Winchester SX4

ολοκληρη ιστορια,αντε να δουμε πως θα το κανουμε,δεν εχω τοση εμπειρια με αυτα,σε ευχαριστω για την ενημερωση,θα ξαναεπανερθω
Γι αυτό είπα να πας σε οπλουργο μπορεί συνολικά να σού κόστιζε όσο αγόρασες το ανταλλακτικό.
 
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους, σήμερα τον άλλαξα τόν μοχλό στην sx4, δεν είναι τίποτε, είναι πανευκολο, θέλει σίγουρα να αλλάξεις και το πυρακι, διότι τό δοκίμασα με τό μανισιο πυρακι και δεν ήταν καλά, με το δικό είναι πολύ σφιχτό, όπως πρέπει.
 
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους, σήμερα τον άλλαξα τόν μοχλό στην sx4, δεν είναι τίποτε, είναι πανευκολο, θέλει σίγουρα να αλλάξεις και το πυρακι, διότι τό δοκίμασα με τό μανισιο πυρακι και δεν ήταν καλά, με το δικό είναι πολύ σφιχτό, όπως πρέπει.
Καλοτουφεκο Σάκη θα το ευχαριστηθείς.
 
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους, σήμερα τον άλλαξα τόν μοχλό στην sx4, δεν είναι τίποτε, είναι πανευκολο, θέλει σίγουρα να αλλάξεις και το πυρακι, διότι τό δοκίμασα με τό μανισιο πυρακι και δεν ήταν καλά, με το δικό είναι πολύ σφιχτό, όπως πρέπει.
.exciting.
 
Καλησπέρα ενημέρωση σχετικά με το ψηλοτουφέκισμα της sx4.Το όπλο εν τέλη πήγε σε οπλουργό για να δούμε τι συμβαίνει,τοποθετώντας στη κάνη ειδικό λέιζερ για δούμε την απόκλιση της τουφεκιάς διαπιστώσαμε οτι στα περίπου 20 μέτρα η τουφεκιά έφευγε περίπου 20 εκατοστά πάνω. Έπειτα από επικοινωνία με οπλουργό της winchester η απάντηση ήταν οτι δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει.Για να μην τα πολυλογώ το θέμα λύθηκε με πατέντα αφαιρώντας το εργοστασιακό στόχαστρο βάζοντας άλλο πιο μακρύ και σηκώνοντας το περίπου 6χιλ. ώστε να μου ταιριάξει.Σε δοκιμή σε στόχο όλα είναι τέλεια στο κυνήγι δεν ξέρω κατά πόσο θα με βολέψει θα επανέλθω μετά την επόμενη εξόρμηση μου.
 
Τρια ερωτήματα μου γεννηθηκαν...
Πρώτον αν ο οπλουργος ήταν επαγγελματίας και το λέιζερ πιστοποιημένο ώστε να μπορείς να βασιστείς πάνω του .
Δεύτερον, γιατί " στα περίπου 20 μέτρα " και "περίπου 20 cm " ;
Δεν μπορούσε να κάνει δοκιμές σε διαφορετικά μέτρα και με ακρίβεια ώστε να βγάλει ένα αξιόπιστο συμπέρασμα;
Τρίτον , αυτά τα αποτελέσματα δεν μπορούσαν να αποσταλούν στην εταιρία με περιγραφή του προβλήματος και ίσως κάποια γραφική παράσταση της απόκλισης από το κέντρο και σφραγίδα του οπλουργου ;

ΥΓ Μπορεί να έχουν γίνει όλα σωστά, απλά αυτα που γράφεις γεννούν ερωτήματα.
 
Last edited:
Τρια ερωτήματα μου γεννηθηκαν...
Πρώτον αν ο οπλουργος ήταν επαγγελματίας και το λέιζερ πιστοποιημένο ώστε να μπορείς να βασιστείς πάνω του .
Δεύτερον, γιατί " στα περίπου 20 μέτρα " και "περίπου 20 cm " ;
Δεν μπορούσε να κάνει δοκιμές σε διαφορετικά μέτρα και με ακρίβεια ώστε να βγάλει ένα αξιόπιστο συμπέρασμα;
Τρίτον , αυτά τα αποτελέσματα δεν μπορούσαν να αποσταλούν στην εταιρία με περιγραφή του προβλήματος και ίσως κάποια γραφική παράσταση της απόκλισης από το κέντρο και σφραγίδα του οπλουργου ;

ΥΓ Μπορεί να έχουν γίνει όλα σωστά, απλά αυτα που γράφεις γεννούν ερωτήματα.
Για το λέιζερ δεν γνωρίζω αν ήταν πιστοποιημενο το σκοπευτρο ρυθμίστηκε χωρίς κάποια δοκιμή με το μάτι δηλαδή , δεν διαφωνώ ότι το καλύτερο θα ήταν να γινόντουσαν ακριβείς μετρήσεις αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν ήταν εφικτό, οι δοκιμές έγιναν μετά και είδα ότι δεν χρειάζεται κάποια αλλαγή . Η εταιρεία ξέρει πολύ καλά το τι συμβαίνει με αυτό το όπλο χωρίς όμως να μπορούν να κάνουν κάτι. Εγώ απλά ήθελα να δώσω μια λύση αν τυχόν κάποιος αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα ο οποίος αν θελήσει με την δική του σειρά να πράξει αναλόγως.
 
Καλησπέρα σε όλο το forum . Θέλω να αγοράσω την sx4 σε super magnum έκδοση . Έχω κάποιες ερωτήσεις και θα χαρώ πολύ αν με βοηθήσετε . Άκουσα ότι δεν ρίχνει φθηνά μονοβολα (δεν βρίσκουν εύκολα στόχο )και δεν ξέρω αν οπλίζει με 24γρ σαν super magnum . Αν το έχει κάποιος το συγκεκριμένο όπλο έχει διαπιστώσει κάποια παραμόρφωση στα 2 3/4 φυσιγγια με την super magnum ?
 
Καλησπέρα σε όλο το forum . Θέλω να αγοράσω την sx4 σε super magnum έκδοση . Έχω κάποιες ερωτήσεις και θα χαρώ πολύ αν με βοηθήσετε . Άκουσα ότι δεν ρίχνει φθηνά μονοβολα (δεν βρίσκουν εύκολα στόχο )και δεν ξέρω αν οπλίζει με 24γρ σαν super magnum . Αν το έχει κάποιος το συγκεκριμένο όπλο έχει διαπιστώσει κάποια παραμόρφωση στα 2 3/4 φυσιγγια με την super magnum ?
Κωστη καλησπέρα...
Κυνηγας υδρόβιο;;;
 
Καλησπέρα σε όλο το forum . Θέλω να αγοράσω την sx4 σε super magnum έκδοση . Έχω κάποιες ερωτήσεις και θα χαρώ πολύ αν με βοηθήσετε . Άκουσα ότι δεν ρίχνει φθηνά μονοβολα (δεν βρίσκουν εύκολα στόχο )και δεν ξέρω αν οπλίζει με 24γρ σαν super magnum . Αν το έχει κάποιος το συγκεκριμένο όπλο έχει διαπιστώσει κάποια παραμόρφωση στα 2 3/4 φυσιγγια με την super magnum ?
Τα 24γρ τα ξεχνάς και αρκετά από τα 28γρ. Γνώμη μου είναι κρίμα να πάρεις ένα όπλο με μακρύ κορμό και περιττό βάρος χωρίς λόγο. Ακόμη και για χήνες με ατσάλινα με 76αρι κάλυκα είσαι οκ. Σου γράφω ως κάτοχος όπλων σουπερμαγκνουμ.
 
Καλησπέρα σε όλο το forum . Θέλω να αγοράσω την sx4 σε super magnum έκδοση . Έχω κάποιες ερωτήσεις και θα χαρώ πολύ αν με βοηθήσετε . Άκουσα ότι δεν ρίχνει φθηνά μονοβολα (δεν βρίσκουν εύκολα στόχο )και δεν ξέρω αν οπλίζει με 24γρ σαν super magnum . Αν το έχει κάποιος το συγκεκριμένο όπλο έχει διαπιστώσει κάποια παραμόρφωση στα 2 3/4 φυσιγγια με την super magnum ?
Μια super magnum που δοκίμασα εγώ έριχνε 24γρ. Και η δική μου η magnum τα έριχνε όλα. Στο σκοπευτήριο μόνο 24 έριχνα. Δεν έχουν διαφορά, μόνο το μήκος της θαλάμης αλλάζει. Για μονόβολα δεν ξέρω, δεν έριξα ποτέ.
 
Καλησπέρα σε όλο το forum . Θέλω να αγοράσω την sx4 σε super magnum έκδοση . Έχω κάποιες ερωτήσεις και θα χαρώ πολύ αν με βοηθήσετε . Άκουσα ότι δεν ρίχνει φθηνά μονοβολα (δεν βρίσκουν εύκολα στόχο )και δεν ξέρω αν οπλίζει με 24γρ σαν super magnum . Αν το έχει κάποιος το συγκεκριμένο όπλο έχει διαπιστώσει κάποια παραμόρφωση στα 2 3/4 φυσιγγια με την super magnum ?
Εχοντας την sx3 σε sm - οχι απο επιλογη αλλα γιατι οι πρωτες συνθετικές ερχόντουσαν μόνο σε sm - εχω να σου πω πως τα 28 τα πάει γαζί. Λίγα 24 που εριξα δεν ειχα εμπλοκές ,αλλα επαναλαμβάνω ,λίγα.
 
καλησπέρα στην ομάδα, έγινα πρόσφατα κάτοχος μιας SX4 και τα πρώτα δείγματα γραφής είναι πολύ καλά ,είναι τούφεκος το όπλο.
Μπορείτε να μου προτείνετε after market τσοκ να το συνδυάσω δεδομένου ότι κυνηγάω τσίχλα σε καρτέρι και περπατητό?
 
καλησπέρα στην ομάδα, έγινα πρόσφατα κάτοχος μιας SX4 και τα πρώτα δείγματα γραφής είναι πολύ καλά ,είναι τούφεκος το όπλο.
Μπορείτε να μου προτείνετε after market τσοκ να το συνδυάσω δεδομένου ότι κυνηγάω τσίχλα σε καρτέρι και περπατητό?
Δοκίμασε πρώτα το 4άρι που έχει στο περπατητό.
 
Καλησπέρα σε όλο το forum . Θέλω να αγοράσω την sx4 σε super magnum έκδοση . Έχω κάποιες ερωτήσεις και θα χαρώ πολύ αν με βοηθήσετε . Άκουσα ότι δεν ρίχνει φθηνά μονοβολα (δεν βρίσκουν εύκολα στόχο )και δεν ξέρω αν οπλίζει με 24γρ σαν super magnum . Αν το έχει κάποιος το συγκεκριμένο όπλο έχει διαπιστώσει κάποια παραμόρφωση στα 2 3/4 φυσιγγια με την super magnum ?
Εγώ έχω maxus 2 supermagnum που είναι σχεδόν ίδιες με την sx4 κ ρίχνει 24 γρ κανονικά πάντως...
 
Τα 24γρ τα ξεχνάς και αρκετά από τα 28γρ. Γνώμη μου είναι κρίμα να πάρεις ένα όπλο με μακρύ κορμό και περιττό βάρος χωρίς λόγο. Ακόμη και για χήνες με ατσάλινα με 76αρι κάλυκα είσαι οκ. Σου γράφω ως κάτοχος όπλων σουπερμαγκνουμ.
Τα benelli s.magnum αδρανειας εχουν περιορισμο σε ελαφριες γομωσεις.
 
Back
Top