στα χέρια μου που θα αγοράσουν 2 φίλοι
θα τις κυνηγήσω θα τις σκαλίσω θα τις λύσω και γενικά θα τις ξεσκίσω οπότε τα λέμε τότε :)
 
η σκανδάλη θέμα σ αυτά το όπλα και μερικά μεγάλο για όσους το καταλαβαίνουν ;)
τα πλαστικά στην δική μου τα θεωρώ καλά σε σχέση με άλλα ιταλικών αμφίβολης προέλευσης
τον Αύγουστο θα έχω 2 sx4 ξύλινες στα χέρια μου που θα αγοράσουν 2 φίλοι
θα τις κυνηγήσω θα τις σκαλίσω θα τις λύσω και γενικά θα τις ξεσκίσω οπότε τα λέμε τότε :)
Αν τη δουλευεις χωρις μέτρο σύγκρισης δεν το πολυκαταλαβαίνεις( στη maxus τουλάχιστον) αν τουφεκίσεις με beretta π.χ και μετά με την άλλη τη νιώθεις ημερα με νύχτα. Παρόλα αυτά ειναι θέμα συνήθειας. Για τα πλαστικά δεν έχω άποψη πραγματικά για να συγκρίνω και πιστέυω αυτό που λές γιατί η sx3 είναι γενικά καλή κατασκευή.
 
ενδιαφέρον πραγματικά για την συνέχεια της sx3 που άφήνει μια πολύ καλή ιστορία,να είναι η sx4 κάτι χαμηλότερης ποιότητας;;;θα δείξει στην πορεία
προσωπικά στην έκθεση μου έρεσε η ξύλινη αλλά όχι σε σημείο να την άλλαζα με την δική μου πλαστική
έχουμε χρόνο θα δούμε :)


η sx3 τι τιμή πωλείται Παύλο;;;;; :)

Mακη αυτο το μαγαζι δεν ειχε το αντστοιχο μοντελο SX3 για 1 προς 1 συγκριση. Αυτα που βρηκα σε SX3 ηταν το Red Performance 1175, to Ranieri Testa 12 βολων 1375, το Big Game Combo με μια καννη ραβδωτη 61 εκ και μια λεια 71 1295, SX3 compo 8 βολων 1095 . Επισης Maxus One ξυλινη 1050
 
Για μένα δεν εχει να προσφέρει τίποτα παραπάνω η 4 απο την 3.Ειδικά που εχω από τις πρώτες που ήταν αχρωμίωτες,και εξωτερικά με την ενίσχυση τιτανίου που προσφέρει μεγαλύτερη αντοχή στα χτυπήματα και μαζί ειχε 6 φλαντζες κλίσης , και 2 επιμήκυνσης.
Στο κοντάκι δεν βλέπω ουσιαστική διαφορά.
Μοντέλο μόνο και μόνο για να λεει η εταιρεία οτι έ βγαλε κατι καινούριο.
 
Mακη αυτο το μαγαζι δεν ειχε το αντστοιχο μοντελο SX3 για 1 προς 1 συγκριση. Αυτα που βρηκα σε SX3 ηταν το Red Performance 1175, to Ranieri Testa 12 βολων 1375, το Big Game Combo με μια καννη ραβδωτη 61 εκ και μια λεια 71 1295, SX3 compo 8 βολων 1095 . Επισης Maxus One ξυλινη 1050

H maxus οne η ξυλινη καταργηθηκε. Εχει σταματησει η παραγωγη..αν πατε στοsite της εταιρειας θα δειτε οτι μονο η πλαστικη παραγεται...ισως ριχνουν το βαρος στην A5 την οποια την γλυκοκοιταω..
 
Για μένα δεν εχει να προσγέρει τίποτα οαραπάνω η 4απκ την 3.Ειδικά που εχω από τις πρώτες που ήταν αχρωμίωτες,και εξωτερικά με την ενίσχυση τιτανίου που προσφέρει μεγαλύτερη αντοχή στα χτυπήματα και μαζί ειχε 6 φλαντζες κλίσης , και 2 επιμήκυνσης.
Στο κοντάκι δεν βλέπω ουσιαστική διαφορά.
Μοντέλο μόνο και μόνο για να λεει η εταιρεία οτι έ βγαλε κατι καινούριο.
Και αχρωμιωτο...ε!!!! πρεπει καποια στηγμη το χειμονα να το δουμε και απο κοντα... ισος αν κολαγε καποια στηγμη να βρισκομασταν στην Ηπειρο για καμια φασσα.Να ειμαστε καλα να ξεκαλοκαιριασουμε και βλεπουμε...
 
Παντος εξωτερικο παιζιυν και διαφορετικες τιμες θυμαμε ειχα ρωτησει απο Ιταλι για την fabarm ls4 και αριστερη με 150 ευρω πιο κατω απο την τιμη της Ελλαδας
Ρε... Αυτοι νομιζουν οτι εδω ειμασται λευταδες..big smile..big smile..sarcastic.
 
Mακη αυτο το μαγαζι δεν ειχε το αντστοιχο μοντελο SX3 για 1 προς 1 συγκριση. Αυτα που βρηκα σε SX3 ηταν το Red Performance 1175, to Ranieri Testa 12 βολων 1375, το Big Game Combo με μια καννη ραβδωτη 61 εκ και μια λεια 71 1295, SX3 compo 8 βολων 1095 . Επισης Maxus One ξυλινη 1050
και πάλι πιο φθηνά είναι και αρκετά πιο φθηνά μάλιστα
ευχαριστώ Παύλο :)
 
Back
Top