Winchester SX4

Εεε και μετά μου την έλεγαν εμένα που βριζω τον Διαμαντοπουλο κ$¥®®ή !!!!
Που πουλάει την φθηνότερη στην αμερικη V3 .... €1300
Όχι για να βλέπεται την αισχρό κερδια μερικών μερικών.
Πριν 4 μήνες σε αυτό το φόρουμ το είχα προβλέψει ..και άρχισαν οι δικηγόροι του να απειλούν με μηνύσεις το φόρουμ κ έμμεσα εμενα
 
Σας ενημερωνω οτι υπαρχει SX4 στα καταστηματα του καλκατζακου.
Μου αρεσαν πολυ τα μεγαλυτερα χειριστηρια που εχει το οπλο αλλα την μικρη αλλαγη του κεντρου βαρους δεν την καταλαβα.
Το νεο πελμα φαινεται πιο καλο σε σχεση με το προηγουμενο και τα βαρη ήταν 3080 το ξυλινο και 3200 το πλαστικο σε 66αρες κανες.
Οι νεες παπιες ηταν πιο ομορφες αλλα δεν διαφερουν σαν διαστασεις απο τις παλιες.
τιμες 1050 και 1090.
Στα πλαισια της παλιας δηλαδη.
 
πλαστική και ξύλινη 1050 και 1090 από πληροφορίες του Αλέξανδρος που τις είδε χτές με θετικές αρχικές εντυπώσεις :)
Πάλι καλά όσο την sx3 μετά την πτώση της τιμής ...ετσι και αλλιώς δεν μπορούσαν να αυξήσουν πολύ αφού είναι σχεδόν το ίδιο όπλο
 
Μπιλι ειναι οπως τα λες.
φωνες .... ακουω φωνεεεεες
και να φανταστεις ότι ηθελα red performance ή Testa. Αντε τωρα να αποφασίσεις.....................
άσε τις σκέψεις αυτές για την επόμενη εβδομάδα.........παρε το εξοδόχαρτο πρώτα για την προσεχή, Κυριακή..;);)
 
2ος γυρος:
Οι κανες εχουν μικροδιαφορες αλλα εγινε το τεστ για να μπει η κανη του 4 στο σωμα του 3 και μπορει να γινει μονο με την ταυτοχρινη χρηση της παπιας του 4και την βιδα του 3.
Το κοντακι του πλαστικου 4 ήταν πιο μεγαλο σε πλατος στο τελος αλλα και γενικα.
Μου καθοταν πολυ καλυτερα απο το αντιστοιχο της 3.

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕρε γλεντια.
 
Να πω και εγώ τα δικά μου (σαν σκεπτικός κάτοχος sx3 .xm.) που την είδα και την λύσαμε με το πάντα φιλικό προσωπικό του Καλκαντζάκου στον κηφισό...
>Πέλμα δείχνει πράγματι πιο έτοιμο να δεχτεί τις "δυνατές" ντουφεκιές,
>Κοντάκι ελαφρώς μικρότερο...(πόσο ακόμα ρε τρελλοαμερικάνοι με τις ξαπλωτές στις "καναδέζες" .hunter.)
>Σκανδαλοθήκη καινούργια (για τεχνικά επί του θέματος ρωτήστε κάποιον πιο ειδικό!o_Oo_O)
>Κουμπιά (απελευθέρωσης κλείστρου και ασφάλεια) πιο ευμεγέθη (για γάντια πολικών καταστάσεων!!.yel..yel.) εμένα δεν μου αρέσει γιατί μου θυμίζουν πιοοοο praktical όπλο, αλλά περί ορέξεως...cosmi!! :D:D
>πάπια...πάπια...λοιπόν δέχομαι την άποψη του Αλέξανδρου από πάνω μιας και δεν την μετρήσαμε με παχύμετρο αλλά θα πω ότι λόγω των αυλακώσεων της καινούργιας και του πιο έντονου -κάτι σαν- grip μου φάνηκε πιο εύκολη στον χειρισμό και πιο σταθερή (θυμίζει λίγο την πάπια της νέας remington v3)
>πιστόνι ίδιο
>κάννη λίγο διαφορετική στην ουρά με κάτι κοψίματα (πάντως για λόγους φορολογικούς ή δεν ξέρω τί άλλο, η κάννη έγραφε Viana portugal και όχι manufactured FN assembled by Browning Viana όπως της SX3)

Αυτάάά πάντως σαν γενική αίσθηση μου άφησε πάρα πολύ θετική...(ήταν και με 66 εκ κάννη και την έκανες ότι ήθελες...!!!)
 
Το βελγικό εργοστάσιο έκλεισε δηλαδή?
Προφανώς και όχι...δεν ξέρω τί παίζει φορολογικά με τους δασμούς ανάλογα τις σφραγίδες... είναι καιρό αυτή η κολώνια...Browning Maxus vs Winchester SX3, αξιοπερίεργο ήταν ενώ φτιαχνόντουσαν την ίδια περίοδο και μιλάμε για δύο όπλα σχεδόν πανομοιότυπα, και ουσιαστικά την ίδια εταιρεία (BACO) η μεν Maxus έγραφε αυτά που γράφει τώρα η SX4 νομίζω, η δε SX3 έγραφε αυτά που γράφω και από πάνω...τερτίπια μεγαθηρίων!!!
(και για την ορθότητα, εξαρτήματα της Browning & Winchester φτιάχνονται σε όλα τα εργοστάσια του ομίλου, όπου επιτάσσει το ΚΟΣΤΟΣ, Viana Portugal, FN Herstal κ.α., η τελική συναρμολόγηση γίνεται στην Πορτογαλία νομίζω πάντα, και μετά μπαμ-μπουμ ανά την Ευρώπη -τα αμερικάνικα (aka North America) κομμάτια άλλο θέμα-)
 
το κοντάκι της πλαστικής sx3 είναι χαμηλό σε ύψος κάτι που δείχνει εύκολο και μαντζέβελο η μεγαλύτερη όμως διαδρομή για να κουμπώσει μπερδευει στις γρήγορες επωμίσεις και θέλει συνήθεια ;)
εκεί είχα αναφερθεί κάποτε για την παιδικότητα του :)
 
Back
Top